Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Francouzský jazyk

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

KFJ Konverzace ve francouzském jazyceKfjn Konverzace ve francouzském jazyceFRJ Francouzský jazyk
Ilustrační foto
Francouzský jazyk – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách francouzského jazyka

Francouzština a  španělština jsou nejvýznamnější románské jazyky. Mluví jimi několik stovek miliónů lidí po celém světě. Patří také mezi nejrozšířenější světové jazyky a úřední jazyky Evropské unie a mnoha prestižních mezinárodních organizací. Volbou jednoho z nich se před vámi navíc otevírá bohatý svět svébytných kultur mnoha zemí. Takže s chutí do studia!

Výuka

Francouzský jazyk vyučujeme kombinací toho nejlepšího z tradičních metod a komunikativních postupů. Cílem je naučit studenty dorozumět se v běžných situacích a používat jazyk v mluveném i psaném projevu v reálném životě. Tomu odpovídá i výběr moderních učebnic, které doplňujeme používáním audiovizuálních pomůcek, autentických materiálů a interaktivní výukou v počítačové učebně. Francouzský jazyk se učí na osmiletém gymnáziu od tercie, ale již v sekundě si jej studenti mohou zvolit jako nepovinný předmět. V sekundě se druhý cizí jazyk učí dvě hodiny týdně, od tercie tři hodiny týdně. Na čtyřletém gymnáziu se učí od prvního do čtvrtého ročníku tři hodiny týdně. Své znalosti si mohou studenti rozšířit a prohloubit volbou nepovinného předmětu francouzská konverzace.

Nejnovější články v kategorii Francouzský jazyk

STŘÍPKY Z ERASMU_TENTOKRÁT Z NIMES

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

19 fotografií

Jak jistě víte, toto pololetí vycestovalo do Francie na 80 denní ERASMUS pobyt 5 studentů. Od Magdy a Terky jsme se už dozvěděli, jak jejich pobyt v St. Nazaire probíhal, ale jak se měli Ema, Jakub a Leona, to si můžete přečíst na řádcích níže. Věříme, že jejich příběhy budou inspirací pro další studenty kteří přemýšlí, zda do zahraniční zkušenosti skočit rovnýma nohama či nikoli. 

 

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2023
Celý článek...

S FRANCOUZEM V KUCHYNI

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

16 fotografií

17. 6. se studenti Bigy poprvé  zúčastnili  setkání se šéfkuchařem Françoisem Bouilletem. Ve venkovní kuchyni Otevřené zahrady Brno si za dopoledne uvařili oběd podle francouzských receptů. Vařili z bio surovin, z nichž některé si nasbírali přímo z místního záhonu. 

 Studenti se naučili nejenom připravovat tradiční francouzské pochoutky, ale i rozpoznávat jedlé byliny, často považované za okrasné či za plevel. Osvojili si také slovíčka z francouzských kuchařek a popovídali si s rodilým mluvčím. 

Na závěr si všichni pochutnali na vynikajícím a oku lahodícím obědě s vlastnoručně vyrobenou křupavou bagetkou. 

Za velmi spokojené studenty Jan Indra, SxA. 

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Tvorba
Projekty
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Další projekty
Žáci
Celý článek...

SLAVNOSTNÍ UKONČENÍ ROČNÍHO PROJEKTU_UNI PAR LES LANGUES, UNIDOS PAR LES LANGUAS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

Tři gymnázia, 12 pracovních skupin, 12 filmů a scénářů, cca 60 studentů, 6 učitelů a spousty hodin práce nad scénáři, titulky, natáčením a stříháním. To je zhruba bilance ročního projektu, který si kladl za cíl propojit studenty brněnských gymnázií (Bigy, GyBy a Slovaňáku), kteří si vybrali jako druhý cizí jazyk francouzštinu nebo španělštinu. Cílem bylo co nejvíce v cizím jazyce komunikovat, vytvořit dobré pracovní kolektivy a zajímavá videa na jakékoliv téma.  Práce to nebyla snadná. Sladit nejen časové možnosti, ale i nápady, různé povahy a také rozdílné jazykové úrovně, vyžadovalo cit pro diplomacii a komunikaci. Vše se nakonec podařilo a v pondělí 17.6. jsme shlédli 12 skvělých videí v cílovém jazyce, s cizojazyčnými i českými titulky. Objevily se detektivní příběhy, klasická literární díla, soutěž ve vaření, televizní noviny, ale také psychologická analýza studenta francouzštiny nebo reklama na Frankofonii. 

Odborná porota vybrala v každém jazyce vítězné video a studenti mezi sebou vybrali to, které získalo cenu diváka. Kromě diplomů a odznáčků na památku (vyrobila Ema Lauermannová, SpB) získaly vítězné  týmy poukázky na jazykové kurzy nebo jazykové certifikáty u jazykové školy Hispanica a Alliance Française. Věřím, že i přes nemalé problémy v průběhu školního roku si studenti odnesli cenné zkušenosti z týmové práce, novou slovní zásobu a motivaci do dalšího studia. V příštím roce bychom rádi v projektu UNI PAR LES LANGUES/UNIDOS PAR LES LANGUAS pokračovali. 

Udělejte si čas, dobrou náladu a na výsledná videa se podívejte. Mezi vítěznými týmy byli naši studenti Veronika Drobná, Jonáš Jírů (SpB) tým Vařiče _cena poroty a tým Rolandové_ Anna Oukropcová a Ríša Musil (SpB).

https://www.youtube.com/watch?v=bKfIdrujEpY   La belle en bois dormant 

https://youtu.be/9vPSd5puzV8?si=6ZZqW50OzMPKz9Va  5 types d'élèves qui étudient la langue française

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Tvorba
Projekty
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Další projekty
Žáci
Celý článek...

Jedeme na vítězné vlně! Stříbro a bronz patří BIGY!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

Klára Hladká (KB) a Dorota Lennerová (SxB) zabojovaly v celostátním kole Olympiades de français a vezou si zaslouženou odměnu. V kategorii ZŠ II/VG II nepřekonala Klára pouze jediného soutěžícího, v kategorii SŠ I získala Dorota bronzovou příčku. Studentky v silné konkurenci musely prokázat rozsáhlou znalost slovní zásoby, rychlé reakce na rodilé mluvčí, správnost gramatiky a jazykovou obratnost. Odměnou jim kromě diplomu byly také slevové kupony, knihy, společenské hry a další. Dnešní den si společně s ostatními užily na Institut français, kde se nejen soutěžilo, ale také se představovaly různé programy s francouzštinou v zahraničí, film a sdílely se zkušenosti s ostatními soutěžícími z celé republiky. 

Věříme, že studentky tak mají další motivaci do francouzštiny, kterou mohou předávat i ostatním! Blahopřejeme!

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

ERASMUS+_týdenní pobyt v St.Nazaire

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

13 fotografií

Mezi Erasmus+ programy nepatří jen dlouhodobé mobility, stínování učitelů nebo pobyty zahraničních studentů u nás na škole, ale také týdenní výjezdy skupin. 10 studentů z 3.roč., septimy a sexty se v týdnu od 12.4. do 20.4. 2024 pokusilo nasát francouzskou kulturu všemi smysly - bydlením v hostitelské rodině, účastí v rozmanitých vyučovacích hodinách, objevováním vojenské historie v Saint Nazaire, prohlídkou míst jako je Nantes, St. Marc, Croisic a také Paříž. Studenti měli, kromě možnosti procvičit si francouzštinu, také nepřeberné množství příležitostí ochutnat francouzskou gastronomii, zažít si jiný vzdělávací systém, jiná náboženství, objevit klady i zápory života ve Francii. 

Své zážitky si studenti zpracovali do tzv. Journal de voyage, zapisovali si také novou slovní zásobu, připravili hry pro své francouzské korespondenty, které měli umožnit lépe poznat Českou republiku. Výstupem z tohoto pobytu byl mimo jiné ABÉCÉDAIRE (hesla na jednotlivá písmena abecedy, včetně umístění do věty a fotky) a prezentace pro ostatní (malou ochutnávku už viděla SxB). Některé materiály si můžete prohlédnout v příloze, na prohlídku ostatních vás zveme k nástěnce vedle učebny francouzštiny (č.168) a nebo přímo do učebny francouzštiny. 

Děkujeme všem, kteří podporují program Erasmus+ a starají se, abychom mohli každoročně na tyto programy vyjíždět! Děkuji kolegyni Darje Chocholáčové, která toto celé dobrodružství prožila s námi a byla mi velkou oporou a děkuji studentům, kteří si to jak se patří užili a dostali novou energii do dalšího studia francouzštiny! 

Za celý tým Expedice St. Nazaire Martina Tinková

 

Přílohy

 stnazaire.pdf [20 MB]

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Úvahy, bilance, vzpomínky
Projekty
Výzva 2023
Další projekty
Celý článek...

ERASMUS+ _DLOUHODOBÉ POBYTY VE FRANCII_JAK JE HODNOTÍ SAMY STUDENTKY?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

I v tomto školním roce pokračujeme  v dlouhodobých pobytech studentů v zahraničí v rámci programu Erasmus+. Rádi bychom vám představili studentky Magdalenu Kapitánovou (SpB) a Terezu Vařejkovou (3.C), které v 2.pololetí strávily 80 dní ve francouzském městě St.Nazaire, na gymnáziu Aristid Briand. Jejich dojmy z pobytu a něco málo fotografií zveřejňujeme níže. Věříme, že jejich zážitky budou inspirací pro další studenty, kteří přemýšlí o výjezdu do zahraničí. Společně s ostatními studenty se vám představí u kulatého stolu během ERASMUS DAYS v říjnu 2024. 

https://us.zonerama.com/magdickauwu/Album/1000157273

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2023
Celý článek...

LECTURE A VOIX HAUTE V PRAZE UŽ POTŘETÍ

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

9 fotografií

V krásném prostředí Francouzského Institutu se v pondělí 22.4. 2024 uskutečnila celostátní přehlídka LECTURE A VOIX HAUTE. V letošním roce četli studenti básně frankofonních básnířek Esther Granek a Vénus Khoury-Ghata. Pod vedením divadelního režiséra Erica Cénaty předvedli studenti Štěpán Vařejka (KB) a Barbora Munzová (QB) skvělou dramatizaci. Byli oceněni diplomem a drobnými dárky. Další vybraní studenti našeho gymnázia (Amálie Eksler (KB), Veronika Lopaurová (SxB), Eva Hebronová (TB) a Jan Mikolajczyk (1.B), kteří byli vybráni ze školního kola se zúčastnili divadelních dílen a závěrečného představení. 

Studenti svůj pobyt okořenili krátkou prohlídkou Prahy s paní profesorkou Ševčíkovou. Institut připravil také drobné občerstvení à la française. Akce byla dle všech zúčastněných velmi povedená a přínosná. Podporuje ji nejen Francouzský Institut, ale také MŠMT, Théâtre de L'imprévu, SUF a další instituce, které pečují o rozkvět francouzské kultury a francouzského jazyka v ČR. 

Již teď se těšíme na další ročník. 

2x zlato nám otevřelo cestu do celostátního kola v Olympiades de français!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

3 fotografie

Opět po roce hostila Francouzská Aliance v Brně již tradiční soutěž a to Olympiades de français. Nejlepší studenti vybraní ve školních kolech poměřili své síly v Compréhension écrite (porozumění psanému textu) a Production orale (v mluvené části_ popis obrázku a hraní rolí). V krajském kole jsme měli obsazeny dvě kategorie. Kategorii ZŠII /VG reprezentovala Klárka Hladká z kvarty B a kategorii SŠ I Dorotka Lennerová ze sexty B. Obě studentky svým ústním projevem a zpracováním otázek přesvědčily porotu o vítězství! Poměřit své schopnosti se studenty ostatních krajů, získat tak zkušenosti, rozhled, ale také zajímavé odměny budou moci ke konci května v Praze na VŠE. 

Oběma děkujeme za vzornou přípravu na soutěž a držíme palce do národního kola. 

Vaši francouzštináři.

Francouzští studenti z Nîmes na měsíčním pobytu na BIGY

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

V rámci programu Erasmus + nevyjíždí jen naši studenti nebo učitelé do zahraničí, ale také my přijímáme zahraniční hosty. Na měsíční pobyt k nám zavítali gymnazisté z partnerské školy Albert Camus v Nîmes. Shahinez, Esteban a Eloane strávili krásných 30 dní v rodině Bernatových, Králíkových a Jurkových. Každý den chodili se svými “korespondenty” do školy. Navštěvovali především hodiny jazyků, ale vyzkoušeli si také biologii, matematiku, chemii, zeměpis, tělocvik, češtinu nebo ZSV. Naučili se něco málo česky, procvičili si angličtinu, pomohli spoustě studentů s francouzštinou. Poznávali českou kulturu, historická města, gastronomii, ale také ostatní zahraniční studenty na naší škole. 

Velký dík patří hostitelským rodinám, studentům, kteří jim věnovali svůj čas, kolegům učitelům, mnozí z nich učili v angličtině, nebo alespoň připravovali cizojazyčné materiály a také vedení školy, které nás v těchto aktivitách podporuje. Věřím, že obě strany obohatily svůj pohled na svět a zase o něco více lidsky vyrostly.  A co na svůj pobyt říkali sami studenti si přečtěte níže! 

C’est donc avec un sourire nostalgique que nous vous disons au revoir. J’ai du mal à trouver les mots pour décrire cette expérience si ce n’est qu’elle était extraordinaire, merveilleuse, parfaite, pleine de rencontre toutes aussi géniales les unes que les autres. Vous remerciez ne vous prouvera jamais combien les moments passés avec vous durant cet échange sont importants pour nous. Les moments passés ensemble ont été précieux et nous les chérirons toujours. Nous vous souhaitons tout le bonheur et le succès dans vos futurs projets. Puissent nos chemins se croiser à nouveau un jour.

Amicalement, Eloane, Esteban, et Shahinez.

Loučíme se s vámi s nostalgickým úsměvem na tváři. Nenacházíme slova, kterými bychom popsali tuto zkušenost, než že byla neobyčejná, úžasná, dokonalá, plná setkání, která byla jedno lepší než druhé. Poděkování nikdy dostatečně nevyjádří to, jak důležité pro nás jsou chvíle strávené s vámi během této výměny.

Momenty, které jsme společně strávili, jsou pro nás velmi cenné a budeme na ně navždy s láskou vzpomínat. Přejeme vám mnoho štěstí a úspěchů do vašich dalších aktivit. Kéž se naše cesty jednoho dne znovu setkají.  (překlad Katy Janíková, OkB)

A co české rodiny?

Konverzační soutěž ve francouzštině zná své vítěze, DIPLOMY DELF předány!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

9 fotografií

Ve čtvrtek 22.2. jsme propojili dvě slavnostní události a to sdělení výsledků a předání cen za Konverzační soutěž ve francouzštině_Olympiades de français a také předání mezinárodních diplomů z francouzského jazyka DELF scolaire. Jak jistě víte, všichni studenti, kteří na podzim zkoušku konali byli úspěšní. 22 studentů si tedy převzalo diplomy v úrovni A1-B2. Mezi předávajícími byli jak pan ředitel Karel Mikula, tak ředitel francouzské Aliance Jiří Votava, kolegové Fabrice Gaspel a Mirka Ševčíková. Diplomy si odnesli nejen vítězové, ale také všichni účastníci a to za svou odvahu ukázat, na jaké úrovni již francouzsky hovoří. 

Všem studentům blahopřejeme a těšíme se, že ti kteří mají před sebou krajské kolo Olympiades nás budou dobře reprezentovat. Ti, kteří mohou využít diplomy jako náhradu za maturitní zkoušku budou ve svých znalostech pokračovat na vysokých školách a ti, kteří získali diplomy nižších úrovní, se budou chystat v průběhu studia nejen na další zkoušky, ale také např. na studijní pobyty v zahraničí v rámci Erasmu. 

A kdo tedy postupuje do krajského kola 18.3. 2022?

Kategorie ZŠ (tercie, kvarty) 

1. místo Klára Hladká (KB), 2. místo Jan Blažek (KB), 3. místo Doubravka Plíšková (KB)

Kategorie SŠ (1.-3.roč, kvinty,sexty,septimy) 

1. místo Richard Musil (SpB), 2. místo Dorota Lennerová (SxB), 3.místo Anna Oukropcová (SpB) 

Félicitations! za francouzštinu Martina Tinková

Zařazeno v kategoriích:

Jazykové zkoušky
Soutěže
Francouzský jazyk
Celý článek...

Virtuální prohlídka