Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Základy společenských věd

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

Svsn Společenskovědní seminářOV Občanská výchovaSVS Společenskovědní seminářZSV Základy společenských věd
Ilustrační foto
Základy společenských věd – základní informace

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

Titulní obrázek článku

VÍTEJTE NA STRÁNKÁCH věnovaných předmětu ZSV na Bigy

1. Koncepce předmětu:

ZSV na Biskupském gymnáziu využívá společenskovědní poznatky získané v základním vzdělávání, rozvíjí je a učí studenty zpracovávat je v širším myšlenkovém systému. Její součástí jsou i zcela nové obsahové prvky, jejichž pochopení je podmíněné rozvinutější myšlenkovou činností a praktickou zkušeností studenta gymnázia Studenti se učí kriticky reflektovat společenskou skutečnost, posuzovat různé přístupy k řešení problémů každodenní praxe a aplikovat poznatky do současnosti. Rozvíjeny jsou důležité myšlenkové operace, praktické dovednosti a vědomí vlastní identity studenta. Při tvorbě výuky vyučující zohledňují aktuální poznatky z jednotlivých sociální věd i požadavky probíhající školské reformy a nejnovějších trendů ve vzdělávání.

2. Organizace výuky:

  • V rámci výuky na nižším gymnáziu probíhá osobnostní a sociální výchova podle projektu etické výchovy. Více informací ZDE.
  • Pro studenty kvart, sext a druhých ročníků pořádáme projektové týdny aneb výuka v terénu.
  • Pro studenty druhých a třetích ročníků a sext a septim otevíráme speciální předmět – humanitní cvičení (HUC), což je povinně volitelný (případně nepovinný) předmět, ve kterém si rozšíří a prohloubí znalosti z dějepisu, zeměpisu a základů společenských věd.

Pro studenty oktáv a čtvrtých ročníků otvíráme volitelný předmět společensko vědní seminář (SVS) zaměřený na témata: rozšíření znalostí z oborů filosofie, politologie a ekonomiky, všeobecný historicko-společenský přehled.

Všichni učitelé využívají kromě klasických metod frontální výuky i množství alternativních aktivizačně-motivačních metod, které pomáhají k aktivnějšímu zapojení studentů do procesu výuky.

Nejnovější články v kategorii Základy společenských věd

Výukový program s Lipkou - Jak na klimatickou změnu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Denisa Hobžová

4 fotografie

Bigy spolupracuje s Lipkou na projektu "klimatické vzdělávání do škol". V rámci této spolupráce absolvovali ve středu studenti a studentky 1.A a 1.C vzdělávací program přímo u nás na škole. Program navázal na výuku o klimatu v hodinách ZSV. A o čem byl? Jako zástupci jednotlivých států měli studenti a studentky možnost zažít si, jaké to je čelit konkrétním problémům, které globální klimatická změna přináší jednotlivým místům na naší planetě.  Vyzkoušeli si také účast na klimatické konferenci a jednání o klimatické dohodě. Následovaly aktivity zaměřené na možnosti, které změna přináší, jaké jsou cesty mitigace (zmírňování dopadů klimatické změny) a adaptace na změnu. Na základě příběhů fungujících nízkouhlíkových projektů získali inspiraci i větší vhled do problematiky řešení klimatické krize. 

Zařazeno v kategoriích:

Environmentální aktivity
Základy společenských věd
Celý článek...

Poradenství pro volbu VŠ a profese

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

 – 

Školní poradenské pracoviště nabízí studentům septim a 3. ročníků testování struktury intelektu se zaměřením na profesní orientaci a volbu povolání.

Debata s Erikem Taberym

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Kubíček

 – 
20 fotografií

V úterý 3. 3. 2020 se konala v aule naší školy beseda se šéfredaktorem týdeníku Respekt panem Erikem Taberym. Pan Tabery si ve svém nabitém programu našel čas na naši školu a byl ochotný k nám z Prahy přijet jen pro to, aby mohl v devadesátiminutové debatě studentům zodpovědět položené dotazy.  Za tuto velkorysost mu velmi děkujeme, těšíme se na případné další setkání a panu Taberymu i Respektu přejeme zdar.

Workshop našich studentek na ZŠ Novolíšeňská

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Kubíček

 – 
5 fotografií

Po podzimním Projektovém týdnu na mediální téma vznikla mezi účastníky z 2. ročníků a sext myšlenka, že bychom mohli něco (nejen) z absolvovaného programu poslat dál, ideálně k těm, pro které možná nejsou informace z oblasti sociálních sítí a médií snadno dostupné. Nápad dlouho krystalizoval, ale nakonec jsme díky vstřícnosti paní učitelky Radky Šlapanské zrealizovali v úterý 3.3. 2020 na ZŠ Novolíšeňská workshop pro žáky 8. tříd na téma Média a my. Zdá se, že workshop měl úspěch a že se nám nabízí možnost v podobně zaměřených aktivitách pokračovat. Velké poděkování patří výše uvedené paní učitelce a našim studentkám Adéle Vejvalkové, Marii Kalinové, Anně Štěpánkové, Barboře Grůzové (2.A) a Karolíně Podivínské (2.C), které vytvořily pro osmáky dvouhodinový program. 

Nové politické strany v SpB

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Kubíček

8 fotografií

Minulý týden proběhly volby. Ale ne tak ledajaké. Studenti septimy B dostali za úkol v hodinách ZSV vytvořit politické strany. Název, logo, volební program i vyjádření strany k aktuálnímu dění.

V hodinách proběhly prezentace těchto stran a následně bouřlivé debaty. Politické strany se rozhodly bojovat s problémy dnešní doby zavedením kanibalismu, přesunem civilizace na Měsíc či zavedením dvouproudových chodníků. Některé strany se zaměřily na studenty, dopravu a na životní prostředí.

Přílohy

 Program politické strany Nespi [1 MB] Program politické strany Stud [100 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Základy společenských věd
Celý článek...

XXII. Akademické triduum

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Filip Kirchner

Titulní obrázek článku
 – 

!AKTUALIZACE!

Několik organizačních změn: 

  1. V pondělí dojde ke změně místností:
    1. v 9.00: 
      1. Bitva na Bílé hoře 1620 proběhne ve 338
      2. Architektira města brna v B5
    2. v 11.00:
      1. Miloš Zeman:pPříběh pragmatika v bonmotech v 338
      2. Co mají společného náhodná čísla... v aule
  2. Svačiny - pro účastníky tridua bude posunutý výdej svačin (od 10.30 do 10.40)
  3. Obědová pauza - 6. nebo 7. hodinu - viz ROZPIS

Návšteva Ústavního soudu České republiky

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Tomáš Juriga

Titulní obrázek článku
 – 

V prosinci jsme v rámci občanské výchovy navštívili Ústavní soud České republiky. Ústavním soudem nás provedli pan doc. Šimíček a paní ing. Balíková, rodiče našich spolužáků. Prohlédli jsme si soudní knihovnu a galerii, nahlédli jsme do kanceláře opravdového ústavního soudce a někteří si mohli vyzkoušet jeho talár. Dokonce jsme se podívali i do cely, kde bývají umístěni nebezpeční obžalovaní, kteří se odvolají k Ústavnímu soudu. Na konci celé prohlídky jsme se díky panu doc. Šimíčkovi dozvěděli, jak to vlastně na Ústavním soudě funguje, kdo se může stát ústavním soudcem a co všechno ústavní soudci projednávají. Za skvělou prohlídku děkujeme paní ing. Balíkové, ústavnímu soudci panu doc. Šimíčkovi a také našemu panu profesoru Jurigovi.

Virtuální prohlídka