Nové pianino pro naši školu
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Martina Francová
Poděkování panu Tadeáši Cvrčkovi za dar a slavnostní předání pianina
Vážení přátelé,
právě jste s dostali na stránky oddělení hudební výchovy na Biskupském gymnáziu. Hudební výchova, to jest obor, který je pro náš život velmi důležitý. Jeden by řekl: „Co je to za nesmysl, vždyť to přece nebudu studovat, tak proč mám poslouchat výklad v tak nedůležitém předmětu?“ Na takovou otázku je snadná odpověď: Hudba nás bude všechny provázet po celý život. Uklidní nás a povzbudí, když jsme smutní, naopak když jsme veselí, prohloubí naši radost. Již v době starých Řeků byla hudba nedílnou součástí života. Možná že někoho napadá, proč se máme chovat jako lidé, kteří žili před několika tisíci lety. Musíme si ale uvědomit, že to byla jedna z nejvzdělanějších kultur, která položila základy dnešních věd přírodních, humanitních, ale i kultuře. Ano, i kultuře, která přetrvává dodnes. Proto bychom si měli uvědomit, že zanevřeme-li na hudbu, necháme zakrsnout jednomu křídlu z naší duše. Ochuzujeme se jen sami o své pocity. A tak s úsměvem, zpěvem a bez starostí, vyjdeme z učebny plné hudby a radosti.
Pavel Niedermayer
kvinta B
Vítejte na stránkách předmětu, který byste si měli zamilovat! Konečně předmět, v němž nemusíte počítat příklady, psát diktáty nebo si dělat dlouhé zápisky, kterým stejně nerozumíte. Tady si můžete na chvíli oddechnout od každodenního stresu, známek, testů, zkoušení a takzvaně vypnout. Zaposlouchat se do pěkné hudby nebo si zazpívat nějakou písničku, zahrát si na hudební nástroj, to přece vždycky zlepší náladu! To je přece super, ne? V kterém jiném předmětu tohle můžete? Třeba v chemii? Pochybuji... Odtud se vám bude po zvonění těžko odcházet...
„Hudba je jedním z nejlepších prostředků k probuzení citů.“ (Christoph Willibald Gluck)
„Kde vám pomůžou, když se nedaří nebo jste v depce?
No přece nahoře na BiGy v hudebce!“
Milan Dobeš
kvinta B
Žáci se seznamují s poznatky hudební nauky (notace, stupnice, intervaly, akordy, dynamika, tempo, pravidla hlasové hygieny, pěvecké a sborové hlasy, rytmická cvičení, rytmické diktáty, melodické diktáty, hudební nástroje, partitura, taktování atd.). V praxi pak rytmická cvičení, dechová a hlasová cvičení, intonace, zpěv kánonů, lidových, umělých písní, základní kroky společenských tanců, hudebně-pohybové hry. A probírají tzv. dějiny hudby od počátků přes ostatní období až po současnou tvorbu oblasti hudby artificiální a nonartificiální. K tomu je určený poslech CD ukázek a videonahrávek. Píší opakovací testy i z poslechových ukázek. Starší žáci (kvarta, sexta a 2. roč.) si připravují hudební referáty svého oblíbeného žánru či interpreta včetně dostupných ukázek a dle bodového systému bude jejich výkon ohodnocen – týká se to žáků sext a druhých ročníků. Celý přehled požadavků na podobu referátu je uveden v sekci studijních materiálů.
Žáci končící v sextách a ve 2. ročnících předmět HV se podílí svým aktivním pěvecko-instrumentálním vystoupením na závěrečné školní vernisáži ve 2. pol. června v sále B5 (ve spolupráci s oddělením výtvarné výchovy).
Výuka je během roku zpestřena instrumentálními výstupy jak spolužáků tak studentů brněnské konzervatoře a JAMU nebo pak dále pro 1. roč. a kvinty přednáškou o historickém vývoji hudebních nástrojů strunných a dechových.
Osmileté gymnázium
Čtyřleté gymnázium
Opět žáky v 1. ročníku voleno mezi výchovou hudební a výtvarnou. Dotace je dvouhodinová v 1. a v 2. ročníku.
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Martina Francová
Poděkování panu Tadeáši Cvrčkovi za dar a slavnostní předání pianina
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Pavlína Doskočilová
Ve středu 29. ledna 2025 osm instrumentalistů třídy KvartyA a dvě studentky třídy 1. B představili své hudební nástroje dětem Berušek a Broučků naší mateřské školy ve 3. vyučovací hodině, a potom žákům tříd PrimyA a PrimyB v 6. vyučovací hodině v sále B5 s hudebním projektem "Představují se hudební nástroje".
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná
Studenti semináře z hudební výchovy se opět vypravili do Rudolfina. Viděli, a hlavně slyšeli skvělého houslistu Josefa Špačka a taky pochopili, že pravé argentinské tango je rytmicky daleko důmyslnější, než nás učí v tanečních.
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Martina Francová
Prodej permanentek pro filmový cyklus 2024/25 v kině Lucerna.
Vydáno:
|Naše škola se už před mnoha lety pravidelně zúčastňovala přehlídky umělecké a zájmové činnosti církevních škol v Odrách, kterou vždy organizuje Střední pedagogicka a zdravotnická škola sv. Anežky České v Odrách. Letošní ročník byl už třicátý, takže bylo naprosto nemyslitelné, že bychom na přehlídku nezavítali. S naší schólou jsme tak mohli být jedním z více než sedmdesáti vystoupení, které ukázaly na talenty studentů církevních škol z naší republiky i ze Slovenska. Report o tomto setkání napsali členové schóly sami a můžete si ho přečíst níže:
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná
Letošní sezonu nabízí edukační oddělení České filharmonie velké příběhy evropské hudby. Hraje Česká studentská filharmonie, řídí Marko Ivanović, slovem provází jednak pan dirigent, jednak Petr Kadlec. Studentky a absolventky našeho semináře z hudební výchovy byly při tom. V úchvatné budově Rudolfina!
Nechali jsme se provést příběhem španělské Carmen (G. Bizet), která obětovala svůj život ve jménu svobody (v lásce), či německého Tannhäusera (R. Wagner), který - prý jako typický muž - těžce volil mezi láskou nadpozemskou a láskou smyslnou. Prožili jsme také jednu krušnou noc na hřbitově při tanci kostlivců (C. Saint-Saëns) či veselí při českém smetanovském tanci.
Všichni diváci, víceméně studenti a žáci pražských škol, pak velmi obratně norsky skandovali trollí zaklínadlo, kterým se chtěli tito vznešení skřítci zbavit nežádoucího egoistického nápadníka jejich princezny Peera Gynta (E. H. Grieg): Šlágt ham! Kristenmands sön hár dóre. Dovregübens véneste mü!
Na vlnách dopolední vrcholně romantické hudby jsme pak prodlévaly i odpoledne: navštívily jsme Muzeum Bedřicha Smetany, nechaly si tam nadšenou kustodkou odvyprávět skladatelův života běh, a abychom jí udělaly ještě větší radost, využily jsme místní technickou vychytávku a pouštěly dálkovým ovládáním ukázky ze Smetanových děl. My jsme naopak velmi zaujatě studovaly rodokmen Smetanových potomků…
V Praze bylo nádherně! Všude slunce, krásná architektura, hudba a milé spolucestující.
(Za fotografie děkujeme Terezii Schnirchové a Alžbětě Šedové.)
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Lenka Dobrovolná
Dá se mluvit o velkém štěstí, že pro nás, frekventanty semináře z hudební výchovy, se nakonec přece jen našly vstupenky na velmi žádaný program České studentské filharmonie a že jsme tedy mohli vyrazit na Stravinského Svěcení jara.
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Ilona Doleželová
Ve středu 22. února 2023 dopoledne skupiny HV tříd 2. A a 2. C za doprovodu prof. Ilony Doleželové a Jolany Němcové absolvovaly edukační program Krok za oponu - opera Řecké pašije skladatele Bohuslava Martinů, který nám nabídla lektorka Eliška Pruh Dočkalová spolu s operní dramaturgyní Patrícií Částkovou z Národního divadla Brno.
Vydáno:
|Autor: Bronislav Berník
Fotoreport
Vydáno:
|Autorka: Mgr. Ilona Doleželová
Kabinet hudební výchovy zve srdečně všechny hudební příznivce na Vánoční hudební matiné.
(středa 21. prosince od 10:00, sál B5, Biskupsk é gymnázium Brno a mateřská škola).