Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

K.A v geologických a paleontologických sbírkách MU v Brně

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
8 fotografií

Kvarta A se vydala do geologických sbírek Masarykovy univerzity, umístěných na území katedry geologie na Kotlářské ulici v Brně.

Pod vedením Doc. Zdeňka Lososa si studenti prohlédli minerály a vypracovali o nich malou laboratorní práci. Pak si je převzala paní Doc. Doláková a provedla je paleontologickými sbírkami. Nakonec si všichni prošli venkovní geologickou expozici hornin.

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Letní škola "Cesta do hlubin buněčného mikrosvěta" pro nižší gymnázium

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
2 fotografie

Chcete o prázdninách zažít něco opravdu nevšedního? Přidejte se k buněčné expedici BIOSKOPu a objevujte záhadný mikrosvět kolem nás.

Program letní školy je podobný s programem v roce 2015!

Letní škola je určená pro nadané žáky a žákyně 2.stupně ZŠ a ekvivalentní věkovou skupinu z víceletých gymnázií se zájmem o biologii.

Víkendovka s Brontosaury na hradě Lukov - Zažij Máj!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 


"Zažij Máj" je zážitkově dobrovolnická víkendovka pro mladé lidi od 15 let, pořádaná Hnutím Brontosaurus v termínu 29. 4. - 1. 5. 2016.

Je to akce otevřena zejména těm, kteří takovéto akce chtějí více poznat a potkat se s novými podobně smýšlejícími kamarády.

Odreagujete se, rozšíříte si obzory, seznámíte se a sami se realizujete. Zkuste to!

Vyrazíme na romantický hrad Lukov, který dobrovolníci už přes 30 let zachraňují a obnovují. Poznáme nejen jeho příběhy a tajemství, ale i množství zajímavých a často humorných historek o jeho obnově přímo od kastelána.

Společně se ponoříme se do atmosféry Máchova Máje, budeme stejně jako básník vnímat kouzlo zdejší krajiny, vyzkoušíme si několik netradičních tvůrčích aktivit (např. Land art), zjistíme, že každý v sobě má dar nějakého umění (ať už jemného či drsného :-) ). 
Dobrodružné povahy se mohou mimo jiné těšit na velkou noční hru, která vás a vaše nové kamarády v týmu po překonání překážek a úkolů přivede až k závěrečnému překvapení.

Připravena je komentovaná prohlídka hradu, včetně všech zákoutí, kam se běžný smrtelník nedostane.

Přispějeme také dobré věci - v sobotu pomůžeme při obnově zřícené hradní zdi.

A čas zbude jistě i na kytaru, pohodovou atmosféru, seznamování.

Více informací na WEBU akce: http://zazijmaj.wix.com/lukov
Fb: https://www.facebook.com/events/184151568636706/
Pro jakékoliv dotazy: maj@brontosaurus.cz

Těší se na Vás Wendy, Karin, Peťa, Eliška a Cody

Prima B ve sklenících a botanické zahradě

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Punčochářová

 – 
15 fotografií

Prima B ve sklenících a botanické zahradě

V pátek 15. 4. 2016 se prima B zúčastnila biologické exkurze ve sklenícícha a botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Prohlídka skleníků byla doplněna odborným výkladem botaničky Mgr. Magdalény Chytré, která velice vstřícně odpovídala na všechny všetečné dotazy mladých přírodovědců. Posléze si studenti prohlédli i venkovní prostory botanické zahrady a seznámili se se zástupci nahosemenných a krytosemenných rostlin.

Den Země pro primy a sekundu B

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Den Země pro primy a sekundu B se bude konat v pondělí 18. 4. 2016 v blízkém okolí Bigy, a to za každého počasí.  Sraz bude v 9:00 hod před školou. S sebou si vezměte oblečení a obutí do terénu, podle počasí případně pláštěnku nebo deštník, svačinku, pití a čip na oběd. Obědy se budou vydávat od 12:00-14:00, takže kdo chodí na obědy, po skončení akce (předpokládaný konec 12:30 – 13:00 hod) se půjde najíst.  

Studenti z 3. C vybojovali v soutěži Bohatství Země krásné 3.místo

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
6 fotografií

Gratulujeme k velkému úspěchu v této soutěži a přidáváme článek vedoucího družstva Jirky Gardoně:

V letošním roce jsme se opět zúčastnili soutěže Bohatství Země, která nesla podtitul Energie, ekologie a moderní společnost. Naši školu reprezentoval tým ve složení Jiří Gardoň, Filip Trödler, Jan Fasora, Ondřej Andrla a Luboš Bocian. Tato soutěž je pořádána Ústavem geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, katedrou financí a katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zabývali jsme se zachycováním a ukládáním oxidu uhličitého. Naším úkolem bylo komplexně zhodnotit výhody a rizika možných řešení ukládání CO2, a to z pohledu technologie, ekonomické výhodnosti a dopadů na společnost. V tomto článku bych vás chtěl seznámit s tím, jak celá soutěž probíhala.

Přílohy

 zadání soutěže [4 MB] Prezentace k závěrečnému workshopu - Bigy Team [5 MB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Úspěchy
Biologie
Žáci
Celý článek...

Městské kolo Středoškolské odborné činnosti (SOČ)

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 

23. 3. 2016 na gymnáziu Terezy Novákové v Brně proběhlo městské kolo Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Biskupské gymnázium  Brno reprezentovali dva studenti: Marie Margoldová (SpB) a Ondřej Andrla (3.C). V porotě oboru Biologie zastupovala BIGY Prof. Yveta Reiterová a v oboru Chemie Prof. Jan Taraba. Marie Margoldová s prací v oboru Zdravotnictví na téma „Stanovení faktoru XIII., srovnání manuální a automatizované metody“ získala krásné 2. místo a postupuje do krajského kola SOČ. Ondřej Andrla s prací v oboru Informatika na téma „Segmentace cévního řečiště ze snímků očního pozadí“ se umístil na 6. místě. Studentům za PK Biologie gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v jejich budoucí vědecké práci.

Noc s Andersenem primy B

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Punčochářová

 – 
15 fotografií

Noc s Andersenem primy B

V pátek 18. března se studenti primy B našeho gymnázia zúčastnili tradiční akce na podporu dětského čtenářství – Noci s Andersenem (noc plná pohádek, příběhů a básniček). Večer začal společným čtením pohádky Hanse Christiana Andersena – Křesadlo. Následovala bojová hra, která pomohla dětem zjistit velké množství informací o životě a díle tohoto známého autora. Po velké hostině si navzájem zahráli pohádky na vybraná témata a tvořili vlastní básničky na různé motivy. Odměnou za jejich nasazení ve všech aktivitách jim byly malé dárky v podobě záložek do knihy, několik sladkostí a pohádka na dobrou noc. Ráno se všichni plni dojmů rozloučili a již se těšili na další ročník...

INTERSOB – INteraktivní TERénní Sobotní OBíhání – soutěž pro týmy středoškoláků

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

10. ročník INteraktivní TERénní Sobotní OBíhání

[Náš Sob už na Vás čeká!]

InterSoB je zábavná a poučná jednodenní soutěž středoškolských studentů, při které máte možnost podívat se netradičním způsobem do zákulisí Masarykovy univerzity, vyzkoušet si své schopnosti v mnoha různých oblastech, udělat si s kamarády zajímavý výlet po Brně a v neposlední řadě také poměřit svoje síly s dalšími týmy.

Projekt European Challenges in Innovative Research Diagnostic Methods in Life Sciences sbírá ocenění

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
3 fotografie

Náš projekt s názvem European Challenges in Innovative Research Diagnostic Methods in Life Sciences, na kterém jsme pracovali společně s učiteli a studenty 11 škol z 10 evropských zemí v letech 2013 – 2015, sbírá ocenění!

Za realizaci projektu naše škola získala Pečeť kvality, kterou uděluje Dům zahraničních služeb (DZS) nejúspěšnějším projektům partnerství škol v programu Comenius. Tuto cenu získaly za své projekty spolupráce škol celkem 3 střední školy z celé České republiky, ceny byly předány na Konferenci Comenius 2015 v Praze vedením DZS.

Virtuální prohlídka