Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Partnerské školy a zahraniční spolupráce

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

Níže naleznete seznam a stručnou charakteristiku partnerských škol, převážně na bázi programu Erasmus+.

Německo

Rakousko

Slovensko

Španělsko

  • IES Lucía de Medrano, Salamanca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Alfonso VIII, Cuenca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • Ave María Casa Madre, Granada. Krátkodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni na internátu a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Castillo de Luna, Rota (Cadiz). Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.

Francie

  • Lycée Albert Camus, Nîmes. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole třídu tzv. première se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.
  • Lycée Aristid Briand, St. Nazaire. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole třídu tzv. première se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.

Itálie

Polsko

USA

  • Naši studenti každý rok studují ve Spojených státech v rámci programu Global Outreach.

Partnerské školy v ČR

  • Masarykova univerzita. Studenti mají možnost účastnit se různých projektů a akcí na jednotlivých fakultách, které jsou určeny speciálně pro ně. Mohou být zapojeni v tzv. SOČ (středoškolské odborné činnosti), jsou možné přednášky v rámci jednotlivých fakult a kateder (např. v lednu 2010 nám  přednášela doc. Relichová o genetice člověka).
    Garantkou partnerství a kontaktní osobou je PhDr. Yveta Reiterová.
    Více na webových stránkách Masarykovy univerzity.

Nejnovější články v kategorii Zahraniční spolupráce

FRANCIE PŘIVÍTALA STUDENTY QB_PROJEKT BPM VSTOUPIL DO II.ČÁSTI

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

20 fotografií

Tento výjezd je pokračováním projektu frankofonní skupiny z kvinty B, která, jak jste si již dříve mohli přečíst, byla předtím na Erasmu ve Španělsku. Oproti předchozí výpravě byla tato poněkud jiného ražení, jelikož jsme neletěli letadlem, ale jeli autobusem. Sraz byl v sobotu 23. dubna v 10 hodin večer před Bohémou, odkud jsme usínajícím Brnem vyrazili po D1 přes Prahu do Německa, a následně jsme překročili francouzské hranice. Po cestě jsme stavěli po každých třech hodinách na dvacet až třicet minut, abychom, až dojedeme do cíle, byli ještě pořád alespoň trochu naživu. Naší vysněnou lokací bylo malé městečko Saint Martin-en-Haut asi 30 km od Lyonu, kam jsme se samozřejmě taky museli podívat. Byly nám na to vyhrazeny rovnou dva dny. Přivítala nás příjemná noc v hotelu Orée du bois, po které následovalo setkání se Španěly, výborná snídaně a výprava autobusem do lyccé Jean Monnet.

První den jsme se rozdělili do malých skupinek a střídavě vyráběli tuhé šampony, nebo připravovali recepty, které jsme také uvedli v provoz na mezinárodní večer, který se konal ve středu. Po skončení jsme se odebrali na radnici, kde nás čekal pan starosta se svým projevem, ve kterém si dokonce vylámal zuby na češtině, a sušenými salámy jako dárečky na přivítanou. V následujících pěti dnech jsme navštívili 2 farmy, trh na nákup surovin pro mezinárodní labužníky, lanové centrum, dvakrát byli v Lyonu, provozovali cykloturistiku, přešli na červenou, toulali se po bulvárech, nakupovali nejenom levné zboží, ochutnali pralinkovou briošku (někteří i šneky a žáby), měli dezert, prohlédli si Musée des Confluence s eko čtvrtí, projeli se lodí, jedli pizzu, chytli nějakou španělskou chřipku a na závěr jsme se samozřejmě nezapomněli pořádně dlouze rozloučit.

Text: Jan Privarčák, QB        Foto: Magdaléna Anežka Kapitánová

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Environmentální aktivity
Zahraniční spolupráce
Celý článek...

Internet of Things for Future v Dublinu

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

46 fotografií

Ve dnech 24.–30. 4. vyjelo našich 16 studentů do Dublinu v Irsku v rámci programu Erasmus+. Jednalo se již o druhé setkání projektu Internet of Things for Future, v němž je naše škola zapojena společně se španělskou školou Institut Banús v Cerdanyole u Barcelony a irskou Colaiste Choilm ve Swords u Dublinu. Nejenže jsme se opět setkali s našimi španělskými přáteli, ale konečně poznali i irské studenty, které jsme kvůli covidovým opatřením u nás dříve nemohli přivítat.

Zařazeno v kategoriích:

Internet of Things for Future
Zahraniční spolupráce
Projekty
Informatika a výpočetní technika
Celý článek...

PRVNÍ MOBILITA VE ŠPANĚLSKU PRO PROJEKT "BPM POUR LE MONDE PLUS DURABLE"

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

10 fotografií

V ranních hodinách 20. března naše 15 ti-členná výprava zahájila první výjezd v rámci projektu ‘BPM - pour le monde durable’, na kterém spolupracuje Španělsko, Francie a Česká republika. S minimálním počtem zapomenutých pasů jsme vyrazili z Brna směrem Letiště Václava Havla v Praze. Tam následovalo v rychlém sledu: odbavení - příjezdové formuláře - zapínání letadlového režimu na telefonu - a najednou jsme přistávali ve Frankfurtu, kde jsme nabrali naše francouzské partnery a přestoupili na letadlo do španělského Bilbaa. Úspěšným zakončením dne byl příjezd do našeho hostelu v Hinojedu.

Náš nabitý pětidenní program započal na střední škole v Piélagos, kde jsme se setkali se španělskými přáteli - našimi průvodci pro celých pět dní pobytu. S nimi jsme objevili jedny z nejvýznamnějších památek regionu Kantábrie. Například přírodní park Cabárceno, který je domovem pro mnoho původních iberských druhů zvířat, jako jsou medvědi, jeleni či kamzíci. Nebo El Capricho de Gaudí - nádherná vila v Camillu, kterou navrhl sám Antonio Gaudí. Jeden den jsme byli po kolena v moři na plážích Santanderu, další den jsme se koulovali na vrcholu Kantabrijského pohoří. Nejpřínosnější částí pobytu byla ale mezinárodní spolupráce s našimi zahraničními druhy. Konverzace jsme vedli kombinací francouzštiny a angličtiny (...a pantomimy) a jakékoliv zbylé jazykové bariéry jsme eliminovali tím, že jsme si prostě rozuměli srdcem. S takhle skvělou společností pět dní uteklo jako voda a všichni se už nemůžeme dočkat příštího setkání ve Francii!

Ema Lauermannová (QB)

Zařazeno v kategoriích:

Projektové týdny
Francouzský jazyk
Environmentální aktivity
Zahraniční spolupráce
Odkazy
Celý článek...

Výběrové řízení na studijní pobyt v rakouském Melku

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Petr Koutný

Titulní obrázek článku

Milí studenti,

také letos nabízíme studentům němčiny (letošní sexty, septimy, 2. a 3. ročníky) možnost ucházet se o studijní pobyt v rakouském Melku, tentokrát se stipendiem Erasmus! Více informací včetně kritérií výběru najdete v příloze.

Předmětová komise němčiny

Přílohy

 Erasmus_Melk 2022 - dlouhodoby pobyt.docx [17 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Německý jazyk
Zahraniční spolupráce
Interreg: Bigy – Melk
Celý článek...

Krátkodobý studijní pobyt v Dánsku – Thistedu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku

Nabízíme studentům 2. a 3. ročníků, sext a septim možnost zúčastnit se týdenního výjezdu na partnerskou školu do dánského Thistedu v termínu 1. – 7. 5.  2022. Tato akce je určena studentům/-tkám, kteří jsou sportovně založeni a mají velmi pozitivní vztah k terénní biologii, protože právě těchto aktivit se budeme na škole účastnit.

Zařazeno v kategoriích:

Tělesná výchova
Výzva 2021
Zahraniční spolupráce
Projekty
Biologie
Celý článek...

PROJEKT BRNO - NÎMES

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

8 fotografií

NÁVŠTĚVA FRANCOUZSKÝCH STUDENTŮ

Ve dnech 5. – 7. dubna 2022 přivítala naše škola 14 francouzských studentů z Lycée Albert Camus v městečku Nîmes. Hlavním cílem projektu bylo vzájemně se vzdělat a inspirovat v oblasti "Studentského parlamentu."

V pondělí (5. 4.) nás čekaly seznamovací hry a prohlídka školy včetně vyhlídky. Poté následovaly prezentace na téma „Školní vzdělávací systém ve Francii x ČR“, které sloužili k lepšímu pochopení obou školních prostředí. Po obědě jsme Francouzům nabídli tradiční české moučníky (nejen během Velikonoc) od českých zájemců. Odpoledne již velmi očekávanou procházku po nejdůležitějších místech v Brně. Kromě kostelů, náměstí a známých budov jsme Francouze vzali na Trdelník a Kofolu.

V úterý (6. 4.) byl dopolední blok věnován prezentacím o Studentských parlamentech a jejich fungování v obou zemích. Následoval oběd a další ochutnávka české kuchyně. Francouzští studenti se poté přihlašovali na své vysoké školy v počítačové učebně. Ani tento den však nechyběla procházka Brnem a kulturní rozhovory v kavárně. Den jsme zakončili v Pivovarské restauraci na Mendlově náměstí vynikající večeří.

Ve středu (7. 4.) jsme měli společný pouze odpolední program, kdy jsme vzali francouzskou výpravu na prohlídku hradu Špilberk. Po návratu zpět na Zelný trh měli studenti možnost samostatného rozchodu. Středeční a tedy poslední večer jsme udělali velmi speciální – domluvili jsme pro Francouze návštěvu lekce tanečních, která pro ně byla okouzlující a neuvěřitelná.

Děkujeme všem francouzským i českým studentům a učitelům, kteří se zapojili a komunitě E-twinning za úžasné tři dny plné nových zkušeností!  (Kateřina Janíková, SxB)

 

Do Francie na skok, na rok nebo na tři?

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 
2 fotografie

Těsně před vánočními svátky, měli studenti QB a KB možnost vyslechnout si prezentaci o Českých sekcích ve Francii. Jde o projekt vzájemné spolupráce mezi Francií a tehdy Československem, který se datuje do roku 1920. Po vynucených přestávkách (II. světová válka, normalizace) byla jejich činnost znovu obnovena po Sametové revoluci. Studenti středních škol z České republiky, s dostatečnou znalostí francouzštiny (minimálně úroveň B1) mohou studovat na gymnáziu v Dijonu nebo v Nimes. Tyto sekce nám přišla představit bývalá studentka gymnázia v Dijonu Martina Pavlíková. V současné době má i naše gymnázium v Dijonu svého zástupce. Je jím student Jakub Kisely. Podrobnější informace k českým sekcím získáte na webových stránkách francouzského Institutu_ https://www.ifp.cz/cz/vzdelani/mobilita-pro-stredoskolaky-ve-francii/ceske-sekce-ve-francii/#/ nebo u svých učitelů francouzštiny. Jsou pro vás tři roky příliš dlouhé? Další možnost studia nabízí program UN AN EN FRANCE_ https://www.ifp.cz/cz/vzdelani/mobilita-pro-stredoskolaky-ve-francii/rok-ve-francii/#/.  

Videokonference o nových tématech projektu IOTFF

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

3 fotografie

V rámci projektu Internet of Things for Future jsme se setkali s partnery z institutu Banús v Barceloně (Cerdanyola de Vallés) a seznamovali jsme se s novými projekty.

Zařazeno v kategoriích:

Internet of Things for Future
Zahraniční spolupráce
Projekty
Informatika a výpočetní technika
Celý článek...

Virtuální prohlídka