Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Krajské kolo geologické olympiády 2019

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku
 – 

V pondělí 8.4.2019 proběhlo Krajské kolo geologické olympiády - v Brně , na ústavu geologie PřF MU, na Kotlářské ulici. Biskupské gymnázium reprezentovalo 12 studentů, což je velký úspěch.

Q.A: Klára Palánová, Aneta Báčová, Anežka Hurtová, Šimon Pokorný, Jana Cibulková, Eva Mu"llerová, Filip Šebek

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Exkurze primy B do České televize

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Veronika Břečková

 – 
10 fotografií

          Ve čtvrtek 11. dubna jsme se s primou B vydali až do Líšně, kam se v roce 2016 přestěhovalo brněnské studio České televize. Veškeré vybavení a prostory byly velmi moderní a zářily novotou. Během exkurze jsme se podívali do jednotlivých natáčecích studií a jejich zázemí, nakoukli jsme do práce v technických pracovištích, střižně, režii a obrazové hlasatelně. Závěr prohlídky patřil ukázce newsroomu, kde se pilně pracovalo a zpravodajskému vysílacímu studiu, kde se své šance ihned chopili zřejmě budoucí moderátoři a redaktoři Marek Doubek, Filip Marek a Pavel Krchňavý, kteří nám předvedli krátkou ukázku moderátorského výstupu na téma vytvoření kompostu ve třídě. Jejich profesionální výkon ocenila i naše průvodkyně Petra Špičková – dramaturgyně Centra zábavné tvorby TS Brno.

Borytobraní 2019 - pozvánka od CHKO Pálava

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Pomozte nám s likvidací expanzivního borytu barvířského, který se šíří po Děvíně a vytlačuje vzácné a chráněné druhy.

Boryt barvířský je rostlinou dvou tváří. Na jedné straně užitečný pomocník – rostlina s antiseptickými účinky už v dávné minulosti užívaná k léčení ran a vředů, zároveň dříve velmi významná komodita využívaná v barvířství. Na straně druhé nepůvodní druh, který ohrožuje vzácná teplomilná společenstva vápencových svahů Pálavy. V posledních letech se na Děvíně šíří expanzivně a bez pomoci dobrovolníků se při jeho likvidaci neobejdeme. Proto i letos pořádáme Borytobraní 2019

Soutěž ve sběru papíru

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Uklízíte před Velikonoci? Hromadí se vám doma starý papír? Máte jedinečnou šanci se ho rozumně zbavit, prospět tím zároveň dobré věci a třeba pomoci pro svoji třídu získat odměnu ve formu míče, dortu či příspěvku na třídní akci.

Svázané balíky papíru je možné odevzdat vždy ráno (od 7:40 do 7:55) ve dvoře za jídelnou u betonového hřiště. Pokud by někdo chtěl odevzdat větší množství papíru mimo uvedený čas, je možné se domluvit s prof. Krumpholcovou. 

Zdraví pod kontrolou - pozvánka od studentů Lékařské fakulty MU

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Jste malí, vysocí, hubení či plnější, muž či žena, dospělí nebo děti? Zdraví pod kontrolou je pro všechny!
Přijďte si k nám změřit hladinu cukru v krvi, vyšetřit Váš krevní tlak, vyzkoušet si první pomoc či naučit se, jak si správně doma vyšetřit prsa a varlata...čeká Vás taky mnoho jiných zajímavých stanovišť, kde můžete zjistit jaké je vaše BMI, kolik máte tuku v těle, nebo jak zajistit správné fungovaní Vašeho trávícího systému... prostě něco víc o svém zdraví i zdraví lidí ze všech koutů světa. Nejmenší si mohou vyzkoušet operaci na skutečných plyšových medvídcích!
Tak neváhejte a přijeďte přes víkend 13. a 14. dubna do OC Olympia Brno od 10 do 20 hodin. Těšit se na Vás budou medici, dentální hygienici, nutriční specialisté i fyzioterapeuti z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

2.C v Bioskopu - progam o rakovinných buňkách

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
10 fotografií

Jak funguje rakovina aneb základy nádorové biologie - to je název nového pořadu v Bioskopu na MU v Bohunicích.

Studenti 2.C zjišťovali co stojí za vznikem rakoviny, jak se chová rakovinná buňka a proč ji naše tělo nedokáže zlikvidovat samo, jaká je strategie léčby rakoviny, zda je lepší léčba alternativní nebo klasická chemoterapie a zda je rakovina opravdu onemocněním moderní doby.

Návštěva Výzkumného ústavu veterinárního lékařství

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
10 fotografií

Dne 19.2, 5.3 a 12.3 se  studenti  sext, kteří  navštěvují   přírodovědná cvičení (PCV), zúčastnili exkurze ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství. Poté, co jsme společně prošli areál tohoto ústavu a dozvěděli se, co se na jednotlivých pracovištích dělá, jsme byli velmi mile přivítáni v zasedací místnosti, kde mohli studenti zhlédnout zajímavé přednášky o tom, co se v ústavu dělá.  Tento ústav sídlí v Medlánkách a ne každý, kdo zde třeba i každodenně jezdí  ví, co se zde děje.V tomto objektu se nachází oddělení virologie, bakteriologie, imunologie, ale též oddělení bezpečnosti potravin a krmiv, chemie a toxikologie. Též se zde ve třech budovách nachází experimentální stáje, kde se zkouší různé léky či jiné látky na zvířatech. Od velmi příjemného pana ředitele Mgr. Jiřího Kohoutka, Ph.D. jsme se mimo jiné dozvěděli, že zde byl zkoumán i virus Zika, který je znám zejména díky epidemii, která nastala v roce 2015 v Brazílii. Tento virus přenáší komáři a u dospělých vyvolává horečky, vyrážky, bolesti hlavy a kloubů. Velmi nebezpečné je, pokud se nakazí plod v těle matky, neboť tento virus vyvolává zakrnění či předčasné ukončení růstu mozku. V Brazílii tak v současné době vyrůstá generace dětí, jež byly nakaženi ve stadiu plodu a nyní bojují o přežití, jsou těžce postižení a mají řadu vývojových poruch. Také nám pan ředitel též líčil o boji s africkým morem divokých prasat, který v minulém roce zasáhl Zlínsko. Myslím, že tato exkurze byla pro studenty PCV velmi přínosná. Největší dík samozřejmě patří panu řediteli VUVelu , ale i všem odborníkům, kteří se podíleli na našich exkurzích.

European Challenges in Sustainability by Biotechnology – Francie – Evreux – výběr studentů pro mezinár.projekt.setkání ERASMUS+

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Všichni studenti vyššího gymnázia (kromě posledních ročníků), kteří mají zájem se zapojit do projektu European Challenges in Sustainability by Biotechnology financovaného z programu EU ERASMUS+ KA2 a spolufinancovaného z projektu Do světa! JmK nechť napíší a zašlou své motivační dopisy!

Zařazeno v kategoriích:

European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

Informace k soutěži - SOČ

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

Titulní obrázek článku
 – 

Milí studenti,

ve dnech 6. 3.‒ 24. 3. 2019 se můžete přihlásit k nově vyhlášeným tématům SOČ. Každý z vás si může přihlásit 2 témata, z nichž jedno si určí jako prioritní. V případě, že u preferovaného tématu již bude naplněna kapacita účastníků, může využít druhou možnost.

Virtuální prohlídka