Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější články v kategorii Biologie

Mendelova interaktivní škola genetiky

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 
5 fotografií

Mendelova interaktivní škola genetiky   -  (CZ.1.07/2.3.00/45.0037)

Idea Mendelovy školy pro popularizaci a šíření výsledků Mendelova odkazu vychází z historického kontextu vědecké činnosti  G. J. Mendela na území města Brna, kde také byla zveřejněna jeho světoznámá práce, která položila základ celé genetice. V Biskupském dvoře je realizován projekt Mendeliánum – atraktivní svět genetiky. Je to přesně v prostorách tehdejší Mendelovy vědecké společnosti. Centrum oficiálně zahájilo svoji činnost ke 150. výročí zveřejnění Mendelovy klíčové vědecké práce a 50. výročí otevření Mendeliana Moravského zemského muzea v roce 2015.

Zařazeno v kategoriích:

Úspěchy
Biologie
Učitelé
Celý článek...

Exukrze kvarty B do geologických sbírek PřF MU v brně

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
10 fotografií

Kvarta B navštívila geologické sbírky PřF MU v Brně na Kotlářské ulici – v rámci výuky geologie.

Studenti byli rozděleni do skupin, v nichž absolvovali malé laboratorní práce s minerály, obdivovali krásnou a obsáhlou sbírku minerálů (průvodcem zde byl Doc. Losos) a prohlédli si venkovní výstavu hornin (společně s jejím autorem Doc. Rostislavem Melicharem).

ŠvP Primy A: Fryšták

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

17 fotografií

Ve dnech 30.3. – 1.4. proběhla ve Fryštáku třídenní škola v přírodě primy A. Motto akce bylo "Moje třída, moje parta". Níže akci popisují Jana Cibulková a Klára Tomášková.

Když jsme přijeli, přivítali nás klauni, kteří nás zavedli do budovy. Potom jsme poznávali budovu tak, že jsme si ve dvojicích svázali nohy, chodili jsme po budově a odpovídali na otázky. Pak následoval oběd a polední klid, ve kterém jsme se ubytovali. Poté jsme chtěli jít ven, ale začalo pršet, takže jsme museli jít zpět dovnitř. Tam jsme se rozdělili do kupin a běhali jsme po schodech a kreslili jsme pohádky, které ostatní ze skupiny museli poznat. Potom následovala večeře, večerní program a na závěr dne jsme poděkovali za to, co se nám líbilo. Další den ráno po snídani následoval program. Začal hrou na žraloky, po ní jsme se rozdělili do skupin a plnili jsme různé úkoly. Následoval oběd, polední klid, při dalším programu jsme běhali a podepisovali se druhým k otázkám, hráli jsme také dvě hry s židlemi. Poté byla hra, kdy jsme se každý podepsali na papír, který se poslal po kruhu.  Každý z nás měl za úkol daného člověka přirovnat dle jeho charakterových vlastností k nějaké šachové figurce. Potom byla večeře, hra na rodinu Meyerovu, diskotéka a stezka odvahy. Další ráno jsme šli na snídani, vyklidili jsme pokoje, hráli hru Romeo a Julie. Poté jsme si na záda nalepili papíry a druzí nám na ně psali pozitivní věci. Po obědě jsme se rozloučili a jeli jsme domů.

Studenti septim si vyzkoušeli v laboratoři MU novou metodu analýzy DNA nazvanou PCR

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
6 fotografií

Dne 17.4. 2015 se výběr studentů septimy A a septimy B zúčastnil v laboratoři MU
odborného kurzu nazvaného „PCR-Praktická kopírka po ruce“. V rámci tohoto kurzu se studenti dozvěděli spoustu nových informací o DNA (nositelce dědičnosti). Prakticky si též vyzkoušeli poměrně novou metodu analýzy DNA, která se nazývá PCR (z angl.Polymerase Chain Reaction).
Ta se dá například využít i k identifikaci pachatele trestného činu nebo k určení otcovství.
Z kurzu si odnesli nejen spoustu nových informací, ale i zážitků při práci s genetickým materiálem a různými moderními přístroji.

Přednáška o stárnutí a geriatrii

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

2 fotografie

Bývalý profesor BIGY - Mgr. Pavel Kellner ( nyní pracující v Kampusu na LF MU) - připravil pro studenty BIGY přednášky o stárnutí populace v ČR a celé Evropě. Tato akce se konala v rámci projektu: Stárneme úspěšně. Přednáška ukázala mladým lidem problémy lidského těla ve vyšším věku. Vedla studenty k odpovědnému přístupu k vlastnímu životu, protože pouze v případě, že si člověk vytvoří v mládí dobrý základ kostní hmoty (pravidelným pohybem), může pak ve stáří déle kvalitně žít. Přednášku absolvovaly třídy SX.A a B a některé třídy čttyřletého gymnázia - v rámci přírodovědných cvičení, S.A v biologii. Více na stránkách projektu: www. starneme-uspesne.cz

Vytvoř si model svého členovce

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

10 fotografií

Rádi pozorujete vše živé v přírodě? A také se někdy zamýšlíte nad tím, co je to za tvora, jak žije a v čem je třeba jiný než mi lidé?

Pokud ano, tak možná i Vás osloví výstava studentů sekund nazvaná "Vytvoř svého členovce", kterou můžete zhlédnout před odbornou učebnou biologie. Studenti se zde pokusili vytvořit modely různých korýšů,pavoukovců či zástupců hmyzu. Díky jejich nápadům zde uvidíte nejen modely z papíru,látek, ale i z kamenů, ze dřeva,polystyrénu a různých jiných přírodních i umělých materiálů. Tato jejich práce byla jakýmsi zakončením výuky o této obrovské skupině živočichů  v hodinách biologie. A aby to nebylo jen jako, čeká je v květnu 1 den, který budou věnovat právě poznávání a pozorování těchto živočichů v krásné přírodě v okolí Babic.

Konference JCMM ! Soft skills

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 

Přílohy

 program konference [44 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Výsledek projektu Hobit + co vedlo české lékaře k vytvoření tohoto projektu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku
 – 

V letošním roce se studenti tercií a kvart naší školy zúčastnili projektu Hobit (hodina biologie pro život).

V rámci projektu byli poučeni o nebezpečnosti infarktu a mozkové mrtvice. Dnes už se tyto nemoci bohužel netýkají jen lidí dospělích, ale i dětí. Proto je tak důležité umět včas rozeznat příznaky a správně a rychle ohroženému člověkovi pomoci.

Virtuální prohlídka