Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější články v kategorii Biologie

Informace k SOČ a vědeckým projektům

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 Informace pro  studenty o možnosti přihlásit se do Vědeckých projektů pro středoškoláky, které jako každý rok se pořádájí ve spolupráci s Bioskop MUNI. Tento projekt je určen PRO VYSOCE MOTIVOVANÉ STŘEDOŠKOLSKÉ STUDENTY, kteří mají zájem o  SOČ z oblasti BIOLOGIE, CHEMIE a EKOLOGIE zpracovat ve vědecké laboratoři, kde se také setkají s vedoucími prací.

Kde: Univerzitní kampus Bohunice, Kamenice 5, C03/117

Kdy: 3.3.2023 od 9:00 hod.

Termín přihlášení: do 17. 2. 2023 zde

Zároveň bych Vás chtěla informovat, že studenti se k tématům SOČ budou moci hlásit od 2. 3. 2023. 

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Nabídka Akademie ICRC Fakultní nemocnice u sv. Anny

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku

Milé studentky a studenti, 

dovoluji si Vás oslovit s nabídkou zajímavých akcí pro Vás (viz příloha), které pořádá Akademie ICRC Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (ICRC).

Všechny akce jsou na témata spojená s biologií, chemií či medicínou a jsou zdarma, jen je potřeba se na ně přihlásit. Účastníci mohou po akci obdržet osvědčení o jejím absolvování, což se jim může v budoucnu hodit pro další aktivity.

Registrace je možná na našich webových stránkách, kde jsou také všechny informace k jednotlivým akcím. Případně je možné sdílet příspěvek na Facebooku Akademie.

S pozdravy za tým Akademie ICRC

Lucie Jungwirthová


 

ERASMUS+ Gene Editing by Crispr Cas-9 výběrové řízení na setkání v Istanbulu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

V termínu od 30. 4. do 9. 5. 2023 se budeme s projektem účastnit setkání na partnerské škole v Istanbulu. Naši 3 studenti budou společně se studenty německými a tureckými mentory experimentu “Hledání GMO surovin v potravinách”. Co to znamená, se dočtete v článku níže. A taky tam objevíte podmínky pro výběrko k setkání.

Zařazeno v kategoriích:

Projekty
Biologie
European Challenges in Gene Editing by CRISPR-Cas9
European Challenges in Modern Genetics and Epigenetics
Celý článek...

ERASMUS+ Gene Editing by CRISPR-Cas9 - projektové setkání v Evreux - Francii

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

14 fotografií

V sobotu 28. 1. 2023 jsme se vydali na dlouhou zelenou cestu na severozápad, a to do Evreux ve Francii, kde se účastníme mezinárodního setkání studentů středních škol financovaného z programu ERASMUS+. Na setkání máme jedinečnou možnost realizovat experiment s použitím metody CRISPR-Cas9 a poznat nové kolegy a kamarády ze 6 evropských zemí. 

Přílohy

 JanaDokulilova_zpetnavazba.docx [17 kB] KajaKosicka_zpetnavazba.docx [18 kB] KarolinaPolaskova_zpetnavazba.docx [19 kB] JanPrivarcak__zpetnavazba.docx [16 kB] TomasJurasek_zpetnavazba.docx [15 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Zahraniční spolupráce
Projekty
Biologie
European Challenges in Gene Editing by CRISPR-Cas9
European Challenges in Modern Genetics and Epigenetics
Celý článek...

Izolace DNA ze slin

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Malinová

3 fotografie

V hodině molekulární biologie se nám podařilo získat nukleové kyseliny ze slin, z banánu a v menším množství i z mandarinky. 

Den otevřených dveří na MendelU - pozvánka

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Pěkné odpoledne,

rádi bychom pozvali Vaše studenty na celouniverzitní den otevřených dveří Mendelovy univerzity v Brně, který proběhne 3. února od 9 do 14 hodin. Studenti budou mít příležitost seznámit se s našimi studijními programy, chodem jednotlivých fakult i zeptat se na vše, co je bude zajímat. Více informací o průběhu a programu naleznete na našich webových stránkách https://mendelu.cz/akce/den-otevrenych-dveri-mendelu-3/

Aral Sea, a Human Tale - přednáška Ludovice Mayera z RECETOXU

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Ve čtvrtek 19. 1. 2023 ve 14:30 proběhne v aule školy přednáška  Ludovice Mayera, doktoranda z RECETOXu na téma The Aral Sea, a human tale. Přednáška je primárně určena pro studenty volitelného předmětu VKB, ale jsou srdečně zváni všichni zájemci. Délka přednášky včetně diskuse cca 90 min.  

anotace: The Aral Sea, a Human Tale...

This lecture will highlight some of the chemical catastrophes that happened in the past and tell the story about the Aral Sea, by talking about the environmental aspects and consequences on human health.

Virtuální prohlídka