Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Zápis do T-kurzů zahájen!!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

http://www.talnet.cz/web/talnet/t-kurzy     - kurzy nejen z oblasti přírodních věd :-)

Motivovaným a zvídavým žákům nabízí tato aktivita možnost dozvědět se v komunikaci s instruktorem více než ve škole a pokládat otázky, na které nenašli odpověď. V každém ze dvou výukových bloků studenti absolvují šest lekcí s úkoly a mohou si zvolit, po kterém bloku zpracují seminární práci pod vedením instruktora. Každý student vypracovává během roku pouze jednu práci podle vlastních preferencí. Vyvrcholením činnosti v kurzech jsou online obhajoby seminárních prací před všemi spolužáky v kurzu a následně i její prezentace na prezenčním soustředění - nebo online pro ty, co se soustředění neúčastní - před odbornou porotou.

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Vyhlášení výsledků soutěže ve sběru papíru za školní rok 2015/16

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Letos jsme během 2 kol soutěže nasbírali celkem 2614 kg starého papíru, tj. zachránili jsme asi 37 vzrostlých stromů, místo kterých se použije recyklovaný papír!! Soutěže se zúčastnilo 13 tříd a zapojila se i mateřská škola.

Výsledková listina:

1.  místo – prima A – 1072 kg

Přivítejme prázdniny tancem

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Veronika Břečková

Titulní obrázek článku
 – 

        V pondělí 27. června se uskuteční taneční workshop zaměřený na různorodou směsici tanečních stylů. Workshop je otevřen pro všechny ty, kteří se nebojí pořádně se odvázat a uvolnit po celém roku tvrdé práce. :-)

        Sejdeme se v 8:30 v gymnastickém sále a s sebou si nezapoměňte vzít pohodlné oblečení (doporučuji i ručník), pití a samozřejmě dobrou náladu! Tak neváhejte a přijďte. Těším se na  Vás!

Druhé kolo letošní soutěže ve sběru papíru právě začíná!!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

POZOR!  Nevyhazujte staré papíry, písemky, časopisy do koše, ale přineste je pečlivě svázané do školy. Právě začíná druhé kolo letošní sběrové soutěže! Mnozí z vás na to již nedočkavě čekají :-)

Máte možnost se s vaší třídou zapojit a vyhrát různé ceny – míč, dort nebo finanční částku na nějaku třídní aktivitu (výše částky se odvíjí od celkového množství vybraného papíru). Nebo nemusíte soutěžit a jen přineste do školy papír, který by třeba jinak skončil v popelnici. Spousta starého papíru se skrývá i v kabinetech - učitelé budou likvidovat staré písemky, jídelně, je třeba se jen poptat... V každé třídě by měla být krabice na papír, do které průběžně odkládáte papírový odpad a tento lze také přidat do soutěže. 

EUROREBUS – družstvo chlapců z 3. C vybojovalo krásné 6. místo v celostátním kole

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

V pondělí 6. června 2016 proběhlo celostátní kolo soutěže Eurorebus, do kterého se kvalifikovalo ze 3. místa v krajském kole družstvo hochů ze 3. C ve složení Ondřej Andrla, Michal Bubeník a Jiří Gardoň. Hoši v obrovské konkurenci 58 týmů středních škol z celé republiky vybojovali krásné 6. místo. Gratulujeme!!

Přílohy

 výsledková listina celostátního kola Eurorébusu 2016 [459 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Úspěch našich studentů v krajském kole soutěže Eurorebus

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

V neděli 24. dubna 2016 proběhlo v areálu Univerzitního kampusu Bohunice v Brně krajské kolo vědomostní soutěže EUROREBUS, na které naši školu reprezentovalo družstvo studentů ze 3.C ve složení Jiří Gardoň, Ondřej Andrla a Michal Bubeník. Hoši v konkurenci 26ti týmů vybojovali krásné 3. místo a postoupili do Celostátního finále 21. ročníku soutěže EUROREBUS, které se bude konat 6. 6. 2016 v Praze. GRATULUJEME  a přejeme hodně štěstí v celostátním kole!

Máme se bát geneticky modifikovaných organismů?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Veronika Břečková

Titulní obrázek článku
 – 

        Všichni nadšení biologové prosím pozor!

Je tu pro Vás jedinečná příležitost poslechnout si zajímavou vysokoškolskou přednášku věnovanou problematice geneticky modifikovaných organismů, která se uskuteční 17. června ve 14:00 v učebně 332. Přednášku povede Mgr. Lukáš Chrást doktorand Loschmidtových laboratoří.

Projektový týden sexty a 2. ročníky - biologie a zeměpis

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Pojďte s námi prozkoumat 4 chráněné oblasti Jihomoravského kraje! Společně se podíváme na to, jak se v průběhu času měnila krajina, jaký vliv na ni měl v minulosti, a má dnes, člověk. Zjistíme, čím jsou dané lokality jedinečné, proč jsou chráněné a jak praktická ochrana přírody funguje. 

Informační schůzka pro zájemce o projekt European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Máš zájem o práci na mezinárodním projektu European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology realizovaném v programu ERASMUS+ KA? Máš jedinečnou šanci se do projektu právě teď zapojit. V říjnu 2016, přesněji v termínu 2. – 8. 10. 2016, jedeme do francouzského Evreux na další velké projektové setkání, během kterého budeme vyrábět elektřinu ze starého papíru!! A nejen to, čeká nás bohatý doprovodný program. 

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

Kvinta A v Botanické zahradě

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
14 fotografií

Kvinta A ve čtvrtek 2.6.2016 vyrazila do Botanické zahrady MU v Brně.

Na začátku prohlídky se nám věnoval jeden z nejlepších pěstitelů masožravých rostlin v ČR, pan Sedláček ( z Přerova). Vysvětloval proč orel much nelapá, ale masožravá rostlina ano a chlubil se svou sbírkou.

Ve sklenícch jsme vyplňovali pracovní listy, zjišťovali jak vypadají rostliny, jejichž plody často užíváme, aniž bychom je znali a bojovali s úmorným vedrem. Poslední část exkurze už probíhala v osvěžujícím povětří malé oázy světa rostlin uprostřed rušné části města Brna.

Virtuální prohlídka