Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Nejnovější články v kategorii Úspěchy

Cesta do hlubin studia chemie – konference na Karlově Univerzitě

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
10 fotografií

Studenti vyššího gymnázia se společně s vyučujícími chemie v době podzimních prázdnin zúčastnili již osmého ročníku celonárodní odborné vědecké konference pořádané Přírodovědeckou fakultou Karlovy Univerzity v Praze.

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Úspěchy
Chemie
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Rozezlení trollové v Rudolfinu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

6 fotografií

Letošní sezonu nabízí edukační oddělení České filharmonie velké příběhy evropské hudby. Hraje Česká studentská filharmonie, řídí Marko Ivanović, slovem provází jednak pan dirigent, jednak Petr Kadlec. Studentky a absolventky našeho semináře z hudební výchovy byly při tom. V úchvatné budově Rudolfina!

Nechali jsme se provést příběhem španělské Carmen (G. Bizet), která obětovala svůj život ve jménu svobody (v lásce), či německého Tannhäusera (R. Wagner), který - prý jako typický muž - těžce volil mezi láskou nadpozemskou a láskou smyslnou. Prožili jsme také jednu krušnou noc na hřbitově při tanci kostlivců (C. Saint-Saëns) či veselí při českém smetanovském tanci.

Všichni diváci, víceméně studenti a žáci pražských škol, pak velmi obratně norsky skandovali trollí zaklínadlo, kterým se chtěli tito vznešení skřítci zbavit nežádoucího egoistického nápadníka jejich princezny Peera Gynta (E. H. Grieg): Šlágt ham! Kristenmands sön hár dóre. Dovregübens véneste mü!

Na vlnách dopolední vrcholně romantické hudby jsme pak prodlévaly i odpoledne: navštívily jsme Muzeum Bedřicha Smetany, nechaly si tam nadšenou kustodkou odvyprávět skladatelův života běh, a abychom jí udělaly  ještě větší radost, využily jsme místní technickou vychytávku a pouštěly dálkovým ovládáním ukázky ze Smetanových děl. My jsme naopak velmi zaujatě studovaly rodokmen Smetanových potomků…

V Praze bylo nádherně! Všude slunce, krásná architektura, hudba a milé spolucestující.

(Za fotografie děkujeme Terezii Schnirchové a Alžbětě Šedové.)

Zařazeno v kategoriích:

Maturita
Soutěže
Úspěchy
Žáci
Hudební výchova
Celý článek...

Studenti SXA na Dnech chemie

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

4 fotografie

Ve dnech 12.-14. září se Jiří Konečný, Jan Indra a Štěpán Vlach ze SXA zúčastnili Dnů chemie, třídenní informačně-seznamovací akce konané Ústavem chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v rámci projektu „Podpora nadaných žáků a studentů na Přírodovědecké fakultě MU". Akce se konala v prostorách Univerzitního kampusu Bohunice, níže celou akci popisuje student Jan Indra. 

Fotbalový turnaj aneb setkání generací na Bigy - 23. ročník a Turnaj ve streetballu - 22. ročník

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Vaněk

Titulní obrázek článku

V sobotu 7. října 2023 proběhl na Bigy nevšední sportovní zážitek. Uskutečnil se totiž v pořadí 23. ročník tradičního Fotbalového turnaje o pohár Sokolů aneb setkání generací. Jak už je dlouholetým zvykem rolí organizátorů akce se ujalo duo pánů profesorů Tomáš a Pavel Vaněk. 

Oproti minulému roku přivítalo všech 12 týmů krásné slunečné počasí. Nezměnilo se však, že turnaj napsal spoustu napínavých dramat. O putovní pohár úporně bojovali mladší i starší. Velkou motivací pro ně byl jahodový fotbalový dort, který pro vítěze připravily studentky sekundy A. Spousta krásných gólů, parádních akcí a důležitých zákroků. Touha vyhrát je pokaždé větší a i přes emoce, které se sportem neodmyslitelně souvisí, je právě pohár sokolů pověstný tím, že se týmy navzájem respektují a díky společné vášni ke sportu se spolu sblíží a lépe poznají. 

Sám za sebe bych chtěl vyzdvihnout skvělou organizaci a poděkovat všem kdo se do turnaje zapojili. Všem, kteří letos na turnaji nebyli, ale třeba váhali se svojí účastí, bych chtěl vzkázat, že pohár sokolů je skvělá příležitost, jak si s kamarády zahrát skutečné zápasy, ve kterých jde opravdu o všechno! Spousta z Vás nemá čas, aby hráli fotbal závodně. Proto je pohár sokolů skvělá příležitost si vyzkoušet zápasy naostro. 

Martin Piňos – hráč týmu Sivák Jungs

Turnaj ve streetballu proběhl v neděli. Letos mimořádně kvůli deštivému počasí v tělocvičně Bigy. Účastníci si pochvalovali nedělní rodinnou atmosféru.

Fotky k oběma akcím najdete na www.tksokoli.cz

Tradiční sportovní víkend vás čeka opět za rok 5. a 6. října 2024.

Rozdávej radost a góly (koše) :-)

Sivák a Grizzly

Přílohy

 Fotbalový turnaj aneb setkání generací na Bigy - výsledková listina [364 kB] Turnaj ve streetballu - výsledková listina [345 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Tělesná výchova
Soutěže
Úspěchy
Základy společenských věd
Sportovní výkony studentů
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

Studenti BiGy rozhodli o Evropě

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Jiří Vondra

5 fotografií

Dne 2. 10. 2023 se studenti 3. B Jan Deiss a Adam Ulčák zúčastnili regionálního kola semináře Rozhoduj o Evropě, který kromě přednášek na témata související s Evropskou unií a jejími aktivitami obsahoval také simulaci jednání Evropského parlamentu a Rady Evropské unie. 

Zoologie se záchrannou stanicí Ikaros

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

5 fotografií

Dne 20. září nás navštívila záchranná stanice IKAROS. Ukázala nám spoustu zachráněných zvířat: sýčka obecného, chameleony pardálí, sklípkana, korálovku, fretku, činčilu atd. Bylo to velice zajímavé a poučné. Viděli jsme velké množství místních i exotických zvířat a dostali spoustu rad ohledně chovu a výživy těchto domácích mazlíčků🐕.

Děkujeme za návštěvu, Evka Hebronová, TB

Hezčí a zelenější vestibul na Bigy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

7 fotografií

Tým studentů a studentek z kvint finálně dokončil svůj projekt opřený o návrh z loňského projektového týdne s pracovním názvem ,,Hezčí a zelenější vestibul na Bigy”. Hlavní roli v projektu hraje zelená stěna, přesněji pásy truhlíků na zdi s různými druhy zeleně. Ty členové týmu osázeli ve spolupráci se zaměstnanci firmy LIKOS, která se vytvářením zelených stěn (i celých budov) zabývá a která nám také systém truhlíků věnovala. Ještě před tím bylo nutné vyjednat s vedením školy přesun nábytku ze zrušené studovny do prostoru vestibulu a nábytek oživit novými potahy a polštáři. 

Do akce se zapojili také letošní sextáni, kteří projekt pomáhali zajistit finančně a pracovali i na vytvoření doprovodných informačních posterů. Velký dík patří projektové manažerce Jitce Coufalové, která zprostředkovala komunikaci s firmou Likos a zajistila nákup rostlin a substrátu. Díky společnému úsilí se z dřívějšího, téměř nepoužívaného vestibulu, stal příjemný a pohodlný chill koutek pro studenty celé školy. O zelenou stěnu se do budoucna postarají autoři návrhu z řad kvintánů: Lukáš Ondruš, Tomáš Mráz, Alžběta Kohoutková, Tereza Procházková, Filip Marcinčák, Václav Buchta a Františka Filipová. 

Zařazeno v kategoriích:

Úspěchy
Základy společenských věd
Správní zaměstnanci
Učitelé
Žáci
Celý článek...

BIGY – znovu jako centrum dalšího vzdělávání učitelů přírodovědných předmětů

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

6 fotografií

V uplynulém týdnu byl na Biskupském gymnáziu Brno zahájen už druhý ročních fungování chemického regionálního centra pod patronací VŠCHT Praha. Zde se pod vedením Dr. J. Taraby vzdělávají učitelé chemie ze základních i středních škol z Brna i okolí. Tohoto celoročního vzdělávacího souboru přednášek a praktických cvičení se účastní (kvůli kapacitě laboratoře) 16 učitelů z regionu, kdy tato kapacita byla díky velkému zájmu naplněna už tři dny po otevření přihlášek. Účastníky čeká celý soubor praktických témat i didaktických komentářů a pomůcek pro výuku chemie. Kurz jako takový úspěšně prošel akreditačním procesem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a je začleněn do celonárodního projektu „3U“ – Učitel učí učitele.

Barbie Day

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Petra Hanušová

Titulní obrázek článku

Barbie Day

Date: 19.9. 2023

Time: 9:40

Where: in front of the English Department on the second floor


Come and immerse yourself in the magical world of Barbie, relive nostalgic moments, and make new memories. All are welcome, just remember to wear pink!

Virtuální prohlídka