Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Fotogalerie 2018/2019

Výsledky školního kola konverzační soutěže v angličtině

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Magdalena Hamingerová

 – 
6 fotografií

Všem účastníkům školního kola konverzační soutěže v anglickém jazyce děkujeme za příjemnou konverzaci.A postupujícímu Josefu Michalovi přejeme úspěch v kole regionálním.

1. Josef Michal septima A

2. Vít Sobotka sexta B

3. Dominika Hitlová 3.A

Zařazeno v kategoriích:

Anglický jazyk
Soutěže
Celý článek...

Frankofonie na francouzské alianci

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Tinková

 – 
4 fotografie

Téma Frankofonie je jednou z maturitních otázek pro letošní maturanty z francouzštiny, a proto jsme ve čtvrtek 24.1. navštívili centrum francouzské kultury a jazyka v Brně  – Francouzskou Alianci na Moravském náměstí.

Koordinátorka pro vzdělání Bc. Iva Grajcarová nám ve spolupráci s dalšími kolegy AF připravila pestrou hodinu na téma frankofonní země, osobnosti, jazykové odlišnosti (francouzština ve Francii a v Québecu) a dokonce jsme stihli i dvě písně. Studetni měli možnost prohlédnout si také místní knihovnu s pestrými tituly, kdo měl zájem tak také současnou výstavu na téma Deníků z první světové války. Studenti 4. ročníků a oktávy odcházeli s nabytými znalostmi které jistě využijí nejen u maturitní zkoušky. Děkujeme týmu AF za přijetí a obohacení našich znalostí.

TB v Kaprálově mlýně poznávala technologie pro XXI. století

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
23 fotografií

TB se zúčastnila programu Technologie pro XXI. století, který pořádá středisko ekologické výchovy v Kaprálově mlýně. Sněhová kalamita trochu zkomplikovala odjezd a snížila celkový počet účastníků, ti kdo se zúčastnili však nelitovali.

Nejprve jsme se dozvěděli něco z historie Kaprálova mlýna a prohlédli si nově zrekonstuovanou budovu obsahující ekologicky šetrné technologie, jimž jsme postupně přicházeli na kloub. Na příkladech z běžného života jsme poznávali aplikace fyzikálních zákonitostí, které probíráme v hodinách fyziky: záření, toky energie, prostupnost tepla, účinnost tepelné výměny, aj. Zjistili jsme, jak funguje tepelné čerpadlo a proměřili jsme jeho účinnost. Pomocí termokamery jsme zkoumali rozdíl mezi dvojitými a trojitými skly, zjišťovali jsme, odkud v zimě uniká nejvíc tepla. Primitivním slunečním vařičem jsme zkusili roztavit čokoládu. Proměřili jsme množství světla, které do místnosti přivádí světlovody a hodnoty jsme srovnali se zářivkou.  Prozkoumali jsme, jak funguje rekuperátor vody ve sprše a změřili jsme jeho účinnost.

European Challenges in Sustainability by Biotechnology - mezinárodní projektové setkání Atény

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
26 fotografií

Ve dnech 29. ledna až 2. února 2019 proběhlo poslední malé projektové setkání mentorů a učitelů v rámci projektu Erasmus+ KA2 European Challenges in Sustainability by Biotechnology v Aténách. Setkání se za naši školu zúčastnily Lucie Burešová a Pavla Procházková ze SpA společně s K.Krumpholcovou. Bližší info o projektovém setkání najdete v přiložených zpětných vazbách studentek.

Přílohy

 Pavla Procházková SpA [18 kB] Lucka Burešová SpA [19 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
European Challenges in Sustainability by Biotechnology
Biologie
Celý článek...

Recitační soutěž na Bigy pro nižší stupeň gymnázia 2019

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Nora Janečková

 – 
32 fotografií

Letošního čtvrtého ročníku recitační soutěže se zúčastnili studenti prim až kvart a to ve dvou kategoriích podle věku. V první sekci zvítězila Pavlína Dobešová (PA). Neteatrálně, přirozeně, ale dynamicky přednesla Pohádku o hodném džinovi text Roberta Rožděstvenského.

Da druhém místě se umístila Anna Emmert (PA) s básní Jiřího Žáčka Jarmareční píseň na počest mořeplavců. Textu rozuměla, a proto její recitace nejenom přinášela slova, ale dávala i logický smysl. Třetí místo obsadila Alena Desova (PA), pobavila publikum přednesem Jednoho sysla v Litomyšli od Ljuby Štíplové.

Chemiklání 2019

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Veronika Břečková

 – 
6 fotografií

                   V pátek 8.2.2019 se pětičlenná skupinka studentů Bigy vydala na chemiklání – týmovou soutěž odehrávající se na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Tým ve složení Markéta Zavoralová, Karolína Podivínská, Štěpánka Procházková (1.C), Vojtěch Brdečko a Vojtěch Klapetek (QB) obsadili v opravdu velké konkurenci (26 týmů) a bez větší přípravy krásné 14. místo a tím velmi hezky reprezentovali naši školu. Dobrá nálada provázela celou soutěž a studenti se již teď těší na její další ročník.

Návštěva Výzkumného ústavu veterinárního lékařství

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
10 fotografií

Dne 19.2, 5.3 a 12.3 se  studenti  sext, kteří  navštěvují   přírodovědná cvičení (PCV), zúčastnili exkurze ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství. Poté, co jsme společně prošli areál tohoto ústavu a dozvěděli se, co se na jednotlivých pracovištích dělá, jsme byli velmi mile přivítáni v zasedací místnosti, kde mohli studenti zhlédnout zajímavé přednášky o tom, co se v ústavu dělá.  Tento ústav sídlí v Medlánkách a ne každý, kdo zde třeba i každodenně jezdí  ví, co se zde děje.V tomto objektu se nachází oddělení virologie, bakteriologie, imunologie, ale též oddělení bezpečnosti potravin a krmiv, chemie a toxikologie. Též se zde ve třech budovách nachází experimentální stáje, kde se zkouší různé léky či jiné látky na zvířatech. Od velmi příjemného pana ředitele Mgr. Jiřího Kohoutka, Ph.D. jsme se mimo jiné dozvěděli, že zde byl zkoumán i virus Zika, který je znám zejména díky epidemii, která nastala v roce 2015 v Brazílii. Tento virus přenáší komáři a u dospělých vyvolává horečky, vyrážky, bolesti hlavy a kloubů. Velmi nebezpečné je, pokud se nakazí plod v těle matky, neboť tento virus vyvolává zakrnění či předčasné ukončení růstu mozku. V Brazílii tak v současné době vyrůstá generace dětí, jež byly nakaženi ve stadiu plodu a nyní bojují o přežití, jsou těžce postižení a mají řadu vývojových poruch. Také nám pan ředitel též líčil o boji s africkým morem divokých prasat, který v minulém roce zasáhl Zlínsko. Myslím, že tato exkurze byla pro studenty PCV velmi přínosná. Největší dík samozřejmě patří panu řediteli VUVelu , ale i všem odborníkům, kteří se podíleli na našich exkurzích.

Výběrové řízení na účastníky mezinárodního setkání v Rumunsku v rámci projektu WISA

Vydáno:

 | 

Autorka: PaedDr. Simoneta Dembická

 – 
2 fotografie

Výběrové řízení na účastníky mezinárodního setkání v Rumunsku v rámci projektu WISA

Počínaje dnešním dnem (čtvrtek 28. 2. 2019) vyhlašujeme výběrové řízení na účastníky mezinárodního setkání v Rumunsku v rámci projektu Wise and Inventive ScreenAgers. Výjezd se uskuteční v termínu od soboty 4. 5. 2019 do soboty 11. 5. 2019, případně až do neděle 12. 5. 2019 (v závislosti na programu, který připraví rumunská partnerská škola). Ve výběrovém řízení bude vybráno 8 studentů vyššího gymnázia (1.-3. roč., kvinty – septimy). Projektové setkání je financováno z peněz programu Erasmus+. Z projektových peněz je hrazena doprava, pojištění, exkurze a vstupné na projektové akce v rámci doprovodného programu, ubytování v hotelu i strava, není hrazeno kapesné.

Anglický divadelní festival 2019

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Magdalena Hamingerová

 – 
2 fotografie

Vážení přátelé,

rádi bychom Vás pozvali na 4.ročník Anglického divadelního festivalu, který se  koná od 3. do 8.března 2019 v divadle Barka.

V letošním roce připravujeme pravděpodobně rekordních 13 představení.

Program festivalu najdete v příloze a také na naší anglické nástěnce.Vstupenky na večerní představení bude možné zakoupit od 25.2. u našich červených křesílek:)

Virtuální prohlídka