Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Chceš pomoci šířit informace o projektu Hobit (Hodina biologie pro život)? Staň se ambasadorem !

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku
 – 

Oslovil Vás projekt HOBIT? Zdá se Vám prospěšný a rádi byste se spolu s námi zapojili do boje proti mozkovému a srdečnímu infarktu? Ať už jste žák, pedagog, lékař, rodič, nebo jen náš fanoušek, můžete se právě Vy stát Ambasadorem projektu HOBIT a pomoci tak dobré věci.

 

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Adaptační kurz PB

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Punčochářová

 – 
6 fotografií

V minulém týdnu se prima B  zúčastnila adaptačního kurzu v outdoorovém centru STAN v Březové. Program kurzu byl velice pestrý.

Každý kdo měl odvahu si vyzkoušel skok do prázdna, zdolal lezeckou stěnu a vysoké lanové překážky, vyzkoušel si lukostřelbu, paintball,

airsoft, projel se na raftech. Mimo tyto aktivity zůstal čas i na společné hry, řádění v bongu a lanáčku a nesmíme zapomenout na zážitky

Hledáme zájemce o účast v novém biotechnologickém projektu "European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology"

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

"European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology" je název nového projektu podporovaného dotací z EU, realizovaného deseti partnerskými školami z 9 evropských zemí... Slyšeli jste už o projektu Comenius? Víte, že naše škola je zapojená už do 5. projektu tohoto typu? Dotační program Comenius byl přejmenován na Erasmus +, klíčová aktivita KA2 – partnerství škol – nicméně princip zůstává víceméně stejný. Zástupci zapojených škol (max. 10) se po dobu dvou let potkávají a spolupracují na konkrétním projektu. Naše téma vidíte v názvu článku. První setkání se bude konat v říjnu 2015 ve Vilnjusu. A právě teď hledáme studenty / studentky 2. – 3. ročníků či odpovídajících ročníků vyššího gymnázia, kteří by se chtěli do projektu zapojit. 

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

Adaptační kurz PB

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Punčochářová

 – 

Adaptační kurz PB


Termín: 1.9.2015 – 4.9.2015

Místo: STAN – Special Team for Adventure in Nature (www.istan.cz)

           Rekreační středisko Březová

           675 25 Rokytnice nad Rokytnou

Přílohy

 Bezinfekčnost [29 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Lesem - prázdninová akce pro studenty SŠ

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Pojďte se s námi projít LESEM!

Na Letní škole environmentálního myšlení PRO STŘEDOŠKOLÁKY zažiješ na vlastní kůži dobrovolnou skromnost, poznáš "zeleně" smýšlející kolektiv, rozšíříš si obzory (mj. v oblasti environmentalistiky, ekologie a rozvojové tématiky) a lépe poznáš sebe sama. To vše v krásné přírodě CHKO Moravský kras na ekologickém Horním mlýně ve Křtinách! (Bližší info v příspěvcích níže.)

Akci už druhým rokem ve volném čase a bez nároku na fin. odměnu pořádají studenti Katedry environmentálních studií FSS MU pod záštitou fakulty.

Přihlášku vyplň tady: www.tiny.cc/lesem-prihlaska
Text vytvořený podle instrukcí v bližších informací (najdeš níž), zašli na: lesem.mysleni@gmail.com

Uzávěrka přihlášek a zaslání textu: 20. ČERVENCE

Příspěvek za účast na LESEM činí symbolických 500 Kč.

Těšíme se na Tebe! :-)

SX.B na terénním cvičení z biologie

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
11 fotografií

SX.B absolvovala dvoudenní terénní cvičení z biologie.

Den první proběhl v Jedovnicích, za asistence Mgr. Horáky z Rychty Krásensko. Studenti poznávali přírodu kolem sebe a měli si uvědonit, co je to "divočina" - divoká, člověkem nezasažená příroda.

Pátek byl věnován bývalému lomu na Hádech, jeho nerostnému, horninovému i botanickému bohatství. Navíc zde SX.B chystala pracovní listy pro mladší studenty BIGY.

Molekulární biologie - exkurze na PřF MU

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

 – 
8 fotografií

V uplynulých 14 dnech jsme se se studenty semináře z molekulární biologie vydali hned dvakrát do kampusu v Bohunicích do areálu laboratoří Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. 

První páteční exkurze byla ryze praktická - vyzkoušeli jsme si metodu polymerázové řetězové reakce (PCR) a práci s elektroforetickým gelem. 

SX.B - návštěva Památníku písemnictví v Rajhradě

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku
 – 

Ve čtvrtek 28.5.2015 vyjela sexta B s prof Norou Janečkovou a Věrou Helceletovou na exkurzi do Rajhradu.

V této exkurzi se prolínaly 3 předměty: tělesná výchova -  protože přesun na místo a zpět proběhl na kolech, biologie - protože jsme zkoumali květenu v povoddí Svratky a jazyk český - protože jsme navštívili Památník písemnictví v Rajhradě. Průvodce nás vodil rozsáhlým areálem Benediktýnského kláštera. Obdivovali jsme rozsáhlou klášterní knihovnu, výstavu věnovanou časopisu Host do domu, výstavu věnovanou herbářům Masarykovy univerzity a mohli pozorovat zanedbané části budovy - dědictví let komunismu. Exkurzi jsme zakončili prohlídkou chrámu. Přálo nám počasí i volba průvodce - dovedl svůj výklad podat velice poutavě, s lehkou ironií a mnoha zajímavostmi.

Den Země pro primy, 21.5.2015

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
18 fotografií

Ve čtvrtek 201.5.2015 se konal na BIGY Den Země. Pro primu A a B si ho připravila SX.B s prof. Helceletovou a Krumpholcovou.

Primáni přišli do školy na 2.vyučovací hodinu, a tu strávili v aule. Zde se dozvěděli o tradici Dne Země, o nutnosti žít tak, abychom Zemi neškodili, o možnostech života v udržitelném rozvoji.

Terénní exkurze 2.C – Mohelenská hadcová step – projekt BIOM – Na vlastní oči

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
14 fotografií

Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR je řešitelem projektu BIOM, jehož součástí jsou projektové dny pro studenty středních škol – Na vlastní oči. Studenti 2.C měli letos možnost si tento projektový den zažít na vlastní kůži, a tak jsme se společně ocitli na Mohelenské stepi, která je národní přírodní památkou a velmi zajímavou lokalitou.  

Virtuální prohlídka