Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější články v kategorii Biologie

Q.A v botanické zahadě a Mariánském údolí

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
2 fotografie

Kvinta A se vydala do terénu - se svou vyučující - ověřit si teoretické znalosti z botaniky vpraxi.

Nejdříve si prohlédla botanickou zahradu ( i s výstavou masožravých rostlin) a další den strávila vytvářením fytocenologického snímku dvou společenstev v Mariánském údolí.

Přílohy

 Fytocenologický snímek 2 lokalit v Mariánském údolí-dle Q.A [5 MB]

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Celostátní setkání řešitelů SOČ a doprovodný program pro všechny zvídavé

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Od pátku 14. 6. 2013 do neděle 16. 6. 2013 bude v Brně probíhat celostátní přehlídka SOČ. Jednotlivé akce jsou určeny buď pro řešitele SOČ, nebo pro studenty, kteří uvažují o tom, že by se řešiteli stali, a také pro vyučující, kteří tyto studeny učí či jim pomáhají v jejich práci. Navíc nedělní doprovodný program je určen všem zvídavým a zvědavým studentům/tkám.  Celou nabídku jednotlivých pracovišť, která jsou zapojena do nedělní akce, najdete přímo na stránkách JCMM – http://cpsoc.jcmm.cz/doprovodny-program-hlaste-se , kde se také můžete od dnešního dne hlásit. Hlaste se co nejdříve, počet míst je velmi omezený.

Program podpory nadaných studentů

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Zajímá tě biologie, matematika, chemie či  fyzika? Myslíš, že máš nějaké nadání? Tak právě pro tebe je násladující výzva!

Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu (JCMM) nabízí talentovaným studentům možnost testování do Programu podpory nadaných studentů (PPNS). K testování se mohou registrovat studenti středních škol, v případě víceletého gymnázia některého z pěti posledních ročníků.

Bryologie

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
2 fotografie

Od pátku 26.4.2013 do neděle 28.4.2013 se konal tzv.:" Bryologický víkend".

Z BIGY se ho zúčastnily zástupkyně něžného pohlaví a biologie, přestože (nebo možná právě proto, že) je bryologie jedno z nejobtížnějších odvětví botaniky.

V pátek jsme poznávali mechy v botanické zahradě MU, v sobotu v arboretu a pak v laboratoři Mendelovy univerzity a v neděli v okolí Brněnské přehrady.

Bronzová medaile na "Dnu ptactva pro školy" 2013

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku
 – 

Ve středu 3.dubna 2013 se v ZOO Brno konal již tradiční "Den ptactva pro školy" – pro nižší stupně gymnázií a pro druhý stupeň základních škol. Naši školu reprezentovalo družstvo chlapců z T.B, ve složení: Václav Kolář, Marek Pospíšil, David Bargel a Břetislav Dančák (chlapce doprovodil pan Pospíšil – spolupráce s rodiči žáků).

Úspěch v biologické olympiádě

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 

Biskupské gymnázium dosáhlo významného úspěchu. Student 3.C Kryštof Horák zvítězil v krajském kole biologické olympiády a postupuje do celostátního kola.

Blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v dalším kole.

Vědec Bigy 2013 – výsledky hlasování

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
2 fotografie

I letos jste měli možnost zúčastnit se soutěže Vědec Bigy
a i letos jste svým hlasováním rozhodli o vítězi této soutěže.

Do této soutěže bylo dodáno celkem 29 prací.

Hlasování se zúčastnilo celkem 149 studentů a 6 učitelů.

Svým hlasováním jste rozhodli, že:

K.B v Ditrichsteinském paláci - na kamenech

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
4 fotografie

K.B absolvovala návštěvu muzeálních sbírek v oddělení mimeralogie, petrologie a pleontologie. Exkurze je zakončení probírané látky - systému nerostů a hornin.

Studenti nejdříve obdivovali duhovou krásu vystavených kamenů a pak samostatně pracovali na přidělených pracovních listech.

Exkurze byla kladně hodnocena studenty i vyučující.

Laboratorní práce – pitva ryb v SX.B

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
4 fotografie

V pátek 15.3.2013 se na půdě BIGY konala veřejná pitva – pitva ryb v sextě B.

Studenti mohli využít nové mikroskopy a binokulární lupy, aby podrobně prozkoumali rozpitvané objekty. Každoročně je to vyvrcholení práce v zoologii. Propojuje se zde teorie s praxí. Ryby získáváme od jihočeských rybníkářů (z podzimních a předvánočních výlovů). Po probrání učiva ryb je zakončujeme praktickou ukázkou a zkušeností.

Výroba ptačích budek

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
14 fotografií

I když to tak nevypadá, je tady jaro. Když zrovna nefučí severák, z lesa se ozývají hlasy ptáčků zpěváčků. A právě pro ně jsme se rozhodli vytvořit budky. Výroba budek je součástí projektu Ptáci ve městě, který byl finančně podpořen z dotačního programu Společně pro Brno Nadace Veronica. 

Virtuální prohlídka