Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Testování šikovných studentů do Programu podpory nadaných studentů od JCMM

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 

POZOR, POZOR, POZOR!!!! Informace pro všechny šikovné studenty!

20. června 2018 se uzavírají přihlášky do testování do Programu podpory nadaných studentů, kam se mohou registrovat studenti středních škol (v případě víceletého gymnázia některého z pěti posledních ročníků).

Přílohy

 plakát testování [278 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Terénní environmentální exkurze 2.B v Bílých Karpatech

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
12 fotografií

Začátkem června vyrazila třída 2.B na tři dny na terénní environmentální exkurzi do CHKO Bílé Karpaty. Bylo krásné počasí, příroda nám nabídla spoustu zajímavého k pozorování, studenti výborně spolupracovali a celou akci jsme si všichni - včetně vyučujících (K. Krumpholcová a J. Vondra, lektor K. Horák) opravdu užili a odnesli jsme si spoustu zážitků. Exkurze byla částečně hrazena z projektu podpořeného z fondu Renovabis s názvem Rozvoj environmentálního vzdělávání na Bigy.

Kvinta A v Botanické zahradě MU

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
6 fotografií

Kvinta A zavítala ve čtvrtek 24.5.2018 do Botanické zahrady Masarykovy univerzity v Brně na Kotlářské. Nejprve mohli studenti obdivovat místní skleníky a tropické rostliny, které v nich jsou pěstovány a potom se soustředit na venkovní zahradu s rostlinami mírného pásma.

Kvarty na MU v Ústavu geologie

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
10 fotografií

V pondělí 21.5.2018 se vydaly kvarta A a B na Masarykovu univerzitu do Ústavu geologie.

Studenti si vyslechli přednášku o geologii a ekologii, o Zemi jako živoucím organismu a pak si prohlédli geologické sbírky. "Šutry" byly opravdu krásné :-)

Enviro program pro sextu A

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
8 fotografií

Díky dotaci na ekologické programy mohla SX.A strávit 3 dny v okolí Brna a věnovat se krajině a ekologii.

Ve středu byli studenti na Hádech, kde se účastnili tzv. "Hádek o Hády", ve čtvrtek museli opustit přehradu - pro úporný déšť - a věnovali se chráněným krajinným oblastem na BIGY, pátek strávili na Medláneckých vrších - tentokrát prací (ničili lupinu vlčí bob, která nemá na místní stepi co dělat).

Výstava fotografií Jitky Havlové – ptáci Wilsonova lesa – vernisáž

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Všichni jste srdečně zváni na výstavu fotografií Jitky Havlové – Ptáci Wilsonova lesa – která je nainstalovaná v Galerii Sbohem naší školy. Vernisáž s povídáním absolventa Kryštofa Horáka (zoologa a ornitologa) a s autorkou fotografií proběhne ve středu 9. 5. 2018 v 15 hod. Další povídání nad fotkami s autorkou i Kryštofem se bude konat i další středu 16. 5. 2018 v 16:30 hod. Přijďte a pozvěte i své rodiče, prarodiče, tetičky, strýčky a kamarády :-)

European Challenges in Sustainability by Biotechnology – Thisted meeting – ERASMUS+ KA2

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
17 fotografií

Bigy je v letech 2017-2019 zapojeno do evropského projektu European Challenges in Sustainability by Biotechnology, financovaného z programu ERASMUS+ KA2 partnerství škol a dofinancovaného z programu Do světa! 2018 Jihomoravského kraje. 

17. – 21. 4. 2018 se konalo projektové setkání v dánském Thistedu, na severu Jutského poloostrova. Na naši partnerskou hostitelskou školu jsme se vydali v úzké skupině – 2 vyučující (K.Krumpholcová a V. Břečková) a 2 studenti (Vojtěch Bureš ze SxA a Jana Grombiříková ze SpB). Cílem tohoto malého setkání bylo vytvoření inovativních výukových materiálů na téma udržitelnost (sustainability), konkrétně výroba biovodíku z bioodpadu a mikrobiální palivový článek. Vodík bude v budoucnosti určitě důležitým zdrojem energie, protože je možné ho snadno skladovat a transportovat. V průběhu setkání jsme překládali pracovní protokoly, prezentace ke dvěma experimentům a také doplňkové informace k této problematice z angličtiny do českého jazyka. Tyto a další materiály  budeme využívat v příštím roce na následujjícím projektovém setkání ve Vídni, kde naši studenti budou mít roli mentorů – tzn. budou společně s mentory z Rakouska, Maďarska a německého Pforzheimu vést experimentální část setkání. 

Víkendovky či prázdniny s Brontosaurem

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 


Pozor! Nabídka víkendovek a prázdninových táborů s Hnutím Brontosaurus (letos za podpory MŠMT) právě dorazila i k vám, studentům ve věku věku 15 – 22 let! Jejich nabídku jarních a letních dobrovolnických zážitkových akcí zaměřených na pomoc naší přírodě a památkám najdete v přiložených letácích.

Tyto akce jsou zcela nekomerční a jsou organizovány také dobrovolnicky. Jsou koncipovány tak, abyste se mohli seznámit s tématem dobrovolnictví a poznat takovéto akce na vlastní kůži. Jsou určeny zejména těm, kteří s takovýmto formátem aktivit mají menší nebo žádnou zkušenost. Akce zahrnují program skládající se ze zážitkových aktivit zaměřených na osobnostní růst účastníků, neformálního vzdělávání, exkurze v lokalitě, kde se akce koná, i samotné dobrovolnické činnosti s adekvátní náročností.
 

Den Země na BIGY

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
12 fotografií

Den Země se na BIGY chystá pro primy každý rok.

Letos ho měla na starosti 1.C. Na 13 stanovištích se primáni seznamovali s kameny, rostlinami, zvířaty i ptáky, s dobou rozkladu odpadků, s tříděním odpadů atp. Třídy se vystřídaly během dopoledne a mezitím mohly být užitečné při přesazování rostlin na BIGY. Byla to náročná akce, ale skončila spokojeností všech zúčastněných.

Poznáváme přírodu ve Wilsonově lese

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
38 fotografií

Dne 12.4  jsme vyrazili, s mojí nejmilejší 1.A, do blízkého lesíka poznávat mechorosty. Odborný doprovod nám dělala RNDr. Svatava Kubešová z MZM. Díky ní jsme mohli prozkoumat mechy i jiné výtrusné rostliny rostoucí ve Wilsonově lese. Jelikož ale bylo poměrně sucho a mechy se lépe pozorují ve vlhkém stavu, porozhlédli jsme se zde též po jarních kvetoucích bylinách. Myslím, že si každý z nás odsud odnesl nejen pár „mešíků“, ale určitě i nějaké nové vědomosti a spoustu pěkných společných zážitků. Z nasbíraných kousků bychom vám rádi některé představily v rámci výstavky, kterou chceme udělat příští týden před učebnou biologie.

Virtuální prohlídka