Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Martina Tinková
učitelka
Předsedkyně předmětové komise Francouzský jazyk
KFJKfjnFRJ
 dle domluvy
 169

Nejnovější články

PROJEKT BPM (Bouger, partager, manger pour le monde plus durable) VE FINÁLE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

31 fotografií

Poslední mobilita - závěrečný týden plný aktivit a poznání, se uskutečnil od 16.10. do 22.10.2022 u nás na Bigy. Francouzští a španělští přátelé přijeli objevovat nejen krásy naší školy, Brna a okolí, ale také se aktivně podílet na připravených aktivitách. Studenti SxB pro ně vymysleli seznamovací hru, pokladovku (Chasse au trésor), společně si namalovali trička (Bez potisku), vyrobili si placky s logem projektu, za jejich průvodcování poznali Brno. Společně čelili výzvě Escape game (pro některé velmi náročné z hlediska angličtiny a přemýšlení), další výzvou byly aktivity kolegů tělocvikářů (Kinball, T-rix, sebeobrana) a v neposlední řadě také bowling. Díky návštěvě firmy SONNENTOR jsme mohli pochopit pojem UDRŽITELNOST. Část BOUGER – hýbat jsme se snažili naplnit při návštěvě Moravského krasu, Domu přírody, Punkevních jeskyní, Lednicko-valtického areálu, Křtin, Starobrněnského pivovaru a Labyrintu pod Zelným trhem. V části MANGER jsme se pokusili zahraničním hostům dopřát ochutnávku školní jídelny, restaurace Pivovarská s českou kuchyní, sladkých dezertů (medovník, marlenka, frgál), někteří si velmi pochutnávali, jiní zůstali rezervovaní. Třetí část PARTAGER se nám snad podařilo splnit beze zbytku. Nejen, že studenti museli sdílet již předem zadané otázky (eko výzvy/předsevzetí), ale dařilo se jim také společně objevovat kulturní odlišnosti. K obdivovaným aktivitám patřila např. hodina TANEČNÍCH, ZPĚV ve křtinském kostele, TANEC na horním můstku nad Macochou. 

Na tomto místě bych ráda poděkovala všem, kteří se na projektu podíleli. Především kolegyním Stéphanie Dufond a Mirce Ševčíkové, kolegům tělocvikářům (Alici Bílkové,  Michalovi Snopkovi a Jakubovi Zatloukalovi), panu řediteli Karlu Mikulovi, vedení školy, školní jídelně, vrátným a všem partnerům, díky kterým se program vydařil. Velký dík patří studentům SxB, kteří svou zodpovědností, spolehlivostí a aktivním přístupem přispěli k hladkému průběhu nejen setkání v Brně, ale také ve Španělsku a ve Francii. 

Na nástěnce v jazykové chodbě se můžete podívat, jak celý projekt vypadal. A co na to studenti? Několik málo příspěvků: 

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
Projekty
Bouger Partager Manger pour un monde plus durable
Celý článek...

A ZNOVU JE TU! PŘEKLADATELSKÁ SOUTĚŽ PRO JAZYKOVÉ NADŠENCE Z VYŠŠÍHO GYMNÁZIA!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

3 fotografie

Opět po roce přicházíme s nabídkou účasti v překladatelské soutěži, kterou pořádá Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Stejně jako loni se můžete zúčastnit překladů ve čtyřech jazycích a to v angličtině, francouzštině, němčině a španělštině. Školní kolo se bude konat v úterý 1.1. (angličtina) a ve středu 2.11. (frj, nj, špj) v počítačových učebnách. Vaším úkolem je během 120 minut přeložit jeden odborný a jeden umělecký text. Používat můžete jakékoli papírové či elektronické slovníky. Je zakázáno používat překladače. Podrobné informace získáte na webových stránkách https://www.preklad-soutez.upol.cz/ nebo u Mgr. Martiny Tinkové (francouzština). 

Přihlašování je možné u vašich učitelů jazyků nebo v chatu MsTeams (Martina Tinková) do 25.10.2022. Počet účastníků je omezen, proto neváhejte a přihlaste se co nejdříve!  A co bude odměnou? Především možnost vyzkoušet si roli překladatele, dále nejúspěšnější překlady školního kola postupují do kola celostátního, které by se mělo konat v lednu 2023 - prezenčně, na Univerzitě Palackého v Olomouci. V Olomouci je také plánováno setkání s profesionálními překladateli, seznámení se s překladatelským prostředím, překladatelský workshop.

 Těšíme se na vaše krásné překlady, kdo ví, třeba někdo z vás objeví svou budoucí profesi. 

Za učitele jazyků  Martina Tinková

 

ZÁPIS KE ZKOUŠKÁM DELF SCOLAIRE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Vážení studenti francouzštiny! Rádi bychom vás informovali, že od 19. září zahajujeme registrace na podzimní zkoušky DELF scolaire. Zkoušky proběhnou v termínu 22. - 25. 11. na Biskupském gymnázium v Brně. Deadline na zaslání přihlášek je do 25. října.

Bliší informace o zkouškách DELF (termíny jednotlivých zkoušek A1-B2, ceník, struktura zkoušky atd.) a přihláškový formulář najdete na našich webových stránkách. 

www.alliancefrancaise.cz/brno/zkousky

Mgr. Jiří Votava, MBA , ředitel / directeur de l´Alliance Française Brno, tel.: +420 608 341 794

V případě dotazů se můžete s důvěrou obrátit na vaše francouzštináře. 

Přílohy

 dl_letak_9.9_21_cm_delf_j_s_2022-2023.pdf [8 MB]

Zařazeno v kategoriích:

Jazykové zkoušky
Celý článek...

OSLAVTE S NÁMI Evropský den jazyků_26. září

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

Oslava Evropského dne jazyků se stává na naší škole již tradicí. Každý rok se snažíme zajímavým tématem připomenout rozmanitost cizích jazyků v Evropě, ale také možnost vzájemně si porozumět, pokud se budeme cizí jazyky učit. Pro letošní rok jsme vybrali téma: NÁRODNÍ STROMY. Přijďte se podívat na nástěnku vedle učebny francouzštiny, který strom je národním stromem např. Portugalska, Finska nebo Slovenska. Který strom je nejčastějším národním stromem? Mají všechny státy jen jeden národní strom?  Věděli byste jak se jednotlivé stromy řeknou anglicky, německy, francouzsky, španělsky nebo třeba latinsky? Napadá vás nějaké město pojmenované podle stromu? A co píseň, báseň nebo nějaká kniha? Pokud máte nějaký typ na píseň, knihu apod. napište do chatu MsTeams na adresu: martina.tinkova. Vaše nápady budeme sbírat po dobu jednoho týdne a poté je zveřejníme. 

Pokud máte chuť vyzkoušet si i jiné jazyky než ty, se kterými se setkáváte ve škole, zkuste se podívat na oficiální stránky Evropského dne jazyků: https://edl.ecml.at. Bavte se (s) cizími jazyky!

Zvou vás jazykáři. 

PROJEKTOVÝ TÝDEN FRANCOUZŠTINA_POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO PROVENCE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Milí studenti, v rámci projektového týdne sext a druhých ročníků se uskuteční poznávací zájezd do francouzské Provence. Přihlášení francouzštináři budou mít možnost nejen poznat nádhernou krajinu, nasát vůni levandule, opájet se atmosférou impresionistických obrazů, ochutnat něco dobrého na typických trzích, ale budou plnit také projektové výzvy tak, aby rozvinuli své jazykové dovednosti, rozšířili si znalosti z francouzské kultury a mohli poznat spoustu nového. Aktualizovaný program najdete v příloze. 

Všechny potřebné informace komunikujeme prostřednictvím Bakalářů (rodiče), MsTeams (žáci). Prosím, nezapomeňte na doplatek 2100Kč (na účet školy), 70Eur v hotovosti! do kabinetu 169 (co nejdříve). Dokumenty potřebné na cestu najdete  v příloze. Přineste je nejpozději do konce září!

Děkujeme, vaše francouzštinářky.

ERASMUS +_SHADOWING_CERDANYOLA DEL VALÉS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

12 fotografií

Erasmus + není programem jen pro studenty, ale také pro jejich učitele. V rámci Erasmus+ mohou učitelé vyjet na tzv. shadowing neboli stínování. Týden tráví v zahraniční škole, dívají se vyučujícím přes rameno, snaží se nasát atmosféru školy, poznat nové metody výuky, srovnávat, debatovat, sdílet zkušenosti a také se obohatit kulturně nebo sportovně. 

S kolegyní Jitkou Piskačovou jsme měly v květnu příležitost navštívit Institut Banús Cerdanyola del Valés v blízkosti Barcelony. Od prvního okamžiku jsme byly vtaženy do dění na škole (průvodcovaná prohlídka školy, seznámení se s vedením školy, výuka ve skupinách, představení naší školy). Kolegyně J. Piskačová navštěvovala hodiny matematiky, informatiky a fyziky. Já jsem se jela podívat, jak se ve španělském prostředí učí francouzština. 

Institut Banús je zapojen do více Erasmus projektů, jsou zde proto na návštěvy zvyklí. Učitelé jsou otevření, přátelští, je možné s nimi diskutovat. Občasnou bariérou se mohla zdát angličtina, ale i tu jsme nakonec překonaly. Rozhovory se vedly především na téma digitálních technologií (po pandemii COVID-19 zavedli na škole tablety pro všechny, digitalizované učebnice), také nad vzdělávacím systémem obou zemí, nad speciálními vzdělávacími potřebami některých studentů (dyslexie, dysgrafie, ADHD) atd. 

Kromě pracovních povinností jsme měly příležitost navštívit Barcelonu a vzdělat se také v oblasti kulturní, gastronomické a sportovní. Domnívám se, že stínování je vynikající způsob jak se obohatit metodologicky, lidsky, získat potřebný rozhled a nadhled. Tuto zkušenost doporučuji všem. 

Martina Tinková

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Zahraniční spolupráce
Nové metody výuky jazyků a CLIL na Bigy
Projekty
Celý článek...

MARTINIQUE_francouzština v Karibiku

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

3 fotografie

S francouzštinou za oceán? Proč ne? Příjemná dovolená v Karibiku a francouzština k tomu? Ostrov Martinique splní všechny tyto požadavky. Se svými zkušenostmi se přišla podělit bývalá studentka Bigy Jana Nejezchlebová. Nejen, že nám představila tento krásný kout světa, ale také velmi dobře osvětlila, že bez francouzštiny by byla na ostrově úplně ztracená. Napínavé příhody se šťastným koncem neměly konce (nefunkční telefon, alergické reakce na exotické ovoce, půjčení auta, stravování...), ale jak nám sama Jana řekla: "Bez francouzštiny by komunikace na ostrově nebyla vůbec možná". O další důvod víc, věnovat se i o prázdninách cizím jazykům. Děkujeme za nové podněty k cestování. 

Francouzštinářky

BPM_projekt Erasmus K1_"Bouger, partager, manger"

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Rádi bychom vám představili projekt, do něhož se od září 2020 zapojili dobrovolníci z řad studentů tříd KB, QB,2.A, SxB a SpB - ERASMUS +_BPM pour le monde plus durable (2020-2022), který se naplno rozběhl na platformě E-twinning. Jde o spolupráci tří zemí - Francie, Španělska a České republiky. Ústřední téma je vyjádřeno třemi slovesy v názvu projektu BOUGER - hýbat se, PARTAGER - sdílet a MANGER - jíst, v rámci udržitelného rozvoje. Komunikačním jazykem je pro všechny francouzština.  V březnu (2021) proběhlo první online setkání, kde měli studenti možnost se společně seznámit a zjistit, kdo jsou vlastně ti francouzští a španělští studenti, kterým představují své prezentace, pro koho točí videa, vymýšlejí kvízy a komu píší krátké zprávy. Toto setkání bylo velmi srdečné, osvěžující a dodalo všem další sílu v pokračování projektu.  

Během podzimu (2020) studenti zpracovali téma: Pozvánka do našeho města, naší školy. V zimě se věnovali vánočním pokrmům. Na prahu jara začali trochu sportovat a vymysleli interaktivní mapu se zajímavými místy pro sportování a také sportovní kvíz. Školní rok jsme zakončili výrobou zemědělského kalendáře, kde každá země přispěla informacemi o pěstování a sklízení lokálních plodin. V příštím školním roce věříme, že se podaří uskutečnit zamýšlené mobility, a to v měsíci říjnu do Francie, v březnu (2022) do Španělska a na závěr projektu by se partneři měli sejít u nás v Brně - na přelomu dubna a května 2022.  

 

PORTAVOZ EUROPA! FRANCOUZŠTINA A FOTOGRAFIE? PROČ NE?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Na přelomu dubna a května se několik studentů francouzštiny zúčastnilo fotografických workshopů, které byly pořádány v rámci projektu PORTAVOZ EUROPA. Workshopy probíhaly francouzsko-česky a byly součástí mezinárodního programu, který si klade za cíl propojit Evropany. Letošním tématem byla SPOLEČNÁ BUDOUCNOST EVROPY, tak jak by si ji studenti představovali. Kromě fotografie, bylo úkolem autorů přidat i výstižnou legendu (jednu větu) minimálně v 5 jazycích, z nichž  jeden byla francouzština. Nejúspěšnější studentkou z naší školy byla Magdalena Anežka Kapitánová z QB, jejíž fotografie byla vybrána mezi  20 nejúspěšnějších. Tyto fotografie budou zpřístupněny nejen na internetových stránkách, ale budou také součástí putovní výstavy ve Francouzských aliancích a ve spřátelených institucích. Magdinu fotografii si prohlédněte v příloze a posuďte sami, jak bude vypadat Evropa budoucnosti. Legendu přikládám: 

Stavějme naději. Společně. Construyamos esperanza. Juntos.  Construisons l'espoir. Ensemble.  Costruiamo la speranza. Insieme. Let’s build hope. Together.  Spem faciamus. Simul.

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Učitelé
Celý článek...

FRANCIE PŘIVÍTALA STUDENTY QB_PROJEKT BPM VSTOUPIL DO II.ČÁSTI

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

20 fotografií

Tento výjezd je pokračováním projektu frankofonní skupiny z kvinty B, která, jak jste si již dříve mohli přečíst, byla předtím na Erasmu ve Španělsku. Oproti předchozí výpravě byla tato poněkud jiného ražení, jelikož jsme neletěli letadlem, ale jeli autobusem. Sraz byl v sobotu 23. dubna v 10 hodin večer před Bohémou, odkud jsme usínajícím Brnem vyrazili po D1 přes Prahu do Německa, a následně jsme překročili francouzské hranice. Po cestě jsme stavěli po každých třech hodinách na dvacet až třicet minut, abychom, až dojedeme do cíle, byli ještě pořád alespoň trochu naživu. Naší vysněnou lokací bylo malé městečko Saint Martin-en-Haut asi 30 km od Lyonu, kam jsme se samozřejmě taky museli podívat. Byly nám na to vyhrazeny rovnou dva dny. Přivítala nás příjemná noc v hotelu Orée du bois, po které následovalo setkání se Španěly, výborná snídaně a výprava autobusem do lyccé Jean Monnet.

První den jsme se rozdělili do malých skupinek a střídavě vyráběli tuhé šampony, nebo připravovali recepty, které jsme také uvedli v provoz na mezinárodní večer, který se konal ve středu. Po skončení jsme se odebrali na radnici, kde nás čekal pan starosta se svým projevem, ve kterém si dokonce vylámal zuby na češtině, a sušenými salámy jako dárečky na přivítanou. V následujících pěti dnech jsme navštívili 2 farmy, trh na nákup surovin pro mezinárodní labužníky, lanové centrum, dvakrát byli v Lyonu, provozovali cykloturistiku, přešli na červenou, toulali se po bulvárech, nakupovali nejenom levné zboží, ochutnali pralinkovou briošku (někteří i šneky a žáby), měli dezert, prohlédli si Musée des Confluence s eko čtvrtí, projeli se lodí, jedli pizzu, chytli nějakou španělskou chřipku a na závěr jsme se samozřejmě nezapomněli pořádně dlouze rozloučit.

Text: Jan Privarčák, QB        Foto: Magdaléna Anežka Kapitánová

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Environmentální aktivity
Zahraniční spolupráce
Celý článek...

Virtuální prohlídka