Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Exkurze mladých biologů do Národního tkáňového centra

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
7 fotografií

V pátek 12.února 2016 se vydalo 22 studentů septim a 3. a 4. ročníků BIGY do Bohunic, kde se naproti nemocnice nachází Národní tkáňové centrum.

Do problematiky kmenových buněk a přípravy lidských tkání nás zasvětila MUDr. Hrůzová a pak jsme se ve dvou skupinách vydali na exkurzi. Do pracovišť s přísnou kontrolou čistoty a bezinfekčnosti jsme mohli nahlížet jen prosklenými okny.

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Úspěch našich studentů v oblastním kole lesnické soutěže YPEF

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
2 fotografie

V pátek 12.2.2016 se konalo oblastní kolo lesnické soutěže YPEF na ulici Vrázova v Brně. Soutěže se účastnila dvě chlapecká družstva ze SX.B. Družstvo ve složení: Marek Pospíšil, Václav Kolář a Patrik Steffel získalo 1. místo ve vědomostní části soutěže a 2. místo v její praktické části, druhé družstvo: Jiří Šťastný, Vojtěch Hranička a Filip Růžička získalo ve vědomostní části 2. místo a v praktické části soutěže 1. místo! Studenti soutěžili ve znalostech rostlin,stromů, hmyzu,ptáků a celého lesního společenstva.

Vzpomínka na ples

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Veronika Břečková

 – 
12 fotografií

Na letošním plese BiGy se s tanečním vystoupením představilo 12 studentů/studentek gymnázia napříč ročníky. Choreografii se naučili opravdu v rekordním čase, i přesto že se někteří tanci do té doby prakticky nevěnovali. Vystoupení mělo velký úspěch a já bych tímto příspěvkem chtěla všem zúčastněným moc poděkovat za jejich odvahu, čas a nadšení s jakým do toho šli!

Vyhlášení výsledků zimního kola soutěže ve sběru papíru

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Vyhlášení výsledků proběhne v sále B5 ve středu 27. 1. 2016 v 9:45 - tj. o velké přestávce :-)

Prosím zástupce prvních 3 oceněných tříd, aby se dostavili k převzetí drobné odměny.

Všechny třídy, které se do soutěže zapojily, mají nasbírané kilogramy papíru zapsány a k nim budou případně přičteny další - z dalšího - jarního - kola soutěže. Výsledky celoroční soutěže budou vyhlášeny na konci školního roku.

Soutěž ve sběru papíru - první kolo

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

POZOR!  Připravte se na letošní sběrovou soutěž! Mnozí z vás na ni již nedočkavě čekají :-) Máte možnost se s vaší třídou zapojit a vyhrát různé ceny – míč, dort nebo finanční částku na nějaku třídní aktivitu (výše částky se odvíjí od celkového množství vybraného papíru).  Nebo nemusíte soutěžit a jen přineste do školy papír, který by třeba jinak skončil v popelnici. Spousta starého papíru se skrývá i v kabinetech, jídelně, je třeba se jen poptat... V každé třídě by měla být krabice na papír, do které průběžně odkládáte papírový odpad a tento lze také přidat do soutěže. 

Mikuláš na Bigy – septima B

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku
 – 
video

Rok se s rokem sešel a Mikuláš na BIGY a do MŠ přišel...
Zlo se s dobrem utkává a na střídačku vyhrává...
Vše však dobře dopadne, když čert svou oběť popadne...

Septima B letos překvapila netradičním pojetím oslav svatého Mikuláše – tancem takřka ve stylu novozélandského haka.

BIOSKOP

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Punčochářová

 – 
4 fotografie

V rámci výuky biologie navštívila sekunda A centrum  BIOSKOP v sousedství nejlepších výzkumných pracovišť Masarykovy univerzity v Univerzitním Kampusu Bohunice.

Studenti si zopakovali formou diskuze s lektory znalosti týkající se základní stavební jednotky všech živých organismů – buňky. Porovnali rostlinnou a živočišnou buňku a na vlastní oči si prohlédli některé organely. Osvěžili si znalosti práce s mikroskopem a tvorbu mikroskopických preparátů.

3.A na exkurzi v Antroposu

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
6 fotografií

Ve 3. ročníku se v biologii učí všechny třídy o člověku. Vývoj člověka- jako živočišného druhu- dokumentuje stálá expozice v Antroposu. Podobnou výstavu najdeme v Evropě už jen v Paříži.

3.A pozorně vyslechla přednášku o vývoji rodu Homo a pak pracovala na tvorbě pracovního listu.

Erasmus + European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
4 fotografie

Právě jsme zahájili nový projekt! A to schůzkou ve Vilniusu, které se účastnili studenti a učitelé z 10 středních škol 9 evropských zemí. Zprávu o projektovém setkání napsaly naše dvě studentky - Adéla Hajasová ze 3.B a Helena Havelková ze SxB.

Přílohy

 zpráva z mezinárodního setkání - Adéla Hajasová [17 kB] anglický překlad zprávy Adély Hajasové - by Helena Havelková [15 kB]

Zařazeno v kategoriích:

European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

Virtuální prohlídka