Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Fyzika

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

Sefn Seminář z fyzikyFYZ FyzikaVKF Vybrané kapitoly z fyzikySEF Seminář z fyzikyVkfn Vybrané kapitoly z fyziky
Ilustrační foto
Fyzika – základní informace

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Pavel Koukal

Titulní obrázek článku

Vítáme Vás na stránkách kabinetu fyziky

Pokud máte obavy, že je fyzika obtížná, potom jsou Vaše obavy na místě. Ale my se i přesto pokusíme každého fyziku naučit. Budeme se na něj zaměřovat tak dlouho, až se trefíme. Do maturity to určitě zvládneme. Pokud si chcete vystřelit z děla, tak klikněte zde.

Pro ostatní informace o výuce fyziky použijte odkazy v horní části stránky, přijďte osobně, nebo volejte:
Najdete nás ve třetím podlaží v místnostech 337 – kabinet, 338, 339, 340 – učebny.
Telefon do kabinetu je 543 429 121.

Již několik let spolupracujeme s katedrou obecné fyziky na přípravě budoucích učitelů. Posluchači MU chodí na naše gymnázium vykonávat asistentskou a učitelskou praxi. Patříme mezi pět brněnských gymnázií, které mají tuto spolupráci s Přírodovědeckou fakultou. Studenti mají možnost navštívit při exkurzích některá pracoviště AVČR – ústav přístrojové techniky, ústav fyziky materiálů, biofyzikální ústav. Kromě toho v rámci hodin fyziky navštěvujeme některé pořady a přednášky v planetáriu, technické muzeum atd.

Zájemcům o fyziku nabízíme řešení fyzikální a astronomické  olympiády, korespondenčních seminářů, kroužek elektronové mikroskopie.

Hodinová dotace

ročník 1. 2. 3. 4.
Osmileté gymnázium 1. – 4. ročník
hodiny

 

1,5

 

2

1,5 2
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium humanitní
hodiny 2 2 2 0
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium všeobecné a 5. – 8. ročník osmiletého gymnázia
hodiny         2 2 2 2 (volitelné)
ročník 1. 2. 3. 4.
Čtyřleté gymnázium přírodovědné
hodiny 3 3 3 2

Od sexty si mohou studenti volit kombinovaný předmět přírodovědná cvičení. Jedná se o teoretická a laboratorní cvičení z fyziky, chemie a biologie. Tato cvičení jsou dvě hodiny týdně. Předměty se cyklicky střídají. V maturitním ročníku si zájemci mohou zvolit seminář z fyziky.

Nejnovější akce v kategorii Fyzika

Hravá fyzika pro školku

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jana Hynštová

 – 
32 fotografií

Studenti primy B si připravili pro děti ze školky představení toho, co už se naučili ve fyzice. Po půlhodinovém vystoupení, kde ukázali, jak zkoumají svět okolo nás a představili gravitační, elektrickou a magnetickou sílu, následovaly dílničky pro děti. Akci si malí i velcí skvěle užili.

Zařazeno v kategoriích:

Fyzika
Celý článek...

prezenční část krajského kola Astronomické olympiády

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Oznamujeme, že prezenční část krajského kola Astronomické olympiády se bude konat v pondělí 25.3. 2019 od 10:00 v učebně 350 (elektronová mikroskopie v mezipatře pod 4. patrem). Studenti, kteří řešili 2 kategorie, začnou už v 8:00. Čas na řešení je 90 min pro nižší gymnázium a 150 min pro vyšší gymnázium.

Nominace Jiřího Kohla z kvinty B do soutěže The European Union Science Olympiad

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Jirka Kohl z kvinty B se minulý týden zúčastnil celostátního kola fyzikální olympiády kategorie AB, která je určena pro maturanty. Úspěšné řešitelství Jirkovi uteklo jen o 0,5 bodu a obsadil krásné 34. místo z 50-ti možných. Jeho věk a pěkný výsledek neunikl pozornosti organizátorů a Jirka je mezi dvěma nominovanými reprezentanty z ČR v mezinárodní soutěži The European Union Science Olympiad. 

MissionZero – kód studentů tercie poběží na ISS

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Martina Obdržálková

Titulní obrázek článku
 – 

Mission Zero nabízí studentům a mladým lidem možnost spuštění jejich počítačových programů ve vesmíru, na ISS! Týmy napíší jednoduchý program, který astronautům na palubě zobrazí zprávu.

Ve čtvrtek 28. 2. psaly svůj kód dva týmy z BiGy. Máte-li zájem, podívejte se, co vytvořili.

SAB SPACE CHALLENGE - naši studenti přijali výzvy a úspěšně prošli do druhého kola

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

Česká společnost SAB Aerospace, která se věnuje vývoji, testování i montáži součástek a konstrukcí pro vesmírný průmysl, zorganizovala spolu s dalšími institucemi v rámci Brno Space Days soutěž pro studenty středních škol. Soutěž SAB SPACE CHALLENGE pro  2 - 5 členné týmy prověřuje zručnost, kreativitu a vědomosti z kosmonautiky, astronomie, kosmologie a astrofyziky.

soutěže Fyziklání v Praze se letos zúčastnili i studenti z našeho gymnázia

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

O jarních prázdninách řešit fyzikální úlohy? Proč ne!

13. ročník soutěže Fyziklání se uskutečnil 15. února 2019 v konferenčních prostorách Top Hotelu Praha a měl účastníky i z našeho gymnázia. Jejich úlohou bylo vyřešit co nejvíce z připravených úloh v časovém limitu tří hodin. 

TB v Kaprálově mlýně poznávala technologie pro XXI. století

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
23 fotografií

TB se zúčastnila programu Technologie pro XXI. století, který pořádá středisko ekologické výchovy v Kaprálově mlýně. Sněhová kalamita trochu zkomplikovala odjezd a snížila celkový počet účastníků, ti kdo se zúčastnili však nelitovali.

Nejprve jsme se dozvěděli něco z historie Kaprálova mlýna a prohlédli si nově zrekonstuovanou budovu obsahující ekologicky šetrné technologie, jimž jsme postupně přicházeli na kloub. Na příkladech z běžného života jsme poznávali aplikace fyzikálních zákonitostí, které probíráme v hodinách fyziky: záření, toky energie, prostupnost tepla, účinnost tepelné výměny, aj. Zjistili jsme, jak funguje tepelné čerpadlo a proměřili jsme jeho účinnost. Pomocí termokamery jsme zkoumali rozdíl mezi dvojitými a trojitými skly, zjišťovali jsme, odkud v zimě uniká nejvíc tepla. Primitivním slunečním vařičem jsme zkusili roztavit čokoládu. Proměřili jsme množství světla, které do místnosti přivádí světlovody a hodnoty jsme srovnali se zářivkou.  Prozkoumali jsme, jak funguje rekuperátor vody ve sprše a změřili jsme jeho účinnost.

Astronomická olympiáda - výsledky školního kola a informace ke krajskému kolu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

Titulní obrázek článku
 – 

V letošním školním roce se školního kola 16. ročníku Astronomické olympiády zúčastnilo celkem 76 studentů ve všech kategoriích a téměř všichni byli úspěšnými řešiteli a postupují do krajského kola.  Gratulujeme.

Krajské kolo má 4 části

online přehledový test - se řeší na adrese http://olympiada.astro.cz/korespondencni. Přihlašovací údaje byly účastníkům zaslány v prvním týdnu řešení e-mailem. Pokud některý student zapomněl heslo, napíše si o nové na e-mail jitka.piskacova@bigy.cz.  Řešení online testu je možné do 25. 3. 2019.
pozorovací nebo praktická úloha - se řeší písemně doma. Časový limit není stanoven. Řešení je nutné odevzdat učiteli na začátku prezenční části.
teoretické úlohy korespondenční části - se řeší písemně doma. Časový limit není stanoven. Řešení je nutné odevzdat učiteli na začátku prezenční části.
prezenční část - proběhne  25. 3. od 10:00 v učebně 353; časový limit na vyřešení úloh bude 90 minut v kategoriích EF a GH a 150 minut v kategorii CD. K prezenční části budou přizváni studenti, kteří vyřešili online test a odevzdají vypracovanou pozorovací úlohu a teoretické úlohy.

 

Přílohy

 Výsledková listina AO pro Bigy ve školním roce 2018/19 [161 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Fyzika
Celý článek...

Mezinárodní soutěž ve fyzice na Bigy

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Piskačová

 – 
6 fotografií

Již třetím rokem se studenti našeho gymnázia zúčastňují mezinárodní soutěže ve fyzice Fyziklání on-line, což je tříhodinová týmová hra probíhající přes Internet. V letošním roce mělo Bigy zastoupení ve třech kategoriích. 

Výsledky jednotlivých týmů jsou následující:

V kategorii A se zúčastnilo celkem 103 týmů z 19-ti států. Tým Canés Vénantés: Michael Foltýn, Štěpán Pikna, Václav Škarda a Jakub Urban z oktávy A se probojoval na 52. místo.

Ohlédnutí se za Dnem otevřených dveří Akademie věd

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Renata Fojtů

 – 
8 fotografií

Dne 8. 11. 2018 jsme v rámci Týdne vědy a techniky navštívili Ústav fyziky materiálů AV v Brně. Zúčastnily se třídy 2A, 2B, 2C, SXB, SXA-výběr studentů.

 

A co jsme se tam například dozvěděli?

V elektronovém mikroskopu se nenachází žádná skleněná čočka. V letadlech nejsou hranatá okénka, protože v rozích by se začaly vytvářet snadno trhliny. Všechny naše drobné mince jsou z oceli a jsou galvanicky potaženy různými kovy (mosaz, měď...). Existují zařízení, které dokáží různými způsoby zatěžovat materiál a zjišťovat co a jak moc vydrží. Nitinol je slitina niklu a titanu, která má tvarovou paměť a pomocí horké vody se může vrátit do původního tvaru. Pokud padá magnet v hliníkové rouře, zpomaluje se jeho pohyb...

Virtuální prohlídka