Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější akce v kategorii Biologie

Výsledek projektu Hobit + co vedlo české lékaře k vytvoření tohoto projektu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku
 – 

V letošním roce se studenti tercií a kvart naší školy zúčastnili projektu Hobit (hodina biologie pro život).

V rámci projektu byli poučeni o nebezpečnosti infarktu a mozkové mrtvice. Dnes už se tyto nemoci bohužel netýkají jen lidí dospělích, ale i dětí. Proto je tak důležité umět včas rozeznat příznaky a správně a rychle ohroženému člověkovi pomoci.

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Studenti kvinty B na soutěži YPEF

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
5 fotografií

Studenti Q.B: Patrik Steffel, Marek Pospíšil a Václav Kolář se v pátek 6.3.2015 účastnili regionálního kola lesnické soutěže YPEF. Do tohoto kola postoupili díky svému vítězství v této soutěži v kole městském. Soutěž probíhala na Mendelově univerzitě, na lesnické fakultě.

V soutěži museli studenti prokázat své teoretické i praktické znalosti a dovednosti ve všem, co souvisí s lesem, tedy v geologii, botanice, zoologii i v řezání dřeva.

Ptáci v Moravském zemském muzeu

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
5 fotografií

V rámci přírodovědných cvičení navštívily třídy SX.A  (5.3.2015) a SX.B (12.3.2015) Moravské zemské muzeum, oddělení ornitologie. Studenti se mohli obdivovat krásným exemplářům ptáků (které zde jsou od roku 1958) i výkladu Mgr. Černého.

Školní kolo biologické olympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 

Školní kolo biologické olympiády se bude konat v úterý 17. 2. 2015, a to v učebně 331. Přihlášení studenti / studentky se sejdou v 7:50 hod v učebně 331, kde proběhne teoretický test a poznávačka. S sebou psací potřeby. Praktická část proběhne odpoledne tj. od 7. vyučovací hodiny tamtéž, s sebou: všichni psací potřeby a navíc kategorie A - kalkulačku, kategorie B - 0,5 l PET lahev.

Exkurze OK.B do Mendelova muzea

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku
 – 

Ve středu 28.1.2015 absolvovala oktáva B v rámci výuky genetiky exkurzi do Mendelova muzea. Seznámila se s místy, kde zakladatel genetiky žil a pracoval a zopakovala si Mendelovy zákony - v ledově chladných prostorách Augustiniánského kláštera.

CTY Online – jedinečná možnost studia i pro vás!!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 

Nadané studentky, nadaní studenti – jedinečná příležitost – možnost intenzivního studia různých oborů v angličtině se nyní nabízí i vám – 19. listopadu 2014 v Brně, v Zemské knihovně, od 14 – 16 hod máte možnost se s tímto programem seznámit!!!!!

Kurzy CTYOnline jsou určeny pro nadané středoškoláky ve věku 12 – 19 let. Do programu je zapojeno 60  středních škol v České a Slovenské republice a program již absolvovalo více než 600 studentů s vynikajícími výsledky. V podzimním semestru 2014/2015 studuje 200 nových studentů.
Kurzy CTYOnline nabízejí nadaným studentům intenzivní studium matematiky, fyziky, chemie, biologie, programováni, a vice než 100 dalších kurzů v průběhu školního roku.
Výuka probíhá v angličtině on-line.  Každý student spolupracuje se CTY instruktorem , který jej provádí celým programem, poskytuje zpětnou vazbu, podporu a hodnocení. V kurzech CTYOnline měří studenti své schopnosti a znalosti se svými vrstevníky z celého světa.
V rámci kurzů CTYOnline studenti absolvují intenzivní výuku zvoleného předmětu, roční AP (Advanced Placement) kurzy představují studium a zkoušku z odborných předmětů v rozsahu 3 – 4 let klasického českého gymnázia.

Kdo máte zájem o účast na setkání 19. listopadu, kde bude možné získat bližší informace, hlaste se prosím do pátku 14.11. 2014 v kabinetě geologie a TEV u prof. Krumpholcové. 

HOBIT-soutěže: Informace pro studenty tercií a kvart

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku
 – 

Díky projektu Hobit (Hodina bio pro život), kterého se naše škola účastní ve spolupráci s Fakultní nemocnicí u sv.Anny mají studenti tercií a kvart možnost nejen absolvovat testování a dozvědět se něco více o život ohrožujících stavech (infarkt, mozková mrtvice), ale též v rámci projektu se zapojit do soutěží. Od 16.10 je již na facebookové stránce projektu HOBIT na adrese: www.facebook.com/projekthobit  připravena minisoutěž s možností vyhrát stylové ceny. Od 1.11. tu navíc studenti najdou veškeré pokyny ke kreativní soutěži, ve které je později svými "lajky" na této stránce budete moci podpořit i Vy (like na Facebooku vyjadřuje, že se Vám daný příspěvek líbí).
Dále připomínáme, že na oficiálních webových stránkách projektu HOBIT lze nalézt informace o aktuálním dění v projektu.
Upozorňujeme, že velká část příspěvků je neveřejná, dostanete se k nim až po přihlášení na stránce www.projekthobit.cz stejným způsobem, jako byste se přihlašovali k testování. Po zadání uživatelského jména a hesla můžete navštívit sekci aktualit s kompletním přehledem článků. Přihlašovací údaje jste dostali od svých vyučujících: Punčochářová, Tarabová.

Pozor! Začíná letošní Korespondenční ekologický seminář KEKS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Chceš zkusit s týmem kamarádů najít odpovědi na otázky, co trápí svět? Proniknout do tajů spletitých vztahů v přírodě a učit se jim rozumět? Rád(a) experimentuješ? Právě pro tebe je určený Korespondenční EKologický Seminář (KEKS). Tak pojď do toho! Na stránkách KEKSu si přečti podrobnější informace.

Comenius – European Challenges in Innovative Research Diagnostic Methods in Life Sciences – pracovní setkání učitelů a studentů ve Vídni

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 
video

Ve dnech 22. – 27. 9. 2014 proběhla další pracovní schůzka učitelů a studentů z jedenácti škol deseti zemí Evropy v rámci projektu European Challenges in Innovative Research Diagnostic Methods in Life Sciences, tentokrát ve Vídni. Naši školu reprezentovala skupina těchto studentek: Kateřina Popková, Martina Lásková (4. B), Kamila Predná (3. B), Sára Sládková, Petra Jeřábková (Sp. A), Jeanette Matoušková, Zuzana Plšková (OkA), Terezie  Zichová (SxA) pod vedením vyučujících K. Krumpholcové a V. Helceletové. V průběhu projektového setkání jsme se zabývali několika tématy – jak diagnostikovat napadení brambor bakterií Erwinia a jaký to má význam, co je to NCL (neuroidní ceroidní lipofuscinóza), jak se dědí a jak se diagnostikuje (a proč? jak nemocným pomoci?),  výzkum kmenových buněk, evropská legislativa a etické otázky spojené s výzkumem.... atd. vyslechli jsme si zajímavé přednášky, pracovali v laboratoři, diskutovali nad získanými výsledky, navštívili biotechnologické firmy a diagnostická pracoviště, bavili se při prezentacích jednotlivých zemí, podívali se po Vídni .... byl to náročný týden se členy Comenius family, do které už patříme od roku 2003!

Comenius – přípravná návštěva k projektu – Vilnius

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
17 fotografií

Ve dnech 17. – 20. října 2012 jsme se setkali s kolegy z devíti evropských škol na přípravné návštěvě k projektu Comenius Partnerství škol na Vilniuas Jezuitu Gimnazija v Litevském Vilniusu. Zástupci škol z Levoči (Slovensko), Miskolce (Maďarsko), Vídně (Rakousko), Evreux (Francie), Hamburgu, Pforzheimu (Německo), Granady (Španělsko), Brna a Vilniusu v následujících dnech společně pracovali na žádosti o grant pro další Comenius projekt.

Virtuální prohlídka