Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Letní Akademie Discover 2017

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

"Myslíte si, že to bude týden školy navíc? Omyl, bude to týden, který strávíte s úžasnými lidmi, prožijete nezapomenutelné večery a i se toho spoustu naučíte. Tak do toho!"

bližší informace tady: http://discover.sk/?lang=cz

 

 

Zařazeno v kategoriích:

Tělesná výchova
Biologie
Celý článek...

Festival vědy 2017

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 

Už je tady zase! Nevěříte? V pátek 8. září a v sobotu 9. září několik desítek odborníků z brněnských vysokých škol, akademických pracovišť i vzdělávacích institucí odhodí masky vážených vědců a s malými i velkými návštěvníky zahájí hravý Festival vědy. Místem konání tentokráte bude areál Dopravního hřiště Riviéra Brno. Vstup je i nadále zdarma!

European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology – projektové setkání v Miskolci, Maďarsku

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
15 fotografií

Další setkání v projektu European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology je za námi!

Tentokát jsme se 4 ženy ( K. Krumpholcová, V. Helceletová, D. Štefková – 2.C, E. Barickmanová – 2.A) vydaly do Maďarska na partnerskou školu  Fényi Gyula Jezsuit Gimnázium v Miskolci. Hostitelé se o nás moc pěkně starali, takže i když byl tento týden velmi náročný, utekl jako voda a podařilo se nám připravit podstatnou část materiálů pro poslední velké projektové setkání, které se bude konat co nevidět – od 2. do 8. dubna 1017 – na naší škole. Tématem setkání jsou etické otázky spojené s využitím biotechnologií pro produkci energie.

Přílohy

 zpráva studentky Dominiky Štefkové z 2. C [20 kB] zpráva studentky Emmy Barickmanové z 2. A [18 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology – projektové setkání na naší škole proběhlo úspěšně!!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
4 fotografie

Od září 2015 jsme součástí velkého projektu s názvem European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology, který realizujeme v programu ERASMUS+ KA2 – spolupráce škol. Naše škola byla organizátorem velkého projektového setkání s tématem Etické otázky spojené s produkcí energií, které proběhlo v termínu 30. 3. – 8. 4. 2017.

Úspěch studentů 4.C v celostátním kole EUROrebusu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

5. 6. 2017 proběhlo celostátní kolo soutěže EUROrébus, kde naši školu reprezentovalo družstvo studentů ze 4.C ve složení Jiří Gardoň, Michal Bubeník a Ondřej Andrla. Hoši vybojovali krásné 4. místo. GRATULUJEME A DĚKUJEME ZA SKVĚLOU REPREZENTACI!!!

fotogalerie zde: https://www.eurorebus.cz/22--rocnik---celostatni-finale-p568.html

Vynikající úspěch naší absolventky Lucie Šlezingrové ze 4.B

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 
2 fotografie

Studentka 4. B Lucie Šlezingrová se zúčastnila soutěže Maturantka roku 2017. Ve velké konkurenci v pátek 23. června tato krásná, inteligentní a usměvavá Lucie uspěla natolik, že tuto soutěž vyhrála!

Soutěž Maturantka roku je nejenom o kráse, ale také o společenské zodpovědnosti. V rámci soutěže byla vybrána charitativní organizace, která bude prostřednictvím Maturantky roky finančně podporovat např. onkologické pacienty.

ZOO Lešná

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 
5 fotografií

25.5.2017 SxB  a  2.B navštívili  ZOO Zlín-Lešná.  Studenti  viděli  některá  cizokrajná zvířata, podívali se do  několika  pavilonů (např.  v tropickém mohli vidět  lenochoda, atraktivní piraně dravé, rejnoky- trnuchy a další ryby).  V teráriu mohli spatřit  jedovaté žáby, hady a další žraloky . Studenti se také naučili  latinské názvy některých  živočichů . Věřím, že exkurze  přinesla prohloubení znalostí ze zoologie.

Sekunda A na Brněnské přehradě

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
17 fotografií

V rámci programu „Srovnání biotopu rybník a potok“ si dnes studenti sekundy A mohli vyzkoušet nejen lov vodního bezobratlého hmyzu, ale i základní chemický rozbor kvality vody. Naživo měli možnost pozorovat zajímavé vodní živočichy jako jsou splešťule blátivá, klešťanka, larvy jepic a pakomárů, ale i blešivce a larvy chrostíků v kamínkových schránkách aj. Ulovili též tiplici obrovskou a také skokana hnědého. Kromě nových odborných biologických poznatků se též naučili, jak stanovit ve vodě pH, tvrdost vody, množství kyslíku, fosforu, dusitanů, dusičnanů ve vodě a co tyto ukazatele znamenají pro živý vodní ekosystém. Tím se již pomalinku měli možnost motivačním způsobem seznámit s chemií, která je od příštího roku čeká i v rámci výuky na naší škole.

Kvarty v geologických a paleontologických sbírkách Ústavu geologických věd MU

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
8 fotografií

Ve středu 17.5.2017 se ve sbírkách Ústavu geologických věd vystřídaly obě kvarty.

Studenti si vyslechli přednášku o vztazích mezi živou a neživou přírodou a mohli obdivovat místní mineralogické, petrografické a paleontotlogické sbírky.

Virtuální prohlídka