Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Projekt „SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách“

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
11 fotografií

Naše škola se zapojila do projektu „SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách“. Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR. Více informací o tomto projektu naleznete v příloze a na stránkách http://www.sever.ekologickavychova.cz a http://www.lipka.cz .

Přílohy

 leták k projektu [240 kB] zpráva o semináři pro učitele [167 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Kvinta A v Botanické zahradě MU Brno

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
2 fotografie

V den stávky odborů MHD odešla Q.A a p. Helceletová pěšky do Botanické zahrady MU v Brně. Zde studenti vyplňovali pracovní listy, týkající se skleníků a pak si prohlíželi venkovní sbírky rostlin. Byl to den plný slunce a biologické pohody.

Exkurze do Antroposu s K.B

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
3 fotografie

V úterý 14.6.2011 absolvovala třída kvarta B (v rámci výuky geologie a paleontologie) exkurzi do Antroposu, věnovanou vývoji člověka a vyhynulým zvířatům čtvrtohor. Zdarma navíc jsme si mohli prohlédnout i výstavu originálů kreseb mistra Buriana.

Exkurze sekund v ZOO brno

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
2 fotografie

V pátek 17.6.2011 sekunda A a B absolvovaly exkurzi v ZOO Brno. Úvodem si třídy vyslechly přednášku o savcích ČR a potom vyrazily po skupinkách do prostor ZOO, kde měly za úkol vyplňovat odpovědi na zákeřné otázky (připravené p. Helceletovou a p. Punčochářovou).

Výběr studentů pro projektové setkání Comenia v Hamburgu v říjnu 2011

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku
 – 

Studenti sext, septim, 2. a 3. ročníků BIGY, kteří mají zájem účastnit se projektu Comenius, a to 26.9. až 1.10.2011 v Hamburgu, nechť se dostaví ve čtvrtek 9.6.2011 o velké přestávce do kabinetu BIO a TEV (dveře 274).  Dostanou zadané úkoly, jejichž kvalitní splnění je podmínkou zařazení do výběru.  Nejlepších 6 studentů pak bude mít možnost reprezentovat školu na projektovém setkání v Hamburgu.

Brigáda v přírodní učebně

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
10 fotografií

Brigáda v přírodní učebně
18. 5. 2011 proběhla odpoledne brigáda v prostoru přírodní učebny na Bigy. Zúčastnilo se jí sice pouhých 7, ale zato velmi pilných studentů, 2 vyučující a pomohl nám i hodný pan Petřík, který nám věnoval i rostlinky do spirály.  Podařilo se nám vyspravit jezírko, vyčistit a dosadit bylinkovou spirálu, vyčistit prostor kolem přírodní učebny, vysadili jsme nové keře a vytvořili zábranu ze suchého dřeva na hranici pozemku. Večer jsme si opekli špekáčky a diskutovali o plánech s prostorem pod přírodní učebnou, kde budujeme odpočinkové místo s posilovacími prvky.

Projekt Otevřená věda II

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
14 fotografií

Projekt Otevřená věda II
financovaný ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu, umožňuje systematické zapojení talentovaných středoškolských studentů do vědecko-výzkumné činnosti. Je určený pro studenty, kteří mají zájem o přírodovědné a technické obory a chtějí se účastnit pod vedením zkušeného lektora vědeckých stáží na vědecko-výzkumných pracovištích Akademie věd ČR a výzkumných pracovištích spolupracujících vysokých škol po celé České republice. Vědecké stáže probíhají po dobu dvou let - od ledna 2010 do ledna 2012.
Z naší školy se do projektu Otevřená věda II zapojili tito studenti:
Ondřej Vymazal – 3. C - pracuje pod vedením Doc. MUDr. Ivy Slaninové, Ph.D., v Biologickém ústavu LF MU v univerzitním kampusu na projektu Vliv přírodních látek na eukaryotní buňky. V rámci stáže kultivuje stabilizované lidské nádorové linie, využívá techniky fluorescenční mikroskopie, průtokové cytometrie, SDS-PAGE a Western blotingu, vyhodnocuje výsledky, pracuje v laboratoři tkáňových kultur.
Pavla Pokorná – 3. C – pracuje na projektu Stresové projevy produkce zeleniny pod vedením ing. Aleše Jezdinského na Ústavu zelinářství a květinářství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, pracovišti Lednice
Eliška Gruberová – 3. B – pracuje na projektu Inhibice buněčných signálních drah jako způsob protinádorové terapie pod vedením Mgr. Stjepana Uldrijana, CSc., na biologickém ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity
Eliška Gruberová a Ondřej Vymazal se 11. dubna 2011 zúčastnili 1. Studentské vědecké konference projektu Otevřená věda II, a to v Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kde před plným sálem přednesli svoje příspěvky vysvětlující a shrnující dosavadní práci na daných projektech. Eliška byla vyhodnocena jako účastnice s nejlepší prezentacíve své sekci a získala hodnotnou publikaci.
Sborník příspěvků z konference najdete tady:
http://www.otevrena-veda.cz/miranda2/export/sitesavcr/data.avcr.cz/projekty/otevrenaveda/dokumenty_ke_stazeni/Sbornik-1SVK-Brno-2011.pdf

Terénní biologická exkurze - třída 1.A

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku
 – 

Dne 11.5.2011 se studenti 1.A zúčastnili terénního výukového programu Kde domov můj.
Tento program pořádaný občanským sdružením Apus a financovaný EU v rámci projektu Za Naturou si klade za cíl nenásilnou a zábavnou formou seznámit studenty s přírodními typy krajin, s živočichy a rostlinami, které zde lze najít.
Terénní program trval 4hodiny a studenti zde mimo jiné poznali nádherná místa Brněnské přírody na Kamenném Vrchu a v Kohoutovicích.
 

Virtuální prohlídka