Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Martina Tinková
učitelka
Předsedkyně předmětové komise Francouzský jazyk
KFJKfjnFRJ
 dle domluvy
 169

Nejnovější články

Výběrové řízení na 80 denní pobyt ve Francii_program Erasmus +

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

2 fotografie

Milí studenti třetích ročníků a septim! 

V rámci programu Erasmus+ vypisujeme výběrové řízení pro 4 studentky či studenty, kteří mohou strávit 80 dní na partnerské škole v Nîmes nebo v Saint Nazaire. Jedná se o pobyt (březen - květen 2024). Zúčastnit se může každý, kdo splní následující podmínky: 

1. navštěvuje třetí ročník nebo septimu

2. úroveň francouzštiny je minimálně A2 (doložit certifikátem DELF A2)

3. nebojí se nových výzev, cestování, komunikace a pobytu v novém prostředí

4. napíše motivační dopis (vzor v příloze), odevzdá ho nejpozději 1.12. 2023 v kabinetě francouzštiny a zúčastní se ústního pohovoru 4.12.2023 od 12h45 v učebně 168

Škola v Nîmes: https://albert-camus-nimes.mon-ent-occitanie.fr/ a v St.Nazaire: https://aristide-briand.paysdelaloire.e-lyco.fr/ 

Pokud byste potřebovali více informací, obraťte se prosím na Mgr. Martinu Tinkovou (kabinet č. 169). Těšíme se na vás!

Přílohy

 Motivační dopis_vzor [32 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2023
Celý článek...

6 studentů z Francie na 14 dní na BIGY!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

7 fotografií

Součástí programu Erasmus+ nejsou jen výjezdy do zahraničí, ale také přijímání zahraničních studentů u nás na BIGY. Jednu takovou skupinu jsme přivítali na konci října. 5 francouzských studentů a jedna studentka ze St. Nazaire v Bretagni během 14 dní objevovali jak funguje český vzdělávací systém, jak fungují české rodiny, jak vypadá město Brno a některá nádherná místa v ČR. Kalya, Erwann, Elouan, Rafael, Thierry a Souleiman by vám prostřednictvím této zprávy rádi sdělili, jaké byly jejich dojmy z tohoto Erasmus pobytu. Francouzské texty překládali studenti, kteří je měli na 14 dní v rodině (Ríša Šulák 4.B, Klárka Tučková 4.B, Katka Soukupová SxB, Dorotka Lennerová SxB, Magda Kapitánová SpB). Ráda bych tedy touto cestou poděkovala všem rodičům, studentům a také svým kolegům učitelům, kteří nejenom, že přizpůsobili výuku, aby mohli francouzské studenty zapojit do studijních programů, ale v mnoha případech vedli výuku v angličtině (matematika, chemie, náboženství). Ještě jednou velké DÍKY všem!

Zprávy od studentů následují v druhé části článku a mrkněte na fotky od Magdy Kapitánové! https://us.zonerama.com/Link/Album/1000119562?secret=94x56r17s6ClRb7NeaSVXWBCQ

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2022
Celý článek...

CAMPUS FRANCE, INSA DE LYON, ČESKÉ SEKCE V DIJONU A NIMES

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

Co mají všechna tato slova společného? Odpověď je velmi snadná, “studium ve Francii”. Ať hledáte studium na střední nebo na vysoké škole, po vyslechnutí zástupců těchto organizací budete mít určitě jasno. 

Stejně jako v předchozích letech měli i letos naši studenti možnost setkat se přímo ve škole s “responsables” čili s lidmi, kteří mají na starosti péči o zahraniční studenty, dokáží je motivovat a také jim pomoci při přípravě dokumentů potřebných pro daný typ studia. 

Přivítali jsme zástupkyni CAMPUS FRANCE Chloé Rebenu, zástupce inženýrských studií INSA v Lyonu pana Růžka a současné studenty středních škol v Nîmes Dominika (program Un an en France) a Zayna (české sekce Dijon). Programu se zúčastnili studenti septimy B, třetích ročníků, kvarty B a vybraní studenti z maturitních ročníků. Přednáška probíhala ve francouzštině i češtině. 

Další potřebné informace získáte na webových stránkách jednotlivých organizací nebo u předmětové komise francouzštiny.

ČESKÉ SEKCE VE FRANCII: https://dijon-nimes.eu/  ,   UN AN EN FRANCE: https://www.ifp.cz/fr/un-an-en-france#/  CAMPUS FRANCE: https://www.republiquetcheque.campusfrance.org/cs/campus-france-v-ceske-republice , INSA DE LYON: https://www.insa-lyon.fr/

Evropský den jazyků ve znamení hudebních nástrojů

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

4 fotografie

Pro letošní Evropský den jazyků jsme zvolili téma “hudební nástroje”. Nemůžete si vzpomenout jak se řekne francouzsky buben a nechce se vám do slovníku? Zapomněli jste jak vypadá Panova flétna nebo kolik strun má kontrabas? Chcete si přečíst něco zajímavého o hudebních skladatelích či skladatelkách, ale čeština už vás nebaví? Umíte názvy hudebních nástrojů ve španělštině, ale němčina je pro vás výzva? Máte čas, mobil a chuť na klasickou hudbu? Na všechny tyto otázky najdete řešení u nástěnky cizích jazyků - v přízemí. 

Na letošní interaktivní nástěnce se podílela třída TB (výroba 3D hudebních nástrojů, popisy ve frj a spj), PB (anglické komentáře), SxB (biografie hudebníků), 1.B (popis hudebních nástrojů a QR kódy s skladbami). 

Přijďte a nechte se inspirovat!

Poděkování patří všem studentům a kolegům, kteří se na společném nápadu podíleli. 

Díky! Martina Tinková

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Tvorba
Projekty
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Další projekty
Žáci
Celý článek...

STUDENTI TB a 1.B VE FRANCOUZSKÉ ALIANCI V BRNĚ

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

4 fotografie

V rámci hodin francouzštiny měli studenti tercie B a první B možnost podívat se v minulém týdnu do centra francouzské kultury v Brně - Alliance Française. Francouzskou aliancí nás provázel samotný pan ředitel Jiří Votava, který si pro studenty připravil nejen povídání o historii a původu AF, ale především o současných akcích, kterých se mohou účastnit. Také jim pomocí zábavného textu připomněl, kolik francouzských slovíček získalo místo v českém jazyce. Věděli jste například, že slovo volant, tenis nebo parfém jsou z francouzštiny? 

Kdybyste se chtěli blíže seznámit s francouzskou kulturou v Brně, neváhejte a podívejte se na jejich webové stránky (https://www.alliancefrancaise.cz/brno/), přijďte na film, divadlo, výstavu nebo se přihlaste do kurzu francouzštiny. Nejbližší pozvánka je na FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU https://www.festivalff.cz/nebo na MEZINÁRODNÍ ZKOUŠKY DELF SCOLAIRE https://www.alliancefrancaise.cz/brno/zkousky-392).

Děkujeme za milé přijetí na AF. 

Martina Tinková

 

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Úvahy, bilance, vzpomínky
Odkazy
Celý článek...

PŘIHLAŠOVÁNÍ K PŘEKLADATELSKÉ SOUTĚŽI_III. ročník na BIGY

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Milí studenti vyššího gymnázia, otvírá se vám opět příležitost ukázat jak dobře umíte mateřský a cizí jazyk. Filozofická fakulta F. Palackého v Olomouci vyhlašuje další ročník překladatelské soutěže. Překládají se 2 texty (odborný a publicistický), čistý čas na překlad je 120 min a můžete použít papírové či elektronické slovníky. Překladače a umělá inteligence jsou zakázány!
Pokud se chcete soutěže zúčastnit, přihlašujte se u svých profesorů jazyků do 15.10. Školní kolo proběhne pro angličtinu ve středu 1.11. a pro ostatní jazyky (francouzština, němčina, španělština) ve čtvrtek 2.11.  v učebnách informatiky. Počet účastníků je omezen, proto s přihlášením neváhejte!
Dva nejlepší překladatelé z každého jazyka postupují do celostátního kola, které se bude konat na začátku ledna v Olomouci. Podrobnější informace k soutěž a překlady z minulých let najdete na: Překladatelská soutěž Filozofické fakulty UP | 2021 (upol.cz).

Upozorňuji i na zajímavý článek z předávání cen, jehož součástí je i výsledková listina z loňského roku. Na 2. místě se ve španělštině umístil ONDRA SOUKUP (OkB): https://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/prekladatelska-soutez-filozoficke-fakulty-up-ma-sve-vitezky-a-viteze/

Těšíme se na vaše překlady! 

UNIS PAR LE FRANCAIS/UNIDOS POR ESPANOL

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

11 fotografií

V pondělí 18.9. 2023 jsme se Septimou B zahájili na půdě Gymnázia Bystrc společný projekt tří brněnských gymnázií (GyBy, Bigy a gymnázium Slovanské náměstí)- UNI PAR LE FRANCAIS/UNIDOS POR ESPANOL. Myšlenka je jednoduchá, potkat se, popovídat si a společně vytvořit krátkometrážní filmy na téma “kultura a film”, které budou jednotlivé skupiny prezentovat. Pokud se vše podaří, příští rok bychom rádi ve spolupráci pokračovali. Studenti tak mají možnost poznat, jak jsou na tom v cizím jazyce jejich vrstevníci, seznámit se se studenty ostatních gymnázií, propojit své zkušenosti, znalosti a spolupracovat na společném díle. Přejeme všem ať se jim film podaří! 

Za francouzštinu Martina Tinková, za španělštinu Simoneta Dembická

STUDIUM NA MUNI S FRANCOUZŠTINOU

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

3 fotografie

Nevíte který obor na vysoké škole zvolit? Chcete zůstat v Brně, mluvíte francouzsky, ale nechcete se stát ani učitelem ani překladatelem? Máme pro vás řešení! MFTAP (Francouzsko-české studium veřejné správy), které je navazujícím magisterským studiem na kterékoliv bakalářské studium. 

O zajímavých možnostech, které nabízí Masarykova Univerzita, přišla mezi studenty 3. ročníku a septimy pohovořit koordinátorka MFTAP PhDr. Ing. Pavla Hradecká a současná studentka programu Klára Nováková. Tištěné materiály jsou pro studenty k dispozici v učebně francouzštiny č.168. Vaše dotazy můžete posílat přímo na: pavla.hradecka@econ.muni.cz.

Za přednášku děkuje komise francouzštiny

Francouzští studenti v českých rodinách!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

10 fotografií

Na konci května se ve 14ti českých rodinách objevili noví členové a to francouzští studenti z partnerského gymnázia v Nîmes. Touto cestou bych ráda poděkovala všem studentům a jejich rodinám, kteří poskytli ubytování, stravu, ale také svůj čas a energii francouzským studentům, kteří na naši školu přijeli v rámci programu Erasmus+. 

Cílem programu bylo zjistit, jak funguje český školní vzdělávací systém, jaké je Brno a jeho okolí, jaká je česká kultura. Pro všechny francouzské studenty to byla jejich první cesta do České republiky, pro mnohé z nich, jejich vůbec první cesta do zahraničí. 

Během 4 dnů navštívili studenti výuku (angličtiny, francouzštiny, matematiky, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu a tělocviku). Velký dík patří všem kolegům, kteří je bez problémů přijali do svých hodin, někteří učili v angličtině, někteří metodou CLIL, někteří je zapojili i v češtině. Dále měli studenti možnost objevit taje elektronového mikroskopu (poděkování patří panu profesoru Winklerovi a Markétě Kořínkové za překlad), způsob fungování naší školy (děkuji za prezentace Veronice Pilerové, Katy Janíkové, Tomáši Bartečkovi, Bernardu Filipovi), město Brno a okolí (jeskyně Balcarka v Moravském Krasu, Mohyla Míru, zámek Slavkov, Mendelianum). Jsem moc ráda, že se do aktivit zapojili také bývalí studenti, kteří chtějí zůstat v kontaktu s francouzštinou a s Bigy. 

Díky programu Erasmus+ máme možnost nejen vycestovat a poznat místa v zahraničí, ale také ukázat naši pohostinnost a místa, která v našem okolí stojí za vidění. Věříme, že v programu Erasmus+ budeme pokračovat i v dalších školních letech. Již teď hledáme pro 6 francouzských studentů rodiny, které by mohly na 14 dní na konci října přijmout francouzské studenty z partnerského gymnázia v St. Nazaire. Chcete-li si procvičit francouzštinu např. před zkouškami DELF scolaire nebo rádi ukazujete českou kulturu, přihlaste se již nyní v kabinetě francouzštiny (č. 168).

Za komisi francouzštiny Martina Tinková

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Projekty
Výzva 2022
Další projekty
Celý článek...

ČESKÉ SEKCE VE FRANCII BUDOU MÍT DALŠÍHO BIGY STUDENTA!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

České sekce představují nejstarší projekt česko-francouzské spolupráce na poli vzdělávání. Tvoří je české studentky a studenti studující na francouzských lyceích Carnot v Dijonu a Alphonse Daudet v Nîmes. Ti ve Francii absolvují tři roky středoškolského studia a ukončují je francouzskou maturitní zkouškou. Po třech letech které v Dijonu strávil náš student Jakub Kisely, jehož medailonek si budete moci přečíst ve výroční zprávě z tohoto roku, byl vybrán na toto prestižní studium student KB, Frederik Pitrun. Frederikovi blahopřejeme, přejeme hodně sil do dalšího studia a věříme, že na Bigy získal dobrý základ, který uplatní při svém studiu ve Francii. 

Bon courage!

Více informací pro případné další zájemce najdete zde: https://dijon-nimes.eu/

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Úspěchy
Zahraniční spolupráce
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

Virtuální prohlídka