Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Kateřina Krumpholcová
učitelka
Předsedkyně předmětové komise Biologie
BIOSebnVkbnVKBPCVTEVMobnSEB
 St
 274

Nejnovější články

53. ročník BIOlympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Dnes byla zveřejněna témata letošního ročníku BIO. Bližší informace k aktuálnímu ročníku najdete zde: https://biologickaolympiada.czu.cz/cs/r-11830-aktualni-rocnik

Studijní materiál pro kategorii A, B: Mládí vpřed!   https://biologickaolympiada.czu.cz/cs/r-11835-aktuality/studijni-text-53-rocniku-bio-pro-kategorie-a-b.html

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Nevšední biologie v Bioskopu (Kampus Bohunice)

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Jak fungují rostliny? Jaký je rozdíl mezi C3, C4 a CAM rostlinami? Jak můžeme uchovávat rostliny? Jaké máme extrémní druhy rostlin? Proč některé z nich svítí? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky a rádi byste vše viděli na vlastní oči a sami vyzkoušeli, přihlaste se na  kroužek Nevšední biologie (botanika), který bude probíhat v laboratořích Bioskopu v Univerzitním kampusu MU, Brno -
Bohunice, Kamenice 5  pod záštitou SVČ Lužánky.

Dětská Masarykova Univerzita nově i pro středoškoláky. Přihlašování již brzy!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Pilotní ročník dětské Masarykovy jUniverzity určený pro středoškoláky otevírá v pátém roce fungování tohoto programu Masarykova univerzita. Spolu s dětmi od 9 do 14 let se tak letos poprvé mohou zapsat i studenti ve věku 15 až 17 let. Zápis do nového ročníku bude jednotný a spustí se v pondělí 17. září přesně ve 20 hodin na webu mjuni.cz.

Projekt EDUGARD – soutěž Pěstuj, zkoumej, vyprávěj - získali jsme cenu!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
23 fotografií

Poslední květnový den jsme odevzdali projektovou dokumentaci k našemu projektu Pěstujeme se zahradou i bez zahrady. V průběhu projektu studenti primy B společně zaseli semínka různých rostlin, starali se o ně, některé rostlinky či klíčící semena záhy snědli (řeřicha a sója mungo) a další rostliny pak poté, co trochu vyrostly, přepíchali do kelímků a dál se o ně starali. Mezitím jsme vymýšleli, jak pěstovat zeleninu bez zahrádky. Inspiraci jsme čerpani na internetu – chtěli jsme vtvořit co nejjednodušší zařízení, nejlépe z recyklovaných materiálů, ale jedna trojice kluků si vymyslela a vyrobila i svůj vlastní zavlažovací systém řízený elektronicky (jak ho vyráběli – video zde).

Bigy získalo certifikát Rorýsí škola

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Víte, jak poznat rorýse? Jak vypadají a jakým hlasem se ozývají? Když se na chvíli zastavíte a zahledíte k obloze – někde kolem naší školy, určitě je uvidíte i uslyšíte. Bigy je totiž od letošního roku oficiálně rorýsí školou! Bližší informace najdete zde: http://www.rorysi.cz/rorysi/rorysiskoly/

Přílohy

 Certifikát Rorýsí škola [387 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Testování šikovných studentů do Programu podpory nadaných studentů od JCMM

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 

POZOR, POZOR, POZOR!!!! Informace pro všechny šikovné studenty!

20. června 2018 se uzavírají přihlášky do testování do Programu podpory nadaných studentů, kam se mohou registrovat studenti středních škol (v případě víceletého gymnázia některého z pěti posledních ročníků).

Družstvo 2. B bojovalo v celostátním finále soutěže Legie!!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
2 fotografie

6. 6. 2018 v Ostravě proběhlo celostátní finále soutěže Legie, kam se probojovalo i družstvo Bigy (vyhráli předchozí krajské kolo), společně s dalšími lidmi..

Na přípravě soutěže se podílejí Československá obec legionářská, středisko Proud a různé složky armády ČR. A o čem vlastně Legie jsou? Je to branný závod, který prověří jak fyzickou zdatnost, tak i vědomosti z období československých legií (meziválečné), dovednosti v oblasti zdravovědy a schopnost logicky uvažovat a společně řešit problémové úlohy.

Zařazeno v kategoriích:

Tělesná výchova
Soutěže
Sportovní výkony studentů
Celý článek...

Terénní environmentální exkurze 2.B v Bílých Karpatech

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
12 fotografií

Začátkem června vyrazila třída 2.B na tři dny na terénní environmentální exkurzi do CHKO Bílé Karpaty. Bylo krásné počasí, příroda nám nabídla spoustu zajímavého k pozorování, studenti výborně spolupracovali a celou akci jsme si všichni - včetně vyučujících (K. Krumpholcová a J. Vondra, lektor K. Horák) opravdu užili a odnesli jsme si spoustu zážitků. Exkurze byla částečně hrazena z projektu podpořeného z fondu Renovabis s názvem Rozvoj environmentálního vzdělávání na Bigy.

Výstava fotografií Jitky Havlové – ptáci Wilsonova lesa – vernisáž

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Všichni jste srdečně zváni na výstavu fotografií Jitky Havlové – Ptáci Wilsonova lesa – která je nainstalovaná v Galerii Sbohem naší školy. Vernisáž s povídáním absolventa Kryštofa Horáka (zoologa a ornitologa) a s autorkou fotografií proběhne ve středu 9. 5. 2018 v 15 hod. Další povídání nad fotkami s autorkou i Kryštofem se bude konat i další středu 16. 5. 2018 v 16:30 hod. Přijďte a pozvěte i své rodiče, prarodiče, tetičky, strýčky a kamarády :-)

European Challenges in Sustainability by Biotechnology – Thisted meeting – ERASMUS+ KA2

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
17 fotografií

Bigy je v letech 2017-2019 zapojeno do evropského projektu European Challenges in Sustainability by Biotechnology, financovaného z programu ERASMUS+ KA2 partnerství škol a dofinancovaného z programu Do světa! 2018 Jihomoravského kraje. 

17. – 21. 4. 2018 se konalo projektové setkání v dánském Thistedu, na severu Jutského poloostrova. Na naši partnerskou hostitelskou školu jsme se vydali v úzké skupině – 2 vyučující (K.Krumpholcová a V. Břečková) a 2 studenti (Vojtěch Bureš ze SxA a Jana Grombiříková ze SpB). Cílem tohoto malého setkání bylo vytvoření inovativních výukových materiálů na téma udržitelnost (sustainability), konkrétně výroba biovodíku z bioodpadu a mikrobiální palivový článek. Vodík bude v budoucnosti určitě důležitým zdrojem energie, protože je možné ho snadno skladovat a transportovat. V průběhu setkání jsme překládali pracovní protokoly, prezentace ke dvěma experimentům a také doplňkové informace k této problematice z angličtiny do českého jazyka. Tyto a další materiály  budeme využívat v příštím roce na následujjícím projektovém setkání ve Vídni, kde naši studenti budou mít roli mentorů – tzn. budou společně s mentory z Rakouska, Maďarska a německého Pforzheimu vést experimentální část setkání. 

Virtuální prohlídka