Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Partnerské školy a zahraniční spolupráce

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

Níže naleznete seznam a stručnou charakteristiku partnerských škol, převážně na bázi programu Erasmus+.

Německo

Rakousko

Slovensko

Španělsko

  • IES Lucía de Medrano, Salamanca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Alfonso VIII, Cuenca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • Ave María Casa Madre, Granada. Krátkodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni na internátu a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Castillo de Luna, Rota (Cadiz). Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.

Francie

  •  

Itálie

Polsko

USA

  • Naši studenti každý rok studují ve Spojených státech v rámci programu Global Outreach.

Partnerské školy v ČR

  • Masarykova univerzita. Studenti mají možnost účastnit se různých projektů a akcí na jednotlivých fakultách, které jsou určeny speciálně pro ně. Mohou být zapojeni v tzv. SOČ (středoškolské odborné činnosti), jsou možné přednášky v rámci jednotlivých fakult a kateder (např. v lednu 2010 nám  přednášela doc. Relichová o genetice člověka).
    Garantkou partnerství a kontaktní osobou je PhDr. Yveta Reiterová.
    Více na webových stránkách Masarykovy univerzity.

Nejnovější články v kategorii Zahraniční spolupráce

Comenius – European Challenges in Modern Biotechnology Education - projektové setkání v Hamburku

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
159 fotografií

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

Comenius - "Game of Proteins"

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

DESÍTKA je magické číslo. Evokuje mi krásné vzpomínky na DESET dnů v Německu prožitých se studenty z DESETI různých zemí EU. Jedná se o pokračování netradičního biologického projektu, který je zaměřený na prohloubení vědomostí v oblasti biotechnologií.

Tento projekt je financovaný NAEP (Národní agenturou pro evropské vzdělávací programy) z programu LLP (Celoživotní učení) Comenius.

Comenius – Game of Proteins

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
2 fotografie

Od pondělka 26.9.20011 do soboty 1.10.2011 se vybraní studenti BIGY (pod vedením prof. Krumpholcové a Helceletové) zúčastnili další části projektu Comenius "Game of proteins". V laboratořích vědeckého centra v Hamburgu se konaly pokusy, které zkoumaly proteiny ryb. V dalších dnech jsme byli slavnostně přijati na radnici Harburgu (městská část Hamburgu) a měli jsme možnost prohlédnout si obrovský přístav slavného hanzovního města.

Koncert sboru NSG z Hamburku a Scholy na BIGY

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
10 fotografií

Byl pozdní máj, večerní máj ..., a to čtvrtek 29.5.2014, když k BIGY zavítal smíšený sbor z církevního gymnázia Niels Stensena z Hamburku. A hned v pátek 30.5.2014 proběhl na BIGY v sále B5 velký koncert tohoto sboru, BIGY Scholy, malé rockové kapely a jazzového souboru.

Vzpomínky na Belgii III

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

 – 
5 fotografií

Třetí den jsme zamířili za belgické hranice do hlavního města sousedního Lucemburska – Lucemburku. Po zhruba dvouhodinové cestě byl naší první zastávkou Soudní dvůr Evropské Unie – nejvyšší evropská justiční instituce, která má poslední slovo ve věcech Právního řádu EU a za každý členský stát na něm působí jeden soudce, v současné době tedy celkem osmadvacet.
Nejprve jsme měli možnost se setkat s generálním sekretářem belgického generálního advokáta (těch je celkem 9, zasedají společně se soudci), který pocházel ze Slovenska. Ten nám poreferoval jak o obecných faktech o instituci, tak o svých vlastních zkušenostech z kariéry generálního sekretáře. Nedlouho na to jsme se setkali i se samotným generálním advokátem z Belgie, panem Melchiorem Watheletem, který v minulosti zastával mimo jiné funkci belgického ministra spravedlnosti. Ten nás provedl po budově soudu a rovněž přidal několik zajímavostí o práci u Evropského soudního dvora. Díky jeho přívětivému a energickému vystupování zanechal v mnohých velmi příjemné pocity. Nakonec se k nám připojil také zástupce České republiky při soudním dvoře, pan Jiří Malenovský. Následoval společný oběd v prostorách soudu a troufnu si říci, že pro většinu z nás byla tato část velikým zážitkem.
V důsledku dlouhému programu na soudním dvoře jsme se do historického centra města dostali pouze na hodinu, i tak jsme však měli příležitost vidět kupříkladu katedrálu Notre-Dame ze 17. století, pod kterou se nachází krypta českého krále Jana Lucemburského, či si projít třídu Grand Rue plnou obchodů. V odpoledních hodinách jsme pak zamířili opět za hranice Belgického království za svými hostitelskými rodinami.

Comenius – European Challenges in Innovative Research Diagnostic Methods in Life Sciences – pracovní setkání učitelů a studentů v německém Pforzheimu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
11 fotografií

Ve dnech 7. až 12. 2. 2014 proběhlo v německém Pforzheimu první pracovní setkání mezinárodního biologického projektu Comenius European Challenges in Innovative Research Diagnostic Methods in Life Sciences. Jak název napovídá, studenti i profesoři z Německa, Francie, Španělska, Maďarska, Slovenska, České republiky, Litvy, Rakouska a nově také z Turecka a Švýcarska, tedy celkově z deseti evropských zemí a jedenácti škol, měli možnost zúčastnit se dvoudenního praktického workshopu, během kterého si vyzkoušeli některé biotechnologické metody a postupy, běžně užívané v laboratořích po celém světě. To vše pod vedením mentorů z řad samotných studentů, kteří do Pforzheimu dorazili s třídenním předstihem, aby se podrobili důkladné přípravě pod dohledem hlavního koordinátora projektu, Dr. Jürgena Brauna.

Přílohy

 pforzheim meeting - report [31 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
Biologie
Celý článek...

Spolupráce se španělskou školou (projekt eTwinning)

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Petr Koutný

Od konce loňského kalendářního roku probíhá spolupráce mezi studenty španělštiny 1. ročníku Biskupského gymnázia a španělskou partnerskou školou IES Cardenal Pardo Tavera, která leží ve městě Toro, přibližně 220 km severozápadně od Madridu. Společně realizujeme projekt s názvem  Emotici, který vznikl spojením španělského výrazu emoticonos a jeho českého ekvivalentu smajlíci. Cílem projektu je seznámit se s nejpoužívanějšími příslovími v obou jazycích. Na samém počátku splupráce jsme se vzájemně seznámili prostřednictvím videí, která jsme nahráli ve škole a poslali elektronicky. Poté jsme si vyměnili vánoční přání a od února začínáme pracovat na zmíněných příslovích. Ve čtvrtek 6. února proběhla videokonference, během které jsme španělské škole předložili tři česká přísloví vyjádřená obrázky, která měli Španělé za úkol rozluštit. Poté jsme předvedli další tři přísloví pantomimou. Studenti z partnerské školy pro nás připravili tři španělská přísloví, tentokrát ve formě komiksu, která jsme rovněž měli "dešifrovat". Přísloví z této videokonference budou rozmístěna na stěnách učebny španělštiny. O dalším průběhu projektu budeme informovat na webových stránkách.

Vzpomínky na Belgii II

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

 – 
8 fotografií

V úterý 12. listopadu jsme se probudili do teplotně typicky belgického podzimního rána. Program na dnešní den byl velice zajímavý. Nejdříve jsme se vypravili na proslulý okruh F1 ve Spa - Francorchamps, kde si milovníci rychlých aut přišli na své.

Hned potom jsme si v autobuse doplnili síly svačinkami, které nám naši belgičtí hostitelé připravili. Chvíli na to jsme si již v Muzeu vzpomínek připomněli, jakou spoušť tu zanechala druhá světová válka, na kterou lidstvo nikdy nesmí zapomenout, aby se podobné zvěrstvo nemohlo opakovat.

Zpátky doma z Beneluxu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

 – 
14 fotografií

Letošní výměnný pobyt v Belgii se opravdu vydařil. Naši belgičtí přátelé pro nás připravili neobyčejně pestrý program, v rámci kterého jsme nebyli jen v Belgii, ale v celém Beneluxu, a dokonce i v Německu. A díky vřelému přijetí jsme zapomínali na to, jaká nám někdy vlastně byla zima.
A co všechno jsme viděli? Byla toho obrovská spousta. Od věcí a míst starobylých (katedrála Panny Marie v Cáchách založená samotným Karlem Velikým) až po ultramoderní (lutyšské nádraží španělského architekta Calatravy). Místa zasvěcená modlitbě a rozjímání (poutní místo v Banneux) i místa plná moderního ruchu (okruh Formule 1 ve Spa-Francorchamps). Místa zasvěcená minulosti (Vzpomínkové muzeum 1939-45 a nedaleký americký vojenský hřbitov) i budoucnosti (Vesmírné centrum Lutyšské univerzity). Místa spjatá s českou historií (hrob Jana Lucemburského) i s Evropskou současností (Evropský soudní dvůr).
Čekalo nás ale i několik gurmánských zážitků. V Bruselu a v Lutychu jsme si pochutnávali na vaflích a pralinkách, v Maastrichtu na mořských plodech a „olejových koulích“, v Cáchách na místních speciálních perníčcích a na Evropském soudním dvoře na nás čekala přímo hostina o třech chodech.
Bylo toho ještě daleko více, snad vám něco napoví přiložené fotky.

BELGIE – DŮLEŽITÉ INFORMACE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

Zájezd do Belgie se koná od 10. do 16. listopadu 2013, program je v příloze.

Odjezd je v neděli 10. 11. v 06:15 od restaurace Bohéma, autobus bude přistaven v 06:00. Příjezd v sobotu 16. tamtéž mezi 23 a 24 hodinou.

Všichni účastníci (kteří tak ještě neučinili) musí nejpozději v pátek 8. 11. zaplatit prof. Haně Hrochové 2.000,- korun.

Virtuální prohlídka