Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

European Challenges in Sustainability by Biotechnology - mezinárodní projektové setkání Atény

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
26 fotografií

Ve dnech 29. ledna až 2. února 2019 proběhlo poslední malé projektové setkání mentorů a učitelů v rámci projektu Erasmus+ KA2 European Challenges in Sustainability by Biotechnology v Aténách. Setkání se za naši školu zúčastnily Lucie Burešová a Pavla Procházková ze SpA společně s K.Krumpholcovou. Bližší info o projektovém setkání najdete v přiložených zpětných vazbách studentek.

Přílohy

 Pavla Procházková SpA [18 kB] Lucka Burešová SpA [19 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

European Challenges in Sustainability by Biotechnology – mezinárodní projektové setkání Vídeň 2018

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
20 fotografií

Na konci listopadu jsme vyjeli na další projektové setkání v rámci projektu European Challenges in Sustainability by Biotechnology, financovaného z programu ERASMUS+ KA2 spolupráce škol a spolufinancovaného z programu Jihomoravského kraje Do světa! 2018, a to tentokrát do Vídně.

Registrace do N-trophy právě teď!!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

N-trophy je soutěž pro středoškoláky. Soutěžními obory jsou biologie, chemie, fyzika a logika. Tříčlenné týmy z České republiky i Slovenska budou plnit rozmanité úkoly, kde jejich společným jmenovatelem je experiment a výzkum. A stejně jako ve vědeckém prostředí je často třeba i výsledky výzkumu prezentovat, protože za to se dnes vědci také hodnotí. I v N-trophy záleží na tom, jak týmy své výsledky předloží…

Biologická olympiáda - kategorie A, B + SOČ

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 

Milí studenti,

21. ledna 2019 se uskuteční od 6. vyučovací hodiny v uč. biologie č. 331 školní kolo Biologické olympiády - kategorie A a B (vyšší gymnázium).

Zájemce ať se přihlásí u prof. Reiterové v kabinetu č. 333. Předpokládaný konec soutěže bude cca v 16.30 hodin.

Krabice od bot Primy B

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Veronika Břečková

 – 
15 fotografií

                   V letošním adventním čase jsme se rozhodli s primou B zapojit do projektu Krabice od bot aneb děti darují dětem na Vánoce 2018. Tento projekt probíhá napříč celou republikou s cílem obdarovat a zpříjemnit čas Vánoc dětem z dětských případně z azylových domovů. Do sběrného místa v Drásově jsme odvezli celých 20 dárečků a pevně věříme, že udělají dětem radost, aspoň tak velkou jakou jsme měli my při jejich tvoření!

Schůzka k biotech projektu ERASMUS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

 Studenti 1. a 2. ročníků, kvint a sext, slyšeli jste o u nás ve škole probíhajícím mezinárodním ERASMUS projektu s názvem European Challenges in Sustainability by Biotechnology? Zajímají vás otázky udržitelnosti? Zajímají vás nové technologie? 

Rádi byste si vyzkoušeli práci na mezinárodním projektu? Chtěli byste spolupracovat na expxerimentech s kolegy z Řecka, Francie, Německa, Rakouska, Maďarska či Dánska? 

2.C v Recetoxu

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
7 fotografií

V pátek 30.11.2018 vyrazila 2.C na exkurzi do Recetoxu.

Studenti prošli několik pater budovy a vyslechli si zajímavě podané přednášky o jedech v životním prostředí člověka. O jedech, které se do přírody dostávají přičiněním člověka. Seznámili se s prací vědců v chemických a biologických laboratořích Recetoxu.

Kam až se to dá dotáhnout se SOČ...

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

Titulní obrázek článku
 – 

Dne 5. listopadu 2018 v 16 hodin v učebně biologie č. 332 se představí úspěšní soutěžící v celostátním kole SOČ Jakub Dokulil a Kateřina Kudličková. Během přednášky představí studentům průběh soutěže a také jak si vybrat (a dobře vypracovat) zajímavé téma práce. Studenty mj. seznámí s benefity, které si vážou k soutěži, např. Program pro podporu nadaných studentů.

AV ČR nabízí středoškolským studentům možnost stáží - Otevřená věda 2019 - registrace nyní!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

V roce 2019 nabídne Akademie věd České republiky (AVČR) v rámci čtrnáctého pokračování projektu Otevřená věda stáže pro talentované studenty středních škol. Dvanáctiměsíční stáže budou probíhat na vědeckých pracovištích Akademie věd ČR od ledna 2019 do prosince 2019 (včetně letních prázdnin). Stáže probíhají pod vedením lektorů z řad vědecko-výzkumných pracovníků ústavů Akademie věd ČR v časové dotaci minimálně 8 hodin/měsíc. 

Virtuální prohlídka