Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
RNDr. Jan Taraba, PhD.
učitel
PCVCHESCH
 Čt
 239

Nejnovější články

PŘC – Přírodovědná cvičení – volitelný předmět na 2016 / 2017

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

Titulní obrázek článku

PŘC – Přírodovědná cvičení


Určeno pro:        2.B, Sexta A, B, 3.A, 3.B, Septima A, B

Časová dotace: 1 dvouhodinovka týdně, střídá se CHE, BIO, FYZ (vychází 1dvouhodinovka na cca 3 týdny)

Předmět je POVINNĚ VOLITELNÝ A DVOULETÝ

Dokončení projektu "BIGY – šablony 2015"

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

Titulní obrázek článku
 – 

V průběhu roku 2015 byl na BIGY získán a následně realizován dotační titul pod názvem „BIGY-šablony 2015“. O financování projektu z prostředků EU a státního rozpočtu ČR bylo rozhodnuto začátkem července 2015 a od té doby až do dokončení projektu (závěr roku 2015) bylo z těchto fin. zdrojů realizována celá řada akcí. Celý projekt byl ke konci roku 2015 uzavřen a nedávné době (18. 1. 2016) byl odsouhlasen MŠMT jako splněný. Bližší podrobnosti najdete v přiložené závěrečné zprávě.

Chemiklání 2016 - Pardubice

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

6 fotografií

Studenti BIGY (E. Přehnalová, Š. Beránek a F. Buš) se v minulém týdnu zúčastnili celostátní odborné soutěže studentských týmů pořádaná Chemicko-technologickou fakultou Univerzity Pardubice.

Soutěž byla připravena jako týmově-úkolová, kdy soutěžící dostávali postupně zadání nejrůznějších chemických úkolů, které se pokoušeli podle svých možností řešit a následně byli hodnoceni podle správnosti řešení a času, potřebného na jeho vytvoření. Tým BIGY sice obsadil z celkových téměř čtyřiceti týmů 24 místo, ale už jen účast na této soutěži a zkušenosti z vysokoškolského prostředí určitě stojí za ocenění. PK Chemie děkuje výše uvedeným studentům 3.B a 3.C za reprezentaci školy a vyzývá i další zájemce z řad studentů k účasti na dalších akcí pořádaných Chemií (např. Chemická olympiáda), které budou následovat.

Potravinářská technologie na BIGY - výroba čokolády

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

6 fotografií

Studenti třetích ročníků a septim se na konci 1. pololetí v rámci praktické výuky chemie blíže seznámili s technikami přípravy směsí využívaných např. v potravinářském průmyslu. Součástí výuky byly i jejich vlastnoruční pokusy, a dlužno podotknout, že velmi úspěšné, si vlastní směsi připravit. Studenti připravovali různé typy čokolád a naučili se i jak je dále zpracovat formováním a zdobením. Ano i v chemické laboratoři to může někdy vypadat jako ve z filmu dobře známé „továrně na čokoládu“... Dobrou chuť.

Přírodovědní maturanti BIGY začínají svůj boj proti chřipce

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

26 fotografií

V rámci praktické výuky chemie analyzovali naši studenti 4.C několik potravin z pohledu chemického složení, kdy zvláštní důraz byl kladen na zjištění obsahu vitamínů (vitamín C)prospěšných pro prevenci při chřipkových onemocněních. Pro analýzu byli zajištěni vzorky ovoce a zeleniny (citrón, pomeranč, grep, pomelo, ananas a rajče). Ze zjištěných výsledků obsahu vitamínu C vyšel jako nejvýznamnější zdroj pomeranč, který s velkým odstupem porazil ostatní vzorky. Pro zajištění DDD (doporučená denní dávka) vitamínu C na den by mela postačit konzumace cca 2 středně velkých pomerančů. Nejméně vitamínu C obsahoval vzorek grepu.

Cesta do hlubin studia chemie – odborný seminář Př.F. UK v Praze

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
10 fotografií

V průběhu podzimních prázdnin se vyučující chemie (Dr. Taraba, Mgr. Tarabová) a vybraní studenti z maturitních ročníků (P. Kvasnicová, G. Štětková, J. Přikrylová, A. Pivečková) zúčastnili celostátní odborné chemické konference. Konference byla v učitelské části zaměřena na nové poznatky v oblasti přírodních věd a jejich zapojení do výuky chemie. Studenti se pak blíže seznámili formou praktických cvičení s moderními technikami chemického výzkumu používanými Př.F.UK. V rámci společenského večera byla diskutována úroveň výuky chemie na jednotlivých středních školách. Vyučujícím BIGY se také podařilo předjednat další bližší spolupráci mezi Přírodovědeckou fakultou UK a BIGY Brno.

Exkurze ČOV Modřice

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

10 fotografií

Studenti současné 2.B a 2.C se v závěru minulého a začátku tohoto školního roku zúčastnili odborné exkurze v Čistírně odpadních vod (ČOV) v Modřicích. Zde se blíže seznámili s fungováním tohoto chemického provozu. Čistírna má za úkol nejen likvidovat nebezpečné odpady z Brna a okolí (příspěvek k ekologii), ale i z odpadu vytvořit ještě něco užitného. Provoz ČOV produkuje nejen přečistěnou vodu, štěrk, písek (využitelné ve stavebnictví), kal a substrát (přesazování rostlin), bioplyn a výroba elektrické energie atd.

Volejbalový turnaj - Pohár BIGY 2015

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

11 fotografií

Pohár BIGY 2015 - volejbal


Minulou sobotu (30. 5. 2015) se na BIGY uskutečnil již druhý ročník volejbalového turnaje smíšených družstev. Turnaje se za Biskupské gymnázium zůčastnily dva týmy. Tým složený ze studentů a absolventu, který celý turnaj vyhrál a získal cenou trofej a tým složený z učitelů BIGY, který v celkovém hodnocení skončil třetí.

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Úspěchy
Sportovní výkony studentů
Chemie
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Volejbalový turnaj – Pohár BIGY 2015

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

Titulní obrázek článku
 – 

Vážení příznivci volejbalu,
rádi bychom Vás touto formou pozvali na volejbalový turnaj smíšených družstev pořádaný naší školou v sobotu 30. 5. 2015 od 9 hodin.
Bližší informace najdete v přiložených propozicích. Prosíme o potvrzení Vaší účasti a zaslání vyplněné soupisky nejpozději do středy 28. 5. 2015.

Tablety na BIGY - informace o projektu a VŘ

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

V závěru měsíce ledna 2015 proběhlo v rámci projektu EU „Mentoring a individuální rozvoj pedagogických pracovníků ve využívání digitálních dotykových zařízení ve výuce“ výběrové řízení na nákup tabletů pro vyučující.

http://www.softcom.cz/eshop/acer-aspire-switch-10-z3735f-2gb-32gb-10-1-w8-1bing_d156734.html

Virtuální prohlídka