Bigy logo
Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

Profilová fotografie
Mgr. Hana Hrochová
učitelka
NEJKNJKnjn
 Út
 163

Nejnovější články

Pernicky - hausgemacht im Deutschunterricht

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 
48 fotografií

Vedeni touhou vnímat jazyk všemi smysly, staly se nám blížící se Vánoce výbornou příležitostí k vlastní tvorbě. Třída sexta A v rámci německé rodinné výchovy (francouzsky se učící část se zapojila pouze konzumací), která je zakomponována v ŠVP NJ upekla VPPDR (výborné perníčky podle domácího receptu). Jak celá procedura vypadala, se můžete přesvědčit v přiloženém fotokomiksu. Nutno také zmínit, že aktivního pečení se zúčastnili jak dívky, tak chlapci, čímž jsme zvlášť citlivě akcentovali mezipředmětové vztahy, a sice genderovou výchovu, která je zase součástí ŠVP ZSV. To vše se nám podařilo ve třech předvánočních hodinách. Konzumace se omezila na tři předvánoční minuty. Ochutnejte.

Zařazeno v kategoriích:

Německý jazyk
Tvorba
Učitelé
Žáci
Celý článek...

Vánoční Salzburg

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 
15 fotografií

Provázeni dešťovými kapkami, které město nečinily zdaleka tak romantickým, jako závěje sněhu na téměř všech pohlednicích, vdechovali jsme vánočním punčem, skořicovými Kaiserschmarren a vanilkovou omáčkou vonící historii a současnost Salzburku. Na pouti za těmi úplně původními Mozartovými koulemi (v modrostříbrném alobalu!) jsme procházeli barokem (Rezidenční náměstí s Rezidencí a Dómem), vystoupali až do středověku (pevnost Hohensalzburg) a vrátili se prostorem zpět do současnosti (festivalové budovy - Hofstallgasse). Zlomek té  "vůně soli" můžete shlédnout na přiložených fotografiích.

Das Filmfest

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 
3 fotografie

Každý rok na podzim, se v kině Art koná festival německy mluveného filmu. Snímky, které se zde promítají, se do české distribuce většinou nedostanou, proto je to jedinečná příležitost k zaposlouchání se do rakouských, švýcarských a pochopitelně i německých přízvuků.

Slavnostního zahájení se 24.10. kromě několika exemplářů z oktávy B zúčastnila i režisérka úvodního snímku Ziska Rieman. Kromě toho, že svolila ke společnému fotu, ochotně odpovídala na zasvěcené dotazy milovníků a milovnic kvalitního filmu z výše již zmíněné oktávy B. Tyto byly kladeny, k velké libosti H. Hrochové, velmi dobrou němčinou.

Oktáva B spielt Puppentheater

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 
3 fotografie

Mezi jedny z úspěšných vyučovacích metod patří dramatizace. Oktáva B si v loňském školním roce vyzkoušela napsat krátký scénář k maňáskovému divadlu, které si posléze ve skupinách zahráli v jedné z hodin. Tvorba to byla o to obtížnější, že se jednalo o hru pro čtyři hrochy (různý materiál) a jednoho psa (plyš). Každá skupina pojala hru po svém, někteří měli svého přiznaného vypravěče, v jiné skupině si zase každý jednotlivec vychutnal svůj hroší, potažmo psí part sám.

Přehlídka národnostních menšin Jihomoravského kraje

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

Titulní obrázek článku
 – 

Romeo a Julie pro menšiny

Po úspěšném uvedení divadelního „kousku“ na motivy Romea a Julie v Německém kulturním centru v Brně, jsme byli osloveni s prosbou o reprezentaci brněnské německé menšiny na přehlídce národnostních menšin Jihomoravského kraje, která se konala 30. dubna 2011 v Hodoníně.

Návštěva z partnerské školy v německém Prümu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 

Již několik let probíhá partnerská výměna mezi Biskupským gymnáziem a gymnáziem v německém Prümu. Jeden jarní týden tráví vybraní studenti a studentky z gymnázia v Brně a napřesrok jsou očekáváni zase oni v Prümu. Výměnné pobyty patří mezi oblíbený způsob zdokonalování se v jazyce, ať už je jím angličtina, či němčina. Pro mnohé je to zároveň první zkušenost s delším odloučením od rodinného pohodlí.
2. - 7. května 2011 pobývalo v rodinách našich studentek a studentů 31 hostů, kteří přijeli v doprovodu dvou vyučujících. Od pondělí do pátku pro ně byl připraven program zahrnující například prohlídku města a školy s divadelním představením, výlet na Macochu a na zámek Lednice nebo návštěvu lanového centra Junglepark v Pisárkách. Rozloučili jsme se pak v pátek na společné „Abschiedsparty“, kterou si studenti a studentky připravili ve škole. Stejně jako každý rok trvalo nastupování do autobusu déle, než byl řidič ochoten snášet. Některé dvojice se od sebe odloučily jen velmi nerady a za hlasitého troubení klaksonů se ujišťovaly, že už se moc těší na cestu do Prümu.

Rakouský jazykový diplom

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 

23 ÚSPĚŠNÝCH

Jako každý rok se i letos 18. 4. 2011 na naší škole skládaly zkoušky Rakouského jazykového diplomu (ÖSD ) úrovně B1 – Zertifikat Deutsch. Úspěšně je složilo 23 studentek a studentů ze tříd 3A, SPB, OKB a 4A. Všem gratulujeme!

Malé divadelní představení pro Německé kulturní centrum

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 
8 fotografií

Na počátku byla touha zařídit to nějak, abych už nemusela slýchat otázku, která se opakuje prakticky v každé hodině: "Budeme dneska zpívat, paní profesorko?!!" Co udělat, aby už se chtěli zase jen učit? A tak jsme se s třídami SXB a QA pustili do zkoušení "skoromuzikálu" na motivy Romea a Julie. Hudbu jsme si vypůjčili od německých kapel Rammstein a Mutabor, napsali scénář příběhu, který se pak ještě zdokonaloval při samotných zkouškách a prozpívali se až do setkávacího střediska Německého kulturního centra, které sídlí v Brně na ulici Jana Uhra a se kterým už déle spolupracujeme. Hlavní role i vedlejší role obsadili studenti a studentka SXB (Julie - Milan Dobeš, Romeo - David Janků, Juliin otec - Michal Drápal t.č. s otřesem mozku, Juliina matka - Boris Mičánek, učitelka, oddávající a nosička Sochy svobody - Anička Severová). Hudební doprovod obstarali zástupci a zástupkyně z obou tříd (akustická kytara -  Petra Fráňová, elektrické kytary - Marek Pivoda, Jarda Štigler, basová kytara - Marek Tuček, housle - Vojta Švejnoha, bicí - Radek Vít, zobcová flétna - Bára Jeřábková, příčná flétna - Pavlína Baďurová). Zcela nepostradatelný byl početný sbor, který se rekrutoval rovněž z obou tříd. Otázky zda dnes budeme zpívat jsem se sice nezbavila, ale představení mělo u zástupců brněnské německé menšiny úspěch a dočká se tak snad i reprízy na Dni BIGY.

Výměnný pobyt – Stuttgart

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

 – 
17 fotografií

Koncem října jsme opláceli návštěvu naší partnerské škole ve Stuttgartu. Týdenního výměnného pobytu se tentokráte zúčastnilo 16 studentů a studentek z třídy sexty B, profesora Milana Hamingera. Christof Seiler se svými svěřenci a svěřenkyněmi připravili opět zajímavý a zábavný program zahrnující již obligátní návštěvu Mercedes - Benz muzea a čokoládovny Rittersport, ve které jsme si mohli vyrobit vlastní "krychličku" čokolády, postarali se ale také o to, abychom nezmeškali nic z aktuálního dění na politické scéně Stuttgartu. Byli jsme svědky demonstrace proti plánované přestavbě nádraží (ne nadarmo jsou Brno a Stuttgart partnerská města) a stali se tak "součástí historie" při prohlídce města, jehož hranice jsme, právě vlakem překročili ve čtvrtek. Návštěvu malebného Tübingenu, univerzitního městečka, nám zkalil jen fakt, že při cca čtyřech stupních Celsia nebylo možné projet se na gondolách a nemuset vyčkat jarního tání.

Exkurze do Linze a Mauthausenu

Vydáno:

 | 

Autorka: Mgr. Hana Hrochová

Titulní obrázek článku
 – 

Předmětová komise němčiny Vám letos umožní navštívit rovnou dvě místa v jednom dni. Bývalý koncentrační tábor Mauthausen a Linz - správní středisko Horních Rakous. Z temných dějin se přemístíme do města, kde se pokusíme nasát něco z jeho předvánoční atmosféry.

Přílohy

 pozvánka do Linze [652 kB]

Zařazeno v kategoriích:

Německý jazyk
Celý článek...

Virtuální prohlídka