Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Středoškolská odborná činnost - informace pro studenty

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 

Milí studenti,

nabízím možnost zúčastnit se projektu SOČ. Projekt koordinuje RNDr. Petra Matulová z Bioskopu Masarykovy univerzity.
Pro účastníky kurzu proběhne 1. 2. 2018 9:00 hod setkání s vedoucími SOČ, kteří v krátké prezentaci představí svoji laboratoř, její zaměření, cíle i tým. Zároveň představí navrhované téma SOČ a popíší náplň práce studenta, cíle a výstupy této práce. Po skončení bude následovat diskuse účastníků s vedoucími.

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Do třetice všeho dobrého

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Veronika Břečková

 – 
10 fotografií

             Již potřetí se na našem plese představila skupinka studentů s krátkou, ale velmi milou a energickou choreografií s názvem V rytmu swingu. V letošním roce tančili ve složení: Kačka Bílková, Verča Ptáčková, Verča Vaculíková a Sára Černochová – 3.A, Barča Valešová – SxA a kluci Kuba Kotek, Tomáš Motyčka a Jirka Vlach – SpB. Pro některé to byla premiéra, jiní už jsou ostřílení tanečníci.
              V každém případě si zaslouží velké poděkování, nejen za odvahu, ale i za ochotu podílet se na programu plesu, do kterého svým vystoupením velmi přispěli! Také bych chtěla zmínit, že z důvodů mé nepřítomnosti museli choreografii dodělat sami a jsem velmi ráda, že to nevzdali a dovedli vše k úspěšnému konci.

Zařazeno v kategoriích:

Úspěchy
Úvahy, bilance, vzpomínky
Chemie
Biologie
Žáci
Celý článek...

Pozor! Registrace do jarních běhů Talnetu zahájeny

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Neváhejte a registrujte se! Talnet již otevřel možnost pro zájemce o T-kurzy zaregistrovat se do jarních bloků, a to pouze do 4.2.2018. Výuka v jarních blocích začíná již 29.1.2018, takže si pospěšte!

Čeká na vás spousta zajímavých témat z oblasti přírodních věd, filosofie, geografie, historie, informatiky, programování, matematiky, antropologie, osobního rozvoje a psychologie.

Výsledky podzimního kola soutěže ve sběru papíru

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 

Na konci listopadu proběhlo letošní první – podzimní – kolo soutěže ve sběru starého papíru. Účast byla tentokrát dost malá, zapojilo se pouze 9 tříd, z toho tři z vyššího gymnázia. Svou troškou přispěla i školka. 

Celkem se nám podařilo vybrat 1228,5 kg. Recyklací 1 tuny sběrového papíru se ušetří asi 17 vzrostlých stromů, takže jsme v podstatě ušetřili asi 20 stromů.

Oktáva B u Johana Gregora Mendela v MZM

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
3 fotografie

Ve čtvrtek 14.prosince 2017 navštívila OK.B Johana Gregora Mendela v Ditrichsteinském paláci na Zelné trhu. Studenti se dozvěděli další podrobnosti ze života zakladatele genetiky, vyslechli přednášku o mutacích a vyzkoušeli si práci s karyotypem člověka.

Sběr starého papíru pokračuje do úterý 5.12.2017

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Soutěž ve sběru papíru pokračuje do úterý – zatím máme naplněnu jen asi 1/4 kontnejneru, tak se vzchopte a doneste další papír! Zatím vede kvarta B, za ní v těsném závěsu SxB a TA, ostatní zapojené třídy zdatně sekundují.

A proč byste papír do školy měli přinést? Třeba proto, že chcete soutěžit o zajímavé ceny – míč pro třídu, dort či příspěvek na třídní aktivitu. Nebo taky proto, že za utržené peníze chceme ve spolupráci se studentským parlamentem nakoupit křesílka či židle na sezení do volných prostor školy, takže budete mít více míst, kde můžete o volných přestávkách či hodinác:h posedět.

Podzimní kolo soutěže ve sběru papíru

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

POZOR!  Příští týden proběhne podzimní kolo soutěže ve sběru papíru! Máte možnost se s vaší třídou zapojit a vyhrát drobné ceny – míč, dort nebo menší finanční částku na nějaku třídní aktivitu.  Nebo nemusíte soutěžit a jen přineste do školy papír, který by třeba jinak skončil v popelnici. Spousta starého papíru se taky skrývá v kabinetech, v kuchyni, na sekretariátu, u p. ekonoma – je třeba se jen poptat...

Oktáva B na návštěvě u Johana Gregora Mendela

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku
 – 

Oktáva B navštívila v rámci hodin biologie a výuky genetiky Starobrněnské opatství, kde žil a pracoval zakladatel genetiky - Johan Gregor Mendel. Ve čtvrtek 16.11.2017 zde strávila 2 hodiny a mohla obdivovat Mendelovu všestrannost, skromnost a geniálnost.

European Challenges in Sustainability by Biotechnology – Bioplastics – Miskolc meeting

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
9 fotografií

Tak další dvouletý mezinárodní biotechnologický projekt právě odstartoval! Máme za sebou první projektové setkání vyučujících a mentorů – tentokrát jsme se potkali v Miskolci (Maďarsku), kde jsme se seznámili s ostatními zástupci škol do projektu zapojených. Kdo všechno tam byl? Kromě nás – K. Krumpholcová, V. Břečková a Vojtěch Bureš (SxB) a Anežka Zichová (SxA) do Miskolce přijeli studentky, studenti a vyučující z Německa – Johanna-Wittum-Schule v Pforzheimu a Niels Stensen Gymnasium v Hamburku, z Rakouska – Kollegium Kalksburg Wien, Turecka – TEVITOL – Kocaeli Istanbul, Francie – Lycée Léopold Sédar Senghor – Evreux, Dánska – Thisted Gymnasium STX og HF, Athén – 2 Peiramatiko Geniko Lykeio Athinon a samozřejmě se nám věnovali vyučující a studenti a studentky z hostitelské školy Fényi Gyula Jezsuita Gimnásium és Kollégium v Miskolci. Strávili jsme spolu intenzivní 3 dny a domů jsme pak v sobotu odjeli sice unavení, ale natěšení na další spolupráci.

Přílohy

 Vojta Bureš – zpětná vazba [34 kB] Anežka Zichová – zpětná vazba [29 kB] KRUM_BREC- zpráva o projekt. setkání – Miskolc [12 kB] Místa a termíny projektových setkání [12 kB] Fotografie, odkazy na sociální sítě a stránky projektu [19 MB] Fermentace [377 kB] Polymerace [3 MB]

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

Virtuální prohlídka