Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Základy společenských věd

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

Svsn Společenskovědní seminářOV Občanská výchovaSVS Společenskovědní seminářZSV Základy společenských věd
Ilustrační foto
Základy společenských věd – základní informace

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

Titulní obrázek článku

VÍTEJTE NA STRÁNKÁCH věnovaných předmětu ZSV na Bigy

1. Koncepce předmětu:

ZSV na Biskupském gymnáziu využívá společenskovědní poznatky získané v základním vzdělávání, rozvíjí je a učí studenty zpracovávat je v širším myšlenkovém systému. Její součástí jsou i zcela nové obsahové prvky, jejichž pochopení je podmíněné rozvinutější myšlenkovou činností a praktickou zkušeností studenta gymnázia Studenti se učí kriticky reflektovat společenskou skutečnost, posuzovat různé přístupy k řešení problémů každodenní praxe a aplikovat poznatky do současnosti. Rozvíjeny jsou důležité myšlenkové operace, praktické dovednosti a vědomí vlastní identity studenta. Při tvorbě výuky vyučující zohledňují aktuální poznatky z jednotlivých sociální věd i požadavky probíhající školské reformy a nejnovějších trendů ve vzdělávání.

2. Organizace výuky:

  • V rámci výuky na nižším gymnáziu probíhá osobnostní a sociální výchova podle projektu etické výchovy. Více informací ZDE.
  • Pro studenty kvart, sext a druhých ročníků pořádáme projektové týdny aneb výuka v terénu.
  • Pro studenty druhých a třetích ročníků a sext a septim otevíráme speciální předmět – humanitní cvičení (HUC), což je povinně volitelný (případně nepovinný) předmět, ve kterém si rozšíří a prohloubí znalosti z dějepisu, zeměpisu a základů společenských věd.

Pro studenty oktáv a čtvrtých ročníků otvíráme volitelný předmět společensko vědní seminář (SVS) zaměřený na témata: rozšíření znalostí z oborů filosofie, politologie a ekonomiky, všeobecný historicko-společenský přehled.

Všichni učitelé využívají kromě klasických metod frontální výuky i množství alternativních aktivizačně-motivačních metod, které pomáhají k aktivnějšímu zapojení studentů do procesu výuky.

Nejnovější články v kategorii Základy společenských věd

Jeden den hejtmanem

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Markéta Ströbingerová

8 fotografií

Jaké by to bylo, zkusit si jeden den pracovat jako hejtman Jihomoravského kraje? 

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Úspěchy
Základy společenských věd
Správní zaměstnanci
Učitelé
Absolventi
Žáci
Celý článek...

Bigy jako inspirace pro nové eko koordinátory na školách

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

2 fotografie

Patnáct let spolupráce na tvorbě environmentálních programů na naší škole ve dvouhodinovém programu pro nové eko koordinátory z řad učitelů na středních školách. Děkujeme Lipce a centru ekologických aktivit Sluňákov za pozvání a možnost rekapitulovat a sdílet naše zkušenosti z Bigy. 

Zařazeno v kategoriích:

Environmentální aktivity
Základy společenských věd
Celý článek...

Poděkování za pomoc Ukrajině

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

5 fotografií

Děkuji všem studentům a studentkám primy A a B za zorganizování sbírky Světlo pro Ukrajinu. Kilogramy svíček a desítky svítilen jsem předala v předvánočním týdnu spolku Brno pro Ukrajinu. Světlo pomoci je nyní doručováno na Ukrajinu opavskou spolupracující organizací. Ta již stihla na Ukrajinu dovést balíky pomoci pro sirotčinec v Mukačevu. Některé dárky pro místní děti připravily třídy kvarta A, kvinta B a septima B. Děkuji za vaši štědrost. 

Srdíčkové dny na Bigy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

3 fotografie

Tradiční Srdíčkové dny pořádané organizací Život dětem se letos na Bigy uskutečnily v předvánočním čase. Charitativní sbírku s velkým zápalem zorganizovali opět studenti a studentky sexty A. Kromě prodeje drobných předmětů s logem srdíčka nabízeli také vlastní pečivo a svařený mošt. Novinkou letošního ročníku byla studentská tombola, milou vánoční atmosféru navodili hudebníci Natálie Kosíkové s houslemi a Tomáš Vaněk se saxofonem. Sbírka tentokrát vynesla rovných 10.000 Kč, které pomohou vážně nemocným dětem v České republice získat finanční prostředky na úhradu jejich léčby, zdravotních pomůcek, přístrojů a dalšího vybavení potřebného k jejich uzdravení a také ke zlepšení kvality jejich života.

Více informací na: www.zivotdetem.cz

Charitativní sbírka Světlo pro Ukrajinu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

2 fotografie

Studenti a studentky prim ve spolupráci s neziskovou organizací Brno pro Ukrajinu připravili charitativní sbírku. Sbírka má pomoci ukrajinskému lidu vyrovnat se s krutými ruskými útoky na infrastrukturu země. Na Ukrajině je v současnosti mimo jiné velká poptávka po svících, čelovkách a baterkách. V týdnu od 5. do 9.12. můžete nosit tyto zdroje světla na sběrné místo umístěné symbolicky u adventního věnce při vstupu do školy. Svíce jsou ideální ty dlouho hořící. Pomozme rozsvítit ukrajinské domovy a vnesme do nich nejen trochu světla, ale i naději.

Akademické dny na Bigy 7. - 8. 6

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 

7. – 8. 6.  budeme na Bigy pořádat Akademické dny. Jedná se vlastně o trochu (o jeden den) zkrácenou verzi tradičního Akademického tridua (odsunutého z původního únorového termínu kvůli covidu). Vše bude probíhat podobně jako v minulých letech.

Zařazeno v kategoriích:

Náboženství
Projektové týdny
Základy společenských věd
Tvorba
Učitelé
Žáci
Celý článek...

PROJEKTOVÝ TÝDEN KVART – KLIMA SE MĚNÍ A MY S NÍM – 1. část

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

8 fotografií

Letošním tématem projektového týdne se stalo měnící se klima. Studenti a studentky měli možnost nahlédnout problém z více stran díky zapojení učitelů z různých oborů i účasti řady inspirativních hostů. Cílem projektu bylo porozumět současné klimatické změně a uvědomit si, jaké dopady může mít naše jednání na ekosystémy a život člověka na Zemi. V návaznosti na to studenti*ky pracovali na projektu, který směřoval ke zmírnění změny klimatu či adaptaci na ni.

První den programu jsme při lesní hře společně hledali odpovědi na zapeklité „klimatické otázky“ v Atlasech klimatické změny, studenti*ky pracovali s texty, grafy, mapami i komplikovanými schématy. Následný workshop nabízel možnost lépe porozumět přírodním procesům. Studenti*ky si ve fyzikální laboratoři vyzkoušeli, jak množství CO2 ve vzduchu ovlivňuje kyselost vody a jak působí na teplotu a uvažovali nad koloběhem uhlíku v přírodě. Paralelní workshop dával možnost prozkoumat křesťanské texty reagující na svět přírody, hymnus sv. Františka na stvoření (bratři a sestry) a části encykliky Laudato si‘ papeže Františka. Čtení textů ve skupině nabízelo inspirativní zamyšlení i zajímavou debatu nad rolí církve v čase environmentální a klimatické krize a nad odpovědností křesťanů za tento svět.

Druhý den jsme společně počítali osobní uhlíkovou stopu a definovali jsme oblasti lidské činnosti, které nejvíce ovlivňují emise skleníkových plynů. Osobní uhlíkovou stopu jsme dávali do souvislosti s emisemi České republiky i celého světa. Ve druhé části dopoledne jsme přemýšleli, jak můžeme svým jednáním ovlivňovat množství emisí skleníkových plynů, a seznámili jsme se s projektem „Připrav Brno na klimatickou změnu“. Pracovali jsme s imaginací a představovali si Bigy budoucnosti.

Ve středu pracovali žáci ve skupinách pod dohledem zkušených lektorů: „červený tým“ s Jiřím NešporemLipky, „žlutí“ s Martinem JestřábkemNaZemi, „modří“ s Lucií SmolkovouNadace Partnerství. Hledali téma pro svůj studentský projekt a plánovali první kroky na cestě k jeho řešení. Cílem projektu je uskutečnit akci (u větších/dlouhodobějších zamýšlených projektů uskutečnit první krok, naplánovat akci, představit záměr, mapovat terén, vytvořit anketu a prozkoumat blíže některou oblast aj.) s klimatickým dopadem v prostorách školy anebo v jejím okolí. Pracovali ve třech skupinách. Odpoledne si vzájemně představili své záměry metodou rychlé prezentace – elevator pitch.

Zaujali také hosté. Petr Holík, hvězda prvního dne, nabídl zajímavý přehled o projektu Fakta o klimatu, jeho autoři shromažďují data o klimatu a klimatické změně různých vědeckých institucí (ČHMÚ, NASA, Eurostat, IPCC a jiné) a zpracovávají z nich grafy a infografiky pro další použití. Bigy student Jakub Chládek nás zase seznámil s činností studentské organizace Fridays for future, jejími cíli, historií a organizační strukturou. Studenti*ky měli možnost ptát se na jeho osobní zkušenost s občanskou angažovaností a aktivismem. Ve středu mezi nás zavítala Helena TovárkováNadace Veronica a představila možnosti fundraisingu, který napomáhá získávání finančních či jiných prostředků na obecně prospěšnou činnost organizací nebo jednotlivců.

Zařazeno v kategoriích:

Projektové týdny
Environmentální aktivity
Základy společenských věd
Celý článek...

Rodinný turnaj v nohejbalu

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Vaněk

 – 
2 fotografie

Zdravíme všechny příznivce pohodového sportu!


Zveme vás v sobotu 14. května na Rodinný turnaj v nohejbalu na Bigy.

Pěkné jarní dny.

Pavel Vaněk

Přílohy

 Nohec_plakat 2022.doc [38 kB] Nohec-soupiska.doc [46 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Tělesná výchova
Základy společenských věd
Celý článek...

Virtuální prohlídka