Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek čl�ánku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější články v kategorii Biologie

Nabídka nových aktivit JCMM - Jihomoravského centra mobility mládeže.

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 

Ráda bych vás pozvala na aktivity, na které je aktuálně možné se přihlašovat. 

Řazeno podle data, kdy se konají nebo začínají

1) MiND Club: Předvánoční šachový turnaj26. listopadu 2024, od cca 15 hodin, registrace přes web jsmenadani.cz - Jsem student - MiND Club nebo přes google formulář.

2) MiND Club: Recept na dobytí Marsu I. část - Elon Musk a jeho SpaceX (začátky, aktuality, vize), přednáší skvělý Tomáš Přibyl z brněnského Technického muzea, 10. prosince 2024 od 15 hodin,  přihlašování na www.jsmenadani.cz - Jsem student - MiND Club

3) MiND Club: Recept na dobytí Marsu II. část - vše o základně Starbase a raketách Starship, přednáší Michal Přibyl, redaktor časopisu Kosmonautix, 17. prosince 2024 od 15 hodin, přihlašování na www.jsmenadani.cz - Jsem student - MiND Club

4) Poradenské centrum: Skupina socioemočního rozvoje - sebepoznání a seberozvoj, 4 setkání po 1,5 hodině, interaktivní a zážitková forma. Termíny setkání: středy 27. 11., 11. 12., 8. 1. 2025, 15. 1. 2025 vždy od  16 do 17:30 hodin. Přihlašování na www.jsmenadani.cz - Jsem student - Rozvojové skupiny. Kontaktní mail v případě dotazů: leona.winklerova@jcmm.cz.


5) Debatní klub: prostor pro zlepšení schopnosti analyzovat, zpochybňovat uctivým způsobem, dodá sebedůvěru v komunikaci nejen s vrstevníky. Termín setkávání je každou středu od 19 do 20:30 na JCMM, Česká 11. Víc informací na www.jsmenadani.cz - Jsem student - Debatní klub. Registrace přes formulář.

Na aktivity 2-4 se můžete přihlásit, pokud jste v našem systému nebo pokud máte potvrzený tento formulář

Moc rádi se s vámi na akcích, které pro vás pořádáme potkáme.

Dotazy a další informace dostanete na adrese:

Jana Vitulová, jana.vitulova@jcmm.cz, 724 919 622

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Workshopy SOČ

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

Ráda bych Vás informovala o možnosti pro studenty SŠ účastnit se workshopu SOČ, který studentům pomůže v následujících oblastech:

- Vyhledávání v odborné literatuře - workshop se uskuteční dne 4. 12. 2024 od 15:30 - 17:00 hod. v Moravské zemské knihovně v 6. patře.

Registrace do 3. 12. 2024

Základy citování a citací - workshop se uskutenčí dne 12. 12. 2024 od 15:30 - 17:00 hod. v Moravské zemské knihovně v 6. patře. 

Registrace do 11. 12. 2024

Počet míst je omezen na 15 neváhejte se tedy přihlásit co nejdříve.

Zdravím a hezký den přeji   Yveta Reiterová

KB v Moravském zemském muzeu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

18 fotografií

V pátek 8.11. navštívila KB stálou expozici Moravského zemského muzea Svět nerostů. 

WORKSHOP - FERMENTACE JAKO UDRŽITELNÝ ZDROJ VITAMÍNU C a superpotravina pro náš MIKROBIOM

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

3 fotografie

Při úvodní ochutnávce rozmanitých fermentovaných produktů si řekneme něco o tom, co všechno je možné fermentovat a proč je dobré to dělat. Potom si z běžné české zeleniny společně připravíme kvašenou superpotravinu plnou vitamínů. Každý si z workshopu odnese domů sklenici zeleniny připravené k fermentaci a veškeré potřebné know-how. 

Na workshop je třeba si přinést vlastní krájecí prkýnko, ostrý nůž a zavařovací sklenici o objemu cca 1litr k naplnění zeleninou.

 

Interaktivní korespondenční seminář biologie IBIS - běží první série a taky přihlašování na víkendovku pro řešitele!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku

Interaktivní biologický seminář (IBIS) je korespondenční seminář pro středoškoláky, které baví biologie a přírodní vědy obecně. IBIS navazuje na bohatou historii korespondenčních seminářů na Masarykově univerzitě a je organizován studenty, vyučujícími a odborníky z Přírodovědecké a Lékařské fakulty. A právě běží přihlašování na víkendovku pro řešitele první série! Tak to nepropásni :-)

Přílohy

 ibis_letacek 2024 A4.pdf [216 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Deep Layers 2024 v Brně jako součást celorepublikových Dnů AI

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
2 fotografie

Pro všechny, kteří se zajímají o AI a její využití.  Bližší info zde: 

https://www.dny.ai/#o-akci

Na akci Deep Layers 2024 je nutné se předem registrovat, omezený počet míst, je to zdarma. Organizuje vědecký tým Umělá inteligence a medicínské technologie Ústavu přístrojové techniky AV ČR, zaměřený na metody umělé inteligence a originální diagnostické metody a jejich aplikace v oblasti medicínských technologií.

30. ročník ekologické olympiády - krajské kolo - Rychta Krásensko - 2. - 4. 10. 2024

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
12 fotografií

Téma tohoto ročníku - Voda v krajině a adaptace na klimatické změny

Družstvo z Bigy ve složení Nela Horňáčková, Stanislava Piňosová a Miroslav Trnka, všichni z QA - vybojovalo v konkurenci zkušených týmů krásné 4. místo. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci!

European Challenges in Microbiome Analysis by DNA-Sequencing - zpráva ze setkání v Levoči

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

14 fotografií

6. - 12. 10. 2024 je termín konání prvního setkání mezinárodního projektu s komplikovaným názvem z nadpisu. Účastní se ho zástupci 8 evropských zemí včetně naší skupiny a společně se seznamujeme se základy práce s mikroorganismy a sekvenováním DNA.  Taky objevujeme krásy Spišského kraje a městečka Levoča, jehož historické centrum je na seznamu kulturních památek UNESCO.

Virtuální prohlídka