Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Josef Valenta
učitel
Třídní učitel 4.A. 
LISCJLLICScjnSCJLLAT
 Út
 408

Nejnovější články

Výsledky literární soutěže

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Josef Valenta

27 fotografií
video

23. února 2023 proběhlo ve studovně naší školy slavnostní vyhlášení výsledků školní literární soutěže s přehlídkou vítězných prací, při níž se soutěžilo ještě o cenu publika. Hodnotícím publikem se stali diváci z řad studentů. Literární soutěž na naší škole se konala již po dvacáté, letos popáté byla pořádána nejen pro vyšší, ale i pro nižší gymnázium. Zúčastnilo se jí 28 studentů ze 17 tříd, 10 studentů z nižšího gymnázia a 18 z vyššího. Porotu tvořili Zdeňka Růžičková, Lenka Dobrovolná, Lenka Valasová, Markéta Ströbingerová, Josef Valenta a jako vzácný host Vít Slíva.

Projektový týden s latinou a dějepisem

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Josef Valenta

Titulní obrázek článku
 – 

Milí studenti sext a druhých ročníků, zveme vás, abyste s námi strávili projektový týden ve čtyřech italských městech — Ferraře, Boloni, Florencii a Ravenně. Navštívímě spolu slavná místa, půjdeme ve stopách osobností antiky, středověku a renesance a budeme poslouchat a pozorovat, jak k nám promlouvají dnes. Více informací naleznete na plakátu. Magistrī vestrī Valenta, Doležel, Mikulaque

Tercie B v podcastu Bez filtru

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Josef Valenta

3 fotografie

Studenti tercie B se ve středu 7. září zúčastnili nahrávání ankety pro podcast Bez filtru. Vyjadřovali své názory na aktuální situaci v naší zemi a svůj výhled do budoucna.

Mistr Jan Hus, Panna Maria a Ovidius

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Josef Valenta

Titulní obrázek článku

Zveme všechny studenty na přednášku Mistr Jan Hus, Panna Maria a Ovidius, kterou prosloví prof. PhDr. Jana Nechutová, CSc., z Ústavu klasických studií FF Masarykovy univerzity v Brně. Přednáška se koná v úterý 2. května 2016 v 16 hodin v posluchárně A 21 na Ústavu klasických studií FF MU, Arne Nováka 1, budova A, I. poschodí.

Latina – akce (exkurze, projekty...)

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Josef Valenta

Titulní obrázek článku

Den latiny – letos 22. listopad – byl pořádán Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Akce byla cílena hlavně na středoškoláky a skromný počet studentů Biskupského gymnázia, kteří se do Prahy kvůli latině vydali, vůbec nevypovídal o oblíbenosti akce – přestože nemá dlouhou tradici, lidí se sešlo opravdu hodně. Hlavní náplň programu tvořily přednášky, které nám svou rozmanitostí témat mohly svědčit o tom, že se latinský jazyk za ta dlouhá léta své existence zapsal do mnoha světových kultur a, ač zván mrtvým jazykem, je pevně zakořeněn i ve světě přítomném, tedy živém.

2. A ve věznici na Cejlu

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Josef Valenta

16 fotografií

Dne 19. 11. 2015 navštívila 2. A společně s pány profesory Josefem Valentou a Zdeňkem Papouškem bývalou brněnskou káznici. Káznici tvoří komplex vzájemně propojených budov, který je vymezen ulicemi Soudní, Cejl a Bratislavská. Původně komplex sloužil pro potřeby sirotčince, ale od roku 1786 do roku 1955 sloužil k účelům věznice. My jsme si celý komplex prošli – mohli jsme nahlédnout do jednotlivých cel – a vyslechli přednášku zastupitele MČ Brno-střed Michala Doležela o tom, co se v jednotlivých prostorách odehrávalo, zejména v období během druhé světové války a po ní. Celý komplex se nyní nachází ve velmi zpustošeném stavu, a tak jsme si mnohdy na některých místech museli svítit baterkou.

Virtuální prohlídka