Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Martina Tinková
učitelka
Předsedkyně předmětové komise Francouzský jazyk
KFJKfjnFRJ
 dle domluvy
 169

Nejnovější články

STUDIJNĚ-POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO PAŘÍŽE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku
 – 

Prosíme všechny studenty přihlášené na studijně-poznávací zájezd do Paříže (27.4 – 1.5. 2015), aby se dostavili na informační schůzku ve čtvrtek 16.4 o velké přestávce do učebny č. 168. Obdržíte informace o časech odjezdu a příjezdu, také o odjezdových a příjezdových místech. Podrobnější informace k průběhu zájezdu atd. Prosíme, aby se dostavili všichni přihlášení studenti.

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Celý článek...

VISITE SCOLAIRE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 
3 fotografie

Dnes 8.4. navštívila skupina francouzštinářů ze čtvrtých ročníků Francouzskou alianci. V rámci exkurze měli studenti možnost seznámit se s prostředím Francouzské aliance – učebny, mediatéka. Náš průvodce Matisse nám ukázal, jaký je její hlavní úkol, je to  předvším výuka francouzštiny rodilými mluvčími, seznámení se s francouzskou a frankofonní kulturou. Francouzská aliance chce být místem, kde se budou setkávat studenti se svými učiteli, kamarády a společně trávit čas a komunikovat francouzsky.  Dnes jsme si prohlédli právě instalovanou výstavu Henri Noubela , který byl dlouholetým učitelem francouzštiny v Brně a také obdrželi pozvání a program na nastávajíci festival BONJOUR BRNO. Touto cestou bychom vás na něj také rádi pozvali. Podrobné informace na nástěnce u kabinetu francouzštiny, na www.afbrno.cz nebo na www.bonjourbrno.cz. Jste srdečně zváni již tuto sobotu!

ROK VE FRANCII – JAKÉ TO BYLO

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku

V současné době probíhá výběrové řízení v programu ROK VE FRANCII a vzhledem k tomu, že naše gymnázium má dva kandidáty, pozvali jsme si studentky z gymnázia Matyáše Lercha, které měly v loňském roce možnost studovat na gymnáziu ve francouzském městě Rennes. Studentky Vendula Procházková a Barbora Pařízková si připravily prezentaci o svém pobytu. Seznámily nás s francouzským systémem školství, jak to chodí na internátě a v hostitelské francouzské rodině. Svůj pobyt i přes počáteční nesnáze hodnotí velmi kladně. Měl pro ně přínos nejenom v oblasti jazykové, ale především v rovině osobní – získaly větší samostatnost, zodpovědnost a rozhodnost. Ve srovnání s francouzskou školou vyšel lépe český vstřícnější přístup učitelů. Na druhou stranu po roce stráveném ve Francii získaly lepší schopnosti analytického myšlení. Na závěr prezentace měli studenti možnost besedy. Ráda bych i touto cestou studentkám poděkovala za jejich chuť se podělit o své zkušenosti. Našim dvěma studentům přejeme, aby byli do programu přijati a mohli se o své zkušenosti také podělit.

Přílohy

 PREZENTACE ROK VE FRANCII [1 MB]

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Úvahy, bilance, vzpomínky
Celý článek...

BELGIE - výměnný pobyt

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku
 – 

Milí studenti, jak již víte, v tomto školním roce se nepodaří  uskutečnit plánovaný výměnný pobyt belgických studentů na našem gymnáziu a to z několika důvodů na belgické straně. Budeme ale doufat, že tyto překážky budou odstraněny a ve slibované datum 2.-7. 11. 2015  přivítáte ve vašich rodinách belgické kamarády. Děkuji všem, kteří se na výměnný pobyt přihlásili, vaše přihláška platí i pro podzimní termín. Prosím ty, kteří si ještě nevyzvedli zpět finanční příspěvek, aby tak učinili co nejdříve, v kabinetě fj č. 168. 

DEN FRANKOFONIE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 
3 fotografie

20.března nebyl jen dnem, kdy jsme pozorovali částečné zatmění Slunce nebo počítali matematickou olympiádu, ale připojili jsme se také k oslavám DNE FRANKOFONIE. V soutěži, kde hlavním úkolem bylo poznat odkud pochází frankofonní písně a kde jsme napočítali na 40 účastníků, zvítězila v kategorii studentů – Kristýna Vítková ze 4.A a v kategorii učitelů – Mgr. Hanka Hrochová. Prosím vítězsky, aby se dostavily do kabinetu francouzštiny pro vstupenky na festival BONJOUR BRNO.

KRAJSKÉ KOLO - OLYMPIADES DE FRANCAIS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 

Krajské kolo soutěže ve francouzské konverzaci proběhlo dne 25.3. 2015. Naši studenti ve velké konkurenci  úspěšně reprezentovali  a to v kategoriích:

A2 - JANA GROMBIŘIKOVÁ - kvarta B -            4. místo

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ DIPLOMU DELF

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 
4 fotografie

Dne 26.3. 2015 proběhlo SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ DIPLOMU DELF SCOLAIRE. Studenti převzali diplomy z rukou ředitelky Francouzské aliance Aude Martin, za přítomnosti pana ředitele Karla Mikuly a svých profesorek. Blahopřejeme ještě jednou k  pěkným výsledkům u zkoušek a doufáme, že i v dalším roce bude o zkoušky DELF takový zájem. V letošním roce jsme předali diplomy v úrovních
A1 - 7 studentů, A2 - 13 studentů, B1 - 9 studentů, B2 - 3 studenti. Diplomy mají celoživotní platnost.

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ DIPLOMU DELF

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku
 – 

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ DIPLOMU DELF se uskuteční dne 26.3. 2015 od 10hodin ve studovně. Prosíme všechny studenty, kteří úspěšně vykonali mezinárodní zkoušku z francouzského jazyka, aby se v danou hodinu dostavili k slavnostnímu předání diplomů DELF z rukou ředitelky Francouzské aliance paní Aude Martinové.

LA JOURNÉE DE LA FRANCOPHONIE LE 20 MARS - DEN FRANKOFONIE

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

Titulní obrázek článku
 – 

Zveme všechny studenty našeho gymnázia, aby oslavili den FRANKOFONIE a to v pátek 20. března.A jak budeme slavit?

O velké přestávce vám představíme několik frankofonních písní. Vaším úkolem bude určit, z které země pochází. Když přidáte i interpreta nebo název skladby, bude to ještě lepší. Soutěžní formuláře budou k vyzvednutí na nástěnce u kabinetu francouzštiny již během čtvrtečního odpoledne.  Soutěžit budete o vstupenky na festival BONJOUR BRNO. 

GALETTE DES ROIS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 
4 fotografie

TŘÍKRÁLOVÝ KOLÁČ V HODINĚ FRANCOUZŠTINY

Tříkrálovou tradicí v České republice je koledování, ve Francii se připravuje Tříkrálový koláč. A jak takový Tříkrálový koláč upéct, se naučili studenti SxB, v rámci hodin francouzské konverzace. Prakticky si vyzkoušeli typický francouzský recept, kdy se dovnitř koláče uschová malý předmět, který najde "král" a získává tak papírovou korunu. Na přiložených fotografiích se můžete podívat, kdo byl tentokrát králem. Dobrou chuť.

Virtuální prohlídka