Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Pozvání na seminář pro lovce želvušek

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku

Nadšeným biologům, fandům želvušek, zvědavým a zvídavým studentům je určený seminář v Olomouci, který se bude konat 20. 4. 2024. Posledních 6 míst volných. 

Zařazeno v kategoriích:

Tvorba
Projekty
Biologie
Další projekty
Žáci
Celý článek...

Juniorská akademie v březnu a dubnu přímo na Bigy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

4 fotografie

V pátek 1.3. se v učebně 332 od 14 hod uskuteční přednáška s názvem Genová exprese, v pátek 19.4. potom následuje přednáška o rakovinném bujení a genu p53 (ve stejný čas a na stejné místě). 
Přednášet bude Mgr. Katarína Chalásová, PhD., členka organizačního týmu a dohledových komisí na přijímací řízení na LF MU a lektorkou přípravných kurzů na přijímačky na lékařské fakulty. 
Přednáška je primárně určena pro studenty MOB, ale je otevřená všem zájemcům. Pokud vás daná témata zajímají, jste srdečně zváni. 

Nová nabídka k SOČ

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 

Studenti,můžete se účastnit.

1) nabídka workshopů z Moravské zemské knihovny pod názvem Fakescape - učíme hrou o mediální gramotnosti a kritickém myšlení.
Zájemci mohou využít možnosti na samotných školách, nebo v MZK v Brně. Od školy je potřeba znát vyučujícího a třídu, která by přišla do MZK, nebo se pošlou lektoři Fakescapu přímo do školy. Aktivita Fakescape probíhá formou workshopu a je určena pro SŠ i ZŠ.

2) AstroPi hackathon Brno – Naprogramuj mikropočítače na oběžné dráze.  

24.11.2023 15+ - 25.11.2023 15 hod, Cyrilometodějské gymnázium a střední odborná škola pedagogická Brno, Lerchova 63

Baví tě vesmír, věda a nebojíš se zkusit i programování?

Tak vezmi svoje kamarády a kamarádky a propojte všechna tato odvětví na akci AstroPi Hackathon, kde začnete svou cestu ke hvězdám! Akce je pro 2 – 6 členné týmy od 12 do 19 let.  Na 24 hodinový týmový hackathon  se můžete registrovat do 20. 11. 2023.  Vše je pro účastníky ZDARMA.   AstroPi Hackathon je soutěž organizovaná k mezinárodní soutěži AstroPi Challenge, kterou každý rok vyhlašuje Evropská kosmická agentura. Soutěž organizuje v Brně skupina studentů Cyrilometodějského gymnázia. https://astropi-hackathon.org/

Yveta Reiterová za komisi biologii

Projektový týden biologie a zeměpisu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
5 fotografií

Máte rádi toulky krajinou? Zajímá vás, co se kolem vás děje? Jste zvídaví? Nebo rádi jen tak bloumáte v přírodě a obdivujete ji? Tak právě pro vás je určený projektový týden BIO a ZEM.

 

Přílohy

 projektak_Kapral_program.docx [17 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Projektové týdny
Biologie
Celý článek...

Výběrové řízení na výjezd do Vilniusu s ERASMUS projektem Gene Editing by CRISPR

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
2 fotografie

Zajímá tě biologie? Metody, které používá současná molekulární biologie? Historie objevů? Chceš si zkusit práci v mezinárodním týmu? Chceš se podívat do Litvy - Vilniusu a seznámit se se studenty z dalších evropských zemí? Umíš slušně anglicky? Jsi spolehlivý/ spolehlivá? 

Zařazeno v kategoriích:

Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2022
Biologie
Celý článek...

Baví vás biologie a nevíte, která fakulta je pro vás ta pravá? Nebo vás už za pár týdnů čekají přijímačky na LF?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

Titulní obrázek článku
 – 

…v tom případě zbystřete a přijďte v pátek 21.4. ve 14 hod do 332 na setkání s Mgr. Katarínou Chalásovou, PhD., členkou organizačního týmu a dohledových komisí na přijímací řízení na LF MU a lektorkou přípravných kurzů na přijímačky na lékařské fakulty. 

SOČ - registrace studentů

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

Titulní obrázek článku
 – 

Milí studenti,

ve dnech 2. 3.‒ 25. 3. 2023 se můžete přihlásit k nově vyhlášeným tématům SOČ. Každý si může přihlásit 2 témata, z nichž jedno si určí jako prioritní. V případě, že u preferovaného tématu již bude naplněna kapacita účastníků, může využít druhou možnost. 

Pokud vás vypsaná témata zaujmou a rozhodnete se práci v rámci SOČ skutečně zodpovědně věnovat, pak vyplňte přihlášku. Pod vedením zkušených odborníků budete na zvolených tématech pracovat v období od léta 2023 do ledna/února 2023. Dokončenou práci lze přihlásit do soutěže SOČ.

Předpokladem účasti studenta v SOČ je :

 vložení motivačního dopisu ke zvolenému tématu, 

doložení doporučení studenta do projektu SOČ třídním učitelem (prosím požádejte svého třídního učitele, aby zaslal podepsané a naskenované doporučení na e-mail: alena.hynkova@jcmm.cz nejpozději do 31. 3. 2023). Nebude-li doporučení studenta dodáno do 31. 3. 2023, nebude vaše přihláška přijata.

podpis závazné smlouvy mezi účastníkem a JCMM v průběhu června 2023. 

Vložení motivačního dopisu  k tématu ‒ klik na hnědý rámeček → vložení MD v levém spodním řádku 

Za komisi biologie

Y. Reiterová

 

Chudák nádorová buňka - jiný pohled na nádorovou transformaci

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

Titulní obrázek článku
 – 

V pátek 3.3. se od 14 hod uskuteční v odborné učebně biologie přednáška paní doktorky Chalásové z LF MU s názvem Chudák nádorová buňka - jiný pohled na nádorovou transformaci. 
Přednáška je primárně určena pro studenty MOB, ale je otevřená všem zájemcům. Pokud vás dané téma zajímá, jste srdečně zváni. 

Den otevřených dveří na MendelU - pozvánka

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Pěkné odpoledne,

rádi bychom pozvali Vaše studenty na celouniverzitní den otevřených dveří Mendelovy univerzity v Brně, který proběhne 3. února od 9 do 14 hodin. Studenti budou mít příležitost seznámit se s našimi studijními programy, chodem jednotlivých fakult i zeptat se na vše, co je bude zajímat. Více informací o průběhu a programu naleznete na našich webových stránkách https://mendelu.cz/akce/den-otevrenych-dveri-mendelu-3/

Virtuální prohlídka