Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Martina Tinková
učitelka
Předsedkyně předmětové komise Francouzský jazyk
KFJKfjnFRJ
 dle domluvy
 169

Nejnovější články

STUDIJNÍ POBYT VE STRASBOURGU

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 
9 fotografií

Ve dnech 18. října - 23. října 2015 mělo 10 studentů francouzštiny s doprovodem paní prof. Tinkové možnost zúčastnit se studijně-poznávacího zájezdu do Štrasburku. Nedělní celodenní cestu mikrobusem CK Victoria přes Německo jsme si zpříjemnili sledováním filmů a večer jsme se ubytovali v nově rekonstruované studentské ubytovně, kde jsme měli také zajištěny snídaně a večeře. Od pondělí do čtvrtku jsme se vzdělávali v Alliance française vždy od 9 do 12 hodin, poté následoval oběd v místní studentské menze a odpolední program. Během pondělí jsme zhlédli značnou část města při vyhlídkové plavbě po řece Rýn - BATORAMA, navštívili jsme katedrálu Notre-Dame de Strasbourg a prošli se po historické části města zvané La Petite France. V úterý jsme se šli podívat na Evropský parlament, Radu Evropy a Evropský soud pro lidská práva, o kterých nám francouzsky povyprávěl Steeve z Alliance française. Ve středu jsme po kurzu francouzštiny vyrazili na kurz tentokrát gastronomický, kde jsme si za pomocí instrukcí šéfkuchaře uvařili svůj oběd – hamburger se smaženými kousky brambor. Po obědě jsme se vydali do alsaského muzea, kde jsme se dozvěděli o místní kultuře ovlivňované jak francouzskými, tak německými vlivy. Čvrteční odpoledne jsme věnovali na nákupy suvenýrů a dárků pro rodinu. Páteční den byl vyhrazen zpáteční cestě, při které jsme museli dát Štrasburku sbohem s nadějí, že se tam ještě v budoucnu vrátíme.

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Celý článek...

POZOR SOUTĚŽ PRO DRŹITELE DIPLOMU DELF

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku
 – 

Všichni úspěšní kandidáti a držitelé diplomu DELF/DALF tout

public, scolaire i professionnel!

Alliance française de Brno pro Vás vyhlašuje soutěž:

Vyfoťte se s diplomem DELF/DALF, napište nám, zda a jak Vám byl

DELF/DALF prospěšný (ať už diplom, nebo samotná zkouška) a

Přílohy

 Pravidla soutěže [29 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Francouzský jazyk
Celý článek...

3leté studium na francouzském lyceu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

3 fotografie

V úterý 20.10. 2015 byla pro studenty kvarty a kvinty připravena přednáška o možnostech studia ve 3letém cyklu na francouzských lyceích v Dijonu nebo v Nimes. Přednášejícím byl bývalý absolvent česko-francouzské sekce Vavřinec Havlíček, který studentům pustil krátký dokument o ČESKO-FRANCOUZSKÝCH SEKCÍCH. Studenti měli možnost se dozvědět jaké jsou podmínky studia, co je potřeba k tomu, aby na studijní pobyt odjeli, jaké jsou výhody a nevýhody studia na střední škole ve Francii. Program je finančně přijatelný, roční poplatek za studium, studijní materiály, pobyt na internátě, o víkendu v hostitelských rodinách, stravné a 2x jízdenka, stojí 1000Eur. V případě jakých koliv dotazů se prosím obracejte na Mgr. Martinu Tinkovou, kabinet francouzštiny č. 168. Níže si můžete prohlédnout studenty shlédnutý dokument a najdete zde i další odkazy spojené s česko-francouzskými sekcemi.

Mezinárodní zkoušky DELF SCOLAIRE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

Milí studenti, přiblížil se čas Mezinárodních zkoušek DELF SCOLAIRE. V týdnu od 12.-16. 10. 2015 probíhají zápisy. Prosím, vyzvedněte si přihlášku v kabinetě č. 169 nebo na nástěnce v učebně č.168. Vyplněnou a podepsanou přihlášku spolu se zápisným doneste prosím do kabinetu francouzštiny nejpozději do pátku 16.10. 2015. Zkoušky budou probíhat ve dnech 19.a 20. 11 2015 DELF A1,A2 a 26. a 27.11. 2015 DELF B1,B2 . Časy jednotlivých zkoušek budou upřesněny na osobních pozvánkách. Přijďte v hojném počtu. Těší se vaši učitelé francouzštiny.

Evropský den jazyků

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 
2 fotografie

Dne 25.9. 2015 jsme si i na naší škole připomněli Evropský den jazyků a to na nástěnce v jazykové chodbě, kde byla možnost pro všechny zapsat nějaký vzkaz, motto, báseň nebo prostě jen tak, co vás cestou napadlo a to v evropských jazycích. Na přiložených fotkách se podívejte, co krásného jste nám chtěli sdělit. Objevila se zde francouzština, angličtina, latina, chorvatština, italština, němčina, řeč těla italské mafie,ruština a španělština. Všem studentům a učitelům děkuji za účast. Věřím, že jste se pobavili a něco nového dozvěděli.

Projektový týden sext a druhých ročníků - francouzský jazyk

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku
 – 

Milí studenti,

v příloze najdete potřebné a podrobné informace k projektovému týdnu sext a druhých ročníků pro francouzský jazyk. V případě dalších dotazů se přijďte zeptat do kabinetu francouzštiny č. 169. Nezapomeňte každý den s sebou dobrou náladu, nadšení a odhodlání se něco nového naučit! Těším se na viděnou Martina Tinková

Evropský den jazyků

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku
 – 

Již tradičně se koná každý rok u příležitosti Evropského dne jazyků několik akcí.A jak oslavíme Evropský den jazyků na BIGY? Přijďte během pátku 25.9. do jazykové – červené chodby, kde bude na nástěnce prostor pro vaše vzkazy, citáty, motta v jazycích, kterými mluvíte, čtete  nebo v kterých si píšete se svými kamarády. Pozvánka platí pro všechny, malé i velké.

Projektový týden sext a druhých ročníků - francouzský jazyk

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku
 – 

Dobré jídlo, sport, krásná města, legendy,cestovní ruch,  to je francouzský region Rhone - Alpes.

Náplní projektového týdne francouzského jazyka bude seznámit se s dalším francouzským regionem a navázat tak na úspěšný projekt z loňského roku, který se týkal Bretaně.

PAŘÍŽ 2015

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 
2 fotografie

Paříž, bezpochyby nejkrásnější evropská metropole, se zapsala do našich srdcí jako město mnoha barev, vůní a chutí. Nepopsatelná atmosféra typická pro hlavní město Francie nás obklopovala na každém kroku. Dýchající město plné lidí všech národností, různých vyznání či odlišných názorů oslňuje svými monumenty postmoderního i historického umění. Taková je Paříž, město lásky.
Ve dnech 27. dubna – 1. května 2015 navštívila skupina studentů našeho gymnasia město Paříž v doprovodu našich francouzštinářů a pana ředitele. Velmi brzy nad ránem jsme vyrazili krásným autobusem CK Victoria. Naše první kroky Francií směřovaly k majestátní gotické katedrále v Remeši. Do Paříže, našeho cíle, jsme přijeli v podvečer. V našem pestrém programu samozřejmě nechyběla návštěva Eiffelovy věže, Napoleonova Vítězného oblouku, gotické katedrály Notre-Dame či překrásné baziliky Sacré Cœur, postavené v novobyzantském slohu. Studenti měli také možnost navštívit pařížská musea. Jmenujme například jedno z největších a nejobsáhlejších museí – Louvre, jehož expozice je natolik obsáhlá, že kdybychom se u každého exponátu zastavili půl minuty, strávili bychom, jak nám sdělila naše milá průvodkyně, v Louvru 3 měsíce. Dále jsme navštívili museum d’Orsay umístěné v opravené budově bývalého nádraží. Také bychom neměli zapomínat na návštěvu rozsáhlého komplexu Invalidovny, místa posledního spočinutí císaře Napoleona a jeho bratří. Naši třídenní návštěvu Paříže zakončila prohlídka moderní čtvrti La Défence a večerní plavba po řece Seině. Cestu domů zpříjemnila návštěva kurfiřtských lázní v německém městečku Amberg.
Francouzská metropole na nás zapůsobila. Odvezli jsme si odtud mnoho suvenýrů, gurmánských specialit, módních doplňků a především spoustu nezapomenutelných zážitků. Mnozí z nás v Paříži nebyli poprvé, já ale pevně věřím, že rozhodně ne naposledy.
Viktor Valíček, sexta B

CESTA DO ŠKOLY

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku
 – 

"SUR LE CHEMIN DE L´ÉCOLE" je název filmu, který 21.4. 2015 shlédli studenti francouzštiny z 2.ročníků v kině ART a to v rámci festivalu BONJOUR BRNO. Film natočený v roce 2013 režisérem Pascalem Plissonem vypráví příběh 4 dětí a jejich cestě do školy.

Čtyři děti, čtyři osudy, jediný cíl – budoucnost. Dětské protagonisty snímku, žijící ve čtyřech různých koutech světa, spojuje společná touha po poznání. Uvědomují si, že jedině studium jim může otevřít bránu k lepší budoucnosti a proto se každý den vydávají na dlouhou a strastiplnou cestu za vzděláním.

Virtuální prohlídka