Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek čl�ánku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Workshopy SOČ

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

Ráda bych Vás informovala o možnosti pro studenty SŠ účastnit se workshopu SOČ, který studentům pomůže v následujících oblastech:

- Vyhledávání v odborné literatuře - workshop se uskuteční dne 4. 12. 2024 od 15:30 - 17:00 hod. v Moravské zemské knihovně v 6. patře.

Registrace do 3. 12. 2024

Základy citování a citací - workshop se uskutenčí dne 12. 12. 2024 od 15:30 - 17:00 hod. v Moravské zemské knihovně v 6. patře. 

Registrace do 11. 12. 2024

Počet míst je omezen na 15 neváhejte se tedy přihlásit co nejdříve.

Zdravím a hezký den přeji   Yveta Reiterová

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

WORKSHOP - FERMENTACE JAKO UDRŽITELNÝ ZDROJ VITAMÍNU C a superpotravina pro náš MIKROBIOM

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

3 fotografie

Při úvodní ochutnávce rozmanitých fermentovaných produktů si řekneme něco o tom, co všechno je možné fermentovat a proč je dobré to dělat. Potom si z běžné české zeleniny společně připravíme kvašenou superpotravinu plnou vitamínů. Každý si z workshopu odnese domů sklenici zeleniny připravené k fermentaci a veškeré potřebné know-how. 

Na workshop je třeba si přinést vlastní krájecí prkýnko, ostrý nůž a zavařovací sklenici o objemu cca 1litr k naplnění zeleninou.

 

Deep Layers 2024 v Brně jako součást celorepublikových Dnů AI

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
2 fotografie

Pro všechny, kteří se zajímají o AI a její využití.  Bližší info zde: 

https://www.dny.ai/#o-akci

Na akci Deep Layers 2024 je nutné se předem registrovat, omezený počet míst, je to zdarma. Organizuje vědecký tým Umělá inteligence a medicínské technologie Ústavu přístrojové techniky AV ČR, zaměřený na metody umělé inteligence a originální diagnostické metody a jejich aplikace v oblasti medicínských technologií.

30. ročník ekologické olympiády - krajské kolo - Rychta Krásensko - 2. - 4. 10. 2024

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
12 fotografií

Téma tohoto ročníku - Voda v krajině a adaptace na klimatické změny

Družstvo z Bigy ve složení Nela Horňáčková, Stanislava Piňosová a Miroslav Trnka, všichni z QA - vybojovalo v konkurenci zkušených týmů krásné 4. místo. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci!

Borytobraní na Pálavě 2024

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

4 fotografie

Podobně jako v loňském roce se i letos vydaly dvě třídy Bigy (SxA, 2. C) společně se 3 vyučujícími dobrovolničit na Pálavu. V CHKO Pálava, konkrétně na jižních stráních nad Pavlovem, jsme pomáhali likvidovat boryt barvířský, invazní rostlinu, která by bez zásahu dobrovolníků mohla postupně vytlačit mnohé vzácné rostliny těchto slunných trávníků. Ke spolupráci nás přizvala p. Mariánková  z ČSOP Onyx, manažerka projektu LIFE South Moravia, jenž má mimo jiné za cíl péči o některé zajímavé lokality. Pálava k nim také patří. 

Strávili jsme pohodový slunečný den užitečnou prací na čerstvém vzduchu a dověděli jsme se i něco nového o CHKO Pálava a Novomlýnských nádržích.

Příští rok se s radostí znovu do projektu zapojíme.

Bližší info na stránkách projektu: https://www.csoponyx.cz/projekt/48/life-southmoravia/ a ve zprávě studenta, který se akce zúčastnil. 

 

 

 

Role p53 při rakovinném bujení

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

Titulní obrázek článku

V pátek 19.4. se v učebně 332 od 14 hod uskuteční  přednáška o rakovinném bujení a genu p53. 
Přednášet bude Mgr. Katarína Chalásová, PhD., členka organizačního týmu a dohledových komisí na přijímací řízení na LF MU a lektorka přípravných kurzů na přijímačky na lékařské fakulty. 
Přednáška je primárně určena pro studenty MOB, ale je otevřená všem zájemcům. Pokud vás dané téma zajímá, jste srdečně zváni. 

Zařazeno v kategoriích:

Maturita
Volitelné předměty a kroužky
Vybavenost
Biologie
Celý článek...

Juniorská akademie v březnu a dubnu přímo na Bigy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

4 fotografie

V pátek 1.3. se v učebně 332 od 14 hod uskuteční přednáška s názvem Genová exprese, v pátek 19.4. potom následuje přednáška o rakovinném bujení a genu p53 (ve stejný čas a na stejné místě). 
Přednášet bude Mgr. Katarína Chalásová, PhD., členka organizačního týmu a dohledových komisí na přijímací řízení na LF MU a lektorkou přípravných kurzů na přijímačky na lékařské fakulty. 
Přednáška je primárně určena pro studenty MOB, ale je otevřená všem zájemcům. Pokud vás daná témata zajímají, jste srdečně zváni. 

Nová nabídka k SOČ

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 

Studenti,můžete se účastnit.

1) nabídka workshopů z Moravské zemské knihovny pod názvem Fakescape - učíme hrou o mediální gramotnosti a kritickém myšlení.
Zájemci mohou využít možnosti na samotných školách, nebo v MZK v Brně. Od školy je potřeba znát vyučujícího a třídu, která by přišla do MZK, nebo se pošlou lektoři Fakescapu přímo do školy. Aktivita Fakescape probíhá formou workshopu a je určena pro SŠ i ZŠ.

2) AstroPi hackathon Brno – Naprogramuj mikropočítače na oběžné dráze.  

24.11.2023 15+ - 25.11.2023 15 hod, Cyrilometodějské gymnázium a střední odborná škola pedagogická Brno, Lerchova 63

Baví tě vesmír, věda a nebojíš se zkusit i programování?

Tak vezmi svoje kamarády a kamarádky a propojte všechna tato odvětví na akci AstroPi Hackathon, kde začnete svou cestu ke hvězdám! Akce je pro 2 – 6 členné týmy od 12 do 19 let.  Na 24 hodinový týmový hackathon  se můžete registrovat do 20. 11. 2023.  Vše je pro účastníky ZDARMA.   AstroPi Hackathon je soutěž organizovaná k mezinárodní soutěži AstroPi Challenge, kterou každý rok vyhlašuje Evropská kosmická agentura. Soutěž organizuje v Brně skupina studentů Cyrilometodějského gymnázia. https://astropi-hackathon.org/

Yveta Reiterová za komisi biologii

Projektový týden biologie a zeměpisu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
5 fotografií

Máte rádi toulky krajinou? Zajímá vás, co se kolem vás děje? Jste zvídaví? Nebo rádi jen tak bloumáte v přírodě a obdivujete ji? Tak právě pro vás je určený projektový týden BIO a ZEM.

 

Přílohy

 projektak_Kapral_program.docx [17 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Projektové týdny
Biologie
Celý článek...

Virtuální prohlídka