Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Fyzika

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

Sefn Seminář z fyzikyFYZ FyzikaVKF Vybrané kapitoly z fyzikySEF Seminář z fyzikyVkfn Vybrané kapitoly z fyziky
Ilustrační foto
Fyzika – základní informace

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Koukal

Titulní obrázek článku

Vítáme Vás na stránkách kabinetu fyziky

Pokud máte obavy, že je fyzika obtížná, potom jsou Vaše obavy na místě. Ale my se i přesto pokusíme každého fyziku naučit. Budeme se na něj zaměřovat tak dlouho, až se trefíme. Do maturity to určitě zvládneme. Pokud si chcete vystřelit z děla, tak klikněte zde.

Pro ostatní informace o výuce fyziky použijte odkazy v horní části stránky, přijďte osobně, nebo volejte:
Najdete nás ve třetím podlaží v místnostech 337 – kabinet, 338, 339, 340 – učebny.
Telefon do kabinetu je 543 429 121.

Již několik let spolupracujeme s katedrou obecné fyziky na přípravě budoucích učitelů. Posluchači MU chodí na naše gymnázium vykonávat asistentskou a učitelskou praxi. Patříme mezi pět brněnských gymnázií, které mají tuto spolupráci s Přírodovědeckou fakultou. Studenti mají možnost navštívit při exkurzích některá pracoviště AVČR – ústav přístrojové techniky, ústav fyziky materiálů, biofyzikální ústav. Kromě toho v rámci hodin fyziky navštěvujeme některé pořady a přednášky v planetáriu, technické muzeum atd.

Zájemcům o fyziku nabízíme řešení fyzikální a astronomické  olympiády, korespondenčních seminářů, kroužek elektronové mikroskopie.

Hodinová dotace

ročník 1. 2. 3. 4.
Osmileté gymnázium 1. – 4. ročník
hodiny

 

1,5

 

2

1,5 2
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium humanitní
hodiny 2 2 2 0
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium všeobecné a 5. – 8. ročník osmiletého gymnázia
hodiny         2 2 2 2 (volitelné)
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium přírodovědné
hodiny 3 3 3 2

Od sexty si mohou studenti volit kombinovaný předmět přírodovědná cvičení. Jedná se o teoretická a laboratorní cvičení z fyziky, chemie a biologie. Tato cvičení jsou dvě hodiny týdně. Předměty se cyklicky střídají. V maturitním ročníku si zájemci mohou zvolit seminář z fyziky.

Nejnovější akce v kategorii Fyzika

Školní kolo Astronomické olympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Během listopadu a na začátku prosince probíhalo na naší škole školní kolo Astronomické olympiády.  V kategoriích vyššího gymnázia se letos se školního kola zúčastnilo celkem 8 studentů ze tříd sexta B, septima A a septima B, všichni dosáhli na limit pro postup do krajského kola, tj.více než 10 bodů. V kategoriích nižšího gymnázia se soutěže zúčastnilo celkem 80 studentů ze tříd prima A, prima B, sekunda A, sekunda B, tercie B, kvarta B. Zde také téměř všichni účastníci dosáhli na postup do krajského kola, tj. získali více než 20 bodů.  Výsledky školního kola jsou v příloze.

Přílohy

 Výsledky školního kola AO 2017/2018 [164 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Fyzika
Celý článek...

Studenti TA v soutěži U6 – Úžasný svět vědy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 

Ve čtvrtek 19.10. 2017 se 5 studentů tercie A zúčastnilo natáčení soutěžního pořadu U6 – Úžasný svět vědy, který vysílala Česká televize na stanici Déčko v neděli 3.12. 2017 a v úterý 5.12.2017. Pořad je stále možné shlédnout na stránkách pořadu   http://decko.ceskatelevize.cz/u6-uzasny-svet-vedy

Fyziklání on-line ve škole

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
8 fotografií

Počítat 3 hodiny fyzikální úlohy? Není to nuda? 23 studentů vyššího gymnázia se pro dnešní odpoledne rozhodlo, že do toho jdou. A nuda to rozhodně nebyla.

Internetovou fyzikální soutěž, kterou pořádá Fyzikální korespondenční seminář MFF UK, jsme již druhým rokem umožnili studentům řešit ve škole. Této nabídky využilo 5 týmů ze tříd 1.C, 2.B, SxB a SpA. Atmosféra byla příjemně pracovní a oproti loňskému roku se o hodně vylepšilo bodové skóre i umístění našich týmů v celorepublikovém žebříčku.

Setkání s nositelem Nobelovy ceny Stefanem W. Hellem

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Obdržálková

Titulní obrázek článku
 – 

Dne 8.11. 2017 se skupina studentů našeho gymnázia v doprovodu paní profesorky
Obdržálkové zúčastnila v prostorách ČVUT setkání s panem profesorem S. W. Hellem,
laureátem Nobelovy ceny za chemii (2014), zprostředkovanou společností Honeywell.
Součástí programu byl společný oběd, přednáška pana profesora a představení různých
odvětví, ve kterých se společnost Honeywell angažuje a vyvíjí své technologie. Ve své
přednášce pan profesor mluvil hlavně o obtížné cestě k dokončení svého výzkumu a dále
odpovídal na dotazy v diskuzi.

Prezentace projektového týdne kvart

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
12 fotografií

V pondělí 9.10. 2017 se ve 2. a 3. patře školy uskutečnila prezentace projektového týdne kvart na téma Brno, moje město.

Studenti kvart zpracovali svoje vybrané téma, připravili si plakát a výstavku a nabyté vědomosti prezentovali u stolečku všem zájemcům, kteří se na ně přišli podívat. Návštěvníci z řad studentů i učitelů mohli ohodnotit předvedené výkony, hodnotil se vyrobený plakát, dokumentace k vlastnímu tématu a celý dojem z expozice. Do hodnocení se celkem zapojilo 59 hlasujících. Vyhodnocení jednotlivých skupin je následující:

Projektový týden kvart 2017 – Brno, moje město

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 
3 videa

V pondělí 9.10. 2017 od 9:40 do 11:40 proběhne ve vestibulu ve 2. a 3. patře prezentace prací z projektového týdne kvart.

Studenti vytvoří výstavku, plakát a práci s rozsahem min 4 strany A4 + případné obrázky.

Určitě se přijďte podívat. Na co se můžete na jednotlivých stáncích těšit, naleznete v přiložených prezentacích.

Prima B na škole v přírodě v Koryčanech

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
11 fotografií

Po uzavření klasifikace jsme vyjeli společně strávit pět dní do Hipocentra v Koryčanech.  Prohlédli jsme si stáje, dozvěděli jsme se něco o koních, naučili jsme se lasovat, zkusili jsme házet sekyrkami i noži, vyrobili jsme si náramky z kůže. V zámeckém parku jsme trochu zápasili s geometrií, při řešení šifer se hodila i trocha matematiky a češtiny. Vyšlápli jsme na zříceninu hradu Cimburk. Trochu nejistoty a nechutí vstávat jsme zažili během noční hry. Svá těla jsme rozvlnili při diskotéce. Pohráli jsme si s dětmi z mateřské školy Sluníčko.  Vyzdobili jsme si třídní trička a díky Markovi ze septimy B a Aničce a Veronice z oktávy A jsme si zahráli spoustu prima her.  Vrátili jsme se živí a zdraví a moc jsme si to užili. No posuďte sami :)

Exkurze TB v Thermo Fisher Scientific (FEI)

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jana Hynštová

 – 
32 fotografií

Studenti TB byli 16. června na exkurzi ve firmě Thermo Fisher Scientific (FEI), která patří mezi světovou špičku výrobců elektronových mikroskopů. Zabrousili jsme do historie, seznámili se s částmi elektronového mikroskopu, a vyzkoušeli si práci s elektronovým mikroskopem.

Hoši zkusili vyměnit wolframové vlákno ve Wehneltově válci a centrovali ho pod optickým mikroskopem. Wolframové vlákno je zdroj elektronů v termionickém elektronovém mikroskopu. Nutno říct, že se jim to přes počáteční nejistotu povedlo opravdu moc hezky.

PA – škola v přírodě

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Obdržálková

 – 
30 fotografií

Zdravím všechny,

krátká fotoreportáž ze sluncem zalitých hor – bylo nám tam dobře – děkujeme za počasí :-).

Martina Obdržálková

 

Rekapitulace programu (fotky jsou v tomto pořadí):

pondělí: průzkum, matematika ve velkém, večer

úterý: ráno pěšky z chaty po zelené na Alfrédku (býv.), pak neznačenou pěšinou přes Soukennou k rozhledně v Nové vsi, odtud autobusem na chatu; po obědě barvení triček, šifrování, po večeři hry venku – organizované dětmi :-)

Virtuální prohlídka