Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Partnerské školy a zahraniční spolupráce

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

Níže naleznete seznam a stručnou charakteristiku partnerských škol, převážně na bázi programu Erasmus+.

Německo

Rakousko

Slovensko

Španělsko

  • IES Lucía de Medrano, Salamanca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Alfonso VIII, Cuenca. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • Ave María Casa Madre, Granada. Krátkodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni na internátu a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách
  • IES Castillo de Luna, Rota (Cadiz). Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole maturitní ročníky se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.

Francie

  • Lycée Albert Camus, Nîmes. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole třídu tzv. première se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.
  • Lycée Aristid Briand, St. Nazaire. Dlouhodobé pobyty v rámci programu Erasmus +. Studenti jsou ubytováni v rodinách a navštěvují v hostitelské škole třídu tzv. première se zaměřením na humanitní nebo přírodní vědy. O škole více na jejích webových stránkách.

Itálie

Polsko

USA

  • Naši studenti každý rok studují ve Spojených státech v rámci programu Global Outreach.

Partnerské školy v ČR

  • Masarykova univerzita. Studenti mají možnost účastnit se různých projektů a akcí na jednotlivých fakultách, které jsou určeny speciálně pro ně. Mohou být zapojeni v tzv. SOČ (středoškolské odborné činnosti), jsou možné přednášky v rámci jednotlivých fakult a kateder (např. v lednu 2010 nám  přednášela doc. Relichová o genetice člověka).
    Garantkou partnerství a kontaktní osobou je PhDr. Yveta Reiterová.
    Více na webových stránkách Masarykovy univerzity.

Nejnovější články v kategorii Zahraniční spolupráce

Přednáška "Jak studovat v zahraničí s podporou The Kellner Family Foundation"

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

2 fotografie

Všichni studenti, kteří přemýšlí o tom, že by chtěli v budoucnu studovat v zahraničí,  jsou srdečně zváni na přednášku, kterou pořádá Akademie ICRC Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC), a to 4. 11. 2022 v prostorách FNUSA v Brně. Bližší info viz přiložený letáček

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
Celý článek...

PROJEKT BPM (Bouger, partager, manger pour le monde plus durable) VE FINÁLE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

31 fotografií

Poslední mobilita - závěrečný týden plný aktivit a poznání, se uskutečnil od 16.10. do 22.10.2022 u nás na Bigy. Francouzští a španělští přátelé přijeli objevovat nejen krásy naší školy, Brna a okolí, ale také se aktivně podílet na připravených aktivitách. Studenti SxB pro ně vymysleli seznamovací hru, pokladovku (Chasse au trésor), společně si namalovali trička (Bez potisku), vyrobili si placky s logem projektu, za jejich průvodcování poznali Brno. Společně čelili výzvě Escape game (pro některé velmi náročné z hlediska angličtiny a přemýšlení), další výzvou byly aktivity kolegů tělocvikářů (Kinball, T-rix, sebeobrana) a v neposlední řadě také bowling. Díky návštěvě firmy SONNENTOR jsme mohli pochopit pojem UDRŽITELNOST. Část BOUGER – hýbat jsme se snažili naplnit při návštěvě Moravského krasu, Domu přírody, Punkevních jeskyní, Lednicko-valtického areálu, Křtin, Starobrněnského pivovaru a Labyrintu pod Zelným trhem. V části MANGER jsme se pokusili zahraničním hostům dopřát ochutnávku školní jídelny, restaurace Pivovarská s českou kuchyní, sladkých dezertů (medovník, marlenka, frgál), někteří si velmi pochutnávali, jiní zůstali rezervovaní. Třetí část PARTAGER se nám snad podařilo splnit beze zbytku. Nejen, že studenti museli sdílet již předem zadané otázky (eko výzvy/předsevzetí), ale dařilo se jim také společně objevovat kulturní odlišnosti. K obdivovaným aktivitám patřila např. hodina TANEČNÍCH, ZPĚV ve křtinském kostele, TANEC na horním můstku nad Macochou. 

Na tomto místě bych ráda poděkovala všem, kteří se na projektu podíleli. Především kolegyním Stéphanie Dufond a Mirce Ševčíkové, kolegům tělocvikářům (Alici Bílkové,  Michalovi Snopkovi a Jakubovi Zatloukalovi), panu řediteli Karlu Mikulovi, vedení školy, školní jídelně, vrátným a všem partnerům, díky kterým se program vydařil. Velký dík patří studentům SxB, kteří svou zodpovědností, spolehlivostí a aktivním přístupem přispěli k hladkému průběhu nejen setkání v Brně, ale také ve Španělsku a ve Francii. 

Na nástěnce v jazykové chodbě se můžete podívat, jak celý projekt vypadal. A co na to studenti? Několik málo příspěvků: 

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
Projekty
Bouger Partager Manger pour un monde plus durable
Celý článek...

European Challenges in Gene Editing by CRISPR - Dánsko/Thisted - září 2022 - KA1

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Začal nový biotechnologický projekt, tentokrát s tématem CRISPR! Sledujte informace, hltejte zprávy, hlaste se na projektové výjezdy. 

Přílohy

 Zpětná vazba Jana Dokulilová 3C [25 kB] Zpětná vazba Karolína Polášková 2C [26 kB] Zpětná vazba Karolína Košická SxB [15 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Výzva 2021
Zahraniční spolupráce
Projekty
European Challenges in Gene Editing by CRISPR-Cas9
Celý článek...

European Challenges in Gene Editing by CRISPR - Dánsko/Thisted - září 2022 - KA1

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

16 fotografií

 Začal nový biotechnologický projekt, tentokrát na téma CRISPR! Sledujte informace, hltejte zprávy, hlaste se na projektové výjezdy. 

Erasmus Days 2022 – žákovská část

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

20 fotografií

Ve čtvrtek 13. 10. 2022 byly v rámci Erasmus Days prezentovány projekty, kterých se v loňském a letošním školním roce účastní žáci Bigy.

Zařazeno v kategoriích:

Internet of Things for Future
Výzva 2021
Legends.com
Zahraniční spolupráce
Projekty
European Challenges in Modern Genetics and Epigenetics
Bouger Partager Manger pour un monde plus durable
Celý článek...

Žáci Bigy na studijních pobytech v zahraničí

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

12 fotografií

Jak asi víte, mnoho našich žáků využívá možnosti studovat část roku na nějaké zahraniční škole, ať už rámci programu Global Outreach, Erasmus+ nebo nějakého jiného. Obrátil jsem se na několik z nich s prosbou, aby se s námi podělili o své zkušenosti. V tomto článku si můžete přečíst text od Violy Dančákové a Matěje Zamazala se SpA a od Martina Sochorce ze SpB.

Zařazeno v kategoriích:

Výzva 2021
Zahraniční spolupráce
Projekty
Celý článek...

OSLAVTE S NÁMI Evropský den jazyků_26. září

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

5 fotografií

Oslava Evropského dne jazyků se stává na naší škole již tradicí. Každý rok se snažíme zajímavým tématem připomenout rozmanitost cizích jazyků v Evropě, ale také možnost vzájemně si porozumět, pokud se budeme cizí jazyky učit. Pro letošní rok jsme vybrali téma: NÁRODNÍ STROMY. Přijďte se podívat na nástěnku vedle učebny francouzštiny, který strom je národním stromem např. Portugalska, Finska nebo Slovenska. Který strom je nejčastějším národním stromem? Mají všechny státy jen jeden národní strom?  Věděli byste jak se jednotlivé stromy řeknou anglicky, německy, francouzsky, španělsky nebo třeba latinsky? Napadá vás nějaké město pojmenované podle stromu? A co píseň, báseň nebo nějaká kniha? Pokud máte nějaký typ na píseň, knihu apod. napište do chatu MsTeams na adresu: martina.tinkova. Vaše nápady budeme sbírat po dobu jednoho týdne a poté je zveřejníme. 

Pokud máte chuť vyzkoušet si i jiné jazyky než ty, se kterými se setkáváte ve škole, zkuste se podívat na oficiální stránky Evropského dne jazyků: https://edl.ecml.at. Bavte se (s) cizími jazyky!

Zvou vás jazykáři. 

ERASMUS +_SHADOWING_CERDANYOLA DEL VALÉS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

12 fotografií

Erasmus + není programem jen pro studenty, ale také pro jejich učitele. V rámci Erasmus+ mohou učitelé vyjet na tzv. shadowing neboli stínování. Týden tráví v zahraniční škole, dívají se vyučujícím přes rameno, snaží se nasát atmosféru školy, poznat nové metody výuky, srovnávat, debatovat, sdílet zkušenosti a také se obohatit kulturně nebo sportovně. 

S kolegyní Jitkou Piskačovou jsme měly v květnu příležitost navštívit Institut Banús Cerdanyola del Valés v blízkosti Barcelony. Od prvního okamžiku jsme byly vtaženy do dění na škole (průvodcovaná prohlídka školy, seznámení se s vedením školy, výuka ve skupinách, představení naší školy). Kolegyně J. Piskačová navštěvovala hodiny matematiky, informatiky a fyziky. Já jsem se jela podívat, jak se ve španělském prostředí učí francouzština. 

Institut Banús je zapojen do více Erasmus projektů, jsou zde proto na návštěvy zvyklí. Učitelé jsou otevření, přátelští, je možné s nimi diskutovat. Občasnou bariérou se mohla zdát angličtina, ale i tu jsme nakonec překonaly. Rozhovory se vedly především na téma digitálních technologií (po pandemii COVID-19 zavedli na škole tablety pro všechny, digitalizované učebnice), také nad vzdělávacím systémem obou zemí, nad speciálními vzdělávacími potřebami některých studentů (dyslexie, dysgrafie, ADHD) atd. 

Kromě pracovních povinností jsme měly příležitost navštívit Barcelonu a vzdělat se také v oblasti kulturní, gastronomické a sportovní. Domnívám se, že stínování je vynikající způsob jak se obohatit metodologicky, lidsky, získat potřebný rozhled a nadhled. Tuto zkušenost doporučuji všem. 

Martina Tinková

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Zahraniční spolupráce
Nové metody výuky jazyků a CLIL na Bigy
Projekty
Celý článek...

MARTINIQUE_francouzština v Karibiku

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

3 fotografie

S francouzštinou za oceán? Proč ne? Příjemná dovolená v Karibiku a francouzština k tomu? Ostrov Martinique splní všechny tyto požadavky. Se svými zkušenostmi se přišla podělit bývalá studentka Bigy Jana Nejezchlebová. Nejen, že nám představila tento krásný kout světa, ale také velmi dobře osvětlila, že bez francouzštiny by byla na ostrově úplně ztracená. Napínavé příhody se šťastným koncem neměly konce (nefunkční telefon, alergické reakce na exotické ovoce, půjčení auta, stravování...), ale jak nám sama Jana řekla: "Bez francouzštiny by komunikace na ostrově nebyla vůbec možná". O další důvod víc, věnovat se i o prázdninách cizím jazykům. Děkujeme za nové podněty k cestování. 

Francouzštinářky

Erasmus + KA2 Modern Genetics and Epigenetics - setkání v Brně

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Ve dnech 5. - 9. 4. 2022 proběhlo na naší škole setkání v rámci projektu European Challenges in Modern Genetics and Epigenetics, kterého se zúčastnili studenti a učitelé z 5 evropských škol - Gymnasium Thisted - Thisted - Dánsko, Kollegium Kalksburg - Vídeň - Rakousko, Johanna-Wittum-Schule - Pforzheim - Německo a Lycée Sédar Senghor - Evreux - Francie a také vyučující a studenti naší školy. Setkání bylo nabité aktivitami a všichni si z něj odnesli maximum vědomostí, zážitků a také nová přátelství.  Zprávu o setkání sepsaly studentky QB, které se projektového setkání aktivně zúčastnili, v příloze najdete zpětné vazby od dalších studentů. 

Virtuální prohlídka