Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější články v kategorii Biologie

POZOR!! Uzávěrka přihlášek do soutěže Bohatství země už v pondělí 15. 9. 2014

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Soutěž Bohatství země je určena studentům středních škol, kteří se chtějí naučit a vyzkoušet si, jak zacházet se surovinami Země. Úkolem pětičlenných soutěžních týmů bude navrhnout nejvhodnější způsob těžby nerostných surovin, obchodování s nimi z pohledu technologie i ekonomické výhodnosti a současně se zohledněním sociálních a environmentálních aspektů těžby.

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Akce pro studenty SŠ na PřF MU

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity chystá pro středoškolské studenty a studentky na tento školní rok spoustu zajímavých akcí – semináře a praktická cvičení z biochemie, biochemické přednášky, geologickou expedici do Jeseníků, soutěž Bohatství země, botanické exkurze, interaktivní biologické exkurze se zaměřením na mikrobiologii, fyziologii, biotechnologii, molekulární biologii a genetiku, biologické stáže a praktické biologické kurzy například v oblasti fyziologie rostlin, biotechnologií, produkce biofarmaceutik, letní školu mikrobiologie, T-exkurze a soutěž N- trophy. Nabídka je opět velmi bohatá a je jen na vás, co si vyberete a do čeho se pustíte. Chyťte příležitost za pačesy a využijte příležitost dovědět se spoustu zajímavých novinek, vyzkoušet si práci v laboratoři či vyrazit do terénu s podobně potrefenými lidmi.

Projekt Mendelova interaktivní škola genetiky

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

Titulní obrázek článku
 – 

Projekt CZ.1.07/2.3.00/45.0037  Mendelova interaktivní škola genetiky

V letošním roce si připomínáme 150 let od zveřejnění Mendelovy klíčové vědecké práce „Pokusy s rostlinnými hybridy“ v Brně.
Naše škola Gymnázium, Brno, Tř. Kpt. Jaroše se spolu s dalšími středními školami (VOŠ a SŠ Boskovice, Gymnázium Tišnov, Biskupské gymnázium Brno, Střední průmyslová škola chemická Brno, Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí) zapojila do atraktivního projektu, který má kromě jiného za cíl vychovávat nadané studenty a vést je k práci ve vědě a výzkumu v oblasti molekulární biologie a genetiky.
Partnerské školy ve spolupráci s vědeckými pracovišti, zejména Ústavem pro živočišnou fyziologii a genetiky AV ČR, podílejí na přípravě a pilotáži modulů na téma Jak funguje genetická informace, Jak funguje buňka, Jak funguje tkáň, Jak funguje orgán a Jak funguje organismus. Každý modul bude obsahovat teoretickou i praktickou část, která bude využívat moderní laboratorní zařízení.
Výstupem projektu budou špičkové učební materiály (animace, pracovní sešity, e-learningové materiály apod.), které přispějí nejen k popularizaci vědy a zvýšení přitažlivosti laboratorní práce, ale i připomenutí osobnosti J.G.Mendela, který nikdy příležitost založit vlastní školu neměl. A právě naši studenti se budou moci do aktivit této interaktivní školy zapojit.

Výsledky biologických olympiád

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 

      Výsledky biologických  olympiád  ve školním roce 2013-2014

Během šk. roku 2013-2014 proběhly  školní kola  biologických olympiád  kategorie A,B,C,D.  Vítězi šk. kola se stali:

       kategorie A - Kryštof Horák -4.C

MENDELOVY ROSTLINY Fotografická a výtvarná soutěž

Vydáno:

 | 

Autorka: PhDr. Yveta Reiterová

 – 

Johann Gregor Mendel jako vědec je většinou znám svými pokusy s hrachem a jestřábníkem. Během své práce se však zajímal o mnoho dalších rostlin. Seznamte se s nimi a zkuste jejich zástupce nalézt v Brně a okolí nebo během svých prázdninových toulek.
Zachyťte nejzajímavější nálezy objektivem nebo vaší rukou a přihlaste se do fotografické a výtvarné soutěže.
Stačí zaslat odkaz na fotografii nebo kvalitní scan/foto výtvarného díla prostřednictvím služby www.uschovna.cz na adresu MF2014@email.cz, a to do 30. 9. 2014. Vítaný je stručný autorský komentář!
V říjnu bude vybráno deset finalistů, kteří budou odměněni propagačními cenami a jejich díla zveřejněna na stránce www.mendelianum.cz
Listopadové hlasování veřejnosti rozhodne o vítězích v každé kategorii, kteří získají digitální fotorámeček a další věcné ceny.
Nejzdařilejší díla budou zařazena do připravované výstavy v rámci návštěvnického centra Mendelianum – atraktivní svět genetiky.
www.mendelianum.cz, www.mendel-brno.cz

 

Výsledek soutěže Vědec BIGY 2014

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
5 fotografií

Letošní vítězové soutěže :  STUDENTSKÉ HLASOVÁNÍ i UČITELSKÉ HLASOVÁNÍ :

                1.místo: ALŽBĚTA SLÁMOVÁ (TB) – Supravodivost.

                2.místo: KATKA POPKOVÁ (3B) – Genetická daktyloskopie

Biologický projekt Act Well v Krásensku

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
18 fotografií

Projekt Act Well, který financuje Evropská unie, se týká biologie v terénu.

25 studentů  BIGY strávilo celý týden na pracovišti Lipky, na Rychtě v Krásensku. Sbírali jsme údaje o fauně a flóře okolí Krásenska a údolí Rakovce. V tomto údolí jsme strávili i noc pod širým nebem. Byla chladná, ale krásná...stejně jako celé údolí Rakovce. Podrobný fytocenologický průzkum spolu s rozborem hmyzu souše i vody a chemickým rozborem kvality vodních toků sloužil k závěrečné simulační hře "Vyhlásit CHKO Drahanská vrchovina, nebo ne?"

Přílohy

 Seznam studentů v Krásensku [30 kB] Program na Rychtě Krásensko [12 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Koncert sboru NSG z Hamburku a Scholy na BIGY

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

 – 
10 fotografií

Byl pozdní máj, večerní máj ..., a to čtvrtek 29.5.2014, když k BIGY zavítal smíšený sbor z církevního gymnázia Niels Stensena z Hamburku. A hned v pátek 30.5.2014 proběhl na BIGY v sále B5 velký koncert tohoto sboru, BIGY Scholy, malé rockové kapely a jazzového souboru.

Biotechnologický projekt Comenius

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Studentky a studenti, kteří by se chtěli zapojit do práce na projektu Comenius s názvem European Challenges in Innovative Research Diagnostic Methods in Life Sciences, ať přijdou v úterý 27. 5. 2014 na začátku velké přestávky do učebny 331. 

!! Konec hlasování v soutěži Vědec BIGY 2014 již tuto sobotu 31.5 !!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku
 – 

Odhlasuj i ty – ať je výsledek, co nejobjektivnější !!!

Pokud Ti nevyhovuje naše internetové hlasování,

můžeš od Po 26.5 do Pá 30.5 odhlasovat i na nástěnce u suplování

nebo u učebny chemie (platí i pro studenty, i pro učitele).

 

Připoj se i ty  a rozhodni o vítězích soutěže Vědec BiGy 2014!!!     

Virtuální prohlídka