Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Martina Tinková
učitelka
KFJKfjnFRJ
 St
 169

Nejnovější články

PRVNÍ MOBILITA VE ŠPANĚLSKU PRO PROJEKT "BPM POUR LE MONDE PLUS DURABLE"

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

10 fotografií

V ranních hodinách 20. března naše 15 ti-členná výprava zahájila první výjezd v rámci projektu ‘BPM - pour le monde durable’, na kterém spolupracuje Španělsko, Francie a Česká republika. S minimálním počtem zapomenutých pasů jsme vyrazili z Brna směrem Letiště Václava Havla v Praze. Tam následovalo v rychlém sledu: odbavení - příjezdové formuláře - zapínání letadlového režimu na telefonu - a najednou jsme přistávali ve Frankfurtu, kde jsme nabrali naše francouzské partnery a přestoupili na letadlo do španělského Bilbaa. Úspěšným zakončením dne byl příjezd do našeho hostelu v Hinojedu.

Náš nabitý pětidenní program započal na střední škole v Piélagos, kde jsme se setkali se španělskými přáteli - našimi průvodci pro celých pět dní pobytu. S nimi jsme objevili jedny z nejvýznamnějších památek regionu Kantábrie. Například přírodní park Cabárceno, který je domovem pro mnoho původních iberských druhů zvířat, jako jsou medvědi, jeleni či kamzíci. Nebo El Capricho de Gaudí - nádherná vila v Camillu, kterou navrhl sám Antonio Gaudí. Jeden den jsme byli po kolena v moři na plážích Santanderu, další den jsme se koulovali na vrcholu Kantabrijského pohoří. Nejpřínosnější částí pobytu byla ale mezinárodní spolupráce s našimi zahraničními druhy. Konverzace jsme vedli kombinací francouzštiny a angličtiny (...a pantomimy) a jakékoliv zbylé jazykové bariéry jsme eliminovali tím, že jsme si prostě rozuměli srdcem. S takhle skvělou společností pět dní uteklo jako voda a všichni se už nemůžeme dočkat příštího setkání ve Francii!

Ema Lauermannová (QB)

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
Projektové týdny
Odkazy
Francouzský jazyk
Environmentální aktivity
Celý článek...

PROJEKT BRNO - NÎMES

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

8 fotografií

NÁVŠTĚVA FRANCOUZSKÝCH STUDENTŮ

Ve dnech 5. – 7. dubna 2022 přivítala naše škola 14 francouzských studentů z Lycée Albert Camus v městečku Nîmes. Hlavním cílem projektu bylo vzájemně se vzdělat a inspirovat v oblasti "Studentského parlamentu."

V pondělí (5. 4.) nás čekaly seznamovací hry a prohlídka školy včetně vyhlídky. Poté následovaly prezentace na téma „Školní vzdělávací systém ve Francii x ČR“, které sloužili k lepšímu pochopení obou školních prostředí. Po obědě jsme Francouzům nabídli tradiční české moučníky (nejen během Velikonoc) od českých zájemců. Odpoledne již velmi očekávanou procházku po nejdůležitějších místech v Brně. Kromě kostelů, náměstí a známých budov jsme Francouze vzali na Trdelník a Kofolu.

V úterý (6. 4.) byl dopolední blok věnován prezentacím o Studentských parlamentech a jejich fungování v obou zemích. Následoval oběd a další ochutnávka české kuchyně. Francouzští studenti se poté přihlašovali na své vysoké školy v počítačové učebně. Ani tento den však nechyběla procházka Brnem a kulturní rozhovory v kavárně. Den jsme zakončili v Pivovarské restauraci na Mendlově náměstí vynikající večeří.

Ve středu (7. 4.) jsme měli společný pouze odpolední program, kdy jsme vzali francouzskou výpravu na prohlídku hradu Špilberk. Po návratu zpět na Zelný trh měli studenti možnost samostatného rozchodu. Středeční a tedy poslední večer jsme udělali velmi speciální – domluvili jsme pro Francouze návštěvu lekce tanečních, která pro ně byla okouzlující a neuvěřitelná.

Děkujeme všem francouzským i českým studentům a učitelům, kteří se zapojili a komunitě E-twinning za úžasné tři dny plné nových zkušeností!  (Kateřina Janíková, SxB)

 

HISTORICKÝ ÚSPĚCH_3x ZLATO A 1x BRONZ NA OLYMPIADES EN FRANCAIS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Neuvěřitelného výsledku dosáhli naši studenti v dnešním krajském kole Olympiades en français_Konverzační soutěže ve francouzštině. Ve všech kategoriích stáli na stupních vítězů a 3x to byl stupeň nejvyšší

V kategorii ZŠ/VG I obsadila 3. místo ELEN TURBOVÁ (KB).  V kategorii ZŠ/VG II obsadil 1. místo Frederik Pitrun (TB). V kategorii SŠ I obsadila 1. místo Lucie Janošková (3.B). V kategorii SŠ II obsadil 1. místo Tomáš Barteček. 

Všichni studenti na 1. místech postupují do celostátního kola, které se bude konat také online 10.5. Všem studentům blahopřejeme a držíme palce do celorepublikového finále. 

Bravo! 

LECTURE A VOIX HAUTE_básně Roberta Desnose

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

7 fotografií

V průběhu měsíce března proběhla třídní i školní kolo soutěže LECTURE A VOIX HAUTE. Studenti nižšího i vyššího gymnázia četli vybrané básně ROBERTA DESNOSE. Jejich úkolem bylo především zaujmout obecenstvo čistou výslovností a dramatickým přednesem.  Mezi vybranými kandidáty zvítězily tyto studentky: 

Nižší gymnázium: 1. místo : Dorota Lennerová (KB), 2. místo: Anežka Řeháková (KB), 3. místo: Františka Filipová (TB) 

Vyšší gymnázium: 1. místo: Ema Drtilová, 2. místo: Anna Havlíčková (2.C), 3. místo: Ivana Bakešová (SpB)

Všechny úspěšné kandidátky se zúčastní celostátního kola v Praze 25.4. Divadelní ateliér povede divadelní režisér Éric Sénat. 

Blahopřejeme!

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

FRANKOFONNÍ DIKTÁT_Tomáš Barteček postupuje do celostátního kola!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

V rámci dnů Frankofonie, uspořádal Francouzský institut Dictée francophone junior pro studenty základních a středních škol. Z naší školy se zúčastnil Tomáš Barteček ze SxB a krajské kolo vyhrál. Dne 29.3. mu budeme držet palce na celostátním kole. Pro zájemce je znění diktátu v příloze. 

"J' aime et je chante avec la joie." /Divadelní techniky ve výuce francouzštiny.

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

8 fotografií

Páteční výuku francouzštiny nám zpestřily bývalé studentky GML- Aneta Žáčková a Lea Petřívalská, které jsou stále aktivními herečkami "francouzského divadla". (https://www.gml.cz/fr/naseaktivity.html) Přišly studenty naučit techniky správného dýchání a artikulace. S jejich pomocí se nám určitě bude lépe připravovat na LECTURE A VOIX HAUTE (tzv. hlasité čtení), jehož školní kolo proběhne do konce března. Tématem letošního ročníku jsou básně ROBERTA DESNOSE (https://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Desnos). Děkujeme za váš čas.  Studenti a učitelé francouzštiny. 

PŘEDÁVÁNÍ DIPLOMŮ DELF A VÝSLEDKY KONVERZAČNÍ SOUTĚŽE VE FRANCOUZŠTINĚ

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

6 fotografií

Ve čtvrtek 24.2 se uskutečnilo slavnostní předání mezinárodních diplomů z francouzštiny DELF. Za přítomnosti pana ředitele Karla Mikuly a ředitele Francouzské aliance Brno Jiřího Votavy, úspěšní studenti obdrželi své certifikáty. Certifikáty v úrovni B1 využijí studenti také místo maturitní zkoušky. Všem studentům blahopřejeme a věříme, že budou nadále pokračovat v úspěšném studiu Moliérova jazyka.  Zároveň jsme vyhlásili výsledky školního kola Konverzační soutěže ve francouzském jazyce. Nejúspěšnější kandidáti nás budou reprezentovat v krajském kole, které se uskuteční dne 6.4 online. Budeme jim držet palce a doufáme, že se jim podaří probojovat do celostátního kola. Ostatním soutěžícím děkujeme za odvahu a účast.  

Vaše francouzštinářky

Výsledky školního  kola: 

Kategorie ZŠ I/NG I   1. místo:  Veronika Lopaurová  (KB)    2. místo : Elen Turbová (KB)

Kategorie ZŠ II/ NG II  1. místo :  Frederik Pitrun  (TB)

Kategorie SŠ I/ VG I  1. místo : Lucie Janošková  (3. B)  2. místo:  Ema Juřicová  (QB)  3. místo :  Anna Havlíčková (2. C)

Kategorie SŠ II/ VG II.  1. místo:  Tomáš Barteček  (SxB)  2.místo: Jakub Chládek (SpB)  3. místo:  Kateřina Janíková (SxB)

Zařazeno v kategoriích:

Maturita
Jazykové zkoušky
Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

PŘEKLADATELSKÁ SOUTĚŽ_VÝSLEDKY

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Už známe výsledky překladatelské soutěže na Filozofické fakultě Palackého v Olomouci! Děkujeme všem vybraným studentům za vzornou reprezentaci školy a blahopřejeme JAKUBU CHLÁDKOVI, který získal ČESTNÉ UZNÁNÍ za překlad z angličtiny. Toto ocenění získal v konkurenci 160 soutěžících z celé republiky. Věříme, že i v příštím roce bude účast na překladatelské soutěži vysoká.  V tabulce najdete počty zúčastněných studentů ve všech jazycích. 

Statistické údaje po školním kole Překladatelské soutěže UPOL 2021/2022
 účast ve školním kolepostupující do fakultního kola
Angličtina1466164
Němčina33581
Ruština13640
Španělština10537
Francouzština12951
celkem2171373

Do Francie na skok, na rok nebo na tři?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

2 fotografie

Těsně před vánočními svátky, měli studenti QB a KB možnost vyslechnout si prezentaci o Českých sekcích ve Francii. Jde o projekt vzájemné spolupráce mezi Francií a tehdy Československem, který se datuje do roku 1920. Po vynucených přestávkách (II. světová válka, normalizace) byla jejich činnost znovu obnovena po Sametové revoluci. Studenti středních škol z České republiky, s dostatečnou znalostí francouzštiny (minimálně úroveň B1) mohou studovat na gymnáziu v Dijonu nebo v Nimes. Tyto sekce nám přišla představit bývalá studentka gymnázia v Dijonu Martina Pavlíková. V současné době má i naše gymnázium v Dijonu svého zástupce. Je jím student Jakub Kisely. Podrobnější informace k českým sekcím získáte na webových stránkách francouzského Institutu_ https://www.ifp.cz/cz/vzdelani/mobilita-pro-stredoskolaky-ve-francii/ceske-sekce-ve-francii/#/ nebo u svých učitelů francouzštiny. Jsou pro vás tři roky příliš dlouhé? Další možnost studia nabízí program UN AN EN FRANCE_ https://www.ifp.cz/cz/vzdelani/mobilita-pro-stredoskolaky-ve-francii/rok-ve-francii/#/.  

Petit-déjeuner à la française

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

4 fotografie

Jakým způsobem se dá začít páteční vyučování? No přece dobrou snídaní! "Petit-déjeuner à la française" v terci B slavila úspěch. Nová slovíčka, členy a různé gramatické zapeklitosti se snad pomocí dobrého jídla snadněji zapamatují a co teprve tehdy, když si chcete paměťové buňky oživit písničkou https://www.youtube.com/watch?v=TkW5tBsGJpI (Les cornichons_Nino Ferrer):-) Pojďte do toho s námi à la française!

Zařazeno v kategoriích:

Projektové týdny
Francouzský jazyk
Tvorba
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

Virtuální prohlídka