Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější články v kategorii Biologie

Pokyny pro projektový týden kvart – BIO a ZEM

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku
 – 

Pokyny pro projektový týden kvart, sekce BIO a ZEM 16.9. – 19.9.2013, viz. příloha

Sraz vždy v 8.00 na Staré Osadě (konečná tramvje č. 2a 3), odjezd v 8.15 busem č. 201 na zastávku Ochoz-Říčky-rozcestí (8.31 příjezd)- uvedená cena jízdy je 27,-Kč.

Konec vždy tak, abychom stihli bus v 14.30 - takže příjezd do Brna před 15.00.

Přílohy

 Pokyny pro kvarty – projektový týden BIO a ZEM [350 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Vědecké stáže pro středoškolské studenty na pracovištích Akademie věd

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
2 fotografie

V rámci projektu Otevřená věda připravila Akademie věd ČR ve spolupráci s univerzitami po celé České republice vědecké stáže pro talentované studenty,  nabízí středoškolákům možnost rozšiřovat své znalosti v oblasti přírodních a technických věd. Pro všechny, které zajímá biologie, chemie, fyzika, matematika, technika a další přírodovědné a technické obory, má AV skvělou nabídku. Také v novém školním roce 2013/2014 mohou studenti navštěvovat vědecká pracoviště a pracovat pod přímým vedením vědců na vybraném tématu studentské vědecké stáže.  Bližší informace ZDE.

Pozor! Probíhá zápis do podzimního kola T-kurzů

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

TALNET (celostátní vzdělávací projekt pro nadanou a zvídavou mládež se zájmem o přírodní a technické vědy)  nabízí podzimní běh tzv. T- kurzů, což je aktivita, díky které se můžete hlouběji ponořit do oboru, který vás zajímá. Záběr je široký – je možné se zapsat do speciálních kurzů z astronomie, fyziky, chemie, biologie, ekotoxikologie, geografie, programování či do kurzu, kde vás naučí, jak se připravit na expedici.

Den vědy MU – speciální den otevřených dveří

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

V pátek 13.9.2013 se bude konat speciální den otevřených dveří (SDOD) na osmi fakultách Masarykovy univerzity. Bližší informace v příloze a letáku. Program je připraven ve dvou modulech – stejný program na dané fakultě bude probíhat od 9:00 a od 11:00 hod. Lékařská fakulta pro své uchazeče nachystá program  na veletrh Gaudeamus a na tradiční den otevřených dveří. Případní zájemci o studium medicíny mohou navštívit na SDOD přírodovědeckou fakultu v Kampusu, který je společným zázemím i pro studenty lékařské fakulty.

Projekt HOBIT-HOdina Biologie pro živoT

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku

Naše škola se zapojila do projektu HOBIT - HOdina BIologie pro živoT: Implementace problematiky cerebrovaskulárních a kardiovaskulárních onemocnění do školního vzdělávacího plánu (reg. č. CZ.1.07/1.1.16/02.0136), financovaného z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Zoologické praktikum sekunda B

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
12 fotografií

Ráno to vypadalo na velikánskou bouři (a to doslova). Naštěstí se počasí umoudřilo a my tak mohli prožít krásné dopoledne u Brněnské přehrady. Ne, nebyli jsme se koupat, i když nás to docela lákalo. Vydali jsme se hledat to, co běžnému oku turisty většinou uniká. Pozorovali jsme a poznávali různé vodní živočichy, které se nám podařilo ulovit. A že to není vždy nejlehčí (ať už lov či určení) jsme se skutečně přesvědčili. Kromě výlovu vodních živočichů jsme měli možnost nahlédnout i do lesa a podívat se, co tam vše žije. A jako správní lovci se studenti také naučili, jak si na zvířátka počíhat a jak je moci jednoduše ulovit. Samozřejmě pouze za účelem pokoukání. Nakonec úplně znaveni horkem jsme si život osvěžili  výbornou českou zmrzlinou.

Prima A v botanické zahradě

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
4 fotografie

Ve čtvrtek 6.6.2013 vyrazila P.A do botanické zahrady (hned po rychlém obědě). Zde na studenty čekala delší práce, protože vyplňovali pracovní listy nejen ve skleníku (kde jsme obdivovali především sbírku orchidejí), ale i ve venkovních prostorách. Třídu lze charakterizovat úslovím: "Malí, ale šikovní...!"

HOBIT – hodina biologie pro život

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Punčochářová

Studenti našeho gymnázia se zapojují do projektu Hodina biologie pro život.
Hobit poradí, jak poznat infarkt
Naučíme děti, jak vás zachránit, když dostanete mozkovou mrtvici, slibují lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Nedávno představili projekt Hodina biologie pro život, zkráceně Hobit.
Cílem tříletého projektu zaměřeného na žáky osmých a devátých tříd základních škol je naučit děti rozpoznat příznaky mozkového i srdečního infarktu a umět postiženému poskytnout pomoc. „Kampaně zaměřené na dospělé jsou účinné jen částečně. Proto odborníci začali uvažovat o vzdělávání o nejzávažnějších nemocech ve školách,“ vysvětlil ředitel nemocnice Roman Kraus. Mozková mrtvice je nejčastější příčinou trvalé invalidity. Na ni nebo na srdeční infarkt zemře každý druhý člověk v České republice „Medicína dokáže mnoha úmrtím zabránit, když budou lidé vědět, jak na prvotní příznaky správně zareagovat,“ upozornila mluvčí svatoanenské nemocnice Šárka Urbánková.
V hodinách biologie zhlédnou děti instruktážní pořad, ve kterém se dozvědí potřebné informace. Před promítáním a po něm budou mít za úkol vyřešit modelové situace. Díky tomu mohou učitelé zjistit, zda děti obstojí, když budou muset zasáhnout. „Součástí projektu jsou také soutěže mezi školami o nejlepší lékařský tým nebo nejlepší návrh letáku s informacemi o cévní mozkové příhodě a její prevenci, který pak vyvěsíme ve vozech brněnské městské hromadné dopravy,“ dodala Urbánková.
V plánu jsou také akce pro učitele, kde se dozvědí základní informace o projevech různých onemocnění a jejich prevenci. Společně budou řešit, jak vhodně připravit hodiny biologie.
Autor projektu lékař Robert Mikulík předpokládá, že projekt pomůže k vytvoření nových metod výuky, které budou zařazeny do celostátních školních vzdělávacích programů, a k diskuzi mezi lékaři, učiteli a ministerstvem školství.

Projektový týden BIO - ZEM Bílé Karpaty

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

V příštím školním roce v rámci projektového týdne pro druhé ročníky a sexty nabízí komise biologie a zeměpisu společný projekt Bílé Karpaty. Ze základny v obci Strání - Květná na okraji CHKO Bílé Karpaty budeme vyrážet do okolí a prozkoumávat tuto jedinečnou oblast, kde se nachází národní přírodní rezervace Javorina, přírodní rezervace Velká Javořina a Nová hora a další chráněná území, a to z hlediska nejen biologického, ale i geografického, historického a sociologického.

Q.B v botanické zahradě a depozitáři herbářů MZM

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
3 fotografie

Q.B absolvovala prohlídku botanické zahrady a jejích skleníků v rámci praktické výuky biologie. Další den kvůli silnému dešti musela zvolit návštěvu depozitáře herbářů MZM. Studenti se zde naučili jak správně založit a ošetřovat herbář. V druhé části dne se ponořili do tajů bryologie (jeden z nejobtížněších oborů botaniky) spolu s RNDr. Svatavou Kubešovou.

Virtuální prohlídka