Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Biologie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

BIO BiologieMOB Molekulární biologieSebn Seminář z biologieVkbn Vybrané kapitoly z biologieVKB Vybrané kapitoly z biologieMobn Molekulární biologieSEB Seminář z biologie
Ilustrační foto
Biologie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Vítejte na stránkách biologie a geologie

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí od roku 1991. V uplynulých letech se systematickou prací profilovala i v přírodovědných oborech, o čemž svědčí úspěchy našich absolventů v přijetí na vysoké školy přírodovědného zaměření. Tento pozitivní vývoj je závislý nejen na lidském faktoru – učitelích a schopnostech studentů, ale i na mimoškolních akcích a technickém vybavení používaném v praktické výuce.

Výuka

Biologie se na Biskupském gymnáziu učí podle generalizovaného plánu. Osmileté všeobecné studium má po celých 8 let 2 hodiny týdně, přírodovědné třídy ve čtyřletém gymnáziu mají také 2 hodiny týdně a od druhého ročníku mají ještě dotaci 2 hodiny týdně na laboratorní cvičení. Všeobecné čtyřleté studium má také 2 hodiny týdně a humanitní třídy se učí biologii do 3. ročníku.

Každý ročník je zaměřen na určité odvětví biologie.

  • Prima – botanika
  • Sekunda – zoologie
  • Tercie – biologie a anatomie člověka
  • Kvarta – geologie a mineralogie
  • Kvinta (1. ročník) – eukaryotní buňka, viry, botanika a ekologie rostlin, houby
  • Sexta (2. ročník) – živočišná buňka, zoologie a systém živočichů
  • Septima (3. ročník) – anatomie a fyziologie člověka, vývoj člověka
  • Oktáva (4. ročník) – obecná biologie, molekulární biologie a genetika, ekologie

V rámci hodin biologie jsou laboratorní cvičení a navštěvujeme exkurze, výstavy, atd... Navíc pro zájemce o studium přírodních věd probíhají v septimách a 3. ročnících přírodovědná cvičení. V maturitních třídách probíhají semináře z biologie, o které bývá značný zájem.

Nejnovější články v kategorii Biologie

HOBIT-soutěže: Informace pro studenty tercií a kvart

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku
 – 

Díky projektu Hobit (Hodina bio pro život), kterého se naše škola účastní ve spolupráci s Fakultní nemocnicí u sv.Anny mají studenti tercií a kvart možnost nejen absolvovat testování a dozvědět se něco více o život ohrožujících stavech (infarkt, mozková mrtvice), ale též v rámci projektu se zapojit do soutěží. Od 16.10 je již na facebookové stránce projektu HOBIT na adrese: www.facebook.com/projekthobit  připravena minisoutěž s možností vyhrát stylové ceny. Od 1.11. tu navíc studenti najdou veškeré pokyny ke kreativní soutěži, ve které je později svými "lajky" na této stránce budete moci podpořit i Vy (like na Facebooku vyjadřuje, že se Vám daný příspěvek líbí).
Dále připomínáme, že na oficiálních webových stránkách projektu HOBIT lze nalézt informace o aktuálním dění v projektu.
Upozorňujeme, že velká část příspěvků je neveřejná, dostanete se k nim až po přihlášení na stránce www.projekthobit.cz stejným způsobem, jako byste se přihlašovali k testování. Po zadání uživatelského jména a hesla můžete navštívit sekci aktualit s kompletním přehledem článků. Přihlašovací údaje jste dostali od svých vyučujících: Punčochářová, Tarabová.

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Biologie
Celý článek...

Přírodovědná cvičení sext v ZOO Brno

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

5 fotografií

V rámci přírodovědných cvičení se obě sexty účastnily výuky o etologii zvířat v ZOO Brno. Přestože byla tato akce časově náročná, líbila se a každý ze studentů si zkusil na vlastní kůži v praxi (alespoň na omezenou dobu), co to je být etologem.

Studijní materiály pro zájemce o biologickou olympiádu – kategorie A a B

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

Titulní obrázek článku

Studenti vyššího BIGY, kteří se chtějí účastnit biologické olympiády v kategorii A a B, by si měli prostudovat přiložené materiály :-)

Přílohy

 Studijní materiál pro BIO, kategorie A,B [7 MB] Seznam přírodnin pro BIO, kategorie A,B [790 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Biologie
Celý článek...

Pozor! Začíná letošní Korespondenční ekologický seminář KEKS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Chceš zkusit s týmem kamarádů najít odpovědi na otázky, co trápí svět? Proniknout do tajů spletitých vztahů v přírodě a učit se jim rozumět? Rád(a) experimentuješ? Právě pro tebe je určený Korespondenční EKologický Seminář (KEKS). Tak pojď do toho! Na stránkách KEKSu si přečti podrobnější informace.

Biologická olympiáda kategorie D a C = nižší gymnázium

Vydáno:

 | 

Autorka: Ing. Věra Helceletová

6 fotografií

Přichází podzim a s ním i biologická olympiáda pro nižší gymnázium!

Kategorie C a D se letos zaměřuje především na botaniku, a to stromy a keře.

Propozice, studijní materiály, přípravné texty a vstupní úkoly najdete v příloze tohoto článku.

Olympiády se účastní vlastně celé nižší gymnázium. Všechny třídy absolvují test, nejlepší studenti (vždy 30 z každé kategorie) pak postupují do praktické části a 10 nejlepších vypracovává vstupní úkol. Nejlepší 2 z každé kategorie pak postoupí do městského kola, které se bude konat v SVČ Lužánky, pracoviště Lidická. Kategorie D = primy a sekundy: 23.4.2015, kategorie C = tercie a kvarty: 15.4.2015

Comenius – European Challenges in Innovative Research Diagnostic Methods in Life Sciences – pracovní setkání učitelů a studentů ve Vídni

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 
video

Ve dnech 22. – 27. 9. 2014 proběhla další pracovní schůzka učitelů a studentů z jedenácti škol deseti zemí Evropy v rámci projektu European Challenges in Innovative Research Diagnostic Methods in Life Sciences, tentokrát ve Vídni. Naši školu reprezentovala skupina těchto studentek: Kateřina Popková, Martina Lásková (4. B), Kamila Predná (3. B), Sára Sládková, Petra Jeřábková (Sp. A), Jeanette Matoušková, Zuzana Plšková (OkA), Terezie  Zichová (SxA) pod vedením vyučujících K. Krumpholcové a V. Helceletové. V průběhu projektového setkání jsme se zabývali několika tématy – jak diagnostikovat napadení brambor bakterií Erwinia a jaký to má význam, co je to NCL (neuroidní ceroidní lipofuscinóza), jak se dědí a jak se diagnostikuje (a proč? jak nemocným pomoci?),  výzkum kmenových buněk, evropská legislativa a etické otázky spojené s výzkumem.... atd. vyslechli jsme si zajímavé přednášky, pracovali v laboratoři, diskutovali nad získanými výsledky, navštívili biotechnologické firmy a diagnostická pracoviště, bavili se při prezentacích jednotlivých zemí, podívali se po Vídni .... byl to náročný týden se členy Comenius family, do které už patříme od roku 2003!

Comenius – přípravná návštěva k projektu – Vilnius

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
17 fotografií

Ve dnech 17. – 20. října 2012 jsme se setkali s kolegy z devíti evropských škol na přípravné návštěvě k projektu Comenius Partnerství škol na Vilniuas Jezuitu Gimnazija v Litevském Vilniusu. Zástupci škol z Levoči (Slovensko), Miskolce (Maďarsko), Vídně (Rakousko), Evreux (Francie), Hamburgu, Pforzheimu (Německo), Granady (Španělsko), Brna a Vilniusu v následujících dnech společně pracovali na žádosti o grant pro další Comenius projekt.

Projekt Comenius European Challenges in Innovative Research Diagnostic Methods in Life Sciences na Bigy Brno

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

 – 
32 fotografií

Ve dnech 16. – 19. 10. 2013 proběhla na naší škole zahajující schůzka zástupců jedenácti škol deseti zemí Evropy v rámci projektu European Challenges in Innovative Research Diagnostic Methods in Life Sciences.

Koordinátorem tohoto projektu je Johanna-Wittum-Schule z Pforzheimu a dále je zapojena naše škola a další střední školy z Hamburku, Evreux (Francie), Vilnjusu (Litva), Vídně, Granady (Španělsko), Levoči (Slovensko), Miskolce (Maďarsko), Muttenz (Švýcarsko) a Koaceli (Turecko).

Virtuální prohlídka