Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Zvolme si svého Vědce Bigy 2012

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
12 fotografií

Věnujete se ve volném čase nějaké zálibě, která souvisí s vědou?
Či dokonce vědecky pracujete a něco nového objevujete?
Máte nějaký nápad, jak zlepšit výuku některé části biologie, chemie či fyziky
(třeba vhodnou výukovou pomůckou, experimentem atd.)
Nebo jste pouze někde objevili nějaký pokus, který stojí za to, aby si ho vyzkoušeli i ostatní?
Pokud ano, tak určitě neváhej a zúčastni se naší soutěže.
 

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Matematika
Fyzika
Biologie
Celý článek...

Projekt „SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách“

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
11 fotografií

Naše škola se zapojila do projektu „SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách“. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR. Více informací o tomto projektu naleznete v příloze a na stránkách http://www.sever.ekologickavychova.cz a http://www.lipka.cz .

Přílohy

 leták k projektu [240 kB] zpráva o semináři pro učitele [167 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Kvinta A v Botanické zahradě MU Brno

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
2 fotografie

V den stávky odborů MHD odešla Q.A a p. Helceletová pěšky do Botanické zahrady MU v Brně. Zde studenti vyplňovali pracovní listy, týkající se skleníků a pak si prohlíželi venkovní sbírky rostlin. Byl to den plný slunce a biologické pohody.

Exkurze do Antroposu s K.B

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
3 fotografie

V úterý 14.6.2011 absolvovala třída kvarta B (v rámci výuky geologie a paleontologie) exkurzi do Antroposu, věnovanou vývoji člověka a vyhynulým zvířatům čtvrtohor. Zdarma navíc jsme si mohli prohlédnout i výstavu originálů kreseb mistra Buriana.

Exkurze sekund v ZOO brno

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
2 fotografie

V pátek 17.6.2011 sekunda A a B absolvovaly exkurzi v ZOO Brno. Úvodem si třídy vyslechly přednášku o savcích ČR a potom vyrazily po skupinkách do prostor ZOO, kde měly za úkol vyplňovat odpovědi na zákeřné otázky (připravené p. Helceletovou a p. Punčochářovou).

Výběr studentů pro projektové setkání Comenia v Hamburgu v říjnu 2011

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku
 – 

Studenti sext, septim, 2. a 3. ročníků BIGY, kteří mají zájem účastnit se projektu Comenius, a to 26.9. až 1.10.2011 v Hamburgu, nechť se dostaví ve čtvrtek 9.6.2011 o velké přestávce do kabinetu BIO a TEV (dveře 274).  Dostanou zadané úkoly, jejichž kvalitní splnění je podmínkou zařazení do výběru.  Nejlepších 6 studentů pak bude mít možnost reprezentovat školu na projektovém setkání v Hamburgu.

Brigáda v přírodní učebně

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
10 fotografií

Brigáda v přírodní učebně
18. 5. 2011 proběhla odpoledne brigáda v prostoru přírodní učebny na Bigy. Zúčastnilo se jí sice pouhých 7, ale zato velmi pilných studentů, 2 vyučující a pomohl nám i hodný pan Petřík, který nám věnoval i rostlinky do spirály.  Podařilo se nám vyspravit jezírko, vyčistit a dosadit bylinkovou spirálu, vyčistit prostor kolem přírodní učebny, vysadili jsme nové keře a vytvořili zábranu ze suchého dřeva na hranici pozemku. Večer jsme si opekli špekáčky a diskutovali o plánech s prostorem pod přírodní učebnou, kde budujeme odpočinkové místo s posilovacími prvky.

Projekt Otevřená věda II

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
14 fotografií

Projekt Otevřená věda II
financovaný ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu, umožňuje systematické zapojení talentovaných středoškolských studentů do vědecko-výzkumné činnosti. Je určený pro studenty, kteří mají zájem o přírodovědné a technické obory a chtějí se účastnit pod vedením zkušeného lektora vědeckých stáží na vědecko-výzkumných pracovištích Akademie věd ČR a výzkumných pracovištích spolupracujících vysokých škol po celé České republice. Vědecké stáže probíhají po dobu dvou let - od ledna 2010 do ledna 2012.
Z naší školy se do projektu Otevřená věda II zapojili tito studenti:
Ondřej Vymazal – 3. C - pracuje pod vedením Doc. MUDr. Ivy Slaninové, Ph.D., v Biologickém ústavu LF MU v univerzitním kampusu na projektu Vliv přírodních látek na eukaryotní buňky. V rámci stáže kultivuje stabilizované lidské nádorové linie, využívá techniky fluorescenční mikroskopie, průtokové cytometrie, SDS-PAGE a Western blotingu, vyhodnocuje výsledky, pracuje v laboratoři tkáňových kultur.
Pavla Pokorná – 3. C – pracuje na projektu Stresové projevy produkce zeleniny pod vedením ing. Aleše Jezdinského na Ústavu zelinářství a květinářství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, pracovišti Lednice
Eliška Gruberová – 3. B – pracuje na projektu Inhibice buněčných signálních drah jako způsob protinádorové terapie pod vedením Mgr. Stjepana Uldrijana, CSc., na biologickém ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity
Eliška Gruberová a Ondřej Vymazal se 11. dubna 2011 zúčastnili 1. Studentské vědecké konference projektu Otevřená věda II, a to v Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kde před plným sálem přednesli svoje příspěvky vysvětlující a shrnující dosavadní práci na daných projektech. Eliška byla vyhodnocena jako účastnice s nejlepší prezentacíve své sekci a získala hodnotnou publikaci.
Sborník příspěvků z konference najdete tady:
http://www.otevrena-veda.cz/miranda2/export/sitesavcr/data.avcr.cz/projekty/otevrenaveda/dokumenty_ke_stazeni/Sbornik-1SVK-Brno-2011.pdf

Virtuální prohlídka