Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Martina Tinková
učitelka
Předsedkyně předmětové komise Francouzský jazyk
KFJKfjnFRJ
 dle domluvy
 169

Nejnovější články

FRANCIE PŘIVÍTALA STUDENTY QB_PROJEKT BPM VSTOUPIL DO II.ČÁSTI

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

20 fotografií

Tento výjezd je pokračováním projektu frankofonní skupiny z kvinty B, která, jak jste si již dříve mohli přečíst, byla předtím na Erasmu ve Španělsku. Oproti předchozí výpravě byla tato poněkud jiného ražení, jelikož jsme neletěli letadlem, ale jeli autobusem. Sraz byl v sobotu 23. dubna v 10 hodin večer před Bohémou, odkud jsme usínajícím Brnem vyrazili po D1 přes Prahu do Německa, a následně jsme překročili francouzské hranice. Po cestě jsme stavěli po každých třech hodinách na dvacet až třicet minut, abychom, až dojedeme do cíle, byli ještě pořád alespoň trochu naživu. Naší vysněnou lokací bylo malé městečko Saint Martin-en-Haut asi 30 km od Lyonu, kam jsme se samozřejmě taky museli podívat. Byly nám na to vyhrazeny rovnou dva dny. Přivítala nás příjemná noc v hotelu Orée du bois, po které následovalo setkání se Španěly, výborná snídaně a výprava autobusem do lyccé Jean Monnet.

První den jsme se rozdělili do malých skupinek a střídavě vyráběli tuhé šampony, nebo připravovali recepty, které jsme také uvedli v provoz na mezinárodní večer, který se konal ve středu. Po skončení jsme se odebrali na radnici, kde nás čekal pan starosta se svým projevem, ve kterém si dokonce vylámal zuby na češtině, a sušenými salámy jako dárečky na přivítanou. V následujících pěti dnech jsme navštívili 2 farmy, trh na nákup surovin pro mezinárodní labužníky, lanové centrum, dvakrát byli v Lyonu, provozovali cykloturistiku, přešli na červenou, toulali se po bulvárech, nakupovali nejenom levné zboží, ochutnali pralinkovou briošku (někteří i šneky a žáby), měli dezert, prohlédli si Musée des Confluence s eko čtvrtí, projeli se lodí, jedli pizzu, chytli nějakou španělskou chřipku a na závěr jsme se samozřejmě nezapomněli pořádně dlouze rozloučit.

Text: Jan Privarčák, QB        Foto: Magdaléna Anežka Kapitánová

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Environmentální aktivity
Zahraniční spolupráce
Celý článek...

BPM_projekt Erasmus K1_"Bouger, partager, manger"

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

4 fotografie

Rádi bychom vám představili projekt, do něhož se od září 2020 zapojili dobrovolníci z řad studentů tříd KB, QB,2.A, SxB a SpB - ERASMUS +_BPM pour le monde plus durable (2020-2022), který se naplno rozběhl na platformě E-twinning. Jde o spolupráci tří zemí - Francie, Španělska a České republiky. Ústřední téma je vyjádřeno třemi slovesy v názvu projektu BOUGER - hýbat se, PARTAGER - sdílet a MANGER - jíst, v rámci udržitelného rozvoje. Komunikačním jazykem je pro všechny francouzština.  V březnu (2021) proběhlo první online setkání, kde měli studenti možnost se společně seznámit a zjistit, kdo jsou vlastně ti francouzští a španělští studenti, kterým představují své prezentace, pro koho točí videa, vymýšlejí kvízy a komu píší krátké zprávy. Toto setkání bylo velmi srdečné, osvěžující a dodalo všem další sílu v pokračování projektu.  

Během podzimu (2020) studenti zpracovali téma: Pozvánka do našeho města, naší školy. V zimě se věnovali vánočním pokrmům. Na prahu jara začali trochu sportovat a vymysleli interaktivní mapu se zajímavými místy pro sportování a také sportovní kvíz. Školní rok jsme zakončili výrobou zemědělského kalendáře, kde každá země přispěla informacemi o pěstování a sklízení lokálních plodin. V příštím školním roce věříme, že se podaří uskutečnit zamýšlené mobility, a to v měsíci říjnu do Francie, v březnu (2022) do Španělska a na závěr projektu by se partneři měli sejít u nás v Brně - na přelomu dubna a května 2022.  

 

STŘÍBRO Z PRAHY PRO FRANCOUZŠTINU!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

2 fotografie

10. května se v Praze uskutečnilo celostátní kolo OLYMPIADES DE FRANCAIS. Z Jihomoravského kraje postoupili tři naši studenti. Celostátní kolo se stejně jako krajské kolo konalo online. Studenti museli prokázat pohotovost, jazykovou připravenost, otevřenost a nadšení pro francouzštinu.  Všem studentům děkujeme za poctivou přípravu a věřím, že je tato zkušenost bude motivovat k dalšímu studiu.  V kategorii ZŠ/NG II. se student TB Frederik Pitrun umístil na 11. místě. V kategorii SŠ I. se studentka Lucie Janošková z 3.B umístila na nádherném 4. místě, kde bodový rozdíl činil pouze 0,5 bodů. Největší radost a blahopřání putuje do sexty B Tomáši Bartečkovi, který vybojoval úžasné 2. místo v kategorii SŠ II. 

Děkujeme vaše francouzštinářky

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

CONCOURS DE LA LECTURE A VOIX HAUTE_PRAHA

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

12 fotografií

Pondělní den se pro několik studentek z nižšího i vyššího gymnázia  a paní profesorku Ševčíkovou nesl v duchu francouzské noblesy a elegance. Celý den jsme totiž strávily nad básněmi Roberta Desnose ve francouzském Institutu v Praze.

Den započal uvítáním v 9 hodin ráno, kde jsme si ještě celé rozespalé vyslechly několik lehce zmatených informací, ze kterých jsme měly pochopit, co se s námi celý den bude dít. Záhy nám naštěstí došlo, co se po nás chce, takže jsme se rozdělily do skupin podle věku a umístění ve školních kolech a vydaly se každá svou cestou. Vítězky a vítězové školních kol si vylosovali každý jednu báseň, kterou se pak celý den učili přednést co nejlépe, aby pak ve vyvrcholení dne zaujali diváky i porotu a mohli se tak utkat o první místo. My ostatní jsme se zúčastnili dvou velice zajímavých seminářů, kde jsme se společně se studenty jiných středních škol za pomoci krátkých her a divadelních technik věnovali francouzské výslovnosti, výrazu při přednesu nebo vyjádření nějaké emoce. Oba semináře se těšily dobrému vedení, zábavnému zpracování a jako přidaná hodnota zde byla příležitost seznámit se s dalšími milovníky francouzštiny a francouzské kultury.

Odpoledne jsme měly možnost vyslechnout si spoustu krásných přednesů, podpořit naše spolužačky, které vyhrály úžasné první  (DOROTA LENNEROVÁ, KB) a druhé místo (EMA DRTILOVÁ) a pak se za hlasitého smíchu odebrat ke zpáteční cestě domů. C'était très intéressant !

Ivana Bakešová, SpB

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

PRVNÍ MOBILITA VE ŠPANĚLSKU PRO PROJEKT "BPM POUR LE MONDE PLUS DURABLE"

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

10 fotografií

V ranních hodinách 20. března naše 15 ti-členná výprava zahájila první výjezd v rámci projektu ‘BPM - pour le monde durable’, na kterém spolupracuje Španělsko, Francie a Česká republika. S minimálním počtem zapomenutých pasů jsme vyrazili z Brna směrem Letiště Václava Havla v Praze. Tam následovalo v rychlém sledu: odbavení - příjezdové formuláře - zapínání letadlového režimu na telefonu - a najednou jsme přistávali ve Frankfurtu, kde jsme nabrali naše francouzské partnery a přestoupili na letadlo do španělského Bilbaa. Úspěšným zakončením dne byl příjezd do našeho hostelu v Hinojedu.

Náš nabitý pětidenní program započal na střední škole v Piélagos, kde jsme se setkali se španělskými přáteli - našimi průvodci pro celých pět dní pobytu. S nimi jsme objevili jedny z nejvýznamnějších památek regionu Kantábrie. Například přírodní park Cabárceno, který je domovem pro mnoho původních iberských druhů zvířat, jako jsou medvědi, jeleni či kamzíci. Nebo El Capricho de Gaudí - nádherná vila v Camillu, kterou navrhl sám Antonio Gaudí. Jeden den jsme byli po kolena v moři na plážích Santanderu, další den jsme se koulovali na vrcholu Kantabrijského pohoří. Nejpřínosnější částí pobytu byla ale mezinárodní spolupráce s našimi zahraničními druhy. Konverzace jsme vedli kombinací francouzštiny a angličtiny (...a pantomimy) a jakékoliv zbylé jazykové bariéry jsme eliminovali tím, že jsme si prostě rozuměli srdcem. S takhle skvělou společností pět dní uteklo jako voda a všichni se už nemůžeme dočkat příštího setkání ve Francii!

Ema Lauermannová (QB)

Zařazeno v kategoriích:

Projektové týdny
Francouzský jazyk
Environmentální aktivity
Zahraniční spolupráce
Odkazy
Celý článek...

PROJEKT BRNO - NÎMES

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

8 fotografií

NÁVŠTĚVA FRANCOUZSKÝCH STUDENTŮ

Ve dnech 5. – 7. dubna 2022 přivítala naše škola 14 francouzských studentů z Lycée Albert Camus v městečku Nîmes. Hlavním cílem projektu bylo vzájemně se vzdělat a inspirovat v oblasti "Studentského parlamentu."

V pondělí (5. 4.) nás čekaly seznamovací hry a prohlídka školy včetně vyhlídky. Poté následovaly prezentace na téma „Školní vzdělávací systém ve Francii x ČR“, které sloužili k lepšímu pochopení obou školních prostředí. Po obědě jsme Francouzům nabídli tradiční české moučníky (nejen během Velikonoc) od českých zájemců. Odpoledne již velmi očekávanou procházku po nejdůležitějších místech v Brně. Kromě kostelů, náměstí a známých budov jsme Francouze vzali na Trdelník a Kofolu.

V úterý (6. 4.) byl dopolední blok věnován prezentacím o Studentských parlamentech a jejich fungování v obou zemích. Následoval oběd a další ochutnávka české kuchyně. Francouzští studenti se poté přihlašovali na své vysoké školy v počítačové učebně. Ani tento den však nechyběla procházka Brnem a kulturní rozhovory v kavárně. Den jsme zakončili v Pivovarské restauraci na Mendlově náměstí vynikající večeří.

Ve středu (7. 4.) jsme měli společný pouze odpolední program, kdy jsme vzali francouzskou výpravu na prohlídku hradu Špilberk. Po návratu zpět na Zelný trh měli studenti možnost samostatného rozchodu. Středeční a tedy poslední večer jsme udělali velmi speciální – domluvili jsme pro Francouze návštěvu lekce tanečních, která pro ně byla okouzlující a neuvěřitelná.

Děkujeme všem francouzským i českým studentům a učitelům, kteří se zapojili a komunitě E-twinning za úžasné tři dny plné nových zkušeností!  (Kateřina Janíková, SxB)

 

HISTORICKÝ ÚSPĚCH_3x ZLATO A 1x BRONZ NA OLYMPIADES EN FRANCAIS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Neuvěřitelného výsledku dosáhli naši studenti v dnešním krajském kole Olympiades en français_Konverzační soutěže ve francouzštině. Ve všech kategoriích stáli na stupních vítězů a 3x to byl stupeň nejvyšší

V kategorii ZŠ/VG I obsadila 3. místo ELEN TURBOVÁ (KB).  V kategorii ZŠ/VG II obsadil 1. místo Frederik Pitrun (TB). V kategorii SŠ I obsadila 1. místo Lucie Janošková (3.B). V kategorii SŠ II obsadil 1. místo Tomáš Barteček. 

Všichni studenti na 1. místech postupují do celostátního kola, které se bude konat také online 10.5. Všem studentům blahopřejeme a držíme palce do celorepublikového finále. 

Bravo! 

LECTURE A VOIX HAUTE_básně Roberta Desnose

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

7 fotografií

V průběhu měsíce března proběhla třídní i školní kolo soutěže LECTURE A VOIX HAUTE. Studenti nižšího i vyššího gymnázia četli vybrané básně ROBERTA DESNOSE. Jejich úkolem bylo především zaujmout obecenstvo čistou výslovností a dramatickým přednesem.  Mezi vybranými kandidáty zvítězily tyto studentky: 

Nižší gymnázium: 1. místo : Dorota Lennerová (KB), 2. místo: Anežka Řeháková (KB), 3. místo: Františka Filipová (TB) 

Vyšší gymnázium: 1. místo: Ema Drtilová, 2. místo: Anna Havlíčková (2.C), 3. místo: Ivana Bakešová (SpB)

Všechny úspěšné kandidátky se zúčastní celostátního kola v Praze 25.4. Divadelní ateliér povede divadelní režisér Éric Sénat. 

Blahopřejeme!

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

FRANKOFONNÍ DIKTÁT_Tomáš Barteček postupuje do celostátního kola!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

V rámci dnů Frankofonie, uspořádal Francouzský institut Dictée francophone junior pro studenty základních a středních škol. Z naší školy se zúčastnil Tomáš Barteček ze SxB a krajské kolo vyhrál. Dne 29.3. mu budeme držet palce na celostátním kole. Pro zájemce je znění diktátu v příloze. 

Přílohy

 DICTEE_JUNIOR 1er tour 21.03.2022.pdf [451 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Celý článek...

"J' aime et je chante avec la joie." /Divadelní techniky ve výuce francouzštiny.

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

8 fotografií

Páteční výuku francouzštiny nám zpestřily bývalé studentky GML- Aneta Žáčková a Lea Petřívalská, které jsou stále aktivními herečkami "francouzského divadla". (https://www.gml.cz/fr/naseaktivity.html) Přišly studenty naučit techniky správného dýchání a artikulace. S jejich pomocí se nám určitě bude lépe připravovat na LECTURE A VOIX HAUTE (tzv. hlasité čtení), jehož školní kolo proběhne do konce března. Tématem letošního ročníku jsou básně ROBERTA DESNOSE (https://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Desnos). Děkujeme za váš čas.  Studenti a učitelé francouzštiny. 

Virtuální prohlídka