Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Chemie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

Schn Seminář z chemieCHE ChemieSCH Seminář z chemie
Ilustrační foto
Chemie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

Obecná strategie výuky chemie na BiGy

  • frontální výuka
  • multi-dialogová forma výuky (hry)
  • projektová výuka
  • soutěže a úkoly (školní i regionální – např. chemická olympiáda)
  • praktická výuka – laboratorní cvičení
  • exkurze a prohlídky

Osmileté gymnázium – výuka začíná od tercie, je vedena od obecné, anorganické, organické, analytické chemie, chemie plastů a polymerů a v septimě je ukončena kurzem biochemie.

Čtyřleté gymnázium – třídy jsou podle zájmu rozdělené na humanitní, všeobecný a přírodovědný směr. Jak ve třídách s všeobecným změřením, tak především v třídách s přírodovědným zaměřením jsou žáci vedeni k samostatné práci a k řešení různých problémů chemie, zvláště v oblasti aplikací svých teoretických poznatků, ve druhém a třetím ročníku zvládají i některé laboratorní práce, běžně prováděné až na vysokých školách. To nám umožňuje velmi dobře vybavená chemická laboratoř, kde může pracovat současně až šestnáct žáků.


V roce 2021/2022 otvíráme mimo standardní výuku

  • semináře z rozšířeného učiva chemie, jehož součástí je i příprava na maturitu a přijímací řízení na VŠ 

Nejnovější články v kategorii Chemie

Struktura látek - projektový týden 2. ročníků a sext

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

Titulní obrázek článku
 – 

Předmětové komise CHE a MAT pro Vás připravily projekt "Struktura látek", do kterého se můžete přihlásit v rámci projektového týdne určeného pro 2. ročníky a sexty. V přiloženém dokumentu najdete všechny podrobnosti. Těšíme se na Vás.

Přílohy

 Bližší info k projektu Struktura látek [121 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Volitelné předměty a kroužky
Tvorba
Chemie
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Potravinářské technologie v Přírodovědných cvičeních

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

5 fotografií

Studenti třetích ročníků si v rámci výuky Přírodovědných cvičení vyzkoušeli i laboratorní úlohy z oblasti potravinářských technologií jakou může být např. výroba čokolády. Navíc je pak díky kvalitě a čistotě provedení další den čekal i nelehký úkol degustace výrobků.

Z dalších potravinářských technologií se studenti věnují i procesu fermentace nebo analýzy různých typů čajů. Takto získané znalosti a dovednosti se mohou našim studentům hodit nejen při dalším studiu na VŠ, ale i v běžném životě.

Zařazeno v kategoriích:

Volitelné předměty a kroužky
Úspěchy
Chemie
Žáci
Celý článek...

Chemiklání – celonárodní týmová vědomostní soutěž

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
10 fotografií

Dne 7. 2. 2020 se v Pardubicích uskutečnila celonárodní vědomostní soutěž středoškolských týmů se zaměřením na chemii – „Chemiklání". Naši školu reprezentoval pětičlenný tým  složený ze studentek 2.C (M. Zavoralové, Š. Procházkové a K. Podivínské) a studentů SxB (V. Brdečka a V. Klapetka).

„K tajům chemie“ – projekt MAP – spolupráce základních a středních škol

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
23 fotografií

Dne 4. 2. jsme v chemické laboratoři na BIGY realizovali pilotní část projektu „K tajům chemie“. V rámci projektu začleněného do aktivit MAP (Místní akční plán) bylo pro handicapované studenty ze ZŠ Palackého tř. připraveno několik motivačních ukázkových pokusů orientovaných na základní vlastnosti chemických látek. Připraveny byly například experimenty jako:  Indikátory kyselin a zásad, proces hoření mýdlových bublin, falešná krev, inteligentní voda nebo chemická reakce a hřích.

Prezentace Agronomické fakulty Mendelovy Univerzity

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
4 fotografie

PK Chemie ve spolupráci s vedením školy uspořádala v uplynulém období pro studenty maturitních ročníků se zaměřením na přírodní vědy představení Agronomické fakulty Mendelovy Univerzity v Brně. Součástí bylo nejen seznámení našich studentů s možnostmi studia na této VŠ, ale v rámci následující diskuse se řešily i otázky následného uplatnění, možnosti studia v zahraničí a perspektivy budoucího zaměstnání. Akce se za Agronomickou fakultu mimo zástupkyně studijního odd. zúčastnil i Doc. Ing. V. Kumbár, Ph.D. proděkan pro vzdělávací činnost a akreditace, který mimo jiné našim studentům prozradil i to, že se rád znovu setkává se svým vyučujícím (tehdy Př.F. MU) Dr. J. Tarabou a může tak zavzpomínat na svá studentská léta. V závěrečné anketě studenti BIGY projevili velký zájem o studium přírodních věd s tím, že někteří zvažují i studium na Ag.F. MENDELU.

Přednáška prof. Bláhy na BiGy na téma „Lidská a veterinární léčiva v přírodě“

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
9 fotografií

V úterý 7. 1. 2020 proběhla v rámci hodin chemie na naší škole přednáška prof. RNDr. Luďka Bláhy, Ph.D. z výzkumného centra Recetox Přírodovědecké fakulty MU. V rámci této přednášky se studenti dozvěděli spoustu zajímavých informací o léčivech a jejich vlivu na naše zdraví.
 Přednáška byla určena pro studenty 3.A a pro zájemce z řad maturantů.

Co všechno jsme se v hodinách chemie naučili?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
6 fotografií

Během září až listopadu jsme se v KB zabývali základy organické chemie.

To, že si studenti odnesli spoustu znalostí i vědomostí bylo vidět nejen na jejich výborných studijních úspěších, ale i na výsledku zpracování projektové práce, kterou na závěr tohoto tématu dostali.

Jejich úkolem bylo vytvořit didaktickou pomůcku do hodin chemie, která by se dala využít pro opakování daného učiva.  Zadanému úkolu se věnovali v průběhu dvou vyučovacích hodin a poté úkol dokončovali doma. Na přiložených fotografiích aspoň malá ochutnávka toho, jak jsou naši studenti šikovní a tvůrčí.

Přírodovědci BIGY a CMG spolupracují

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
26 fotografií

V pátek 13. prosince se podařilo realizovat další stupeň vzájemné spolupráce mezi BIGY a Cyrilometodějským gymnáziem Brno (CMG) v oblasti výuky přírodovědných předmětů. Studenti přírodovědné třídy (4.C) našeho gymnázia přijali pozvání do nově vybavené chemické laboratoře CMG, kde si při laboratorní práci vyzkoušeli nové měřící techniky a postupy z oblasti chemických analýz. Náplň výše uvedených laboratoří se týkala měření pH (kyselost a zásaditost) vzorků pomocí iontově-selektivních elektrod. Studenti si vyzkoušeli práci pod vedením Mgr. Močubové (vyučující chemie CMG), která je při plnění laboratorního úkolu nejen mnoho věcí naučila, ale i pobavila svým osobitým a vlídným přístupem.

Biochemie a biotechnologie – odborná exkurze

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
22 fotografií

Studenti třetích ročníků (3.C a zájemnci z osatních třeťáků) se 10. 12. 2019 zúčastnili celodenní odborné exkurze v Olomouci a okolí na téma "Biochemie a biotechnologie v potravinářských provozech". Studenti byli seznámeni jak s historickým vývojem, tak současnou technologií zpracování mléka a mléčných výrobků, sladu i ovoce, a našla se i chvilka na prohlídku předvánočně nazdobené Olomouce. Vědomosti, které měli studenti BIGY v průběhu exkurze možnost získat, jim pomohou při lepším pochopení biochemických teorií, které patří na střední škole v probírání chemie k tomu nejnáročnějšímu.

Virtuální prohlídka