Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Předmětová komise

Chemie

Kategorie

 Akce předmětové komise

Předměty

Schn Seminář z chemieCHE ChemieSCH Seminář z chemie
Ilustrační foto
Chemie – základní informace

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

Obecná strategie výuky chemie na BiGy

  • frontální výuka
  • multi-dialogová forma výuky (hry)
  • projektová výuka
  • soutěže a úkoly (školní i regionální – např. chemická olympiáda)
  • praktická výuka – laboratorní cvičení
  • exkurze a prohlídky

Osmileté gymnázium – výuka začíná od tercie, je vedena od obecné, anorganické, organické, analytické chemie, chemie plastů a polymerů a v septimě je ukončena kurzem biochemie.

Čtyřleté gymnázium – třídy jsou podle zájmu rozdělené na humanitní, všeobecný a přírodovědný směr. Jak ve třídách s všeobecným změřením, tak především v třídách s přírodovědným zaměřením jsou žáci vedeni k samostatné práci a k řešení různých problémů chemie, zvláště v oblasti aplikací svých teoretických poznatků, ve druhém a třetím ročníku zvládají i některé laboratorní práce, běžně prováděné až na vysokých školách. To nám umožňuje velmi dobře vybavená chemická laboratoř, kde může pracovat současně až šestnáct žáků.


V roce 2021/2022 otvíráme mimo standardní výuku

  • semináře z rozšířeného učiva chemie, jehož součástí je i příprava na maturitu a přijímací řízení na VŠ 

Nejnovější články v kategorii Chemie

Vědec Bigy 2013 – výsledky hlasování

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
2 fotografie

I letos jste měli možnost zúčastnit se soutěže Vědec Bigy
a i letos jste svým hlasováním rozhodli o vítězi této soutěže.

Do této soutěže bylo dodáno celkem 29 prací.

Hlasování se zúčastnilo celkem 149 studentů a 6 učitelů.

Svým hlasováním jste rozhodli, že:

Zařazeno v kategoriích:

Soutěže
Chemie
Biologie
Celý článek...

Šachový turnaj na VŠFS v Praze

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

 – 
3 fotografie

Dne 22. 3.2013 se v Praze na Vysoké škole finanční a správní uskutečnil už třetí ročník šachového turnaje družstev studentů středních škol se zastoupením z celé ČR. Podle vyjádření organizátorů se zde sjela celá šachová elita v dané věkové kategorii. Turnaje se zúčastnilo i družstvo z BiGy Brno ve složení O. Hájek (2.A), V. Ondračka (SxA), P. Zuziak (1.C) a Š. Rous (Q.A), kdy v celkovém hodnocení se ziskem 16.5 bodu obsadili skvělé 8. místo. Za zmínku stojí například duel mezi BiGy Brno a týmem z Gymnázia Matyáše Lercha, který naši šachisté zvládli na výbornou, kdy celkový výsledek byl naprosto jednoznačný 4:0.

Opět je tady hlasování o nejlepšího Vědce Bigy (tentokrát o Vědce Bigy 2013).

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku
 – 

Hlasování bude probíhat do konce března
před učebnou chemie, kde najdete vystaveny práce studentů,

kteří se zúčastnili naší soutěže "I já umím dělat vědu".

Letos nově najdete jednotlivé práce také na našich web.stránkách Bigy,
v sekci Ze života školy-Soutěže.

Každý z Vás (z řad studentů, ale i učitelů) má možnost dát
1 hlas té práci, která Vás nejvíce osloví
a tím spolurozhodnout o vítězi naší soutěže.

Poslední příležitost odevzdání práce do Soutěže Vědec BiGy 2013 (termín odevzdání do konce února !!!)

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

Titulní obrázek článku
 – 

Věnujete se ve volném čase nějaké zálibě, která souvisí s vědou?
Či dokonce vědecky pracujete a něco nového objevujete? Sestrojili jste jednoduchou pomůcku či strojek? Vymýšlíte nové hlavolamy?  Vytváříte různé modely těles či jiných útvarů. Či se Vám podařilo vytvořit nějaký zajímavý počítačový program k zopakování učiva?
Máte nějaký nápad, jak zlepšit výuku některé části biologie, chemie,i fyziky, matematiky
(třeba vhodnou výukovou pomůckou, experimentem atd.)
Nebo jste pouze někde objevili nějaký pokus, který stojí za to, aby si ho vyzkoušeli i ostatní? Všechny Vaše objevy nás zajímají. Pro motivaci, jak má práce vypadat, se můžeš podívat i na web na předešlé ročníky této soutěže (v sekci Ze života školy – Soutěže).Práce budou průběžně doplňovány.

I v chemii si občas hrajeme !!!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Jitka Tarabová

 – 
8 fotografií

Ne všechna probíraná látka v chemii lze procvičit hravou formou. Ale u uhlovodíků to jde velmi snadno a mnoha způsoby. Proto jsme v obou kvartách zopakovali dané učivo tím, že si studenti vlastně hráli.
Pomocí plastelíny a kousků slámek si sami vytvářeli modely molekul uhlovodíků a díky tomu si procvičovali nejen samé vzorce, ale také si utužovali důležité pojmy jako je vaznost (např. to, že uhlík musí být v uhlovodících vždy 4vazný). Nadšení z hrátek s plastelínou lze vidět na přiložených fotografiích.
 

Věda je FAJN!!

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Kateřina Krumpholcová

Titulní obrázek článku
 – 

Děcka, věda je fajn!
JCMM (Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu) připravilo sérii diskuzí s lidmi, kteří se pro vás mohou stát inspirací i zdrojem zkušeností, jaký jinde nenajdete.
Všichni tito lidé pracují v oblasti biologie, chemie, IT, fyziky nebo techniky, všichni jsou úspěšní v praxi a jejich práce je baví. Mnozí z nich už se studenty dlouhodobě pracují jako vedoucí stáží nebo školitelé SOČ a nyní se jich budete moci zeptat na cokoli a oni vám povědí všechno tak, jak to sami vidí.

Zařazeno v kategoriích:

Fyzika
Chemie
Biologie
Informatika a výpočetní technika
Celý článek...

Týden vědy a techniky

Vydáno:

 | 

Autor: Mgr. Vojtěch Maša

Titulní obrázek článku
 – 

Týden vědy a techniky je největší vědecký festival v ČR. 11. ročník představí vědu v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Hradci Králové a na mnoha dalších místech.

Program Týdne vědy a techniky 2011 nabízí přednášky, vědecké kavárny, výstavy, prezentace, panelové diskuse, semináře, workshopy, promítání dokumentárních filmů, vědecké experimenty, technické vynálezy, soutěže a kvízy, exkurze a dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR.

Zařazeno v kategoriích:

Matematika
Fyzika
Chemie
Biologie
Informatika a výpočetní technika
Celý článek...

Chemie – akce (exkurze, projekty...)

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

2 fotografie

Biochemie a biotechnologie – odborné exkurze

Koncem minulého školního roku se předmětové komisi chemie podařilo zrealizovat odborné exkurze do vybraných potravinářských provozů v ČR, kde si mohli studenti prakticky ověřit své znalosti z biochemie a biotechnologie. Navštívili jsme firmy A.W. Loštice u Olomouce (největší český výrobce tvarůžků), Setuza a.s. Olomouc a R. Jelínek ve Vizovicích.

Brněnské Delfy – badatelská činnost studentů středních škol

Vydáno:

 | 

Autor: RNDr. Jan Taraba, PhD.

2 fotografie

Biskupské gymnázium podalo projekt do grantového řízení ESF (Evropský sociální fond) Operačního programu Vzdělání a konkurenceschopnost. Cílem projektu „Brněnské Delfy – badatelská činnost studentů středních škol“ je podpořit praktickou stránku výuky přírodovědných předmětů. Na přípravě projektu se podíleli vyučující chemie, biologie, fyziky, matematiky, geologie a informatiky, kteří společným úsilím vytvořili projekt o celkové hodnotě bezmála 7 mil. Kč pro následující tři školní roky (tj. od školního roku 2011/2012).
Projekt byl v první fázi posuzování vybrán a začleněn do IPRM (Integrovaný plán rozvoje města), což zvýšilo jeho šance na úspěch v následujících dvou kolech posuzování nezávislými odborníky na vědu a výzkum. Projekt se zaměřuje zejména na složení hmoty a její vztah k makroskopickým vlastnostem, interakce živé přírody s neživou hmotou, vliv látek na životní prostředí a jejich mobilita v něm, vztah hmoty a energie, počítačové modelování tvaru molekul a mnohá další aktuální témata.
Nyní zbývá popřát projektu už jen hodně štěstí v procesu schvalování a čekat na výsledek, který by měl být znám začátkem léta tohoto roku….

Virtuální prohlídka