Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek čl�ánku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější články v kategorii Biologie

Tablo OK.B – soutěž

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Také oktáva B vytvořila své tablo- s názvem: "Poslední soud" (asi v myšlenkách na maturitu).

Pokud se Vám tablo líbí, dejte nám svůj hlas! – http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/soutez-tablo-roku-2012-pet-tisic-pro-nejlepsi-tridu-20120504.html?do=anketa-anketaForm-submit

Zařazeno v kategoriích:

Úvahy, bilance, vzpomínky
Biologie
Celý článek...

Na šťopkách – víkendovka 2.B s Lipkou v Bílých Karpatech

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
37 fotografií

Už v zimě jsme dostali nabídku vyjet na 3 dny s Lipkou do některého z přírodně zajímavých míst Moravy. 

Já a mí milovaní spolužáci jsme na nabídku výletu sponzorovaného Evropskou Unií kývli okamžitě. A tak jsme minulý týden společně s paní profesorkou Krumpholcovou a třídním profesorem vyrazili do chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

Nejen Ekologická olympiáda

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

V příštím školním roce bude konečně i u nás v Jihomoravském kraji probíhat krajské kolo celostátní soutěže – Ekologické olympiády. Koordinátorem jihomoravského krajského kola bude Rezekvítek.

Základní propozice:
- soutěže se účastní tříčlenná družstva středoškoláků, která reprezentují vysílající subjekt (školské zařízení, články občanského sdružení,…), předpokládá se však hlubší zájem talentované mládeže o přírodu, ekologii a životní prostředí
- vítězové krajských kol postupují do Národního kola, které se koná zpravidla v květnu/červnu
- na všech úrovních se EO skládá z části teoretické a praktické
- podrobné informace k právě probíhajícímu i minulým ročníkům soutěže naleznete na www.smop.cz (na levé liště Naše aktivity, Ekolympiáda)

Studenti sobě – soutěž ve sběru papíru pokračuje!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
2 fotografie

Soutěž ve sběru papíru pokračuje!

Naším cílem je vybudovat výukový altán na jižní straně školy. Altán bude příjemným místem pro setkání při výuce, zpestřením a osvěžující oázou. Přinese možnost studovat venku a přitom ve vhodných podmínkách.
Jak na to:
٭ sbírejte za celou třídu
٭ papír můžete sbírat
- ve třídě – pokud ještě stále nemáte krabici na tříděný papír, tak si ji pořiďte!
- domluvte si službu, která pravidelně papír zabalí a vyexpeduje do garáže
- domluvte si za třídu pravidelný odběr papíru – pravidlo – kdo se domluví první, ten odebírá :-) – v kabinetech, ve školní kuchyni, v kantýně, v odborných učebnách…
- doma, u příbuzných a známých a kdekoli jinde …
٭ papír sbírejte veškerý, kromě voskovaného, použitého hygienického a znečištěného od potravin, knihy a sešity bez tvrdých desek
٭ odběr papíru – převázané balíky (nebo papír nacpaný do krabice a krabice převázaná či přelepená) vyexpedujte do garáže ke zvážení KAŽDÝ 2. PÁTEK OD 7,30 DO 7,50.
ZAČÍNÁME 11. KVĚTNA 2012
Mimořádné dodávky papíru je možné předat i mimo daný termín, a to po domluvě na údržbě s panem Mikuláškem.

Den Země 2012 – 2. B pro sekundy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
22 fotografií

K příležitosti trochu opožděných oslav Dne Země si 2. B přichystala pro studenty sekund na středu 2. května 2012 speciální program, který se týkal zvířat, rostlin i ekologie.
Program byl rozdělen do dvou částí. První byla strategická hra, účelem bylo sbírat kartičky různých druhů ryb a odpovídat na doplňující otázky. Druhou část tvořilo 5 stanovišť, kam studenti přicházeli po skupinkách a plnili zábavné úkoly a hry jako např. zvířecí aktivity, výroba ptačích krmítek a stojánků na tužky z Tetra-packových krabic, rozpoznávání druhů ptáků podle hlasu nebo sbírání a třídění odpadu na čas.
Na jednom stanovišti také studenti vystřihovali z barevných fólií siluety dravců a lepili je na prosklené stěny školy, které jsou smrtící pastí pro drobné pěvce. Siluety poštolky, ostříže, krahujce a jestřába (tito jsou přirození predátoři malých ptáčků) by měly snížit množství usmrcených ptáků na minimum.
Ne všichni studenti byli ze začátku nadšeni, ale postupem času se do programu s radostí zapojili. Za své výkony byla vítězná družstva v pátek oceněna sladkou odměnou.  Za celou 2. B můžu říct, že nás program velice obohatil o nové zkušenosti, a to nejen v komunikaci s mladšími studenty, ale i v organizační činnosti. Pokud budeme mít možnost, rádi bychom nějaký takový program zorganizovali znova.

Úspěchy studentů nižšího BIGY v biologii

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
3 fotografie

Pochvala studentům nižšího BIGY za úspěchy v bilogii se v roce 2012! Hana Chladilová , K.A. získala 2. místo v městském kole biologické olympiády kategorie C!

Studenti ze sekundy B absolvovali soutěž v ZOO Brno. 2.4.2012 zde byl Den ptactva a družstvo chlapců (Václav Kolář, Vladimír Spurný, Marek Pospíšil a David Bargel) získalo 4. místo v soutěži, zaměřené na znalosti o ptácích, mezi brněnskými školami. Družstvo dívek (Karolína Hádková, Alžběta Jeřábková, Kateřina Drápalová a Alžběta Brothánková) skončilo hned za nimi. Gratulujeme a děkujeme za pomoc panu Kolářovi, který obětavě zajistil doprovod studentů.

Letní biologické soustředění s Arachne

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 

Zajímá Tě biologie? Už se v  hodiách biologie ve škole nudíš a chceš se dozvědět ještě něco podrobnějšího, aktuálnějšího a zajímavějšího? Chceš potkat učitele i studenty Přírodovědecké fakulty? Chceš na vlastní kůži pocítit, co obnáší biologický výzkum? Chceš si vyzkoušet nové denní i noční, fyzicky náročné i nenáročné, strategické i jednoduché hry?

Exkurze kvart do muzea, oddělení geologie a paleontologie

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
3 fotografie

Kvarta A i B absolvovaly v rámci výuky biologie - geologie - exkurzi v brněnském muzeu. Obě třídy navštívily oddělení geologie a paleontologie a pracovaly na vyplnění záludného pracovního listu. Akce byla kladně hodnocena oběma třídami.

Věda je FAJN!!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Děcka, věda je fajn!
JCMM (Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu) připravilo sérii diskuzí s lidmi, kteří se pro vás mohou stát inspirací i zdrojem zkušeností, jaký jinde nenajdete.
Všichni tito lidé pracují v oblasti biologie, chemie, IT, fyziky nebo techniky, všichni jsou úspěšní v praxi a jejich práce je baví. Mnozí z nich už se studenty dlouhodobě pracují jako vedoucí stáží nebo školitelé SOČ a nyní se jich budete moci zeptat na cokoli a oni vám povědí všechno tak, jak to sami vidí.

Zařazeno v kategoriích:

Fyzika
Chemie
Biologie
Informatika a výpočetní technika
Celý článek...

Biologická olympiáda, kategorie A a B

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 

Kategorie A,B (kvinty – oktávy, 1. – 4. ročníky)

  • Školní kolo BIO olympiády pro zájemce se koná 27. 2. 2012, 2 – 3 hodinu v učebně 331.
  • Zájemci se přihlásí u prof. Reiterové v kabinetě 333.
     

Virtuální prohlídka