Matematická olympiáda - úspěch v okresním kole
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Magdalena Hamingerová
V okresním kole matematické olympiády uspěli naši studenti z kvart : Springlová Kamila ( 5.místo) a Suchomel Ondřej (7.místo).
Gratuluje kabinet matematiky.
Vítejte na stránkách matematiky!
Odkazy na stránky učitelů matematiky
prof. Haminger: http://www.haminger.wbs.cz
(zadání matematické olympiády a termíny odevzdání, Homo Špekulus)
prof. Plechlová: http://www.plechlova.websnadno.cz
(příklady pro přípravu k maturitě z matematiky a deskriptivní geometrie)
prof. Piskačová: http://www.piskacova.websnadno.cz
prof. Hamingerová: http://www.hamingerova.wbs.cz
prof. Henc: http://www.mahenbigy.websnadno.cz
prof. Stará: http://www.janstar.websandno.cz
Výuka matematiky prohlubuje a rozvíjí pochopení a využití kvantitativních a prostorových vztahů reálného světa, utváří kvantitativní a geometrickou gramotnost studentů. Způsob matematického myšlení a zdůvodňování, vytváření hypotéz a deduktivních úvah je prostředkem pro nová a hlubší poznání a je předpokladem dalšího studia. Učivo matematiky umožňuje pochopit, že matematika je nezastupitelným prostředkem v modelování a předpovídání reálných jevů. Osvojené matematické pojmy, vztahy a procesy napomáhají proniknout do podstaty oboru, propojovat jednotlivé tematické okruhy, objevovat harmonii a půvab matematiky.
Matematické vzdělávání ovlivňuje rozvoj abstraktního a analytického myšlení, rozvíjí logické usuzování, učí srozumitelné a věcné argumentaci. Těžiště výuky spočívá v aktivním osvojení strategie řešení úloh a problémů, v ovládnutí nástrojů potřebných pro vysokoškolské studium i v běžném životě, v pěstování schopnosti aplikace.
Úkolem deskriptivní geometrie na gymnáziu je připravit žáky na vysokoškolské studium těch oborů, kde budou potřebovat dobrou prostorovou představivost a základy zobrazovacích metod, zejména při studiu technických a uměleckých oborů (architektura, stavební a strojní fakulta). Potřebnost těchto dovedností je důležitá i v jiných oblastech, např. v oblasti růmyslového designu nebo v lékařské anatomii.
Výuka deskriptivní geometrie navazuje na Stereometrii a je zařazena ve 3. a 4. ročníku čtyřletého gymnázia a v septimě a oktávě osmiletého gymnázia (2 hod. týdně – 60 hod. za rok).
Cílem výuky deskriptivní geometrie je naučit se základním zobrazovacím metodám – pravoúhlému promítání na dvě průmětny a pravoúhlé axonometrii a využívat je při zobrazování těles.
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Magdalena Hamingerová
V okresním kole matematické olympiády uspěli naši studenti z kvart : Springlová Kamila ( 5.místo) a Suchomel Ondřej (7.místo).
Gratuluje kabinet matematiky.
Vydáno:
|Autor: Mgr. Marek Henc
Se začátkem školního roku se nanovo rozbíhá i naše školní logicko-matematická soutěž HOMO ŠPEKULUS. Zadání aktuálního 107. kola naleznete na http://www.haminger.wbs.cz/homo-spekulus-aktualni--vysledky-.html , svá řešení odevzdávejte do schránek ve škole do pátku 26. září! Zváni k účasti a drobnému namáhání hlavy jsou nejen všichni studenti (a mezi nimi nově vítáme studenty prim a prvních ročníků), ale také zájemci z řad pedagogů, zaměstnanců gymnázia i všech přátel školy! Nechte se zlákat k drobnému popřemýšlení nad úlohami tzv. rekreační matematiky (a logiky), tak oblíbené rubrice mnohých novin a časopisů! K nalezení řešení obvykle není zapotřebí nějakých náročných matematických znalostí a postupů, u mnoha úloh jistě budete mít pocit, že je už znáte (často se jedná o úlohy hodně známé či mezi lidmi často diskutované, příp. objevující se v mnoha obdobách v různých časopisech). Vyzkoušejte si ten dobrý pocit z nalezení správného řešení úlohy! :) Anebo využijte zadání úlohy jako zajímavé téma k rozhovoru při čaji, kávě či jiném setkání! Držíme pěsti a přejeme hodně štěstí, úspěchů a radosti z dobrých nápadů!
Vydáno:
|Autor: Mgr. Marek Henc
Mimořádného úspěchu se podařilo dosáhnout Jakubovi Chybovi z kvinty B v krajském kole matematické olympiády. V kategorii C, která je určena studentům kvint osmiletého gymnázia a prvním ročníkům čtyřletého gymnázia (příp. 3. ročníkům šestiletého studia u těch gymnázií, které tuto variantu mají), se umístil na 7. místě (ze 77 účastníků, kteří se až do této fáze soutěže probojovali). Vzhledem k náročnosti úloh i celé soutěže, stejně jako výslednému umístění nejúspěšnějšího soutěžícího této kategorie z těch, kteří nemají matematickou profilaci studia, se jedná o skutečně vynikající výsledek. Děkujeme za výbornou reprezentaci školy!
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Ilona Doleželová
Blahopřejeme Marku Pospíšilovi (kvarta B), který vybojoval v krajském kole matematické olympiády kategorie Z9 krásné 3. místo, a Zdeně Staňové (kvarta A), která v městkém kole obsadila skvělé 3. místo a v krajském kole 6. místo.
Vydáno:
|Autor: Mgr. Marek Henc
Jako každý rok, i letos se bude na naší škole konat soutěž
M A T E M A T I C K Ý K L O K A N
Jedná se o soutěž, při které si můžete vyzkoušet svůj důvtip,
logické uvažování a úroveň svých matematických znalostí.
Účastnit se může kdokoli ze studentů Bigy, kdo svůj zájem
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Jitka Piskačová
25.11. 2013 se v Praze konalo celorepublikové finále Logické olympiády, do kterého se po úspěšné účasti v nominačním a krajském kole probojoval i Vojtěch Rozehnal z kvarty A.
Vojta se v kategorii B umístil na skvělém 5. místě.
Gratulujeme a přejeme mnoho dalších skvělých úspěchů.
Vydáno:
|Autorka: Ing. Andrea Buchtová
Vítězem letošního ročníku školní matematické soutěže Homo Špekulus se stala třída 1.A, na druhém místě se umístila třída KB, třetí místo obsadila třída 1.C.
Nejúspěšnějším řešitelem za celý školní rok se staly Zdeňka (QB) a Pavla (1.C) Grycovy a Tereza Dudová (1.C).
Všem řešitelům děkujeme za účast a těšíme se na další ročník.
Vydáno:
|Autorka: RNDr. Jana Stará
V dubnu letošního roku proběhla v Praze na Matematicko- fyzikální fakultě UK mezinárodní matematicko- logická soutěž Náboj. Letos poprvé se této soutěže zúčastnila i naše škola s týmem ve složení Adéla Rozehnalová (QA), Ondřej Špaček (QA), Barbora Babáková (QA), Šimon Rous (QA) a Tomáš Fryčar (QB). Vzhledem k obtížnosti příkladů i časové náročnosti považujeme 39. místo ( ze 74 soutěžících týmů) za velmi pěkný výsledek. Těšíme se na příští ročník a děkujeme paní profesorce Staré za doprovod. Barbora Babáková a Šimon Rous, QA
Vydáno:
|Autorka: Ing. Andrea Buchtová
25. 3. 2013 proběhl na naší škole již 8. ročník matematické soutěže Klokan. Studenti soutěžili v kategoriích Benjamin (primy a sekundy), Kadet (tercie a kvarty), Junior (kvinty, sexty, první a druhé ročníky) a Student (septimy, oktávy, třetí a čtvrté ročníky). Soutěže se zúčastnilo velké množství studentů, zvláště z nižších ročníků.
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Jitka Piskačová
Dne 26.listopadu 2012 se v Míčovně Pražského hradu uskutečnilo finále Logické olympiády. Do finále postupovalo z každé kategorie 65 nejlepších řešitelů krajských kol. Naše gymnázium letos ve finále skvěle reprezentovali 3 studenti:
Pavel Gallina ze třídy oktáva B, v kategorii C se umístil na 3. místě,