Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Filip Kirchner
učitel
Předseda předmětové komise Základy společenských věd
SvsnNVOVSVSHUCZSV
 St
 233

Nejnovější články

Setkání bez hranic 2011 – plavecká show pro děti z dětských domovů, handicapované o zdravé děti a dospělé

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 
10 fotografií
  • 22. září 2011 se v Aquaparku v Kohoutovicích v Brně konal 5. ročník tradičního sportovního a společenského setkání velké rodiny 200 dětí z dětských domovů, handicapovaných dětí a 100 dospělých z řad vrcholových sportovců, politiků, policistů, hasičů, záchranářů, partnerů atd.
  • Akce se zúčastnily společně děti z dětského domova Tišnov, Strážnice, Dagmar, Jemnice, Znojmo, Hrotovice, Hodonín, Předklášteří, Vranov, Uherské Hradiště, Mikulov, Boskovice, Rovečné, Telč a jejich postižení kamarádi z Kociánky Brno a SŠ F.D. Roosevelta pro tělesně postižené v Brně. Děti z dětských domovů a postižené děti se také díky projektu BRNO A JIŽNÍ MORAVA BEZ HRANIC moc dobře znají, společně pracují a pomáhají druhým a hlavně se fandí a věří si.
  • Této akce se zúčastnili studenti Biskupského gymnázia jako dobrovolníci a pomohli s její organizací.  Během dne se za námi přišel podívat i pan ředitel, Mgr. Karel Mikula, a povzbudil všechny zúčastněné dobrou náladou. Akci doprovázel pan profesor Mgr. Pavel Vaněk. Tímto jim děkujeme za možnost účastnit se na těchto dobročinných akcích. Jedná se o dlouholetý projekt, který u nás na Bigy zaštiťuje PK TEV a PK ZSV.
  • Speciální soutěž, u které se nejvíce dali dohromady děti s dospělými, byla beze sporu hra zvaná Tajenka. Podstata hry spočívala ve vylovení míčků různé barvy z vody, které měli na starosti dva členové týmu. Všichni ostatní, tedy děti a dospělí, čekali na břehu a po odevzdání vyloveného míčku mohli otevřít otázky příslušné barvy a vrhnout se do luštění tajenky. Bouřlivou atmosféru střídalo usilovné přemýšlení. Bylo zajímavé sledovat, jakou taktiku děti a dospělí společně zvolili. V této hře nakonec zvítězil dětský domov Předklášteří, který jako první vyluštil motto akce.
  • „Chceš – li být milován, miluj“
  • Autor příspěvku: Miriam Bajgarová (3. B)
  • více na www.vutvbrne-festival.rajce.net
     

Zařazeno v kategoriích:

Tělesná výchova
Základy společenských věd
Celý článek...

„Děvčata z pokoje 28“ - výstava o přátelství dětí v koncentračním táboře v Terezíně

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 
2 fotografie

Dne 9.1. 2012 byla u nás ve škole zahájena výstava „Děvčata z pokoje 28“ -
výstava o přátelství dětí v koncentračním táboře v Terezíně
. Výstavu jsme
zahájili setkáním a besedou s paní Hanusovou, která je jednou z těchto
dětí. Téma výstavy je zpracováno mj. v knize stejného názvu, kterou napsala
německá novinářka Hannelore Brenner-Wonschick. Výstava zůstala ve škole do
konce ledna.

Další vzdělávání pedagogů ZSV

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 
22 fotografií

V rámci projektu "Orientační dny - rozvoj hodnotové orientace žáků pro trvale udržitelný rozvoj" jsme se zúčastnili exkurze do Abktionszentrum v Benedikteuern.

Účastníci: Mgr. Pavel Vaněk, PhDr. Zdenek Papoušek

XIV. Akademické triduum

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 
94 fotografií

V termínu 20. - 22. 2. 2012 se na Bigy konalo  XIV. Akademické triduum, tradiční třídenní cyklus přednášek pozvaných hostů, většinou vysokoškolských pedagogů nebo osobností kulturního a společenského života. Akce je určena pro druhé a třetí ročníky vyššího gymnázia (2. a 3. ročníky, sexty a septimy).

Přílohy

 Program XIV. Akademického tridua [47 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Akademické triduum
Celý článek...

Projektový týden - ZSV + náboženství

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 
7 fotografií

V projektovém týdnu jsme v rámci předmětů ZSV a náboženství zorganizovali pro 40 studentů Bigy poznávací zájezd do Polska. Hlavním bodem programu byla prohlídka koncetračního tábora v Osvětimi. V dalších dnech jsme navštívili řadu zajímavých polských míst jako Krakov, Novou Huť, Wadowice a solné doly ve Veličce. V průběhu celého pobytu studenti sbírali informace a materiály a pořizovali fotodokumentaci. Z těchto zdrojů pak vytvořili prezentaci, se kterou při závěrečném zhodnocení projektového týdne úspěšně vystoupili před svými spolužáky v aule školy.

Evropský parlament pro studenty

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

Titulní obrázek článku
 – 

Od října 2009 do března 2010 probíhala pro české středoškolské studenty online simulační hra ,,EP for students.“ Na začátku hry jsme si vytvořili fiktivního europoslance (včetně životopisu, programu i politické orientace). My účastníci (byl jsem v týmu společně s Kristýnou Kučerovou a Petrem Malíkem) jsme se stali poradci našeho smyšleného politika. Patronem našeho týmu se stal prof. Pavel Vaněk. V průběhu hry se mohly předkládat návrhy zákonů, diskutovat, psát tématické články či tvořit vlastní reálné miniprojekty k aktuálním tématům. Nejvíce jsme se zabývali problematikou hazardu a protipirátskými zákony. Zabývali jsme se také společnou zemědělskou politikou, Arktidou, problémy eurozóny nebo jsme uspořádali oslavu ke dvaceti rokům svobody a pádu zvrácené komunistické diktatury.

Zapojení studentů kvint do projektu Pražský model OSN

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 
2 fotografie

Na začátku školního roku jsme byli v hodině ZSV informováni o možnosti zúčastnit se Pražského studentského summitu, a to konkrétně modelu OSN. Jelikož se nám tato nabídka zalíbila, rozhodli jsme se napsat vstupní esej o jednom z členských států OSN Egyptě, na základě které jsme byli vybráni. V průběhu listopadu až února jsme se ve složení Jiří Blaha, Daniel Kolář, Marek Pivoda, Filip Vlček zúčastňovali přípravných setkání tzv. workshopů, kde jsme se podrobně seznámili s činností jednotlivých orgánů OSN. Semináře doplňovaly přednášky mnoha zajímavých hostů z oblasti politiky a diplomacie. Program vyvrcholil březnovou závěrečnou konferencí v Pražském kongresovém centru, kde měli všichni účastníci možnost ukázat, co se v průběhu několika měsíců naučili o práci v mezinárodní organizaci. Řešili se zde jak současné světové problémy, tak i body agendy, které jsme si předem odhlasovali. Na jednání se tak dostala témata jako udržitelný rozvoj, proliferace jaderných zbraní, subvence v zemědělství či kybernalita. Před konferencí jsme navštívili ambasádu Egypta, státu, který jsme v rámci modelu po celou dobu zastupovali, a zjišťovali jeho postoj k dané tématice.

Povinně volitelné a nepovinné předměty v rámci ZSV na školní rok 2012/2013

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

Ve školním roce 2012/2013 otevíráme tyto povinně volitelné (příp. nepovinné) předměty:

  • HUC - humanitní cvičení (určeno pro 2. B, Sx A, Sx B)

Povinně volitelný (případně nepovinný) předmět, ve kterém si rozšíříte a prohloubíte znalosti z dějepisu, zeměpisu a základů společenských věd. Předmět je na školní rok 2012/2013   vypsán pro 2. B, Sx A, Sx B.
 

2. mezinárodní setkání mládeže v Osvětimi

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 
154 fotografií

V termínu 9. – 12. 9. 2010 jsme se se studenty Bigy zúčastnili 2. mezinárodního setkání mládeže V Osvětimi, které organizovala komunita Sant'Egidio. Cílem tohoto mezinárodního setkání bylo zajímavě připomenout mladým lidem nedávnou minulost a dát jim možnost setkat se s pamětníky druhé světové války. Jak věříme, povede tato osobní zkušenost, která není jen dějepisnou informací, k rozšíření jejich povědomí o tom, co se v koncentračních táborech odehrávalo. Věříme, že když se setkání s konkrétní výpovědí svědků holocaustu a i se svými vrstevníky z jiných zemí, přispělo k tomu, aby se nic podobného již v budoucnosti nezopakovalo.

Po stopách česko-německo-židovského soužití (projektový týden)

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 
19 fotografií

V rámci mezipředmětové spolupráce ZSV, náboženství a němčiny, jsme uspořádali projektový týden na téma česko-německo-židovského soužití.

Program:

Pondělí - Židovské Brno:

  • návštěva Židovské obce, hřbitova a synagogy
  • přednáška paní Kateřiny Tučkové, autorky knihy oceněné Magnesií Literou „Vyhnání Gerty Schnirch“ a historika Akademie Věd ČR pana Davida Kovaříka na téma odsunu německého obyvatelstva po 2. svět. válce

Virtuální prohlídka