Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Akce ve školním roce 2013/2014

Podzimní prázdniny

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Vojtěch Maša

 – 

Zápis z jednání Školské rady 4. 11. 2013

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Vojtěch Maša

 – 

Přítomni

Ing. Josef Babák
Ing. Jiří Brothánek
Ing. Tomáš Vichr
Mgr. Michal Kubíček
Mgr. Michal Javora
Ing. Věra Helceletová
P. Blažej Hejtmánek

Omluven

Ing. Petr Zelenka

Hosté

Mgr. Karel Mikula, ředitel školy

Zapsala

Zařazeno v kategoriích:

Školská rada
Zápisy jednání
Celý článek...

Scénické čtení - změna v rozpisu tříd

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

 – 

Pozor, došlo ke změně rozpisu tříd na scénické čtení v pátek 8. listopadu.
od 8. hodin: 1.A,B,C; 3.A,B,C; Sp.A, K.A,B; T.A

od 10. hodin: Q.A,B; Sx.A,B; 2.A,B,C; 4. A,B,C; Ok.B

Děkuji všem za spolupráci na přeorganizování tříd.

Scénické čtení

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná

Titulní obrázek článku
 – 

V pátek 8. listopadu v aule budeme s herci Pavlem Oubramem, Věrou Hollou a exkluzivně také s autorem listovat knihou Jana Cempírka Bílej kůň, žlutej drak.
Účastní se třídy:
v 8 hodin K.B, 1.A,B,C; 2.A,B,C; Sp.A, Ok.A,B
v 10 hodin Q.A,B; Sx.A,B; 3.A,B,C; 4.A,B,C
Jsem Češka. Narodila jsem se tady. A nejspíš tu i umřu, konstatuje devatenáctiletá autorka. Ale vzápětí dodává: Jsem Vietnamka. Pro všechny. Navždy.
Příběh spisovatele Jana Cempírka, který českou literární scénu šokoval autentickou mystifikací, je zasazený do města Písku a je vyprávěný mladou dívkou. Kromě popisů všednodenního života vietnamské komunity představuje i řadu sociálněkritických motivů. Čteme o rasismu a jeho propjení s místní politickou elitou, o korupci a ponižování ze strany městských úředníků. I ti Češi, kteří Vientamcům dříve pomáhali, se k nim obracejí zády.

Belgie? Belgie!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

Titulní obrázek článku
 – 

Všem netrpělivým účastníkům letošního zájezdu do Belgie se na vědomí dává, že zájezd se bude konat ve dnech 10. až 16. listopadu 2013.

Všichni účastníci jsou také žádáni, aby se v pondělí 30. září dostavili na začátku velké přestávky do studovny na krátkou informační schůzku.

A bientôt!

Vzpomínky na Belgii

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

 – 
7 fotografií

Pondělí 11. listopadu 2013
Probudili jsme se do slunečného, leč nepříliš teplého, svátečního dne. Že nevíte, co slavíme 11. listopadu? Nic. Avšak v Belgii na svatého Martina oslavují „Den příměří“ (Jour de l'armistice).
Naše první kroky v Belgii směřovaly do univerzitního městečka Nová Lovaň (Louvain-la-Neuve). Možná víte, že ve starobylé vlámské Lovani (Louvain) byla univerzita už od roku 1425. Nová Lovaň byla roku 1968 založena Valony kvůli neshodám s Vlámy v oblasti vyučovacího jazyka a nachází se asi 30 km jižně od Lovaně. V malebném univerzitním městečku, obvykle velice rušném, byl však na státní svátek klid.
„Na Lví pahorek (La Butte du Lion) vede 226 schodů.“ sdělila nám paní profesorka Ševčíková při cestě k památníku bitvy u Waterloo. Mýlila se. Na Lví pahorek se vystupuje přesně po 225 schodech, jak spočítali někteří z nás. Pokud ovšem nechcete namáhavě stoupat na Lví pahorek, můžete si alespoň prohlédnout impozantní panoramatický obraz slavné bitvy na jeho úpatí.
Slyšeli jste někdy o svaté Gudule? My také ne, tedy až do návštěvy katedrály zasvěcené jí a svatému Michalovi (Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule). Tato monumentální stavba zdobí překrásné město v srdci Belgie, Brusel. Po krátké prohlídce města jsme dostali téměř dvě hodiny na to, abychom se nabažili pravých belgických gofrů (vaflí).
S plnými břichy jsme se mohli vydat zpět k domovům našich belgických korespondentů.
(Helena Gricová a Viktor Valíček z kvinty B)
 

Zpátky doma z Beneluxu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

 – 
14 fotografií

Letošní výměnný pobyt v Belgii se opravdu vydařil. Naši belgičtí přátelé pro nás připravili neobyčejně pestrý program, v rámci kterého jsme nebyli jen v Belgii, ale v celém Beneluxu, a dokonce i v Německu. A díky vřelému přijetí jsme zapomínali na to, jaká nám někdy vlastně byla zima.
A co všechno jsme viděli? Byla toho obrovská spousta. Od věcí a míst starobylých (katedrála Panny Marie v Cáchách založená samotným Karlem Velikým) až po ultramoderní (lutyšské nádraží španělského architekta Calatravy). Místa zasvěcená modlitbě a rozjímání (poutní místo v Banneux) i místa plná moderního ruchu (okruh Formule 1 ve Spa-Francorchamps). Místa zasvěcená minulosti (Vzpomínkové muzeum 1939-45 a nedaleký americký vojenský hřbitov) i budoucnosti (Vesmírné centrum Lutyšské univerzity). Místa spjatá s českou historií (hrob Jana Lucemburského) i s Evropskou současností (Evropský soudní dvůr).
Čekalo nás ale i několik gurmánských zážitků. V Bruselu a v Lutychu jsme si pochutnávali na vaflích a pralinkách, v Maastrichtu na mořských plodech a „olejových koulích“, v Cáchách na místních speciálních perníčcích a na Evropském soudním dvoře na nás čekala přímo hostina o třech chodech.
Bylo toho ještě daleko více, snad vám něco napoví přiložené fotky.

Přílohy

 kvíz cestou tam [24 kB] kvíz cestou zpět [24 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Francouzský jazyk
Zahraniční spolupráce
Celý článek...

Informace k lyžařským kurzům, platba kurzovného

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Lyžařský kurz pro studenty/ky sekund, kvint a 1. ročníků se uskuteční na faře v Rokytnici nad Jizerou.

Termíny v přiložené tabulce, odjezd: autobusem v 8:00 hod od budovy BIGY, sraz 7:30 hod u BIGY, návrat autobusem mezi 19. - 20. hod. k budově BIGY. Doprava autobusy firmy Sebus od Bigy až téměř před faru.

Vzpomínky na Belgii II

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Miroslava Ševčíková

 – 
8 fotografií

V úterý 12. listopadu jsme se probudili do teplotně typicky belgického podzimního rána. Program na dnešní den byl velice zajímavý. Nejdříve jsme se vypravili na proslulý okruh F1 ve Spa - Francorchamps, kde si milovníci rychlých aut přišli na své.

Hned potom jsme si v autobuse doplnili síly svačinkami, které nám naši belgičtí hostitelé připravili. Chvíli na to jsme si již v Muzeu vzpomínek připomněli, jakou spoušť tu zanechala druhá světová válka, na kterou lidstvo nikdy nesmí zapomenout, aby se podobné zvěrstvo nemohlo opakovat.

Virtuální prohlídka