Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Výzva pro BIGY – ZAPOJ SE I TY!!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
8 fotografií

Abychom jenom neplakali, jak se nám bortí starý svět, pojďme optimisticky, realisticky a hlavně úsporněji utvářet svět nový. V úterý jsme v rámci workshopu ke dni Země připravili VÝZVU PRO BIGY!

5 výzev, 3 stupně obtížnosti, 30 dní.

Zvol si výzvu a stupeň obtížnosti na panelech umístěných v mezipatrech, stvrď výzvu podpisem a barevným terčem, vezmi si stužku v barvě výzvy a umísti ji viditelně, kam je ti libo. Třicet dní změnu realizuj a své zážitky sdílej na panelech výzvy.

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Vysadili jsme a zaléváme další BIGY strom ve Wilsonově lese

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
4 fotografie

30 nových stromků – převážně planých hrušní, jabloní a třešní zasadili tento týden pracovníci Zeleně města Brna ve Wilsonově lese. Tři nové stromky třešní ptačích jsme spolu s nimi zasadili v horní části u bývalé sjezdovky i my v rámci dne Země.  A jeden stromek jsme adoptovali. Rozšířili jsme tak naše "Bigy stromy" o další kousek. Správkyně lesoparku Alexandra Koutná nám při té příležitosti vysvětlila, jak sucho ohrožuje les. Požádala nás, abychom mladé stromky pomáhali zalévat. Na fotkách v akci studenti z kvarty B.

European Challenges in Sustainability by Biotechnology – mezinárodní projektové setkání Evreux 2019

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Veronika Břečková

 – 
36 fotografií

             Je neskutečné, jak čas letí, ale na přelomu března a dubna konkrétně 31.března – 6. dubna jsme se zúčastnili posledního velkého setkání v rámci projektu  European Challenges in Sustainability by Biotechnology, financovaného z programu ERASMUS+ KA2 spolupráce škol. Setkání se uskutečnilo v městě Evreux ve Francii a jeho cílem byly hlavně dva pokusy: výroba polyhydroxybutyrátu pomocí fermentace a testování schopností bakterií (Bacillus subtilisPseudomonas fluorescens) rozkládat některé druhy plastů. Naše výprava se skládala ze sedmi studentů – Pavla Procházková, Lucie Burešová (obě SpA), Eliška Mezerová (SxA), Markéta Zavoralová (1.C), Terezie Kánská (3.B), Tadeáš Batelka (2.C), Lukáš Pražák (QB) a dvou profesorek – Kateřina Krumpholcová a Veronika Břečková.

Přílohy

 Tadeáš Batelka 2.C [36 kB] Lucie Burešová SpA [19 kB] Markéta Zavoralová 1.C [18 kB] Eliška Mezerová SxA [18 kB] Terezie Kánská 3.B [7 kB] Pavla Procházková SpA [21 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

Krajské kolo geologické olympiády 2019

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku
 – 

V pondělí 8.4.2019 proběhlo Krajské kolo geologické olympiády - v Brně , na ústavu geologie PřF MU, na Kotlářské ulici. Biskupské gymnázium reprezentovalo 12 studentů, což je velký úspěch.

Q.A: Klára Palánová, Aneta Báčová, Anežka Hurtová, Šimon Pokorný, Jana Cibulková, Eva Mu"llerová, Filip Šebek

Exkurze primy B do České televize

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Veronika Břečková

 – 
10 fotografií

          Ve čtvrtek 11. dubna jsme se s primou B vydali až do Líšně, kam se v roce 2016 přestěhovalo brněnské studio České televize. Veškeré vybavení a prostory byly velmi moderní a zářily novotou. Během exkurze jsme se podívali do jednotlivých natáčecích studií a jejich zázemí, nakoukli jsme do práce v technických pracovištích, střižně, režii a obrazové hlasatelně. Závěr prohlídky patřil ukázce newsroomu, kde se pilně pracovalo a zpravodajskému vysílacímu studiu, kde se své šance ihned chopili zřejmě budoucí moderátoři a redaktoři Marek Doubek, Filip Marek a Pavel Krchňavý, kteří nám předvedli krátkou ukázku moderátorského výstupu na téma vytvoření kompostu ve třídě. Jejich profesionální výkon ocenila i naše průvodkyně Petra Špičková – dramaturgyně Centra zábavné tvorby TS Brno.

Borytobraní 2019 - pozvánka od CHKO Pálava

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Pomozte nám s likvidací expanzivního borytu barvířského, který se šíří po Děvíně a vytlačuje vzácné a chráněné druhy.

Boryt barvířský je rostlinou dvou tváří. Na jedné straně užitečný pomocník – rostlina s antiseptickými účinky už v dávné minulosti užívaná k léčení ran a vředů, zároveň dříve velmi významná komodita využívaná v barvířství. Na straně druhé nepůvodní druh, který ohrožuje vzácná teplomilná společenstva vápencových svahů Pálavy. V posledních letech se na Děvíně šíří expanzivně a bez pomoci dobrovolníků se při jeho likvidaci neobejdeme. Proto i letos pořádáme Borytobraní 2019

Soutěž ve sběru papíru

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Uklízíte před Velikonoci? Hromadí se vám doma starý papír? Máte jedinečnou šanci se ho rozumně zbavit, prospět tím zároveň dobré věci a třeba pomoci pro svoji třídu získat odměnu ve formu míče, dortu či příspěvku na třídní akci.

Svázané balíky papíru je možné odevzdat vždy ráno (od 7:40 do 7:55) ve dvoře za jídelnou u betonového hřiště. Pokud by někdo chtěl odevzdat větší množství papíru mimo uvedený čas, je možné se domluvit s prof. Krumpholcovou. 

Zdraví pod kontrolou - pozvánka od studentů Lékařské fakulty MU

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Jste malí, vysocí, hubení či plnější, muž či žena, dospělí nebo děti? Zdraví pod kontrolou je pro všechny!
Přijďte si k nám změřit hladinu cukru v krvi, vyšetřit Váš krevní tlak, vyzkoušet si první pomoc či naučit se, jak si správně doma vyšetřit prsa a varlata...čeká Vás taky mnoho jiných zajímavých stanovišť, kde můžete zjistit jaké je vaše BMI, kolik máte tuku v těle, nebo jak zajistit správné fungovaní Vašeho trávícího systému... prostě něco víc o svém zdraví i zdraví lidí ze všech koutů světa. Nejmenší si mohou vyzkoušet operaci na skutečných plyšových medvídcích!
Tak neváhejte a přijeďte přes víkend 13. a 14. dubna do OC Olympia Brno od 10 do 20 hodin. Těšit se na Vás budou medici, dentální hygienici, nutriční specialisté i fyzioterapeuti z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

2.C v Bioskopu - progam o rakovinných buňkách

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
10 fotografií

Jak funguje rakovina aneb základy nádorové biologie - to je název nového pořadu v Bioskopu na MU v Bohunicích.

Studenti 2.C zjišťovali co stojí za vznikem rakoviny, jak se chová rakovinná buňka a proč ji naše tělo nedokáže zlikvidovat samo, jaká je strategie léčby rakoviny, zda je lepší léčba alternativní nebo klasická chemoterapie a zda je rakovina opravdu onemocněním moderní doby.

Virtuální prohlídka