Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Nejnovější články v kategorii Úspěchy

Tercie A na Karlově Univerzitě – odborná exkurze

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

12 fotografií

V minulém týdnu se studenti TA měli možnost formou odborné exkurze podívat na vybraná pracoviště Přírodovědecké fakulty Karlovy Univerzity (Analytická chemie a Biochemie), dále pak absolvovat přednášku o Periodické tabulce prvků s ukázkami. Další částí programu připravený pro terciány byl soubor laboratorních úkolů z oblasti Forenzních technik (kriminalistické analýzy) formou badatelských úkolů. Studenti si pod vedením zkušených vyučujících z Př. f. UK vyzkoušeli analýzy vodivosti, vybarvování otisků prstů na listinných důkazech, analýzu barviv, slin (DNA) a určování krevních skupin. V odpolední části byl čas a prostor i na prohlídku Prahy. PK Chemie i studenti TA děkují Doc. Petru Šmejkalovi Ph.D. za uspořádání odborné exkurze, která významným způsobem rozšířila našim studentům pohled na možnosti využití chemie v praxi.

Zařazeno v kategoriích:

Úspěchy
Chemie
Žáci
Celý článek...

Debatní klub úspěšně zakončil sezonu posledním turnajem

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Magdalena Hamingerová

12 fotografií

O víkendu 27.-29.4. se Debatní klub Biskupského gymnázia zúčastnil závěrečného turnaje sezóny. Tým ve složení  Lucie Skalková SpB, Veronika Drobná  SpB a Radislav Hošek 3.A vybojoval  tři vítězství . V pondělí jsme se jako diváci zúčastnili finálových debat české Debatní ligy i anglické Debate League, které se konaly v Poslanecké sněmovně. Na slavnostním zakončení získal Radislav Hošek ocenění v kategorii Nejlepší nováčci anglické Debate League. Děkuji všem členům našeho debatního klubu za vzornou reprezentaci školy v průběhu celého školního roku. 

GMO - geneticky modifikované organismy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

Titulní obrázek článku

Co přesně dle nové evropské legislativy spadá do skupiny látek zvaných GMO? A které úpravy genomu jsou nyní zahrnuty mezi genetické modifikace? O tom s námi přijde diskutovat proděkan pro vnější vztahy, strategii a rozvoj VF MU PharmDr. Jakub Treml, Ph.D., člen České komise pro nakládání s GMO a přednosta Ústavu molekulární farmacie Farmaceutické fakulty MU. Diskuse proběhne v rámci hodin MOB v pátek 17.5. od 14 hod v učebně 332, všichni zájemci jsou vítáni. 

Zařazeno v kategoriích:

Volitelné předměty a kroužky
Environmentální aktivity
Úspěchy
Úvahy, bilance, vzpomínky
Biologie
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Den otevřených dveří kroužku elektronové mikroskopie

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

12 fotografií

Asi jste zaregistrovali, že díky panu Miloši Winklerovi máme na škole nový elektronový mikroskop. V souvislosti s probíhající přestavbou je nová i místnost, kde se mikroskop nachází a kde se konají kroužky mikroskopování. Ve středu 24. 4. 2024 pan Winkler a členové kroužku uspořádali Den otevřených dveří.

Zařazeno v kategoriích:

Elektronový mikroskop
Vybavenost
Úspěchy
Fyzika
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Výsledky okresního kola Archimediády a krajského kola Astronomické olympiády 2023/24

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Dne 15.4. proběhlo okresní kolo fyzikální olympiády kategorie G - Archimediády a byly zveřejněny výsledky krajských kol Astronomické olympiády.

Přílohy

 AO výsledkovka [185 kB] Archimediáda - výsledky okres [48 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Úspěchy
Fyzika
Žáci
Celý článek...

Šimon Genčur sedmý v celostátním kole FO

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

Titulní obrázek článku

Šimon Genčur z OkA postoupil jako vítěz krajského kola Fyzikální olympiády nejvyšší kategorie A do celostátního kola, kde obsadil s 40 body sedmé místo. Organizátoři považují všechny řešitele s počtem bodů vyšším nebo rovným 37 za vítěze. 

Chemické senzory – praktická hodina – Tercie A

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

4 fotografie

V minulých dvou týdnech jsme s využitím sponzorského daru nadace Orlen Unipetrol doplnili výuku na nižším gymnáziu o praktické cvičení v projektu Mladý badatel. Studenti se mohli seznámit s fungováním a použitím několika bezdrátových Bluetooth čidel pro měření teploty, obsahu kyslíku a CO2 ve vzduchu nebo pH v roztocích. Studenti si z praktické hodiny natočili krátká videa, na která se můžete podívat na níže uvedených odkazech. Projekt celkově hodnotíme jako zdařilý – nejenom, že studenty bavil, ale také se u něj něco i naučili. Do budoucna se pokusíme opět získat nějaké fin. prostředky a rozšířit tuto aktivitu nákupem dalších čidel a přípravou dalších pokusů. Děkujeme TA za perfektní zvládnutí projektové hodiny.

Odkazy na studentská videa:

https://youtu.be/d0kqMxFRPRM       https://youtu.be/kOVY6NTeeGE 

Virtuální prohlídka