Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Terénní cvičení sexty A, 28.5. – 30.5.2019

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
19 fotografií

Tři dny strávila sexta A v terénu. Tři dny, kdy nám počasí ukazovalo svou horší tvář. Ale práce mladých biologů proběhla, tak, jak měla.

28.5.2019 jsme byli na Hádech a zkoumali Hádeckou planinku a les.

29.5.2019 jsme byli u Brněnské přehrady. Výzkum se tentokrát týkal vlastností vody stojaté a tekoucí a živočichů, kteří zde žijí.

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Studenti 2.C na biologickém výletě v Opatově

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
17 fotografií

Studenti 2.C vyjeli v pátek večer do Opatova, aby zde strávili 5 dnů zkoumáním přírody (a to i geologické) v okolí. Celý týden byl ve znamení hry - "celoopatovky" - hry na zlatokopy. Čtyři družstva mezi sebou bojovala o body při poznávání živé i neživé přírody.

V sobotu jsme našlapali přes 20 km při výletu do Třebíče. Pozorovali jsme zde durbachity (místní syenito-žulové horniny s lehkou radioaktivitou), kochali se největší rosetou třebíčské katedrály a navštívili Židovské muzeum a hřbitov.

SOČ - úspěchy

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

Titulní obrázek článku
 – 

9. května 2019 se konalo Krajské kolo soutěže SOČ. Z naší školy se účastnili dva studenti - Pavla Procházková (SpA) s prací Kuželosečky v projektivní rovině, která naše gymnázium velmi dobře reprezentovala v převaze studentů gymnázií matematického zaměření.

Druhým účastníkem byl Martin Zavřel (4.C) s prací Aktivita Wnt signálních drah v buňkách CLL. Martin dosáhl vynikajícího výsledku, vyhrál v oboru Biologie a postoupil do celostátního kola SOČ. V Biologické olympiádě kategorie A se v celostátním kole umístil na krásném 17. místě.

Kvarta A v Moravském zemském muzeu – geologie

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
7 fotografií

Kvarta A se vypravila do Moravského zemského muzea na výstavu nerostů, hornin a paleontologie.

Každý student musel vyplnit pracovní list, který se týkal vystavených exponátů. Kromě toho mohl (a musel) obdivovat místní krásnou sbírku kamenů ze všech koutů světa. Exkurze byla vítaným zpestřením výuky geologie.

Registrace do jarního kola T-exkurzí právě probíhá!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Co mají společného Vila Tugendhat, nanomedicína, kosmetická chemie, praktická aerodynamika, hvězdářské dalekohledy, hydrogely, PCR a rozbor krve? Jsou v jarní nabídce T-Exkurzí v Brně!!

Chtěl/-a by sis pohrát se skalpelem nebo odhalit důvody velkých katastrof? Zkusit ovládat metody pro izolaci DNA, anebo software pro modelování chemických reakcí ve 3D? Zajímaly by tě základy robotiky či výroby GMO? Že se k těmhle věcem ve škole nedostaneš? 

Výzva pro BIGY – ZAPOJ SE I TY!!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
8 fotografií

Abychom jenom neplakali, jak se nám bortí starý svět, pojďme optimisticky, realisticky a hlavně úsporněji utvářet svět nový. V úterý jsme v rámci workshopu ke dni Země připravili VÝZVU PRO BIGY!

5 výzev, 3 stupně obtížnosti, 30 dní.

Zvol si výzvu a stupeň obtížnosti na panelech umístěných v mezipatrech, stvrď výzvu podpisem a barevným terčem, vezmi si stužku v barvě výzvy a umísti ji viditelně, kam je ti libo. Třicet dní změnu realizuj a své zážitky sdílej na panelech výzvy.

Vysadili jsme a zaléváme další BIGY strom ve Wilsonově lese

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
4 fotografie

30 nových stromků – převážně planých hrušní, jabloní a třešní zasadili tento týden pracovníci Zeleně města Brna ve Wilsonově lese. Tři nové stromky třešní ptačích jsme spolu s nimi zasadili v horní části u bývalé sjezdovky i my v rámci dne Země.  A jeden stromek jsme adoptovali. Rozšířili jsme tak naše "Bigy stromy" o další kousek. Správkyně lesoparku Alexandra Koutná nám při té příležitosti vysvětlila, jak sucho ohrožuje les. Požádala nás, abychom mladé stromky pomáhali zalévat. Na fotkách v akci studenti z kvarty B.

European Challenges in Sustainability by Biotechnology – mezinárodní projektové setkání Evreux 2019

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Veronika Břečková

 – 
36 fotografií

             Je neskutečné, jak čas letí, ale na přelomu března a dubna konkrétně 31.března – 6. dubna jsme se zúčastnili posledního velkého setkání v rámci projektu  European Challenges in Sustainability by Biotechnology, financovaného z programu ERASMUS+ KA2 spolupráce škol. Setkání se uskutečnilo v městě Evreux ve Francii a jeho cílem byly hlavně dva pokusy: výroba polyhydroxybutyrátu pomocí fermentace a testování schopností bakterií (Bacillus subtilisPseudomonas fluorescens) rozkládat některé druhy plastů. Naše výprava se skládala ze sedmi studentů – Pavla Procházková, Lucie Burešová (obě SpA), Eliška Mezerová (SxA), Markéta Zavoralová (1.C), Terezie Kánská (3.B), Tadeáš Batelka (2.C), Lukáš Pražák (QB) a dvou profesorek – Kateřina Krumpholcová a Veronika Břečková.

Přílohy

 Tadeáš Batelka 2.C [36 kB] Lucie Burešová SpA [19 kB] Markéta Zavoralová 1.C [18 kB] Eliška Mezerová SxA [18 kB] Terezie Kánská 3.B [7 kB] Pavla Procházková SpA [21 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

Virtuální prohlídka