Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Martina Tinková
učitelka
Předsedkyně předmětové komise Francouzský jazyk
KFJKfjnFRJ
 dle domluvy
 169

Nejnovější články

Jedeme na vítězné vlně! Stříbro a bronz patří BIGY!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

Klára Hladká (KB) a Dorota Lennerová (SxB) zabojovaly v celostátním kole Olympiades de français a vezou si zaslouženou odměnu. V kategorii ZŠ II/VG II nepřekonala Klára pouze jediného soutěžícího, v kategorii SŠ I získala Dorota bronzovou příčku. Studentky v silné konkurenci musely prokázat rozsáhlou znalost slovní zásoby, rychlé reakce na rodilé mluvčí, správnost gramatiky a jazykovou obratnost. Odměnou jim kromě diplomu byly také slevové kupony, knihy, společenské hry a další. Dnešní den si společně s ostatními užily na Institut français, kde se nejen soutěžilo, ale také se představovaly různé programy s francouzštinou v zahraničí, film a sdílely se zkušenosti s ostatními soutěžícími z celé republiky. 

Věříme, že studentky tak mají další motivaci do francouzštiny, kterou mohou předávat i ostatním! Blahopřejeme!

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Úspěchy
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

ERASMUS+_týdenní pobyt v St.Nazaire

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

13 fotografií

Mezi Erasmus+ programy nepatří jen dlouhodobé mobility, stínování učitelů nebo pobyty zahraničních studentů u nás na škole, ale také týdenní výjezdy skupin. 10 studentů z 3.roč., septimy a sexty se v týdnu od 12.4. do 20.4. 2024 pokusilo nasát francouzskou kulturu všemi smysly - bydlením v hostitelské rodině, účastí v rozmanitých vyučovacích hodinách, objevováním vojenské historie v Saint Nazaire, prohlídkou míst jako je Nantes, St. Marc, Croisic a také Paříž. Studenti měli, kromě možnosti procvičit si francouzštinu, také nepřeberné množství příležitostí ochutnat francouzskou gastronomii, zažít si jiný vzdělávací systém, jiná náboženství, objevit klady i zápory života ve Francii. 

Své zážitky si studenti zpracovali do tzv. Journal de voyage, zapisovali si také novou slovní zásobu, připravili hry pro své francouzské korespondenty, které měli umožnit lépe poznat Českou republiku. Výstupem z tohoto pobytu byl mimo jiné ABÉCÉDAIRE (hesla na jednotlivá písmena abecedy, včetně umístění do věty a fotky) a prezentace pro ostatní (malou ochutnávku už viděla SxB). Některé materiály si můžete prohlédnout v příloze, na prohlídku ostatních vás zveme k nástěnce vedle učebny francouzštiny (č.168) a nebo přímo do učebny francouzštiny. 

Děkujeme všem, kteří podporují program Erasmus+ a starají se, abychom mohli každoročně na tyto programy vyjíždět! Děkuji kolegyni Darje Chocholáčové, která toto celé dobrodružství prožila s námi a byla mi velkou oporou a děkuji studentům, kteří si to jak se patří užili a dostali novou energii do dalšího studia francouzštiny! 

Za celý tým Expedice St. Nazaire Martina Tinková

 

Přílohy

 stnazaire.pdf [20 MB]

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Úvahy, bilance, vzpomínky
Projekty
Výzva 2023
Další projekty
Celý článek...

ERASMUS+ _DLOUHODOBÉ POBYTY VE FRANCII_JAK JE HODNOTÍ SAMY STUDENTKY?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

I v tomto školním roce pokračujeme  v dlouhodobých pobytech studentů v zahraničí v rámci programu Erasmus+. Rádi bychom vám představili studentky Magdalenu Kapitánovou (SpB) a Terezu Vařejkovou (3.C), které v 2.pololetí strávily 80 dní ve francouzském městě St.Nazaire, na gymnáziu Aristid Briand. Jejich dojmy z pobytu a něco málo fotografií zveřejňujeme níže. Věříme, že jejich zážitky budou inspirací pro další studenty, kteří přemýšlí o výjezdu do zahraničí. Společně s ostatními studenty se vám představí u kulatého stolu během ERASMUS DAYS v říjnu 2024. 

https://us.zonerama.com/magdickauwu/Album/1000157273

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Erasmus+
Zahraniční spolupráce
Akreditovaný projekt mobilit 2021-27
Výzva 2023
Celý článek...

LECTURE A VOIX HAUTE V PRAZE UŽ POTŘETÍ

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

9 fotografií

V krásném prostředí Francouzského Institutu se v pondělí 22.4. 2024 uskutečnila celostátní přehlídka LECTURE A VOIX HAUTE. V letošním roce četli studenti básně frankofonních básnířek Esther Granek a Vénus Khoury-Ghata. Pod vedením divadelního režiséra Erica Cénaty předvedli studenti Štěpán Vařejka (KB) a Barbora Munzová (QB) skvělou dramatizaci. Byli oceněni diplomem a drobnými dárky. Další vybraní studenti našeho gymnázia (Amálie Eksler (KB), Veronika Lopaurová (SxB), Eva Hebronová (TB) a Jan Mikolajczyk (1.B), kteří byli vybráni ze školního kola se zúčastnili divadelních dílen a závěrečného představení. 

Studenti svůj pobyt okořenili krátkou prohlídkou Prahy s paní profesorkou Ševčíkovou. Institut připravil také drobné občerstvení à la française. Akce byla dle všech zúčastněných velmi povedená a přínosná. Podporuje ji nejen Francouzský Institut, ale také MŠMT, Théâtre de L'imprévu, SUF a další instituce, které pečují o rozkvět francouzské kultury a francouzského jazyka v ČR. 

Již teď se těšíme na další ročník. 

2x zlato nám otevřelo cestu do celostátního kola v Olympiades de français!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

3 fotografie

Opět po roce hostila Francouzská Aliance v Brně již tradiční soutěž a to Olympiades de français. Nejlepší studenti vybraní ve školních kolech poměřili své síly v Compréhension écrite (porozumění psanému textu) a Production orale (v mluvené části_ popis obrázku a hraní rolí). V krajském kole jsme měli obsazeny dvě kategorie. Kategorii ZŠII /VG reprezentovala Klárka Hladká z kvarty B a kategorii SŠ I Dorotka Lennerová ze sexty B. Obě studentky svým ústním projevem a zpracováním otázek přesvědčily porotu o vítězství! Poměřit své schopnosti se studenty ostatních krajů, získat tak zkušenosti, rozhled, ale také zajímavé odměny budou moci ke konci května v Praze na VŠE. 

Oběma děkujeme za vzornou přípravu na soutěž a držíme palce do národního kola. 

Vaši francouzštináři.

Francouzští studenti z Nîmes na měsíčním pobytu na BIGY

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

V rámci programu Erasmus + nevyjíždí jen naši studenti nebo učitelé do zahraničí, ale také my přijímáme zahraniční hosty. Na měsíční pobyt k nám zavítali gymnazisté z partnerské školy Albert Camus v Nîmes. Shahinez, Esteban a Eloane strávili krásných 30 dní v rodině Bernatových, Králíkových a Jurkových. Každý den chodili se svými “korespondenty” do školy. Navštěvovali především hodiny jazyků, ale vyzkoušeli si také biologii, matematiku, chemii, zeměpis, tělocvik, češtinu nebo ZSV. Naučili se něco málo česky, procvičili si angličtinu, pomohli spoustě studentů s francouzštinou. Poznávali českou kulturu, historická města, gastronomii, ale také ostatní zahraniční studenty na naší škole. 

Velký dík patří hostitelským rodinám, studentům, kteří jim věnovali svůj čas, kolegům učitelům, mnozí z nich učili v angličtině, nebo alespoň připravovali cizojazyčné materiály a také vedení školy, které nás v těchto aktivitách podporuje. Věřím, že obě strany obohatily svůj pohled na svět a zase o něco více lidsky vyrostly.  A co na svůj pobyt říkali sami studenti si přečtěte níže! 

C’est donc avec un sourire nostalgique que nous vous disons au revoir. J’ai du mal à trouver les mots pour décrire cette expérience si ce n’est qu’elle était extraordinaire, merveilleuse, parfaite, pleine de rencontre toutes aussi géniales les unes que les autres. Vous remerciez ne vous prouvera jamais combien les moments passés avec vous durant cet échange sont importants pour nous. Les moments passés ensemble ont été précieux et nous les chérirons toujours. Nous vous souhaitons tout le bonheur et le succès dans vos futurs projets. Puissent nos chemins se croiser à nouveau un jour.

Amicalement, Eloane, Esteban, et Shahinez.

Loučíme se s vámi s nostalgickým úsměvem na tváři. Nenacházíme slova, kterými bychom popsali tuto zkušenost, než že byla neobyčejná, úžasná, dokonalá, plná setkání, která byla jedno lepší než druhé. Poděkování nikdy dostatečně nevyjádří to, jak důležité pro nás jsou chvíle strávené s vámi během této výměny.

Momenty, které jsme společně strávili, jsou pro nás velmi cenné a budeme na ně navždy s láskou vzpomínat. Přejeme vám mnoho štěstí a úspěchů do vašich dalších aktivit. Kéž se naše cesty jednoho dne znovu setkají.  (překlad Katy Janíková, OkB)

A co české rodiny?

Konverzační soutěž ve francouzštině zná své vítěze, DIPLOMY DELF předány!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

9 fotografií

Ve čtvrtek 22.2. jsme propojili dvě slavnostní události a to sdělení výsledků a předání cen za Konverzační soutěž ve francouzštině_Olympiades de français a také předání mezinárodních diplomů z francouzského jazyka DELF scolaire. Jak jistě víte, všichni studenti, kteří na podzim zkoušku konali byli úspěšní. 22 studentů si tedy převzalo diplomy v úrovni A1-B2. Mezi předávajícími byli jak pan ředitel Karel Mikula, tak ředitel francouzské Aliance Jiří Votava, kolegové Fabrice Gaspel a Mirka Ševčíková. Diplomy si odnesli nejen vítězové, ale také všichni účastníci a to za svou odvahu ukázat, na jaké úrovni již francouzsky hovoří. 

Všem studentům blahopřejeme a těšíme se, že ti kteří mají před sebou krajské kolo Olympiades nás budou dobře reprezentovat. Ti, kteří mohou využít diplomy jako náhradu za maturitní zkoušku budou ve svých znalostech pokračovat na vysokých školách a ti, kteří získali diplomy nižších úrovní, se budou chystat v průběhu studia nejen na další zkoušky, ale také např. na studijní pobyty v zahraničí v rámci Erasmu. 

A kdo tedy postupuje do krajského kola 18.3. 2022?

Kategorie ZŠ (tercie, kvarty) 

1. místo Klára Hladká (KB), 2. místo Jan Blažek (KB), 3. místo Doubravka Plíšková (KB)

Kategorie SŠ (1.-3.roč, kvinty,sexty,septimy) 

1. místo Richard Musil (SpB), 2. místo Dorota Lennerová (SxB), 3.místo Anna Oukropcová (SpB) 

Félicitations! za francouzštinu Martina Tinková

Zařazeno v kategoriích:

Jazykové zkoušky
Soutěže
Francouzský jazyk
Celý článek...

Výběrové řízení na týdenní pobyt do St. Nazaire ukončeno

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

4 fotografie

Milí studenti, 

děkujeme všem, kteří projevili zájem o týdenní pobyt na gymnáziu v St. Nazaire (12.4.-19.4.) v rámci programu Erasmus. Seznam studentů, kteří se zúčastní pobytu, včetně náhradníků, najdete v příloze. Vaše motivační dopisy a připravené aktivity nás potěšily svou kvalitou. Další informace vám budou komunikovány prostřednictvím Ms Teams.

Děkujeme za spolupráci a těšíme se s vámi na pobyt ve Francii!

Martina Tinková a Darja Chocholáčová

RENDEZ-VOUS A LA FRANCAISE_INSPIRATIVNÍ SETKÁNÍ PRO BUDOUCNOST

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

V úterý 30.1.2024 se vybraní studenti třetích ročníků a sext zúčastnili výjimečné akce s názvem RENDEZ-VOUS A LA FRANCAISE. Na Ekonomické fakultě MU se setkali se zástupci mnoha škol, institucí a firem, jejichž společným jmenovatelem byla francouzština. Studenti měli jedinečnou šanci seznámit se s příběhy bývalých studentů oboru Francouzština pro hospodářskou činnost, kteří se díky francouzštině dostali na zajímavá místa a pozice. Tento kulatý stůl byl studenty velmi ceněn, mezi zúčastněnými byli např. Roman Dušil, Lenka Bursíková, Michal Macko a další. V odpolední části po příjemném občerstvení čekaly na studenty “ateliers” např. francouzština pro právníky, lékaře, hudebníky, inženýry, Jak napsat správný životopis, Jak uspět na pracovním trhu, Francouzský kvíz a další. Po celý den byli ve foyer přítomni zástupci nejen MU, ale také firem z Brna, kteří hledají francouzsky mluvící zaměstnance _ Zebra technologies, Kindryl, NOTINO, atd. Studenti měli možnost zeptat se na cokoliv potřebovali. A co na to sami účastníci z řad studentů?

Bernadeta Kadaňková (3.A): Tato akce se mi velmi líbila a byla pro mne určitě prospěšná. Dostala jsem povědomí o tom, co všechno se s francouzštinou dá dělat a kam vás to může dostat. Takže bych to asi doporučila úplně všem, dokonce i těm, co vůbec francouzštinu nemají.

Aneta Soldánová (3.A): Rendez-vous se mi moc líbil. Začátek prezentace byl trošku nudnější. Na konci se mi velice líbily příběhy hostů, kteří byli na Rendez-vous pozvaní. Celou akci bych hodnotila velmi pozitivně.

Ema Svadbíková (3.A): RDV à la française je podle mě dobrý formát pro setkání i nastínění možností, jak dál s francouzštinou. Líbila se mi svižnost prezentací i debata u kulatého stolu. Zároveň pro mě osobně tam nic moc nebylo, protože nepřemýšlím o ekonomii, právech nebo managementu. I tak mě to povzbudilo k ještě větší práci na francouzštině.

Pokud vás možnosti s francouzštinou zajímají, přijďte se podívat do učebny č. 168, kde jsou pro vás připraveny prospekty a další informace!

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Zahraniční spolupráce
Projekty
Další projekty
Celý článek...

Výsledky překladatelské soutěže mile překvapily!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

V pátek 26.1.2024 se zástupci našich “překladatelů” zúčastnili slavnostního vyhlášení “Překladatelské soutěže” na Filozofické fakultě v Olomouci. Příjemné dopoledne nebylo jen o předávání ocenění těm nejlepším, ale hlavně o odborném rozboru překládaných textů, který připravili zástupci jednotlivých kateder (anglistika, romanistika, germanistika, rusistika). Z řad profesionálních překladatelů zazněl obdiv nad vysokou úrovní středoškolských studentů v jazykové obratnosti a vyjádřili přání,  aby se studenti nepřestávali dále rozvíjet v cizím, ale i mateřském jazyce. Fakultního kola se zúčastnilo téměř 300 studentů. Konkurence byla nejenom z jiných gymnázií, ale především z gymnázií bilingvních, ale i ty, naši studenti překonali. 

Mezi zúčastněnými studenty byli Tomáš Barteček (OkB), Adéla Kabelková (3.B), Magda Kapitánová (SpB), Míša Tománková (SpA),  Alžběta Poláčková (4.B), Ema Lauermanová (SpB), Ondra Soukup (OkB) a Martin Sochorec (OkB). 

A mezi oceněnými? 

2. místo za nj Alžběta Poláčková (4.B)  3.místo za frj Ema Lauermanová (SpB) a čestné uznání za frj Tomáš Barteček (OkB)

BLAHOPŘEJEME! a věříme, že v dalších letech se budou naši studenti i nadále umísťovat na předních místech. 

Virtuální prohlídka