Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Krajské kolo geologické olympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
4 fotografie

V pondělí 9. dubna 2018 proběhlo na katedře geologie Masarykovy univerzity v Brně krajské kolo geologické olympiády.

Naši školu zde reprezentovali studenti, kteří již úspěšně prošli kolem školním a městským. Z kvarty B zde byl Vojtěch Brdečko a Vojtěch Klapetek, ze sexty A Eliška Halouzková a Pavel Šebek, ze septimy A Magdalena Bušová, Sebastian Janda a Terza Křístková a z 3.C Martin Zavřel.

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Stříbrná medaile ze Dne ptactva v ZOO Brno

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
3 fotografie

Ve středu 28.3.2018 se konala již tradiční soutěž v ZOO Brno - Den ptactva.

Biskupské gymnázium reprezentovala dvě družstva z kvarty B.

Družstvo dívek, ve složení: Kamila Motalová, Veronika Hamplová, Gabriela Prášková a Julie Tichá získalo druhé místo v konkurenci 13 škol!

Úspěch našeho studenta v krajském kole Biologické olympiády kat. A

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

V pondělí 26. března 2018 se utkalo 36 nejlepších studentů biologie v krajském kole Biologické olympiády. Na čelních místech byli soupeři velmi vyrovnaní, o to více nás těší 3. místo Martina Zavřela z 3. C, kterému jen o fous uniklo místo 2. Martin by měl postoupit do celostátního kola, kde se bude snažit o postup do kola mezinárodního. Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů nejen v Biologické olympiádě. 

Výsledky školního kola biologické olympiády kategorie A a B

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 

Dne 29. ledna 2018 se konala biologická olympiáda – kategorie A a B. Celkem se účastnilo 52 studentů vyššího gymnázia. Olympiáda byla – jako každoročně – náročná. Do krajského kola v kategorii A postoupil Martin Zavřel z 3.C. V krajském kole se Martin umístil na krásném 3. místě. Blahopřejeme!

Přílohy

 Školní kolo biologické olympiády kategorie A a B – výsledky [15 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Výsledky školního kola biologické olympiády kategorie C a D

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 

V prosinci 2017 proběhlo na Biskupském gymnáziu školní kolo biologické olypiády kategorie D (primy a sekundy) a C (tercie a kvarty).

Teoretické části se účastnily se všechny třídy nižšího gymnázia. Do praktické části postoupilo nejlepších 30 studentů z každé kategorie. V příloze jsou výsledky těchto úspěšných studentů.

ERASMUS+ KA2 European Challenges in Sustainability by Biotechnology – setkání Hamburg

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
26 fotografií

Máme za sebou první velké setkání mezinárodního projektu European Challenges in Sustainability by Biotechnology, který realizujeme díky podpoře z programu ERASMUS+ KA2 Evropské Unie.

Na projektové setkání, které se konalo na hostitelské škole Niels-Stensen Gymnasium v německém Hamburgu, se vydala skupina ve složení Kateřina Bradáčová a Martin Zavřel ze 3.C, Anežka Zichová a Lucie Burešová ze SxA, Vojtěch Bureš ze SxB a Jana Grombiříková ze SpB vedená vyučujícími Kateřinou Krumpholcovou a Veronikou Břečkovou.

Témata SOČ – na rok 2018/2019

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

Titulní obrázek článku
 – 

Milí studenti,

přehled témat SOČ pro rok 2018/2019 najdete na webových stránkách JCMM – http://www.jcmm.cz/cz/seznam-temat-soc-na-rok-2018-2019.html

Pokud váš některé z témat zaujme, je potřeba se zaregistrovat, abyste o tématu zjistili více. Jedná se zatím o seznam všech vypsaných témat, nikoli těch podpořených, ty budou známy na přelomu března – dubna 2018.

Soutěž YPEF

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
7 fotografií

YPEF – Young People in European Forests

YPEF je mezinárodní soutěž pro mladé lidi ve věku 13 až 19 let. Soutěž je vícekolová – účastníci mohou projít od místního kola, přes regionální a národní až do mezinárodního. Hlavním koordinátorem soutěže pro Českou republiku je Česká lesnická společnost. 

Letní škola proteinového inženýrství pro studenty/-tky 3. a 4. ročníků

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Zajímá vás  biologie, biochemie či bioinformatika? Jaké funkce zastávají v organismech proteiny? Co jsou to bioinformatické databáze a jak je lze využít? Lze konstruovat proteinové mutanty a k čemu mohou sloužit? Jak lze modelovat proteiny s určitými specifickými vlastnostmi? Zajímají vás odpovědi na tyto otázky? Chcete si některé postupy vyzkoušet v praxi? Pak právě vám je určena Letní škola proteinového inženýrství, která se letos v červnu koná opět po dvou letech v Loschmidt Laboratories na Kampusu PřF MU. Organizátoři mají velmi pozitivní ohlasy od bývalých účastníků, což jsou často studenti úspěšní při následných přijímacích zkouškách na přírodovědné obory a často se pak také vracejí do jejich laboratoře v rámci svých bakalářských a magisterských prací.

Virtuální prohlídka